Hrvatska
HZJZ izdao upozorenje o štetnosti novog trenda među mladima
Nema dostupnih znanstvenih dokaza koji podupiru nikotinske vrećice ili druge bezdimne duhanske proizvode kao pomagala za prestanak pušenja
Što su nikotinske vrećice?
Nikotinske vrećice služe kao zamjena za konvencionalne proizvode na bazi duhana i mogu uzrokovati slične zdravstvene rizike pa čak i veće s obzirom na možebitnu visoku količinu nikotina. Sadrže dehidrirani nikotin u obliku bijelog praha (s dodanim aromama), napravljene su za postavljanje između usna i desni, te ne zahtijevaju pljuvanje. Ne sadrže list duhana. Nikotin se apsorbira u krvotok preko sluznice u ustima. Vrećice također sadrže biljna vlakna, arome i zaslađivače.
Brojne štetnosti za zdravlje
Ovisno o primijenjenoj dozi nikotina, izloženost nikotinu može izazvati brojne različite nepovoljne reakcije u organizmu.
Mogu uzrokovati povećanje krvnog tlaka i otkucaja srca, blagi simptomi intoksikacije uključuju mučninu i povraćanje, uz povećanu izloženost simptomima kao što je proljev, slinjenje i usporavanje otkucaja srca. Teška trovanja mogu biti karakterizirana napadajima i respiratornom depresijom.
Navedene fiziološke reakcije mogu predstavljati zdravstveni rizik koji vjerojatno može utjecati – zbog svog potencijala ovisnosti – na ranjive podskupine, kao što su djeca, adolescenti i nepušači.
Ti proizvodi predstavljaju posebnu opasnost za maloljetnike zbog činjenice da je njihovu konzumaciju teško uočiti. Zbog toga postoji nedostatak društvene kontrole roditelja ili drugih odraslih osoba, što može omogućiti ovisnost.
Ovisnost o nikotinu javlja se kada osoba ne može bez nikotina. Naime, na početku uzimanja nikotina, nikotin može dovesti do kratkotrajnog osjećaja ugode koji potiče neodgodivu želju za ponovnim uzimanjem. Što više osoba uzima nikotina, to je veća količina potreba za postizanje i najmanjeg osjećaja ugode. Kada se razvije ovisnost, uzimanjem nikotina ne postiže se više toliko osjećaj ugode koliko osjećaj osposobljenosti za uobičajeno dnevno funkcioniranje. Kada osoba pokuša prestati, doživljava neugodne psihičke i fizičke promjene, odnosno simptome ustezanja od nikotina.
Visok sadržaj nikotina
S obzirom da je prema Zakonu o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda pročišćeni tekst zakona (NN 45/17, 114/18) ograničen sadržaj nikotina na max 1 mg po cigareti, kutija od 20 cigareta odgovara 20 mg nikotina. Ako nikotinska vrećica ima deklarirano 20 mg nikotina po vrećici, a jedno pakiranje ima npr. 18 vrećica, to iznosi 360mg nikotina što je znatno više od 1 kutije cigareta s max 20 mg nikotina. Također, radi se i o različitim vrstama nikotina jer je u cigaretama biljni (iz duhana) a u vrećicama sintetski nikotin, čija je apsorpcija i vezanje na receptore drugačiji jer ovisi i o farmaceutskoj čistoći uporabljene sirovine kao i tome da li je čisti sintetski nikotin ili R/S smjesa.
Iako nikotinske vrećice sadrže manje štetnih kemikalija od duhana koji se može pušiti, one i dalje mogu sadržavati nitrozamine povezane s rakom i nose rizike od nuspojava, uključujući mučninu, štucanje i iritaciju usta.
Stanje u Europi i svijetu
Nikotinske vrećice podliježu raznim propisima diljem svijeta, ovisno o tome kako su definirane i klasificirane, a u mnogim slučajevima nema zakonske regulative
Njemačka – BAT (British American Tobacco) 2021. uklonio svoje nikotinske vrećice s tržišta u Njemačkoj. Kako su izvijestili industrijski analitičari Tobacco Intelligence, njemački Ured za zaštitu potrošača i sigurnost hrane rekao je da ovi proizvodi nisu regulirani niti duhanskim zakonodavstvom niti zakonodavstvom prehrambenih proizvoda i tako se nisu mogle legalno prodavati.
Skandinavija – godine 2019. Švedska nacionalna uprava za hranu savjetovala je da se nikotinske vrećice sada ne bi trebale regulirati kao hrana jer su namijenjene ispljuvanju, a sadržaj se uglavnom apsorbira kroz usta, a ne u želudac.
Nikotinske vrećice trenutno se ne prodaju legalno u Norveškoj.
Australija – kao i kod e-cigareta i grijanih duhanskih proizvoda, nikotinske vrećice su zabranjene u prodaji i dostupne samo na recept.
Kanada – od studenog 2020. kanadska vlada nije odobrila prodaju nikotinskih vrećica i izdala je upozorenje u kojem se navodi da, budući da nikotinske vrećice nisu ocijenjene prema “sigurnosti, učinkovitosti i kvaliteti”, one mogu sadržavati visoke razine nikotina i biti štetne za zdravlje.
Što nam govore istraživanja?
Istraživači iz Norveške navode: “Granice između raznih duhanskih i nikotinskih proizvoda postaju sve manje jasne, što duhanskoj i nikotinskoj industriji omogućuje da iskoriste nedosljednosti u propisima.”
Istraživači u SAD-u identificirali su rizik od nikotinskih vrećica privlačnih nepušačima, a posebno mladima jer neki proizvodi dolaze u nizu voćnih okusa i diskretniji su od e-cigareta.
Bundesinstitut für Risikobewertung (Njemački institut za procjenu rizika) zabrinut je zbog zdravstvenih rizika koji vjerojatno može utjecati – zbog svog potencijala ovisnosti – na ranjive podskupine ljudi populaciji, kao što su djeca, adolescenti i nepušači.
Daljnja zabrinutost odnosi se na trudnice i dojilje (embriotoksičnost, razvojna toksičnost, prijenos nikotina u majčino mlijeko) te osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti.
Primijećeno je nekoliko slučajeva trovanja nikotinskim vrećicama. Međutim, ništa se ne može kategorizirati kao teški slučajevi.
Ovisno o primijenjenoj dozi, izloženost nikotinu može izazvati broj različitih reakcija u organizmu.
Među ostalim fiziološkim reakcijama, također može uzrokovati:
povećanje krvnog tlaka i otkucaja srca.
Blagi simptomi intoksikacije uključuju mučnina i povraćanje, uz povećanu izloženost simptomima kao što je proljev, slinjenje i usporavanje otkucaja srca.
Teška trovanja mogu biti karakterizirana napadajima i respiratorna depresija.
Nema dostupnih znanstvenih dokaza koji podupiru nikotinske vrećice ili druge bezdimne duhanske proizvode kao pomagala za prestanak pušenja
Djeca, mladi i druge izrazito osjetljive skupine
Djeca i mladi koji su izloženi nikotinu mogu postati ovisni pri nižim ili povremenim razinama konzumiranja u usporedbi s odraslima. Djeca su zbog svoje niske tjelesne težine sklonija nuspojavama. Danski autori su opisali slučaj dječaka u dobi od 9 godina koji je obrađen na Odjelu hitne pomoći sa simptomima mučnine, vrtoglavice i drhtavice nakon oralne upotrebe samo jedne nikotinske vrećice. Dječaku je dijagnosticirana akutna nikotinska intoksikacija te je hospitaliziran na Odjelu pedijatrije. Znanstveni dokazi također pokazuju da izloženost nikotinu tijekom adolescencije može rezultirati štetnim i dugotrajnim učincima na razvoj mozga.
Osim toga, daljnja zabrinutost odnosi se na trudnice i dojilje (embriotoksičnost, razvojna toksičnost, prijenos nikotina u majčino mlijeko), te osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti.
Hrvatska
Diljem Hrvatske stižu nove kamere za nadzor brzine. Bit će ih i na autocesti
U posljednja dva mjeseca na 57 lokacija diljem Hrvatske postavljena su kućišta za smještaj kamera na nadzor brzine. U planu je da se kućišta do kraja godine postavi na još 27 lokacija, piše Autonet.
Navedene lokacije nalaze se na području 12 policijskih uprava. Najviše novih kućišta je na području Policijske uprave primorsko-goranske, gdje je postavljeno ili će biti postavljeno čak 20 kućišta. Vozači na području Policijske uprave istarske dobivaju 13 kućišta.
Devet novih lokacija s kućištima je na području Policijske uprave sisačko-moslavačke i Policijske uprave zadarske. Osam lokacija je na području Policijske uprave ličko-senjske i Policijske uprave dubrovačko-neretvanske.
Kamere se premještaju prema internom rasporedu policije
Sedam novih lokacija je na području Policijske uprave šibensko-kninske, četiri su na području Policijske uprave požeško-slavonske, po dvije na području Policijske uprave koprivničko-križevačke i Policijske uprave krapinsko-zagorske, dok je po jedna nova lokacija na području Policijske uprave splitsko-dalmatinske i Policijske uprave vukovarsko-srijemske.
Novost je da kućišta stižu i na autoceste. Tako će jedno kućište biti na autocesti A2. Najviše će ih biti na autocesti A7. Dvije su lokacije predviđene i na autocesti A6.
Kad se dovrši najnoviji val postavljanja kućišta, na ukupno 588 lokacija u Hrvatskoj nalazit će se kućišta za smještaj kamera za nadzor brzine. Istovremeno, na raspolaganju će biti 194 kamere za nadzor brzine, koje će se premještati iz kućišta u kućište prema internom rasporedu pojedine policijske uprave. Kućišta koja se sada postavljaju bit će novog oblika i crne boje.
Zadarska županija
1. TURANJ (Općina Sv. Filip i Jakov), na kolniku D8, 13. dionica, 21km + 850m; D8
2. RTINA (Općina Ražanac), na kolniku D106, 1. dionica, 17km + 700m; D106
3. ZEMUNIK GORNJI (Općina Zemunik Donji), na kolniku D502 kod raskrižja sa ŽC6021; D502
4. JOVIĆI (Općina Ražanac), na kolniku D106 (na 27km+500m); D106.
5. GRAČAC, na kolniku D1, na 14. dionici, 29km+725m; D1
6. UGLJAN (općina Preko), na kolniku D110, 1. dionica, 11km+500m. D110
7. VIR (Općina Vir), na kolniku D306, 1. dionica, 3km
8. DINJIŠKA (Grad Pag), na kolniku D106, 3. dionica, 7km+330m
9. DONJE BILJANE (Grad Benkovac), na kolniku D56, 6km+300m
Hrvatska
Smiju li vas snimati nadzornim kamerama i to koristiti kao dokaz protiv vas?
Možda na početku treba podsjetiti da od 1. 1. 2024. zbog napuštanja mjesta nesreće, a da prije toga niste postupili po zakonu, možete doživjeti težak financijski udar zbog gubitka prava iz obveznog osiguranja. Novčanu kaznu zbog toga ćete još nekako i preživjeti, ali s ovim gubitkom prava iz obveznog osiguranja, nije se za igrati, podsjeća HAK Revija.
Zamislite situaciju, sve što policija i sud imaju protiv vas svodi se na snimku nadzorne kamere. Možete li vi sad jednim maestralnim potezom oživotvorenim u uskliku nezakonit dokaz, onemogućiti da budete proglašeni krivim, odnosno odgovornim?
Prekršajni zakon lijepo i jasno propisuje da se sudske odluke ne mogu utemeljiti na dokazima pribavljenim na nezakonit način (nezakoniti dokazi). Nezakoniti dokazi prema tom zakonom su oni koji su pribavljeni kršenjem Ustavom, zakonom ili međunarodnim pravom zajamčenih prava obrane, na dostojanstvo, na ugled i čast, te na nepovredivost osobnog i obiteljskog života.
Nezakoniti su i oni dokazi koji su pribavljeni povredom odredaba prekršajnog postupka i koji su izričito predviđeni Prekršajnim zakonom kao i drugi dokazi za koje se iz njih saznalo. Piše li u zakonu? Piše.
No svi se pitaju, kako bi se oni nekako uglavili u te zakonske odredbe o nezakonitim dokazima i sve za što se optužuju srušili kao kulu od karata? Kako se okoristiti zakonom? To mora biti legalno i legitimno, pozvati se na zakon i njegove odredbe, zar ne?
Kakva je situacija s kamerama?
Kamera nadzornih, što lažnih, što stvarnih, što onih koje uopće ne rade godinama, što onih koje dugotrajno čuvaju zapise, ima svuda. Kako onda u toj priči zaštiti svoju privatnost, osobne podatke, identitet?
Svima su naime, puna usta zaštite osobnih podataka, a s druge strane svatko i sve je dostupno i to na izvolite. Gdje je sad tu zaštita vaše privatnosti? I niste prvi koji ste se toga dosjetili, mnogi su se prije vas nakanili pozvati na svoju privatnost i zaštitu osobnih podataka kad je riječ o prometnim grijesima, samo nisu se baš dobro proveli.
Najkraće rečeno: svi oni koji sudjeluju u prometu na cesti znaju da mogu biti snimljeni i time se na zadire u privatnost osobe koja upravlja vozilom. Fotografija vozača unutar vozila nastala prilikom nadzora vozača i vozila u prometu na cesti zakonit je dokaz.
Primjer iz presude: “Fotografija vozača nastala je na javnom mjestu, svi koji sudjeluju u prometu mogu biti snimljeni”
Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske u Presudi Ppž-6540/2023 od 25.4. 2024 zauzeo je stajalište: „Sukladno odredbi članka 158. stavka 5. Prekršajnog zakona kada je ovlaštena osoba tijela državne uprave u okviru svoje nadležnosti za provođenje nadzora neposredno utvrdila radnju počinjenja prekršaja ili je to utvrdila odgovarajućim tehničkim uređajima i o tome sačinila službenu bilješku ili tehničku snimku, isto su valjani dokazi u prekršajnom postupku.
Pogrešno žalitelj smatra da fotografija vozača unutar vozila nastala prilikom nadzora vozača i vozila u prometu na cesti nije zakonit dokaz, jer na temelju članka 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama policijski službenici imaju ovlaštenja za nadzor vozila, vozača i drugih sudionika u prometu i to nad ukupnim vremenom trajanja upravljanja vozilom, s time da je odredbom članka 283. citiranog Zakona jasno propisano da se kao dokaz u prekršajnom postupku mogu koristiti fotografije, tehničke snimke, službene bilješke i zapisnici.
Fotografija vozača nastala je na javnom mjestu upravo prilikom nadzora vozila i vozača, te svi oni koji sudjeluju u prometu na cesti znaju da mogu biti snimljeni i suprotno tvrdnje žalitelja time se na zadire u privatnost osobe koja upravlja vozilom, budući da nije obavljana pretraga prijevoznog sredstava i ne ulazi se u unutrašnjost vozila, kako to pogrešno pokušava prikazati žalitelj“.
Što je s kamerama na benzinskim pumpama, koje u nisu vlasništvu policije?
Dobro jasno vam je kad je riječ o kamerama policije, no što je s onima na benzinskim pumpama, na tunelima, niste baš uočili pisanu obavijest da vas se snima, niste ni dali pristanak, a što tek s kamerama kojima pojedinci nemilice kite svoje zgrade, kuće i okućnice?
Sudovi snimke nadzornih kamera javnih mjesta smatraju valjanim dokazima na kojima se može temeljiti sudska odluka neovisno o tome tko je vlasnik tih kamera.
Tako je Županijski sud u Puli u svom Rješenju Kž-303/2019-7 od 4. 11. 2019. jasno artikulirao: „To što je snimku sačinio oštećenik kao privatna osoba, ne čini snimku njegove nadzorne kamere nezakonitim dokazom, jer uz činjenicu da je sniman prostor oko njegove kuće, sniman je i javni prostor, odnosno parkiralište ispred njegove kuće, pa je pozivanje žalbe na Zakon o privatnoj zaštiti te Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti osobnih podataka bespredmetno.
S obzirom na to da se snimka odnose na javni prostor, nije prihvatljiva žalbena tvrdnja da se na taj način narušava okrivljenikova privatnost, a u konkretnom slučaju ne radi se niti o snimkama nastalim u okviru provođenja posebnih dokaznih radnji predviđenih u ZKP/08 za koje vrijede druga pravila, a niti je pribavljena na način za koji odredba članka 10. ZKP/08 određuje da je nezakonit.
Snimke nadzornih kamera javnih mjesta, kao što su ulice, trgovi i slično, predstavljaju dokaze na kojima se može temeljiti sudska odluka neovisno o tome tko je vlasnik tih kamera“.
Vrhovni sud: Kamere na benzinskoj ne zadiru u privatnost, to je javno mjesto
Vrhovni sud još je davnih dana javno obznanio što misli o toj problematici:
„Neosnovano optuženik pobija odluku suda prvog stupnja da je snimka s video nadzora na benzinskoj postaji zakonit dokaz, tvrdnjom da na postaji nema obavijesti o snimanju i da ne postoji propis koji bi ozakonio neovlašteno snimanje na benzinskoj pumpi, tako da se ne može ‘pristati’ na to da se bude dragovoljno snimljen.
Ispravno sud prvog stupnja ističe u pobijanom rješenju da su fotografi je s benzinske postaje sačinjene putem provedenog video nadzora, a kako se radi o javnom mjestu na taj se način ne zadire u privatnost osoba koje se tu kreću.
I Vrhovni sud Republike Hrvatske, kao drugostupanjski sud, prihvaća kao ispravno stajalište suda prvog stupnja jer je u sudskoj praksi prihvaćeno da snimke koje su putem video nadzora sačinjene na javnim mjestima kao što su to trgovi, tuneli, mostovi, trgovine, banke i sl., predstavljaju dokaze na kojima se može temeljiti sudska odluka (VSRH, I Kž 450/09 od 3. lipnja 2009.).”
Dakle, prema stavu suda, javno mjesto je javno mjesto, bili vi svjesni toga ili ne, snimke javnih mjesta jesu dokazi. Prigovori o nezakonitim dokazima po toj osnovi očito imaju slabu prođu.
Hrvatska
Otvara se prva virtualna antistres ambulanta u Hrvatskoj. Evo kako je možete koristiti
Prva javnozdravstvena virtualna antistres ambulanta počinje s radom u ponedjeljak, 7. listopada, provodit će grupni psihoterapijski tretman, a funkcionirat će kao video-platforma na Healthnet mreži, najavljeno je na zdravstvenom kongresu održanom za vikend u Novalji.
To je prva virtualna ambulanta na mreži koja služi isključivo za prijenos zdravstvenih podataka među ustanovama u Hrvatskoj i omogućava posve sigurnu komunikaciju između pacijenta i liječnika, izvijestio je pomoćnik ravnateljice za telemedicinu Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) Rikardo Protrka na kongresu “Zdravstvena zaštita na otocima i ruralnim područjima“ u Novalji na Pagu u organizaciji tamošnjeg Doma zdravlja dr. Ivan Pehovac.
Inicijativa za pokretanje virtulane ambulante nastala je za vrijeme epidemije covida kad se drastično povećala potražnja za telepsihijatrijskim uslugama u Hrvatskoj.
Protrka je pojasnio da se u početku telepsihijatrija provodila putem Microsoftove aplikacije Teams, no i da ona nije siguran kanal komunikacije pacijenta i liječnika.
“Htjeli smo stvoriti virtualnu ambulantu nalik nekom od alata za videokonferencije, kao što su Teams i Zoom Meetings. Napravili smo digitalnu platformu koja će u početku služiti isključivo psihijatrijskom dijelu telemedicine, a onda bismo to preslikali i na ostale virtualne ambulante gdje je potrebna komunikacija na daljinu pacijenta i liječnika”, rekao je Protrka predstavljajući novu aplikaciju koja će imati mobilnu i desktop verziju.
Objasnio je da će pacijenti u virtulanu ambulantu ulaziti iz svoga doma, ali se neće moći uključivati samoinicijativno, već će dobiti iz bolnice link putem elektroničke pošte preko kojega će im biti omogućen pristup.
Svaki od pacijenata koji će sudjelovati u terapiji prethodno je fizički s uputnicom morao doći u Kliniku za psihijatriju na Vrapču i potpisati pristanak da se želi spajati u virtualni ambulantu. Medicinsko osoblje unosi podatke pacijenta u platformu, u njoj se kreira link koji pacijent dobiva elektroničkom poštom.
Klikom na link pacijent može ući u virtualnu ambulantu za grupnu terapiju koja će, po riječima Protrke, imati i čekaonicu. Zamišljeno je i da u virtualnu čekaonicu liječnik može izbaciti pacijenta koji eventualno “stvara nered”.
Grupni terapeut bit će fizički u Vrapču pred monitorom, a pacijenti će u svojim domovima sudjelovati u online terapiji.
Protrka je dodao da je to prva produkcija virtualne ambulante na kojoj su informatičari radili godinu i pol dana.
Za razliku od Zooma ili Teamsa, u ovu aplikaciju pacijent ulazi sa svojim punim imenom i prezimenom te nema kontrolu nad kamerom i mikrofonom.
U početku će se virtualna ambulanta koristiti isključivo za psihoterapiju i psihijatriju, a plan je proširenje na endokrinologiju i opću medicinu.
“Telemedicina povećava dostupnost zdravstvene skrbi u ruralnim područjima i na otocima. Omogućuje praćenje pacijenata na daljinu i olakšava pristup stručnim konzultacijama bez potrebe za putovanjem”, rekao je Protrka na kongresu održanom od 4. do 6. listopada pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva, Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, Grada Novalje, Ličko- senjske županije i HUP-a.
-
magazin4 dana prije
MEGA FOTOGALERIJA / Biograd na Moru ugostio najveći modni spektakl! Bure centar bio je premalen za sve koji su željeli uživati u ovoj modnoj poslastici
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
OSIGURAJTE SE NA VRIJEME / Evo kako danas rade trgovine i centri u Zadru…
-
Hrvatska5 dana prije
Povlači se popularno povrće, u njemu otkriven teški metal koji je kancerogen za ljude
-
Sport4 dana prije
S VIŠNJIKA: Univerzalna sportska škola – popis grupa i termini treninga