Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

SKUPŠTINA ZADARSKE ŽUPANIJE / Novim prostornim planom otvaraju se nove razvojne mogućnosti

Objavljeno

-

Skupština Zadarske županije izglasala je 8. Izmjene i dopune Prostornog plana Zadarske županije. Novim izmjenama i dopunama se, osim usklađenja s novim zakonskim regulativama, uz ostalo redefiniraju pojedine zone ugostiteljsko-turističke namjene, sportsko- rekreacijske zone, dopunjuju se uvjeti za razvoj marikulture, određuju uvjeti i područja za razvoj pojedinih infrastrukturnih projekata i slično. Ukratko, otvaraju se nove razvojne mogućnosti posebno u segmentu turizma, prometa i energetike.

Županijski prostorni planovi su krovni dokumenti prostornog uređenja u RH i njima se planiraju građevine i zahvati državnog i županijskog značaja  te daju uvjeti za realizaciju ovih zahvata u prostoru, kao i uvjeti uređenja i gradnje izvan građevinskog područja.  Ovim izmjenama i dopunama su se, uz usklađenje s postojećim stanjem, revidirali pojedini planirani zahvati i planirali poneki novi.

Kako je u ime izrađivača istaknuo ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Stjepan Gverić, ovaj Plan uz ostalo određuje lokacije turističkih zona izvan naselja u Županiji te njihovu maksimalnu površinu, vrstu i kapacitet. Granice ovih građevinskih područja detaljno se utvrđuju općinskim i gradskim planovima.

“Ovim izmjenama i dopunama omogućena je rekompozicija turističkih zona na prijedlog općina i gradova, što bi značilo smanjenje pojedinih zona, povećanje drugih, ukidanje cijelih i formiranje novih zona, bez povećanja ukupnih površina zadanih Planom.  Također, omogućena je promjena vrste,T1, T2 ili T3 kao i povećanje kapaciteta pojedinih zona u skladu s prostornim mogućnostima i uvjetima Plana”, rekao je ravnatelj Gverić prezentirajući vijećnicima Županijske skupštine novi Prostorni plan Zadarske županije.

Novi Prostorni plan donosi i  rekompoziciju zona sportsko-rekreacijske namjene izvan naselja, odnosno preoblikovanje pojedinih zona, 8 ukinutih zona, 8 novoplaniranih, dopuna uvjeta za gradnju i uređenje golf igrališta, ali i ostalih otvorenih igrališta izvan građevinskog područja. Prostorni plan određuje i uvjete za razvoj marikulture.

“Realizacija marikulture kao jednog od važnih čimbenika gospodarskog razvoja u našoj Županiji temelji se na zonama pogodnosti i ostalim uvjetima za razvoj marikulture određenim Studijom korištenja mora i podmorja čiji rezultati su uvršteni svojedobno u Prostorni plan županije. Ovim izmjenama i dopunama dopunjeni su uvjeti za razvoj komplementarnih djelatnosti na uzgajalištima kao što su turistički obilasci, organizirano ronjenje i sl. Uz ribe i školjkaše omogućen je uzgoj i drugih morskih organizama, ali s ciljem dodatne zaštite i očuvanja prostora omogućeno je i da se općinskim i gradskim planovima propišu stroži kvantitativni i kvalitativni uvjeti od onih propisanih Prostornim planom županije”, istaknuo je Gverić.

Važan dio Prostornog  plana su infrastrukturni sustavi koji obuhvaćaju promet i telekomunikacije, energetiku i vodnogospodarstvo. Osim pretežitog usklađenja Plana sa zahtjevima nadležnih tijela i javnih poduzeća u segmentu cestovnog, željezničkog, zračnog i pomorskog prometa u Prostornom planu je i planiranje željezničke poveznice Zračne luke Zadar s Gaženicom, u skladu s izrađenom Studijom.

“Na području telekomunikacija, uz omogućavanje daljnjeg razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture, Planom su dati i uvjeti postavljanja ove infrastrukture vodeći računa o zaštiti ljudskog zdravlja, prostora i okoliša. Vezano za energetiku, u novom Prostornom planu je predviđeno osiguravanje daljnjeg razvoja obnovljivih izvora energije, posebice većih mogućnosti postavljanja solarnih elektrana”, naglasio je ravnatelj Gverić.

Isto tako, uz omogućavanje daljnjeg razvoja, propisani su i jasniji i stroži uvjeti zaštite okoliša i prirode. Na području vodnog gospodarstva, Plan je usklađen s trenutnim projektima aglomeracija vezano za odvodnju i vodoopskrbu naselja te projektima sustava javnog navodnjavanja poljoprivrednih površina.

“Važno je istaknuti da je za ove izmjene i dopune Plana prvi puta proveden postupak Strateške procjene utjecaja na okoliš i Glavne ocjene utjecaja na ekološku mrežu. Ovim postupkom su vrednovani svi predloženi zahvati koji su bili predmetom izmjena i dopuna Plana. Temeljem zaključaka Strateške studije i Glavne ocjene pojedini zahvati su isključeni iz prijedloga Plana, dok su za ostale propisane mjere ublažavanja zahvata na okoliš i prirodu. Tako je u odnosu na prethodni Plan smanjena ukupna površina turističkih zona za oko 81 ha, a ukupna  površina sportsko-rekreacijske namjene smanjena je za oko 160 ha”, dodao je Olivio Meštrović, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove.

Također, analizom prostornih mogućnosti lučkih prostora, u odnosu na prethodni Plan planirano je 11 LNT manje. Na području rijeke Krupe ukinuta je mogućnost planiranja područja za razvoj malih hidroelektrana. Nakon provedene javne rasprave obrađeno je preko 400 pojedinačnih prijedloga i primjedbi sadržanih u zaprimljenim zahtjevima javnopravnih tijela te ostalih pravnih I fizičkih osoba.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu