Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

LUČKA UPRAVA ZADAR: Broj dolazaka kruzera za prvih 6 mjeseci 2022. godine, za 20 posto veći nego 2019.!

Objavljeno

-

U periodu od 01. siječnja do 30. lipnja 2022. godine, na područjima kojima upravlja Lučka uprava Zadar ostvareno je 41.520 dolazaka putnika s kruzerskih brodova. Od navedenog broja, 32.949 putnika ili 79% realizirano je u putničkoj luci Gaženica, dok je 8.571 gostiju (21%) posjetilo gradsku luku, putničku luku Zadar.

Ukupno je izvršeno 56 dolazaka kruzera u navedenom periodu, dok je za cijelu godinu planiran dolazak ukupno 147 brodova. Najveći broj dolazaka ostvaren je u lipnju kada je naš grad posjetilo 18.448 putnika putem 20 brodova.

U svibnju ove godine, u našu putničku luku Gaženica uplovio je i dosada najveći kruzer u povijesti ove lučke uprave: MSC Fantasia ukupne dužine od 333 metra, širine 38 metara i gazom od 8,65 m.

Ono što je velika prednost naših luka je izuzetno bogat i šarolik izbor destinacija koje se gostima s kruzera nude prilikom dolaska.

Naše analize pokazuju da se najviše posjećuju gradovi i mjesta unutar naše županije. Skoro 40% gostiju posjeti centar grada Zadra, grad Nin 10%, zatim Pag, Paklenicu, Nadin, Zrmanju, Vransko jezero, Starigrad, Maslenicu itd. Vrlo čest odabir gostiju izvan naše županije je Nacionalni park Krka, te grad Šibenik.

O broju organiziranih posjeta prema destinacijama dovoljno govori podatak da su u prvih 6 mjeseci ukupno korištena 622 vozila za prijevoz gostiju na željene destinacije, od kojeg 490 se odnosi na autobuse, dok je dolaskom toplijih vremena započeo i prijevoz gostiju prema morskim destinacijama turističkim brodovima. U ovom slučaju, njihov odabir su Nacionalni park Kornati i Kukljica.

Promatrajući ukupno realiziran broj putnika s kruzera u prvih 6 mjeseci ove godine, 41.520 dolazaka, isti je ostvaren na razini od 56% usporedno s istim razdobljem rekordne 2019. godine, kada je ostvareno 73.660 dolazaka. Godina 2020. i 2021. zbog poznate situacije s COVID pandemijom nije uopće za usporedbu.

Kruzeri
Ono što vrijedi istaknuti jest činjenica da je broj dolazaka kruzera za prvih 6 mjeseci 2022. godine, uspoređujući ga s istim razdobljem 2019. godine veći za skoro 20%. Međutim, zbog ograničenja u kapacitetima popunjenosti brodova poradi COVID pandemije, broj gostiju još uvijek nije dostigao brojke iz rekordne 2019. godine.

 

Galerije

FOTOGALERIJA Subotnja špica

Objavljeno

-

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

“UBITI PTICU RUGALICU” Antologijska krimi drama u nedjelju u Kino zoni!

Objavljeno

-

By

Sredinom srpnja na ljetnoj pozornici Kino Zone svjedočili smo bezvremenskom klasiku ”Casablanca” za kojeg se tražila i pokoja ulaznica više, a za kolovoz, točnije, nedjelju 14. smo vam pripremili još jedan nezaboravni evergreen, antologijsku krimi dramu ”Ubiti pticu rugalicu” koja je ove godine proslavila 60 godina od premijernog prikazivanja.

Filmska adaptacija Pulitzerom nagrađenog istoimenog romana Harper Lee prati pravičnog odvjetnika Atticusa Fincha koji početkom 30-ih u malenom gradiću u Alabami postaje braniteljem Toma Robinsona, crnca optuženog za silovanje bjelkinje. U međuvremenu, Jema i Scouta, Atticusovu djecu, zaintrigiraju njihovi susjedi, Radleyjevi, a posebno tajanstveni, rijetko viđeni Boo Radley…

Ova snažna priča o rasnoj netrpeljivosti i društvenoj podijeljenosti među brojnim priznanjima osvojila je i tri Oscara uključujući i onog za najboljeg glumca kojeg je zavrijedio legendarni Gregory Peck, a valja istaknuti kako se film redatelja Roberta Mulligana nalazi na gotovo svim relevantnim listama najboljih ostvarenja svih vremena.

Film ”Ubiti pticu rugalicu” na rasporedu je u nedjelju 14. kolovoza, a ulaznice po cijeni od 25 kn mogu se kupiti svakim radnim danom u periodu od 09-13h u prostoru Centra nezavisne kulture (preko puta pošte na Relji) te na samoj lokaciji prikazivanja (Poljana Branka Stojakovića – između Kazališta lutaka i Sv. Dominika) od 20:00 h.

*Ulaznice se mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.
*U slučaju kiše ili lošeg vremena projekcija se odgađa.
*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Turističke zajednice grada Zadra i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Kazalištem lutaka Zadar.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PROGNOZA Danas poslijepodne i u nedjelju moguća kiša. Ugodnije temperature

Objavljeno

-

By

U većem dijelu unutrašnjosti danas pretežno oblačno s povremenom kišom, glavninom u prvom dijelu dana. Ujutro ponegdje u Lici magla. Na Jadranu promjenljivo oblačno s mjestimičnom kišom i grmljavinom te neverinima, posebice popodne u Dalmaciji. Vjetar većinom slab, ponegdje umjeren sjeveroistočni, na istoku sjeverozapadni. Na Jadranu slaba i umjerena, podno Velebita na udare jaka bura, sredinom dana i poslijepodne mjestimice sjeverozapadnjak, prema jugu i jugozapadnjak. Najviša dnevna temperatura od 20 do 25, na Jadranu do 29 °C.

U nedjelju djelomice sunčano s promjenljivom naoblakom. Uz povremeno više oblaka mjestimice može biti pljuskova, osobito u središnjim krajevima unutrašnjosti te u Dalmaciji. Vjetar na kopnu slab, na Jadranu slab do umjeren sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Jutarnja temperatura zraka od 12 do 17, na moru između 20 i 24. Najviša dnevna od 25 do 29, na Jadranu između 29 i 33 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Djelomice, na Jadranu i pretežno sunčano, vrlo toplo i vruće. Uz umjeren razvoj oblaka ponegdje može biti pljuskova, u nedjelju uglavnom na istoku i u Dalmaciji, a potom i drugdje. Vjetar slab i umjeren jugozapadni i sjeverozapadni, u utorak na Jadranu jugo.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu