Connect with us

Tech

Godina u znaku “jabuke”, slova “i”, slova “n”, odlaska velikana i – to je to

Objavljeno

-

Ništa revolucionarno nije se dogodilo u protekloj tehnološkoj godini. A ono što se pak dogodilo, može se rezimirati u nekoliko kratkih pojmova – nadograđen iOS, otišao Jobs, novi Android, Nokia i dalje fura “N”, i to je, ukratko – to.

Istina, nije samo gore spomenuto obilježilo svih proteklih 365 dana. Bilo je tu i noviteta na području 3D tehnologije kod televizija, manje 3D naočale, bilo je napretka u svijetu fizike koji je, opet, usko povezan s tehnologijom ali – zar to ikoga zanima, uistinu?

Realna je činjenica, ma koliko ona bila bolna, da su Apple-ovi proizvodi i ove godine dominirali, kako tehnološkim, tako i medijskim prostorom. Naime, iPad 2, iPhone 4S i iOS 5 perjanice su ovog tehnološkog diva koje su, opet, zasjenile sve ostale proizvode na tržištu. Čak i HTC-ovu uzdanicu Sensation ili posljednji pokušaj Google-a u svijetu mobilnih telefona sa zadnjom verzijom njihovog Nexusa.

Google je malo po malo svoj mobilni OS dogurao do inačice 4, koja je donijela puno noviteta. Svaki put nas ostavi bez riječi kada se neke primitivne funkcije, koja je već desetljećima postojala u mnogim primitivnim telefonima. Google je u ovoj verziji Androida otišao i korak dalje te je omogućio korisnicima zaključavanje i otključavanje mobilnog telefona putem prepoznavanja lica. Priznajte da niste mogli spavati bez te opcije. Dajte, budite iskreni. Zanima nas samo što ako nekome naraste poprilična bubuljica ili dobije konjunktivitis pa se oko zatvori. Factory reset?

iOS 5 i iPhone 4S nisu donijeli ništa revolucionarno. Doslovno. Siri je pokazala da je dovoljno pametna za osnovne radnje koje možete zamoliti i susjedovog klinca, iOS 5 pokazao je da je nešto sposobniji od prethodne verzije a iPad 2 ima bolji procesor. I sad se svi zaljubljenici u “jabuku” (među kojima smo, istina, i mi) smiješe i sretno šire zjenice. No što to jednog običnog korisnika PC-a, Androida ili nečeg trećeg veseli. Ništa.

U njihovom svijetu najavljeni su novi Windowsi. Windows 8! Revolucija – ni najmanje. Korisna stvar – teško. Odmah pohrliti s nadogradnjom kada ugledaju svjetlo dana sljedećih mjeseci – velika većina, ali, bez realnog razloga. No dobro. Microsoft se ufurao u svijet “kockica” pa su tako sa mobilne verzije sve “fore” prebacili na desktop operativni sustav, pokušavši napraviti nešto što još nitko nije. Hm, samo malo – nije li Apple već svoje fore sa iPad-a prebacio na OS X Lion? Naravno, dakle – Microsoft, opet kasniš!

Opet smo se vratili na Apple, pa ćemo preskočiti hvalisanje naprednih tehnologija rijetko dostupnih prosječnom hrvatskom radniku ili studentu. A opet ih je tako puno.

Ove godine napustio nas je i Steve Jobs, velikan silicijske doline koji je toliko napretka donio svijetu tehnologije da ih je apsurdno uopće nabrajati. No ukratko, najveće ideje ovog preminulog genijalca su: Apple I, Apple II, Lisa, Macintosh, iMac, iBook, iPod, iPhone, iOS, iPad… Napustio nas je u 56. godini života, ostavivši iza sebe kompaniju bogatiju od proračuna SAD-a.

Na tržištu mobilnih telefona, osim dakle gore spomenutog iPhone-a 4S, našla se definitivno velika uzdanica finske Nokie – N9, koja je odmah ostavila bez daha sve zaljubljenike proizvoda ovog proizvođača. Priznajemo, mobitel izgleda poprilično dobro, ali je pogonjen zaostalim OS-om, Symbianom, pa je odmah u startu već u genetskom kodu predodređen na neuspjeh.

Korejski HTC izbacio je nekoliko dobrih uređaja. Odnosno jedan – Sensation, koji je kasnije nadogradio s malo kvalitetnijim zvučnim sustavom, i eto nove uzdanice. Pogonjen Androidom postao je tako jedan od top-modela u segmentu ovog dijela tržišta koji obožava Google. Bio je tu još i Samsung i Sony Ericsson, no sve opet s nadogradnjama u toliko maloj mjeri da su teško i vrijedne spomena.

Koliko je vas čitatelja čulo za kameru – Sony HDR-TD10E? Niste? Ne čudi, jer tad dio tržišta zanima stvarno mali broj profesionalaca i zaljubljenika u video, a ista je proglašena kamerom godine po odabiru nekoliko vodečih tehnološkim časopisa. Pa i domaćeg T3.

Tržište tableta ćemo elegantno preskočiti, jer smo već na početku ovog članka pisali o “jabučnim” proizvodima, pa je jasno koji je tablet po svim anketama i najbolji. Ista je stvar i kod prijenosnika gdje je Apple MacBook Air također zasjao na tronu.

I mobilni operatori ove su godine ponudili nešto novo – LTE. Doduše, samo malom broju korisnika i samo Vip i T-Mobile, ali, zar ove ostale “davatelje usluga mobilne telefonije” netko uopće doživljava… Brzine koje mame osmjehe na lice – do veličanstvenih 140 Mbps u download-u… I Zadar je pokriven skoro pa LTE mrežom – do 40 Mbps koristeći dual carrier tehnologiju. Samo na Vip-u, naravno. T-Mobile kao da zaboravlja da je Zadar velika regija, s preko 100.000 stanovnika od kojih je veliki broj tehnoloških geekova. Pa imamo najveći broj medija, portala… Barem po toj činjenici.

Kad je riječ o digitalnoj televiziji ili televiziji uopće, Hrvatska je među prvim zemljama u svijetu u potpunosti napustila analogno emitiranje programa i prešla na DVB-T standard. Naravno, i tu postoje problem – Istra i Dalmacija opet ima problema sa susjednim signalom koji je jači nego naš, standard emitiranja je MPEG2 a ne MPEG4 na kojeg prelazimo za koju godinu… Uostalom, zašto bi nekoga uopće smetalo što će opet morati odvojiti nekih 200 – 500 kuna za digitalni prijemnik. Sitnica.

I tako nam se približila nova kalendarska godina. Ova prethodna, osim gore spomenutog, teško da je ostavila ikakvog posebnog traga na svima nama. Ja osobno imam nekoliko novih gadgeta bez kojih sam mogao i do sada, a postojeći mobilni telefon samo sam nadogradio na posljednju generaciju. Da, kupio sam iPhone 4S i – ostao razočaran. Paničarim kad trebam napraviti nekih 100-tinjak kilometara jer znam da ću se vratiti bez baterije. No eto, čujem da će određeni tehnološki div (čitaj Apple) početi proizvoditi atomske baterije, pa će valjda i baterija iPhone-a napokon trajati duže od nekoliko sati. Moram se samo raspitati kako je u Hrvatskoj regulirano zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

S nestrpljenjem očekujemo novu 2012. u nadi da će ostaviti puno više zanimljivih događanja za osvrnuti se na njih za 365 dana… Sretna vam svima Nova 2012.!

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

WhatsApp snižava minimalnu dob u Europi, zagovornici dječjih prava bijesni

Objavljeno

-

By

Novo dobno ograničenje stupilo je na snagu u četvrtak u Europskoj uniji. Nova minimalna dob od 13 godina također je najavljena za korisnike u Ujedinjenom Kraljevstvu u veljači. Usluga za razmjenu poruka – koju je Meta kupila prije deset godina – navodi na svojoj web stranici da promjene osiguravaju “minimalnu dob za WhatsApp na globalnoj razini”.

Međutim, donja dobna granica izazvala je kritike – zagovornici dječjih prava u Ujedinjenom Kraljevstvu tvrde da ona dodatno izlaže mlade ljude opasnostima interneta.

U priopćenju od četvrtka, grupa za kampanju Smartphone Free Childhood sa sjedištem u Velikoj Britaniji pozvala je WhatsApp da promijeni novu politiku. “WhatsApp stavlja dobit dioničara na prvo mjesto, a sigurnost djece na drugo”, rekla je Daisy Greenwell, suosnivačica grupe.

“Smanjenje dobne granice ignorira sve glasnije zvonce za uzbunu koje oglašavaju znanstvenici, liječnici, učitelji, stručnjaci za sigurnost djece, roditelji i stručnjaci za mentalno zdravlje zbog štetnosti korištenja društvenih medija za djecu”, rekla je Greenwell.

Vicky Ford, britanska zastupnica iz vladajuće Konzervativne stranke i članica ključnog vladinog odbora za obrazovanje, nazvala je odluku o snižavanju minimalne dobi bez prethodnog razgovora s roditeljima ‘neodgovornom’, izvijestila je PA Media.

Glasnogovornik WhatsAppa rekao je u petak za CNN:: ‘Svim korisnicima dajemo opcije da kontroliraju tko ih može dodati u grupe i, kada prvi put primite poruku s nepoznatog broja, dajemo vam opciju da blokirate i prijavite račun’. Europska komisija, izvršno tijelo EU-a, nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Meta pod paljbom

Meta se u prošlosti našla pod kritika zbog nastojanja da smanji dobna ograničenja na svim platformama u Sjedinjenim Državama. Prošle je godine tvrtka rekla da planira smanjiti minimalnu dob za svoju aplikaciju za virtualnu stvarnost s 13 na 10 godina, unatoč pritisku američkih zakonodavaca da takve usluge ne plasiraju mlađim korisnicima.

CNN je također izvijestio prošle godine da je izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg osobno i više puta osujetio inicijative koje su imale za cilj poboljšati dobrobit tinejdžera na Facebooku i Instagramu, platforma koje su također u vlasništvu Mete.

Ponekad je Zuckerberg izravno nadglasavao neke od svojih najviših rukovoditelja, koji su se zalagali za veću zaštitu adolescenata, prema internoj komunikaciji objavljenoj u sklopu tužbe protiv tvrtke, prenosi tportal.

No, u priopćenju za medije od četvrtka – nevezno uz promjene WhatsAppove dobne politike u Europi – Meta je rekla da testira značajke za zaštitu mladih od opasnosti ‘seksualnog iznuđivanja’ i ‘zloupotrebe intimnih slika’. Nadaju se da će nove značajke ‘potencijalnim prevarantima i kriminalcima otežati pronalaženje i interakciju s tinejdžerima’.

Predatori seksualnog iznuđivanja (engl. sextortion) obično varaju mlade žrtve tako oni povjeruju da razgovaraju s ljudima svoje dobi. Nagovaraju ih da pošalju eksplicitne fotografije i videa, a kasnije prijete da će objaviti te slike ako im se ne uplati određena svota.

 
Nastavi čitati

magazin

Samsung ponovo svjetski broj jedan po prodaji mobitela

Objavljeno

-

Južnokorejski tehnološki div Samsung ponovo je u prvom tromjesečju zauzeo prvo mjesto svjetske ljestvice po prodaji mobitela, premašivši Apple, otkrili su preliminarni podaci istraživačke tvrtke IDC.

Prodaja mobitela porasla je u razdoblju od siječnja do ožujka za 8,7 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, uz isporučenih 289,4 milijuna uređaja, objavio je IDC.

Apple drugi, treći Xiaomi

Samsung je prodao 60,1 milijun, a Apple 50,1 milijun mobitela, procijenili su, što odgovara tržišnim udjelima od 20,8 odnosno 17,3 posto.

“Kao što se i očekivalo, oporavak je nastavljen, a među vodećim brendovima polako se širi optimizam”, rekao je potpredsjednik grupe IDC-a za svjetsku mobilnost i praćenje potrošačkih uređaja Ryan Reith.

“Krajem 2023. Apple se probio na prvo mjesto, ali u prvom tromjesečju Samsung se vratio na poziciju vodećeg dobavljača pametnih telefona”, naveo je Reith.

Četvrti po redu proizvođač koji najviše posluje u Africi

Na trećem je mjestu kineski Xiaomi, a na četvrtom i petom njegovi domaći konkurenti Transsion i OPPO. Transsion posluje u prvom redu u Africi, a u prvom je tromjesečju gotovo udvostručio prodaju, prema izračunima IDC-a.

“Tržište pametnih telefona izlazi iz razdoblja turbulencija u posljednje dvije godine snažnije, nakon značajnih promjena”, zaključila je Nabila Popal iz IDC-a, direktorica istraživačkog tima koji prati stanje na svjetskom tržištu.

“Xiaomi se snažno oporavio od velikih padova u protekle dvije godine, a Transsion je učvrstio poziciju među pet vodećih kompanija agresivnim rastom na međunarodnim tržištima”, dodala je Popal.

Samsung i Apple prodali su pak manje telefona u prvom tromjesečju, ali čini se da je Samsung u cjelini gledano u jačoj poziciji nego što je bio u proteklim tromjesečjima, primijetila je.

 
Nastavi čitati

Tech

WhatsApp uvodi promjene, mnogi korisnici će biti zadovoljni

Objavljeno

-

By

Unsplash/Adem AY

Zbog nove EU direktive, WhatsApp od četvrtka, 11. travnja, dopušta i “vanjske poruke”. To znači kako korisnici mogu primati poruke svojih prijatelja koji koriste druge usluge slanja poruka, kao što su Telegram i Signal i obrnuto.

Nova pravila također će definirati i preciznije odrediti koje su vrste sadržaja dopuštene u aplikaciji i u novo uvedenim kanalima te kako ih prijaviti. Jednako tako, nova pravila će sadržavati tehničke i pravne pojedinosti o tome kako se poruke iz WhatsAppa mogu proslijediti “podržanim aplikacijama trećih strana” ili primati od njih.

Stručnjaci kažu kako je baš to problematično jer je još uvijek nejasno kako će to biti uređeno, piše Fenix Magazin.

Iz WhatsAppa poručuju kako će se end-to-end enkripcija poziva i osobnih poruka međusobno i dalje održavati. “Nitko drugi, čak ni WhatsApp, ne može ih pročitati ili poslušati”, tvrdi tvrtka.

Prema riječima stručnjaka za potrošače Rona Perdussa, to je još uvijek nejasno. – Ponuđači obećavaju da će pronaći rješenja i osigurati sigurnost podataka, ali zapravo postoji mali rizik, rekao je Perduss.

Prema onome što je objavio WhatsApp, da bi pristali na nove smjernice, korisnici ne moraju učiniti ništa osim nastaviti koristiti messenger nakon 11. travnja. – Ako nastavite koristiti WhatsApp nakon 11. travnja 2024., prihvaćate ova ažuriranja naših uvjeta koristiti, poručili su.

Korisnici koji žele nastaviti koristiti aplikaciju nemaju izbora. Odnosno, izbor je ostati i prihvatiti nove uvjete ili napustiti WhatsApp aplikaciju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu