ZADAR / ŽUPANIJA
RYANAIR PONOVNO OTVARA BAZU U ZADRU ZA LJETO 2021. Dva bazna zrakoplova, 200 milijuna dolara vrijedna investicija, 37 linija!
Ryanair, najveći europski zračni prijevoznik, danas (30.ožujka) objavljuje ponovno otvaranje baze u Zračnoj luci Zadar. S dva bazna zrakoplova, na 78 tjednih letova, povezivat će Zadar sa 37 odredišta od kojih je čak 17 novih čime će hrvatski korisnici imati mogućnost odabira brojnih europskih odredišta od srpnja 2021.
Nova baza će pokrenuti turizam na zadarskom području, a nadajući se u otvaranje Europe u ljetnim mjesecima s obzirom na nastavak programa cijepljenja.
Ryanairov ljetni red letenja 2021:
2 bazna zrakoplova – investicija vrijedna 200 milijuna USD
78 tjednih letova
37 linija ukupno
17 novih linija*
Konekcije za popularna odredišta kao što su Rim, Pariz, Bergamo, Edinbourgh, Budimpešta itd.
Hrvatski korisnici već sada mogu rezervirati svoja ljetna putovanja po najpovoljnijim cijenama i to s mogućnošću odgode putovanja i zamjene karata bez ikakve dodatne nadoplate. Kako bismo proslavili ovu objavljujemo rasprodaju avio karata dostupnih već od 151 kunu za putovanja do kraja listopada 2021., a koja se moraju rezervirati do četvrtka, 01.travnja u ponoć na stranicama www.ryanair.com
Ryanairov predsjednik Uprave, Eddie Wilson je rekao:
“S obzirom na nastavak programa cijepljena u sljedećim mjesecima zračni promet je spreman za novi uzlet, stoga nam je zadovoljstvo najaviti otvaranje baze u Zadru u srpnju. S dva bazna zrakoplova i čak 37 linija (17 novih) naši hrvatski korisnici imat će mnoštvo mogućnosti za odabir ljetnog odredišta svog toliko zasluženog odmora. Imajući na umu da se COVID ograničenja stalno mijenjaju, naši korisnici mogu rezervirati svoje letove već sada, te ih u slučaju odgode mogu zamijeniti za bilo koji drugi let i to dva puta bez ikakve dodatne naplate sve do kraja listopada.
Kako bismo proslavili naš povratak baze u Zadar i nove linije u sezoni 2021. objavljujemo rasprodaju avio karata dostupnih već od 151 kunu za putovanja do kraja listopada 2021., a koja se moraju rezervirati do četvrtka, 01.travnja u ponoć. Kako će karte po ovako nevjerojatno niskim cijenama biti razgrabljene vrlo brzo, posjetite naše stranice www.ryanair.com i rezervirajte svoju kartu.”
Ministrica Turizma i Sporta, Nikolina Brnjac:
„Zrakoplovna industrija od strateške je važnosti za sektor turizma, stoga nas raduje vijest o ponovnom otvaranju Rynairove baze u Zadru što će Hrvatsku dodatno povezati s čak 37 europskih destinacija. U pripremama za turističku sezonu Hrvatska vodi sustavnu brigu o svim epidemiološkim segmentima kako bi se zadovoljili svi sigurnosni i zdravstveni uvjeti boravka i dolazaka gostiju. Mogućnost prelaska državne granice uz predočenje negativnog PCR testa ili antigenskih testova odobrenih u EU, potvrde o preboljenom COVID-u 19 ili potvrde o cijepljenju, novi je korak k stvaranju svih potrebnih preduvjeta kako bi Hrvatska ostvarila što uspješniju turističku sezonu i spremnije dočekala turiste.“
Direktor Zračne luke Zadar Josip Klišmanić:
“Ryanair je u zadnjih 14 godina bio i ostao glavni partner Zračne luke Zadar. Povratak baze sa 37 linija, od kojih je čak 17 novih, u sezoni i izazovnom vremenu u kojem se moramo boriti za svakog putnika, nije samo dobra vijest, već je i potvrda naše izvrsne suradnje kojoj se nadamo i ubuduće..”
Direktorica TZ Zadarske županije, Mihaela Kadija:
“Otvaranje baze i čak 37 destinacija još jednom potvrđuju uspjeh dugogodišnjeg partnerstva Ryanaira i Zadra. Posebno je u ovoj izazovnoj i zahtjevnoj turističkoj godini ta suradnja izuzetno bitna. Nakon što smo prošlu sezonu u Zadarskoj županiji završili iznad svih očekivanja i iznad konkurencije, pokazavši kako imamo dobar proizvod i vjerna tržišta, vjerujemo da uz ovakav doprinos u avio-povezanosti, možemo računati na uspjeh i u ovoj, teškoj godini. Očekujemo kako će nakon što se pandemija počne smirivati, putovanja biti poželjnija nego ikad te će brojni turisti htjeti, a zahvaljujući Ryanaairu i moći posjetiti našu županiju i uživati u svom zasluženom odmoru. Ryanair je još 2007. godine prepoznao turističke mogućnosti Zadarske županije i zadarske zračne luke, te naš strateški položaj te time doprinio prepoznatljivosti naše regije. Stoga je ovo i odlična prilika da se zahvalimo svim sudionicima na zajedništvu i suradnji kojima su doprinijeli i omogućili da ovaj iznimno značajan projekt za turizam Zadarske županije živi toliko dugo.“
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEUČILIŠTE: Predavanje „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra“
Sa Sveučilišta najava predavanja Josipe Baraka Perica „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra” koje će se održati u Multimedijalnoj dvorani na Novom kampusu, u utorak 15. listopada 2024. u 19 sati. Predavanje organiziraju Hrvatsko geografsko društvo – Zadar i Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru.
Josipa Baraka Perica diplomirala je 2001. na Filozofskom fakultetu u Zadru. Godine 2006. završila je trogodišnji specijalistički studij na Papinskom zavodu za kršćansku arheologiju u Rimu (Pontificio Istituto di Archeologia Cristiana) na kojem je godine 2013. i doktorirala. Od 2006. zaposlena je na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru na kojem u zvanju izvanredne profesorice održava nastavu na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini studija. Članica je uredništva časopisa Archaeologia Adriatica i vijeća doktorskog studija Arheologija istočnog Jadrana. Suradnica je na trima projektima: MONACORALE – History and Archaeology of Monasteries and Ecclesiastical sites in the Eastern Adriatic (4th-12th c.) / Povijest i arheologija samostana i crkvenih lokaliteta na istočnoj obali Jadrana (od 4. do 12. stoljeća) (École française de Rome); GRIVA – Gradina svetog Ivana, izolirana točka otočnih dodira (Sveučilište u Zadru) i MeMori-Memento mori: antički svijet mrtvih podvelebitskog prostora (Sveučilište u Zadru). Nakon zaposlenja kao suradnica, zamjenica ili voditeljica sudjelovala je na nizu sustavnih arheoloških istraživanja i rekognosciranja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Znanstveno zanimanje usmjereno joj je prema starokršćanskoj arheologiji, kasnoantičkoj arheologiji, arheologiji arhitekture i arheologiji krajolika.
Zadar je kao vodeće liburnsko središte početkom 1. st. postao kolonija rimskih građana – Colonia Iulia Iader. Kolonija je kao upravna jedinica obuhvaćala grad unutar zidina, sa svim obilježjima urbanoga središta, ali i izvangradsko područje koje je bilo gospodarski temelj same kolonije – ager. Uobičajeno obilježje agera kolonije bila je centurijacija, odnosno podjela na centurije jednake veličine, koje su služile boljoj organizaciji prostora i lakšem upravljanju njime, ali i za određivanje vrijednosti zemljišta. Zadarski je ager uključivao maksimalni prostor plodne zemlje na kopnu i na otoku Ugljanu. Centurije su bile kanonskoga modula 710 x 710 m (20 aktusa), a kardi i dekumani bili su orijentirani uz liniju obale, slijedeći geomorfologiju terena i oblikujući mrežu koja je opstala do danas.
Agrarni pejzaž Iadera organizirao se prema principima rimske agrimenzure, a prostor agera, iako se od trenutka formiranja kontinuirano mijenjao djelovanjem ljudskih i prirodnih čimbenika, sačuvao je ostatke antičke centurijacije koji su vidljivi u današnjoj podjeli urbanog prostora grada izvan povijesne jezgre. Upravo valorizacijom održivosti rimskog sustava mjerenja zemljišta unutar suvremenoga cestovnoga gradskog sustava otvaraju se brojne mogućnosti za novu prepoznatljivost grada i njegove arheološke baštine.
Izrada projektnog prijedloga rezultat je dobre suradnje stručnjaka iz različitih znanstvenih područja. Uz izv. prof. dr. sc. Josipu Baraka Pericu s Odjela za arheologiju, u izradi su aktivno sudjelovali izv. prof. dr. sc. Ante Blaće s Odjela za geografiju, dipl. arh. Filipa Jurković Pešić, voditeljica Sveučilišne arheološke zbirke s Odjela za arheologiju, izv. prof. dr. sc. Franjo Pehar s Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru i prof. dr. sc. Gregory Zaro s Odjela za antropologiju i Instituta za klimatske promjene (University of Maine, USA).
ZADAR / ŽUPANIJA
Zadarski komorni orkestar 14. listopada u crkvi sv. Donata
Nakon nedavno održanog koncerta otvorenja sezone na kojem su nastupile sjajne hrvatske glazbenice svjetskih karijera, violočelistica Monika Leskovar i pijanistica Martina Filjak, Koncertni ured Zadar sezonu nastavlja prvim u nizu koncertom Zadarskog komornog orkestra koji će uskoro obilježiti 65 godina svog djelovanja.
U ponedjeljak, 14. 10. s početkom u 20 sati u crkvi sv. Donata Zadarski komorni orkestar nastupit će pod umjetničkim vodstvom čembalista Pava Mašića i uz solista i koncert-majstora Martina Krpana.
Na programu se nalaze četiri iznimno zanimljiva glazbena djela koja su ostavila značajan trag u povijesti glazbe. To su Koncert za violinu i gudače u E-duru, BWV 1042 koji je na glasu kao jedan od najpoznatijih violinskih koncerata Johanna Sebastiana Bacha, a kojeg je davne 1990. godine kao solistica izvela Maja Dešpalj na 30. Glazbenim večerima u Sv. Donatu. Zatim će biti izveden Koncert u g-molu za čembalo i gudače br. 7 BWV 1058, glazbeno djelo u koje je Bach po prvi puta uveo čembalo kao solistički instrument. Na barokni će se repertoar potom nadovezati Koncert za čembalo i gudače u D-duru koji je napisao Bachov najstariji sin, Wilhelm Friedemann Bach čiji je stil u odnosu na očev uznapredovao do novijeg tzv. galantnog, odnosno rokoko stila.
Zaključak koncerta biti će Dvostruki koncert u F-duru za violinu, čembalo i gudače Josepha Haydna, koji je u stilskom smislu u odnosu na oca i sina Bach učinio značajan iskorak prema klasicizmu.
Informacije o prodaji ulaznica i pretplata
ZADAR / ŽUPANIJA
“MORJE BARV – MORE BOJA” / Večeras se u Gradskoj straži otvara izložba nastala u suradnji Zadrana i slovenskog kulturnog društva “Lipa”
Etnološki odjel poziva na otvorenje izložbe „ Morje barv- More boja“ danas, 11. 10. 2024. godine u 18 h u prostoru Etnološkog odjela Narodni muzej Zadar, Gradska straža, Narodni trg, Zadar.
Izložba radova održava se u suradnji Narodnog muzeja Zadar Etnološki odjel i Slovenskog kulturnog društva „Lipa“ Zadar, u projektu kulturnog amaterizma uz potporu Ureda Vlade Republike Slovenije za Slovence u zamejstvu i po svijetu, Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, predstavnika slovenske manjine Grada Zadra i Zadarske županije.
17. godina međunarodne Likovne kolonije „Jože Arzenšek 2024“ okuplja umjetnike iz društava Slovenaca „Lipa“ Zadar,“ Slovenski dom Zagreb„, Slovenski dom Bazovica“ Reka, Slovensko društvo Gorski kotar, “Slovensko društvo Tuzla“, a pridružuju se i likovni umjetnici iz Zadra, Sv. Filip i Jakova i Turnja, te likovni umjetnici iz Mosta na Soči i Kulturno društvo Studenci Maribor.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA SV. ŠIMU / U 17 sati blagoslov djece; u 19 sati svečano misno slavlje
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRIPREMITE SE NA VRIJEME / U srijedu bez vode četiri ulice u Zadru!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
OBAVIJEST IZ VODOVODA: Danas bez vode 11 ulica u Zadru! Provjerite popis…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA / Sutra je blagdan sv. Šime. Svečane mise u 11 i 19, blagoslov djece u 17 sati