ZADAR / ŽUPANIJA
PROVIDUROVA / Održana dodjela priznanja “Volonterska ruka”. Donosimo popis laureata…
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana volontera 5. prosinca održana je dodjela županijskog Priznanja “Volonterska ruka” u Providurovoj palači.
Dodjelom Priznanja Volonterski centar Zadar želi zahvaliti svim pojedincima i organizacijama koji nesebično pridonose boljitku naše lokalne zajednice, a to je ujedno poticaj svima onima koji se još nisu okušali u volonterskim vodama. Iznimno nam je važno istaknuti koliki je doprinos volontera u svakodnevnom životu našeg grada i županije.
Ovim putem zahvaljujemo Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Zadarskoj županiji i Gradu Zadru koji nas već dugi niz godina podržavaju kako bismo zajedničkim nastojanjima učinili nevidljivo vidljivim – trud malog čovjeka da učini zajednicu boljom putem volontiranja, poruka je iz VC:
“Isto tako, u smislu kontinuiteta, valja istaknuti naše volontere – učenike Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar, koji od početka djelovanja Volonterskog centra osmišljavaju i izrađuju statuu “Volonterska ruka”, a ovim putem zahvaljujemo i njihovoj mentorici, prof. Lei Ljubi Kocijan.
Zahvaljujemo i učenicima 2. d razreda OŠ Šime Budinića koji su pjesmom uljepšali našu svečanost, kao i njihovoj učiteljici Antoniji Bajlo.”
Priznanja su dodijeljena u dvije kategorije:
U kategoriji organizatora volontiranja dobitnik je Zajednica tehničke kulture Zadarske županije.
Zajednica tehničke kulture Zadarske županije bavi se istraživanjem, procjenom i poticanjem raznih sadržaja u tehničkoj kulturi, pri čemu im je fokus na darovitim mladim ljudima. Udruga posebnu pažnju posvećuje popularizaciji STEM-a, a posebno valja istaknuti projekt Kreativna škola STEM-a, kroz koji je u organizaciju uključeno preko 60 volontera.
Zahvalnice su dobili ostali nominirani:
• Erasmus studentska mreža Zadar za izniman doprinos razvoju volonterstva putem uključivanja studenata volontera u različite aspekte svog programa za promicanje studentske mobilnosti, inkluzivnosti i multikulturalnosti
• Udruga osoba s intelektualnim teškoćama „Svjetlo“ za važan doprinos volonterstvu putem uključivanja volontera u aktivnosti programa poludnevnog boravka čime je izravno doprinijela poboljšanju kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama.
U kategoriji volontera Priznanje je osvojila Marta Petković.
Volonterka Marta Petković Priznanje osvaja za dugotrajno volontiranje u programu pružanja pomoći u učenju i provođenju slobodnih aktivnosti pri Centru za pružanje usluga u zajednici Zadar te u Udruzi za autizam Zadar – oba angažmana u organizaciji Udruge mladih Ahimsa, kao i u brojnim volonterskim akcijama drugih organizatora volontiranja. Važno je istaknuti da je Marta u 2023. godini u angažmanima u organizaciji Udruge Ahimsa ostvarila čak 217 volonterskih sati. Pri tome samom svojom prisutnošću stvara siguran i poticajan prostor za korisnike Centra koji se osjećaju dobrodošlo i podržano, a u svakom volonterskom angažmanu iskazuje solidarnost, nesebičnost te ljubav za rad s djecom i mladima. Udruga Ahimsa, koja je nominirala Martu, jednostavno poručuje: “HVALA TI, MARTA” 🙂
Ostalim nominiranima dodijeljene su zahvalnice:
• Goranu Pahljini u kategoriji inkluzivnog volontiranja, za predan volonterski rad u dostavi obroka starijim i nemoćnim osobama u sklopu usluge koju pruža Dom za odrasle osobe Sv. Frane Zadar
• Ani Lukanović Grgurović za aktivno volontersko djelovanje u organizaciji javnozdravstvenih akcija u suradnji s Udrugom djece oboljele od dijabetesa i njihovih roditelja Cukrići Zadar
• Tomislavu Paleki za nesebičan volonterski doprinos u organizaciji humanitarnog teniskog turnira „Tenisom do zdravlja“, čija su prikupljena sredstva pomogla raznim udrugama i ustanovama, uključujući i Udrugu Cukrići
• Vinki Bedeković za izniman volonterski doprinos provedbi cjelogodišnjeg urbanog glazbenog programa Udruge Prizma
• Žaklini Radoš za predan volonterski angažman u organizaciji programa ljetnog kina „Kino Zona“ Zajednice udruga Centar nezavisne kulture
• Gabrijeli Filipović za predan volonterski rad u Odjelu za podršku žrtvama i svjedocima Županijskog suda u Zadru, kojim pruža praktičnu i emocionalnu podršku žrtvama kaznenih i prekršajnih djela kao ranjivoj skupini društva
• Josipu Kalebiću za nesebičan volonterski rad i zalaganje u području tehničke kulture, čime je doprinio kvaliteti projekata Zajednice tehničke kulture Zadarske županije
• Ivani Goi Majdandžić za beskompromisno volontersko djelovanje u organizaciji i promociji programa mobilnosti na Sveučilištu u Zadru u sklopu udruge Erasmus studentska mreža Zadar.
Ove smo godine dodijeljene su i zahvalnice za poseban doprinos u volontiranju.
“Želimo izraziti najiskreniju zahvalnost Luciji Gobin, Vlatki Štrajn, Karmen Kovačević, Marti Grgat, Antoniji Zubčić, Gloriji Makjanić, Kateryni Chumachenko, Josipu Uglešiću i Tomislavu Babiću. Ovi divni mladi ljudi su tijekom protekle godine posvetili svoje vrijeme i trud te dali svoje srce u pružanju podrške ukrajinskim izbjeglicama. Kroz mnoštvo volonterskih aktivnosti poput tečajeva hrvatskog i engleskog jezika, prevođenja, animiranja djece, vođenja po gradu, sudjelovanja u organizaciji radionica pružili su utjehu i podršku svima koji su napustili svoje domove i bili u potrazi za sigurnijim i boljim mjestom. Na njih su ostavili poseban trag te im pomogli da lakše prebrode teške trenutke. Hvala im što su bili svjetionik nade u mraku neizvjesnosti i straha i što su njihove živote obogatili ljubavlju i podrškom kada im je to najviše trebalo.”
Dodjela Priznanja održala se kao dio projekta “Val volonterstva” koji je financiran sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
“Još jednom čestitamo svim dobitnicima te koristimo priliku da čestitamo Međunarodni dan volontera svim volonterima i volonterkama te organizatorima volontiranja koji kroz cijelu godinu aktivno rade kako bi uljepšali i poboljšali zajednicu u kojoj žive te izražavamo zahvalnost i sreću što smo okruženi takvim ljudima”, poruka je iz VC Zadar.
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEUČILIŠTE: Predavanje „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra“
Sa Sveučilišta najava predavanja Josipe Baraka Perica „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra” koje će se održati u Multimedijalnoj dvorani na Novom kampusu, u utorak 15. listopada 2024. u 19 sati. Predavanje organiziraju Hrvatsko geografsko društvo – Zadar i Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru.
Josipa Baraka Perica diplomirala je 2001. na Filozofskom fakultetu u Zadru. Godine 2006. završila je trogodišnji specijalistički studij na Papinskom zavodu za kršćansku arheologiju u Rimu (Pontificio Istituto di Archeologia Cristiana) na kojem je godine 2013. i doktorirala. Od 2006. zaposlena je na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru na kojem u zvanju izvanredne profesorice održava nastavu na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini studija. Članica je uredništva časopisa Archaeologia Adriatica i vijeća doktorskog studija Arheologija istočnog Jadrana. Suradnica je na trima projektima: MONACORALE – History and Archaeology of Monasteries and Ecclesiastical sites in the Eastern Adriatic (4th-12th c.) / Povijest i arheologija samostana i crkvenih lokaliteta na istočnoj obali Jadrana (od 4. do 12. stoljeća) (École française de Rome); GRIVA – Gradina svetog Ivana, izolirana točka otočnih dodira (Sveučilište u Zadru) i MeMori-Memento mori: antički svijet mrtvih podvelebitskog prostora (Sveučilište u Zadru). Nakon zaposlenja kao suradnica, zamjenica ili voditeljica sudjelovala je na nizu sustavnih arheoloških istraživanja i rekognosciranja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Znanstveno zanimanje usmjereno joj je prema starokršćanskoj arheologiji, kasnoantičkoj arheologiji, arheologiji arhitekture i arheologiji krajolika.
Zadar je kao vodeće liburnsko središte početkom 1. st. postao kolonija rimskih građana – Colonia Iulia Iader. Kolonija je kao upravna jedinica obuhvaćala grad unutar zidina, sa svim obilježjima urbanoga središta, ali i izvangradsko područje koje je bilo gospodarski temelj same kolonije – ager. Uobičajeno obilježje agera kolonije bila je centurijacija, odnosno podjela na centurije jednake veličine, koje su služile boljoj organizaciji prostora i lakšem upravljanju njime, ali i za određivanje vrijednosti zemljišta. Zadarski je ager uključivao maksimalni prostor plodne zemlje na kopnu i na otoku Ugljanu. Centurije su bile kanonskoga modula 710 x 710 m (20 aktusa), a kardi i dekumani bili su orijentirani uz liniju obale, slijedeći geomorfologiju terena i oblikujući mrežu koja je opstala do danas.
Agrarni pejzaž Iadera organizirao se prema principima rimske agrimenzure, a prostor agera, iako se od trenutka formiranja kontinuirano mijenjao djelovanjem ljudskih i prirodnih čimbenika, sačuvao je ostatke antičke centurijacije koji su vidljivi u današnjoj podjeli urbanog prostora grada izvan povijesne jezgre. Upravo valorizacijom održivosti rimskog sustava mjerenja zemljišta unutar suvremenoga cestovnoga gradskog sustava otvaraju se brojne mogućnosti za novu prepoznatljivost grada i njegove arheološke baštine.
Izrada projektnog prijedloga rezultat je dobre suradnje stručnjaka iz različitih znanstvenih područja. Uz izv. prof. dr. sc. Josipu Baraka Pericu s Odjela za arheologiju, u izradi su aktivno sudjelovali izv. prof. dr. sc. Ante Blaće s Odjela za geografiju, dipl. arh. Filipa Jurković Pešić, voditeljica Sveučilišne arheološke zbirke s Odjela za arheologiju, izv. prof. dr. sc. Franjo Pehar s Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru i prof. dr. sc. Gregory Zaro s Odjela za antropologiju i Instituta za klimatske promjene (University of Maine, USA).
ZADAR / ŽUPANIJA
Zadarski komorni orkestar 14. listopada u crkvi sv. Donata
Nakon nedavno održanog koncerta otvorenja sezone na kojem su nastupile sjajne hrvatske glazbenice svjetskih karijera, violočelistica Monika Leskovar i pijanistica Martina Filjak, Koncertni ured Zadar sezonu nastavlja prvim u nizu koncertom Zadarskog komornog orkestra koji će uskoro obilježiti 65 godina svog djelovanja.
U ponedjeljak, 14. 10. s početkom u 20 sati u crkvi sv. Donata Zadarski komorni orkestar nastupit će pod umjetničkim vodstvom čembalista Pava Mašića i uz solista i koncert-majstora Martina Krpana.
Na programu se nalaze četiri iznimno zanimljiva glazbena djela koja su ostavila značajan trag u povijesti glazbe. To su Koncert za violinu i gudače u E-duru, BWV 1042 koji je na glasu kao jedan od najpoznatijih violinskih koncerata Johanna Sebastiana Bacha, a kojeg je davne 1990. godine kao solistica izvela Maja Dešpalj na 30. Glazbenim večerima u Sv. Donatu. Zatim će biti izveden Koncert u g-molu za čembalo i gudače br. 7 BWV 1058, glazbeno djelo u koje je Bach po prvi puta uveo čembalo kao solistički instrument. Na barokni će se repertoar potom nadovezati Koncert za čembalo i gudače u D-duru koji je napisao Bachov najstariji sin, Wilhelm Friedemann Bach čiji je stil u odnosu na očev uznapredovao do novijeg tzv. galantnog, odnosno rokoko stila.
Zaključak koncerta biti će Dvostruki koncert u F-duru za violinu, čembalo i gudače Josepha Haydna, koji je u stilskom smislu u odnosu na oca i sina Bach učinio značajan iskorak prema klasicizmu.
Informacije o prodaji ulaznica i pretplata
ZADAR / ŽUPANIJA
“MORJE BARV – MORE BOJA” / Večeras se u Gradskoj straži otvara izložba nastala u suradnji Zadrana i slovenskog kulturnog društva “Lipa”
Etnološki odjel poziva na otvorenje izložbe „ Morje barv- More boja“ danas, 11. 10. 2024. godine u 18 h u prostoru Etnološkog odjela Narodni muzej Zadar, Gradska straža, Narodni trg, Zadar.
Izložba radova održava se u suradnji Narodnog muzeja Zadar Etnološki odjel i Slovenskog kulturnog društva „Lipa“ Zadar, u projektu kulturnog amaterizma uz potporu Ureda Vlade Republike Slovenije za Slovence u zamejstvu i po svijetu, Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, predstavnika slovenske manjine Grada Zadra i Zadarske županije.
17. godina međunarodne Likovne kolonije „Jože Arzenšek 2024“ okuplja umjetnike iz društava Slovenaca „Lipa“ Zadar,“ Slovenski dom Zagreb„, Slovenski dom Bazovica“ Reka, Slovensko društvo Gorski kotar, “Slovensko društvo Tuzla“, a pridružuju se i likovni umjetnici iz Zadra, Sv. Filip i Jakova i Turnja, te likovni umjetnici iz Mosta na Soči i Kulturno društvo Studenci Maribor.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA SV. ŠIMU / U 17 sati blagoslov djece; u 19 sati svečano misno slavlje
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRIPREMITE SE NA VRIJEME / U srijedu bez vode četiri ulice u Zadru!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
OBAVIJEST IZ VODOVODA: Danas bez vode 11 ulica u Zadru! Provjerite popis…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA / Sutra je blagdan sv. Šime. Svečane mise u 11 i 19, blagoslov djece u 17 sati