Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) POČELO OBILJEŽAVANJE DANA SVEUČILIŠTA U ZADRU Erlić: “Koliko je jako Sveučilište u Zadru, toliko su jaki grad i županija”

Objavljeno

-

Obilježavanje Dana Sveučilišta u Zadru započelo je danas sastankom rektorice prof. dr. sc. Dijane Vican s predstavnicima gospodarstva i lokalne samouprave u zgradi novog studentskog doma. Susret je održan kako bi Sveučilište kroz prezentaciju provedenih projekata pokazalo ostvarenje zacrtanih strateških ciljeva, koji su sukladni nacionalnim i europskim ciljevima.

– Usmjereni smo na transfer tehnologija koje izravno doprinose gospodarstvu i javnom sektoru. Proveli smo brojna istraživanja u turizmu, pomorstvu,  agronomiji, akvakulturi, geografiji, psihologiji, sociologiji, pedagogiji… koja povezana s gospodarskim granama predstavljaju čistu dodatnu vrijednost.  Sudjelovali smo u izradi krovnih strateških dokumenata koji predstavljaju temelj budućih financiranja. Kako bi naš doprinos bio utemeljen na najnovijim spoznajama, nabavljena je visoko sofisticirana oprema, koja omogućuje vrlo precizne rezultate. Ponosna sam jer smo uspostavili kulturu rada, koja podrazumijeva inovativnost i sustavnost, utemeljenu na međuodjelnoj suradnji, istaknula je rektorica Vican.

Znanost i visoko obrazovanje nezaobilazni su u ostvarivanju politike EU , koja je pametna, zelena, povezana, solidarna i bliža građanima. U aktualnom programskom razdoblju Sveučilište u Zadru se vidi kao aktivni sudionik  stvaranja snažnog, održivog i ekološki orijentiranog društva.

– Na tome ćemo raditi kroz različite projekte, aktivnosti i kroz osmišljavanje novih studijskih programa za mlade naraštaje, poručila je rektorica.

Sveučilištu je na ostvarenim rezultatima čestitao ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić, koji je kao nekadašnji pročelnik gradskog odjela za EU fondove, istaknula je rektorica, bio svojevrstan kum Centra za projekte, znanost i transfer tehnologija, kroz kojega su provođeni projekti.

– Sveučilište u Zadru je najvažnija institucija u našem gradu i županiji. Ovo zdanje, financirano EU fondovima, najbolje govori o snazi sveučilišta, koje je pokazalo da ima viziju i da zna kako viziju pretočiti u konkretne stvari. Ovakva okupljanja omogućuju da se razgovara o perspektivi ovog kraja, pri čemu Sveučilište stavlja svoju znanost, struku, ekspertize, u funkciju razvoja grada i županije. Razvoj ovog kraja povezan je s razvojem Sveučilišta, koliko je ono jako toliko su jaki grad i županija, rekao je Erlić.

Hrvatska je u zadnjoj godini aktualne financijske perspektive, u kojoj su realizirani deseci tisuća projekata kojima je u kratkom vremenu standard približen razvijenim zemljama EU. U Zadarsku županiju uložene su oko 4 milijarde kuna, a nova perspektiva, u kojoj će biti više nego dvostruko sredstava, omogućit će dodatan iskorak.

– Realizirali smo brojne infrastrukturne projekte, od Pelješkog mosta nadalje, a u novom razdoblju naglasak će biti na zelenim politikama, ulaganjima u pametne vještine. Znanost nam mora dati odgovor na pitanje u što usmjeriti sredstva kako bismo mogli što više naših resursa staviti u funkciju razvoja, rekao je Erlić.

Nazočnima su zatim prezentirani projekti koji se provode kroz Pomorski odjel, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu i Centar za geoprostorne tehnologije. Svi su oni kroz različite aktivnosti i projekte, suradnju s partnerima iz više europskih zemalja, nabavljali vrijednu opremu, bilo da se radi o dronovima, georadarima, uređajima za ispitivanje ispušnih plinova, softveru… Sam Centar za geoprostorne tehnologije nabavio je opremu vrijednu 440.000 eura.

– Od naših projekata izdvojio bih projekt GUTTA, kroz koji brodari mogu ovisno o vremenskim uvjetima, mogu optimizirati svoju rutu i potrošiti manje goriva, istovremeno i emitirati manje štetnih plinova. Drugim smo u suradnji s lokalnim partnerom Adriatic Propeleri i Jadrolinijom omogućili poboljšavanje propulzije broda optimizacijom propelera, pri čemu bi se potrošnja goriva, vibracija i emisije plina mjerile prije i poslije modifikacije i optimizacije, rekao je izv. prof. dr. sc. Josip Orović s Pomorskog odjela.

Izv. prof. dr. sc. Ivan Župan predstavio je projekte Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu, koji se provode u Laboratoriju za istraživanje mora i akvakulturu Sfinga, na Sveučilišnom dobru Baštica, u Novigradskom moru… Naglasak je na korištenju suvremenih tehnologija u proizvodnji hrane, ali i zaštiti okoliša kroz smanjenje upotrebe sintetskih tvari.

U zaključnom panelu kojim je moderirala dr. sc. Gabrijela Vidić o inovacijama u doprinosu gospodarskom razvoju govorili su izv. prof. dr. sc. Tomislav Šarić, izv. prof. dr. sc. Tomislav Kos, dr. sc. Fran Domazetović, izv. prof. dr. sc. Josip Orović i izv. prof. dr. sc. Božena Krce Miočić.

– Sveučilište je spremno prilagoditi se novim izazovima u smjeru održivosti. Jedan od naših projekata istražit će što nam se događa u turizmu preklapanjem brojki o potrošnji energije, vide, emisiji ispušnih plinova, fiskaliziranim računima… Kad sve to usporedimo znat ćemo jesmo li održivi i kuda naš turizam ide, rekla je Krce Miočić.

Na kraju događanja napore u izlasku iz učionica i prezentaciji javnosti pohvalio je zadarskih gradonačelnik Branko Dukić. Naša sredina, istaknuo je, treba povezivanje obrazovanja, poljoprivrednika i gospodarstvenika, kako bi se stvorili kvalitetni kadrovi, na vrijeme prepoznali trendovi u svijetu i lokalnoj zajednici i onda inovacije pretočile u život.

– Dolazimo do onog da se naš mentalitet mijenja. Ovi ljudi svoje znanje će pretočiti u neku  gospodarstvenu aktivnosti i pomoći svima nama da Zadar napravimo još boljim i ljepšim. U svemu tome vidim svijetlu budućnost, rekao je gradonačelnik Dukić.

Obilježavanje Dana Sveučilišta u Zadru nastavlja se sutra okruglim stolom „Izazovi roditeljstva djece s teškoćama u razvoju – aktualna promišljanja“, koji će se održati u Svečanoj dvorani s početkom u 12 sati.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu