Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

TOP MODEL NA “PLANETI VIŠNJIK” Nevena Dujmović Prižmić: “Plivanje na Višnjiku je spas, virujte!”

Objavljeno

-

– Zvrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!
Pet je i 30. Pet i po i tek se, u ovim zadnjim veljačkim danima, sprema cik zore.
– Dobro je, taman ću doći u šest na početak plivanja!

Tako triput tjedno govori Nevena Dujmović Prižmić. Naša draga sugrađanka, rođena Dobropoljanka s Pašmana, svjetski poznati model, jedna od najuspješnijih u tom poslu.
– Teško!? Ma je, ništa nije teško. Lijepo ustanem, spremim se i dođem na Višnjik.

Pa „hop!“ u bazen.
– Nekad sam ispred bazena i prije tete Senke ili njezinih kolega s recepcije, nestrpljiva sam.

Nevena, tek toliko da znate, nije slučajno „otkrila“ plivanje.
– To je rekreativno plivanje i vodi ga Karlo Vukić. Program je izvrstan, a jedan dan sam rekla sebi da zašto ne bih i ja išla kad već neko vrijeme na bazen redovito ide moj muž Saša.

On je, Saša, već prokušani plivač.
– Njemu je plivanje najprije bila izvrsna aktivnost čime je otklanjao neke zdravstvene poteškoće, a poslije se navikao na bazen pa postao stalni rekreativac, čak i jedan od onih koji odlaze na odgovarajuća natjecanja.

I tako, Nevena i Saša redovito se „bućkaju“ na Višnjiku.
– A, ozbiljno je to, ta ura vrimena. Karlo Vukić sve to isprogramira i daje nam naputke, nadzire nas, poslije malo razgovaramo…

Kad iskoči iz bazena, reći će, prepuna je poleta.
– Onda mi je cijeli dan izvrstan. Kad dođem doma spremim marendu…

Hm, da je znati što je na stolu.
– He, he, he, banana, malo jogurta…

Pandemija koronavirusa cijeli je svijet promijenila pa je i Nevenu do daljega prikovala za Zadar.
– Ajme, u ovu godinu dana bila sam na svega nekoliko snimanja. Eto, nekidan sam bila u Austriji i sad čekam. Ima naznaka za sljedeće poslove, ali teško je. Zrakoplovne veze su rijetke, iz Austrije sam se, recimo, vraćala preko Frankfurta, moraš po’ Europe proći da doma doći. Svi trebamo biti strpljivi, nema nam druge.

Već lijepa dva desetljeća Nevena je jedan od najtraženijih i najcjenjenijih svjetskih modela.
– Eto, radim još… Obašla sam cijelu zemaljsku kuglu, sve kontinente. Jedino što nisam još u Rusiji bila. Valjda jedan dan i hoću.

S mužem Sašom živi u Zadru u obiteljskoj kući, a u rodnu Dobropoljanu ode kad god može.
– To je moj raj na zemlji. Najveći duševni mir imam tamo, kod mame i rodbine, kad prijatelja i sumještana.

Jedan je Dobropoljanac puno prije nje osvojio svijet.
– Naš Krešo Ćosić, veliki sportaš i čovik.

Kad se jednog dana zemaljska kugla ponovno otvori i kad se nastave poslovi, Nevena će često izbivati.
– Je, ali od ovoga plivanja neću odustati. To je spas, virujte!

Izvor: visnjik.hr

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu