Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

RUDI JURAS, ANTONIO OLTRAN I TIN VIDOV / Budući đakoni Zadarske nadbiskupije ususret ređenju: “Ne bojte se! Bog je svoj posebni pogled svrnuo na vas!”

Objavljeno

-

Foto: M. Karadakić/Zadarska nadbiskupija

Bogoslovi Zadarske nadbiskupije: Rudi Juras, Antonio Oltran i Tin Vidov, budući ređenici za đakonat Zadarske nadbiskupije, izrekli su Ispovijest vjere u petak, 3. studenog, u kapeli Nadbiskupskog doma u Zadru, pred zadarskim nadbiskupom Milanom Zgrablićem, ususret svom đakonskom ređenju koje će biti u subotu, 11. studenoga, u crkvi sv. Šime u Zadru.

Budućim đakonima nadbiskup Zgrablić uputio je snažnu i ohrabrujuću pastirsku riječ, izražavajući im podršku na putu prema svećeništvu. Izrazio je radost zbog susreta s njima u trenutku kojega nalaže Crkva, a treba ga izvršiti prije nego kandidati prime red đakonata kojeg Crkva stavlja pred njih.

„Ne zaboravite ono što ste kroz toliko godina promišljanja i preispitivanja sebe duboko osjetili u sebi. Nikad ne zaboravite da u vašem životu Bog mora imati primat. Bog je prvi od kojega sve proizlazi. Bog nam daruje život preko naše obitelji, Bog nas poziva u svoju službu, on polaže u naše srce ono što mi želimo, zašto ste vi uopće poželjeli biti svećenici, zašto ste poželjeli otići u sjemenište. To ste poželjeli jer je to iznutra Netko u vama potaknuo. Vi to niste naučili, niste to negdje pročitali, nego ste duboko unutar sebe osjetili želju i poticaj da idete tim putem. Taj poticaj je Gospodin koji čini, koji tako djeluje u našoj duši“, rekao je mons. Zgrablić budućim đakonima, istaknuvši da je uvijek potrebno osluškivati Duh koji govori u nama.

„Da toga Duha slušamo, razlučujemo, da preispitujemo što Gospodin od nas želi i traži. Je li to neki moj hir? Jer, zbog naših ograničenosti, naših slabosti i grijeha, taj glas nekad dovoljno možda ne razumijemo u životu“, izrazio je nadbiskup razumijevanje za ljudsku narav.

No, kroz niz godina studija, promišljanja, kroz sud Crkve koja ih je izabrala i dopustila da mogu pristupiti redu đakonata, učinivši to i na temelju preispitivanja njihovih odgojitelja i ljudi koji ih poznaju i dali su svjedočanstvo, nadbiskup je ohrabrio kandidate da su na pravom putu kamo ih Gospodin zove. Mons. Zgrablić poželio je da bogoslovi sve to prepoznaju u svom životu.

„To je cijeli jedan proces koji nije završen sada, u ovom trenutku, nego ga trebate nastaviti cijelog svog života – slušati Duha Svetoga koji djeluje u vama“, potaknuo je kandidate mons. Zgrablić, naglasivši da su svi vjernici pozvani slušati Duha Svetoga kako je djelatan u nama, u našem životu.

Nadbiskup je poželio da budući đakoni nikad više u svom životu ne posumnjaju da ih Bog zove. „Vi to želite već toliko godina, toliko godina se za to pripremate. Toliko godina ste na to mislili. Da vas Bog ne zove, dao bi vam znak da niste za to.

Zato, nemojte više sumnjati u vaš poziv, da je Bog svoj posebni pogled svrnuo na vas i da je rekao: Želim te, zovem te. Pozivam te da budeš u mojoj službi, da budeš bliže meni. Da živiš sa mnom, da živiš moja otajstva. Želim se tobom poslužiti, tvojim jezikom, tvojim srcem, tvojim rukama, tvojim iskustvima, da Gospodina koji je najveće dobro možemo živjeti, svjedočiti, darivati u tajnama naše vjere, u sakramentima koji se podjeljuju ljudima. Neka vam Gospodin dadne da ustrajete na putu kojeg ste započeli prema vašem pozivu“, poručio je mons. Zgrablić kandidatima.

Nadbiskup je istaknuo i potrebu oslanjanja na snagu i duh Gospodina, a ne na pouzdanje u vlastite snage. „Ne bojte se! Kad čovjek ide u nešto nepoznato, to mu može biti strano, teško, može se bojati, što je prirodno, jer u sebi imamo ljudsku narav. Ali, ne zaboravite da niste pozvani da vi činite nešto oslanjajući se samo na sebe, da činite djela svojim snagama, svojim sposobnostima, svojim znanjem i talentima. Nego, kad djelujemo u Božje ime, tada nam Bog zaista i daje ono što nam je potrebno u određenom trenutku. Potrebna nam je milost, znanje, mudrost od Boga. Ako smo duboko povezani s Gospodinom, ako živimo u Božjoj ljubavi, nema straha živeći naš poziv. Ne bojte se učiniti taj korak i pristupiti Gospodinu, u ono na što vas on poziva i Crkva šalje. Gospodin će vam dati potrebno! Gospodin vas onda i krijepi potrebnim milostima za tu službu i dar“, osnažio je mons. Zgrablić.

Ohrabrio je kandidate i poticajima koje je svojevremeno bio izrekao biskup bl. Miroslavu Bulešiću kad je Bulešić izrazio bojazan pred svoje đakonsko ređenje.

„Biskup je bl. Miroslavu tada rekao: ‘Ne boj se. Imaš sredstva koja ti je Bog dao. Posluži se sredstvima i ne boj se ići dalje u tu službu’. Tri sredstva koja nam Gospodin daruje i kojima se moramo svaki dan služiti su: euharistija, Časoslov i krunica“, naglasio je mons. Zgrablić, pojašnjavajući u čemu se sastoji snaga tih sredstava.

„Prvo sredstvo je euharistija. Euharistija je veliki dar, najveći dar kojeg Gospodin nama daruje, uz kojega smo pozvani intimno živjeti, biti blizu S Gospodinom. Isus je ostavio taj sakrament da trajno bude s nama. U euharistiji nam daje svoju riječ, tu nas hrani svojim otajstvom, da se sve više suobličujemo Isusu. Neka vam euharistija bude najvažnija stvarnost u životu! Ništa nemojte staviti ispred euharistije, nego neka sve u vašem životu bude usmjereno na euharistiju“, potaknuo je mons. Zgrablić, rekavši im da se služe snagom i darom i drugih sakramenata.

„Druga stvarnost je Časoslov. Imate liturgijsku molitvu, molitvu Crkve koju prihvaćate svojim ređenjem kao obvezu koju ćete svaki dan vršiti. Ta obveza je znak važnosti te molitve koju ne smijete zapustiti. Ta molitva je Bogom nadahnuta. Njen sadržaj čine riječi uzete iz Svetog Pisma, iz Psalama. Sadržaj Svetog Pisma najviše se nalazi u Časoslovu. Kad molimo Časoslov, molimo istoga Duha koji je nadahnjivao pisce koji su to pisali. Čitajući, usvajajući te molitve, usvajamo ta iskustva, taj isti Božji duh koji je i njih nadahnjivao. Zato je jako važno da ne zapostavite tu molitvu“, potaknuo je zadarski nadbiskup.

„Treće sredstvo je krunica. Krunica je važna jer krunica je razmatranje otajstava Isusovog života. Razmatramo Isusov život u povezanosti s Marijom koja mu je bila najbliža. Nitko kao Marija nije bio toliko blizak Isusu i nikad mu neće i ne može biti bliži, kao što je bila Marija koja je Isusa začela, rodila, koja je cijeli život bila uz njega i sva otajstva s Isusom je duboko proživjela. Dakle, biti povezan s Marijom. Ona nam je sigurni vodič da hodamo Kristovim putem i da suobličujemo sebe Kristu, što je zadatak svakog kršćanina“, poručio je mons. Zgrablić.

„Euharistija, Časoslov i krunica su najveća snaga i najveće oružje kojim vas Gospodin oprema da se ne trebate ničega bojati, da hrabro idete naprijed u svojoj službi. Ne bojte se! Gospodin će vam dati snage u svakom trenutku u vašem životu. I ne samo da će vam dati snage, nego, Gospodin će vas i ispuniti  mirom i radošću, jer ćete osjetiti da je vaša duša ispunjena i sita; da ste bogati i da vam je Bog darovao posebnu milost u vašem životu. Zato ćete moći Gospodinu zahvaliti“, poručio je nadbiskup Zgrablić budućim ređenicima.

Biografije budućih đakona

Rudi Juras rođen je 1. ožujka 1978. u Zadru, kao drugo dijete od oca Jadrana i majke Karmele rođ. Mujan. U šesnaestoj godini primio je sakramente kršćanske inicijacije u rodnoj župi sv. Lovre u Kalima. Osnovnu školu pohađao je u Kalima i Preku, a u Zadru je završio srednju strukovnu školu. Više godina bio je zaposlen u poduzeću koje se bavi marikulturom. Dolaskom don Josipa Radića za župnika u župi sv. Lovre u Kalima 2005., potaknut njegovim propovijedima, Rudi se počinje dublje zanimati za vjeru i intenzivnije razmišljati o životu i svom životnom zvanju. Ulazi u molitvenu zajednicu Euharistijskog Srca Isusova i Marijina koju je don Josip osnovao u župi Kali. Nakon određenog vremena, u Jurasu sazrijeva odluka o svećeničkom pozivu. Postaje svećenički kandidat i bogoslov Zadarske nadbiskupije. Počekom 2019.,  kao bogoslov Zadarske nadbiskupije, postaje član Javnog vjerničkog društva Omnia Deo. Teološki studij završio je na Filozofsko-teološkom institutu Družbe Isusove u Zagrebu, gdje je diplomirao 2023. godine.

Antonio Oltran rođen je 3. ožujka 1999., kao peto dijete Branka i Nade rođ. Bašić. Kršten je iste godine u rodnoj župi sv. Anselma u Ninu. Po završetku osnovne škole, 2013., upisao je strukovnu školu Vice Vlatkovića u Zadru, kao sjemeništarac u Nadbiskupskom sjemeništu ,,Zmajević“. Nakon položene državne mature, kao bogoslov Zadarske nadbiskupije, upisao je Filozofsko-teološki fakultet u Rijeci. Diplomirao je 2022. godine.

Tin Vidov rođen je 27. svibnja 1996. u Zadru, kao prvo dijete u obitelji Borisa i Elze rođ. Perin. Kršten je iste godine u rodnoj župi sv. Lovre u Kalima. Nakon završene osnovne škole u Kalima i Preku, upisuje Hotelijersko-turističku i ugostiteljsku školu u Zadru te maturira 2015. godine. Kao bogoslov Zadarske nadbiskupije, 2018. upisuje Filozofsko-teološki fakultet u Rijeci, gdje i diplomira u rujnu 2023. godine.

Ines Grbić

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

(NE)RADNE NEDJELJE / U Zadru su sutra otvorene sljedeće trgovine i trgovački lanci…

Objavljeno

-

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru ove nedjelje…

BAUHAUS:

od 9 do 14

KAUFLAND:

zatvoreno

HEY PARK

zatvoreno

TOMMY

Bože Peričića 5 – od 8 do 14

Skradinska 8 – od 7 do 13

Trg Damira Zdrilića 1 – od 7 do 20

KONZUM:

Frane Petrića 10 – od 7 do 13

Polačišće 2 – od 7 do 13

LIDL:

zatvoreno

INTERSPAR

zatvoreno

PLODINE

zatvoreno

SUPERNOVA:

zatvoreno

STUDENAC:

Ulica Antuna Barca 58 – od 7 do 21

Put Vrela 2 – od 7 do 21

Ulica Ivana Skvarčine 18 – od 7 do 21

Šibenska ulica 9C – od 7 do 21

Ul. Roberta F. Mihanovića 62 – od 7 do 21

Knezova Šubića Bribirskih 3 – od 7 do 21

RIBOLA

Put Pudarice 11 – od 7 do 20

Vukovarska 6a – od 7 do 20

Ulica Andrije Hebranga 10a – od 7 do 20

PEVEX

od 8 do 14

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SVETKOVINA DUHOVA / Nadbiskup Zgrablić u nedjelju predvodi svečanu misu u katedrali

Objavljeno

-

By

Na svetkovinu Duhova, u nedjelju, 19. svibnja, svečano misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić, kada će podijeliti i sakrament potvrde krizmanicima katedrale župe.

Duhovi su zapravo blagdan silaska Duha Svetoga na apostole u Jeruzalemu, 50 dana nakon Kristova uskrsnuća. Od tuda i izraz Blagdan Pedesetnice, Pentekoste itd.

Slavi se i kao blagdan “rođenja Crkve” jer Djela apostolska donose da su apostoli puni Duha Svetoga govorili tako da su ih mogli razumjeti ljudi svih naroda i jezika, a mnoštvo se “dalo krstiti te su primili Duha Svetoga”. Inače to je i jasno otvaranje spasonosnog poslanja Crkve prema svima a ne samo prema Židovima.

“Duhovi” je doslovce preuzeto iz staroslavenskog, gdje je to genitiv jednine, a zapravo se odnosi na Duha Svetog koji je jedan, a ne na više duhova kako to zvuči u suvremenom jeziku.

Ovaj blagdan slave katolici, pravoslavci i mnoge druge kršćanske Crkve.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

RAVNOKOTARSKI RAJ / Sikovo danas broji oko 364 stanovnika, a 1900. bilo ih je samo 32

Objavljeno

-

By

foto: Zadarski tjednik

Idilično ravnokotarsko selo koje je nalazi u zaobalju Sv. Filipa i Jakova, udaljeno svega tri kilometra zračne linije od obale

Sikovo je geografski smješteno u Ravnim kotarima, najplodnijem dijelu dalmatinskog primorja, između općinskog središta Sv. Filip i Jakova te Raštana Donjih i gornjoraštanskih Lužina.

– Stvarno, opipljivio i istinsko, idilično selo je Sikovo koje je nalazi u zaobalju Sv. Filipa i Jakova, svega tri kilometra zračne linije od obale. Od Biograda na Moru smo udaljeni oko 10 km, Benkovca oko 23 km i od Zadra oko 26 km, reći će Elvira Colić.

Od pamtivijeka je Sikovo nastanjeno radišnim i vrijednim ljudima, čije su ruke uvijek pune žuljeva i kojima je zemlja bila i ostala majka i prijatelj, izvor prihoda i kakva-takva egzistencijalna sigurnost.

– Stalno molimo dragog Boga i Gospu da nas poštedi suše i krupe, bolesti ovaca i peradi, zazivaju Sikovljani ispred dućana na Osridniku, u borovoj šumi nadomak marketa u izgradnji, boćališta, dva igrališta, dva spomenika.

Prema popisu stanovništva 1900. godine u Sikovu živi 32 stanovnika. Već 1921. ima 158 stanovnika, 1948. broji 245, a 1971 tu je 374 stanovnika.

image

Cilj – demografska obnova

– Najviše stanovnika broji 1991. godine kad ovdje ima čak 497 stanovnika, a od toga 487 Hrvata. Prema Popisu stanovništva 2011. ovdje živi 374 stanovnika, dok prema Popisu stanovništva 2021. Sikovo broji 364 stanovnika, podjednako muškaraca i žena, koji žive u 110 kućanstava, precizan je Erstić.

Sikovljani su pitomi, vrijedni, skromni i nadasve gostoljubivi. Sada na početku svibnja 2024. sve se zeleni.

– Na 14 četvornih kilometara površine daleko najviše ima polja koje obrađuju Prtenjače, Birkići, Deme, Zrilići, Erstići, Mitrovići, Mikulići, Mrkići, ​Miljanići, ​Colići, ​Senkići, Serdarevići, ​Zubčići…, nabraja Prtenjača.

Povijest Sikova slična je povijesti ostalih ravnokotarskih mjesta.

– U sebi nosimo ljubav, vjeru i privrženost onome iz čega smo nikli, a nikli smo s ognjišta, i ognjište se nikad ne smije ugasiti, mora živjeti, poručio je Zrilić.

image

Spominje se od davnine

U ranom Srednjem vijeku (od 9. do 11. stoljeća) područje Sikova je bilo jedno od posjeda velikaša.

– U spisima se spominje ime posjeda koje se naziva Sichoua (“regalis terra in Sichoua” i “de regali terra in Sichoua”) što svjedoči o starom porijeklu naziva današnjeg mjesta Sikovo, govore sugovornici

Oduvijek su ovdje ljudi okrenuti prema zemlji. Na zemlji se radi i od zemlje se živi, a uz vinograde i maslinike koje posjeduje gotovo svaka obitelj, polja su uzorana i obrađena. Iako sve rjeđe, na livadama se još mogu vidjeti pastiri i njihovo “blago”.

– Sikovo je sve do 1869. godine bilo zaselak Turnja. I danas poneki mještani imaju obiteljsku grobnicu na turanjskom groblju, reći će Serdarević.

Osim nesvakidašnje prirodne ljepote Sikovo je sve do prije godinu ili dvije imao zanimljivosti koje se ne mogu drugdje sresti.

– Između ostalog u Sikovu je 1977. izgrađena crkva sv. Nikole Tavelića, koja od prvog dana do ovog proljeća nije imala zidanog zvonika već malo zvono južno od crkve razapeto na četiri drvene grede, električne stupove, kaže poznanik Željko.

Zahvaljujući Općini, a na radost župljana, čiji je župnik don Dario Matak, ravnatelj Caritasa Zadarske županije, ujedno župnik Sv. Filip i Jakova, ostvarila se desetljećima duga želja i čežnja, imaju zaista lijep, moderni zvonik koji je čvrsto naslonjen na pročelje s obje strane ulaznih vrata crkvice i iznad krova.

– Melodični zvuk zvona nas poziva na molitvu i blagoslivlja nas. Naš je sveti glas i izraz poštovanja prema Bogu, reći će ovdašnja mještanka Marija, koja rado pohodi crkvu za vrijeme bogoslužja.

image

Četiri nebeska zaštitnika, četiri fešte

Tijekom Kandijskog i Morejskog rata Sikovo su naseljavali i uskoci iz Bukovice i Like.

– U ovom poljoprivrednom raju, svojevrsnom “vrtu ovog kraja”, danas uglavnom žive potomci Medviđara, dok Prtenjače dolaze iz Polače, navode Mikulić, Mitrović i Zubčić.

Nebeski zaštitnici su sveti Ivan, sveti Roko, Velika Gospa i sveti Nikola.

Razlog što se u Sikovu slave četiri fešte godišnje je što su prilikom doseljavanja ljudi donosili svoje običaje pa tako i slavljenje svetaca zaštitnika, reći će dida Ante.

Na Osridaku, na igralištima i boćalištu ni žive duše. Živo je tek na glavnom seoskom okupljalištu, kod dućana na rubu borove šume.

Imamo školu, crkvu, svećenika, groblje, novu mrtvačnicu. Doktora imamo u Sv. Filip i Jakovu i Biogradu, a poštar iz Korlata tri puta tjedno donosi poštu. Sve je to OK, jer je sve blizu i na dohvat ruke, govore nam u Prtenjačama.

image

Povezanost života, infrastrukture i turizma

U ovom ravnokotarskom zelenilu turistima se nude kuća za odmor s bazenima te moderne kuće sa svim sadržajima i luksuzni apartmani koji se, kažu sugovornici, ne srame ni onih u priobalju.

– Unapređenje infrastrukture znači unapređenje života stanovnika na selu, bolju međusobnu povezanost i siguran put do općinskog i županijskog središta, njihovog poljoprivrednog zemljišta, OPG-a i kuća za odmor, poboljšanje i proširenje temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, poglavito za ruralni turizam, reći će Demo koji živi tik uz modernu cestu.

Modernizacija ceste i ostala komunalna ulaganja su poput Binga.

– Tu tri kilometra od mora sve je nadohvat ruke. Tu je prijateljsko i gostoljubivo okruženje, čisti zrak, zelenilo, druženje, domaća hrana i piće. Ljudi prepoznaju da su dobrodošli i vole domaćinsku atmosferu, a ključna stvar je iskrenost i poštenje, zaključio je Erstić.

Izvor: Zadarski tjednik

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu