Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

NOVO VODSTVO / Ivana Kuljerić Bilić – nova umjetnička ravnateljica Glazbenih večeri u Sv. Donatu

Objavljeno

-

Upravno vijeće Glazbenih večeri U Sv. Donatu oprostilo se od umjetničkog ravnatelja Jurice Šoše i odabralo novu umjetničku ravnateljicu.

Na sjednici Upravnog vijeća Glazbenih večeri u Sv. Donatu koja se održala dana, 5. rujna 2023., članovi u sastavu Dina Bušić, predsjednica; Linda Ivić Bijuklić; Jelka Milošević; Ante Gverić;  Ante Ćurković; Melita Ivković; Branko Dukić, odabrali su novo umjetničko vodstvo najstarijeg zadarskog festivala kojemu je osnivač Grad Zadar i zahvalili se na suradnji dosadašnjem umjetničkom ravnatelju.

 Zadarski pijanist, mr. art, Jurica Šoša, koji je 2010. naslijedio dirigenta Tomislava Fačinija, ostvario je tijekom svog mandata, prema mišljenju Upravnog vijeća, planirane nove programske i koncepcijske iskorake festivala.

 Bila mi je izuzetna čast posljednjih četrnaest godina kreirati program Glazbenih večeri u Sv. Donatu. Program nije značio samo program u užem smislu riječi. Bilo je to osluškivanje kulturnih potreba naših Zadrana, gostiju, stvaranje atmosfere u Gradu, ali i program koji je pomogao da iz njega iznikne nova gradska ustanova, Koncertni ured Zadar, a potom da dodano napreduju i rastu solisti, ansambli, poglavito oni domaći, a što se osobito odnosi na niz zadarskih glazbenika i na naš Zadarski komorni orkestar – ansambl koji je upravo kroz Večeri doživio svoju renesansu. Zajedničkim snagama festival je svake godine napredovao i ponosan sam što sam i ja bi dio tog zamašnjaka. Sutra se vraćam u možda ipak najljepšu funkciju, a to je ona vjernog slušatelja, a Večerima i novoj umjetničkoj ravnateljici želim sve najbolje – zadovoljan je Šoša.

                Nova umjetnička ravnateljica Glazbenih večeri u Sv. Donatu je Ivana Kuljerić Bilić, međunarodno priznata udaraljkašica, solistica, orkestralna i komorna glazbenica te profesorica i pročelnica Odsjeka za dirigiranje, harfu i udaraljke na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji.

Nova umjetnička ravnateljica izrazila je zadovoljstvo povjerenjem koje je dobila:

Počašćena sam izborom na ovu važnu funkciju za kulturni život Zadra. Duhovni prostor Grada i njegovih otoka utkan je u moje obiteljsko nasljeđe. Tim je više uzbudljivo biti sudionikom aktualnog trenutka u kojem ovaj dinamičan Grad raste i razvija svoj izniman ljudski i kulturni potencijal – kazala je profesorica Kuljerić Bilić.

Povodom izbora nove umjetničke ravnateljice, predsjednica Upravnog vijeća Dina Bušić je naglasila:

Zahvalni na izuzetno uspješnoj i plodnoj suradnji s Juricom Šošom koji je iz svoje pozicije pomogao da Večeri izrastu u događanje koje je jasno profiliralo svoju ulogu na karti hrvatskih festivala, nastavljamo suradnju s uglednom glazbenicom, prepoznatoj na nacionalnoj i međunarodnoj razini, sa svestranom umjetnicom koja će u program unijeti novu energiju te program oblikovati kroz svoju kreativnu prizmu. Ivana Kuljerić Bilić bila je čest gost Koncertne sezone Zadar i Glazbenih večeri u Sv. Donatu, a kroz obiteljsku vezu sa Zadrom i Silbom i česte boravke na našem području, pobliže je upoznata  s kontekstom u kojem će raditi tijekom četverogodišnjeg mandata.

Mandat umjetničkog ravnatelja traje do prosinca 2023., no s obzirom da planovi kao i natječaji na koje festival aplicira kako bi se sufinancirao za sljedeću, 2024., kreću već sad od rujna, smatrali smo važnim na vrijeme donijeti odluku, da bi sljedeće izdanje Glazbenih večeri u Sv. Donatu bilo pripremljeno na vrijeme.

 Uz Ivanu Kuljerić Bilić, svoj rad na ciklusu rane glazbe u sklopu Večeri nastavlja ugledan zadarska i hrvatska znanstvenica, muzikologinja i pjevačica, Katarina Livljanić.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu