Connect with us

Hrvatska

"Prije rata je bilo 50, a nakon rata 5 tisuća Srba u Zadarskoj županiji! Etničko čišćenje? Ne znam."

Objavljeno

-

Veselko Čakić (Foto: Žeminea Čotrić)
“Nisam sklon izricati takve pojmove jer time dolazite u opasnost da koristite etiketu, političku figuru i da jačate nesporazume umjesto da ljudima pomažete razumjeti što se dogodilo, ali nema nikakve dvojbe da je politika protjerivanja Srba iz hrvatskih urbanih sredina, posebno nekih, a onda kasnije s područja Zapadne Slavonije, Dalmacije, Like, Korduna… bila primjer etničkog čišćenja”, izjavio je jučer u emisiji Nedjeljom u dva saborski zastupnik SDSS-a Milorad Pupovac.
Je li Zadar među gradovima za koje tvrdi da su u njima provedena etnička čišćenja, odnosno odnosi li se ova Pupovčeva izjava i na naš grad, upitali smo Veselka Čakića, SDSS-ovog vijećnika u Županijskoj skupštini Zadarske županije i predsjednika Vijeća srpske nacionalne manjine Zadarske županije.
– U Zadru je prije rata bilo 14.112 tisuća Srba, a nakon rata – prema Popisu iz 2001. godine – samo 2, 382 tisuće. U okvirima današnje Zadarske županije prije rata bilo je 50 tisuća Srba, prema Popisu iz 2001. godine u Zadarskoj županiji bilo je 5,715 tisuća Srba. Teško mi je reći kako to definirati – je li to bilo namjerno napravljeno ili nije, ali brojke su činjenica. Ja nemam dokaza da mogu bilo što tvrditi, rekao nam je Čakić i dodao:
– Trećina ljudi je otišla zato što nije željela živjeti u Hrvatskoj. Trećina je imala problema jer su bili bogati i imućni, pa je na njih vršen pritisak više radi njihove imovine nego radi političkih razloga. A trećina je otišla iz straha, rekao nam je Veseko Čakić.
 
 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. marinko

    2. svibnja 2011. at 14:53

    a moj čakiću a zašto ti nisi otišao? jel tebi tko pravio probleme u Plodinama, rekao bi ti istinu ali i tebi je draga fotelja u kojoj si

     
  2. awer

    2. svibnja 2011. at 15:26

    Prije rata radio sam i živio normalnim životom, nikad nisam brojao ni dijelio ljude i bolio me k.urac jeli do mene hrvat ili srbin ili mali zeleni s marsa. A od 9 mjeseca 1991 do 1995 po skloništima kao pas, bez vode i struje, svojoj djeci sam umjesto pelena stavljao kuhinjske krpe, prokuhavao vodu iz Vruljice na malom plinskom kuhalu pod šterikama a od takve vode smo svi obolijevali i svakih par dana pod kišom granata trčao u Hitnu noseći u rukama jedan dan jedno dijete a drugi dan drugo. Mater vam j.e.bem ne želim vam ništa loše, samo želim da vam bude kao i meni one 4 jadne godine koje sam proveo vucarajući se ko pas po skloništima s djecom, i od sveg srca želim da i vaša djeca i unuci dožive onakvo poniženje kao ja. I spreman sam neka me dragi Bog kazni za ovakve neljudske želje, jebe mi se. Kako vas samo nije sram sve te 4 godine putem radio knina smijali ste se, rugali i pjevali četničke pjesme dok su naša djeca patila po skloništima i po bolnicama. Vi ste bolesni divljaci, barbari iz pitaj boga kojeg stoljeća prije krista, pa ni ratovali niste znali bez da koljete nevine civile starce žene i djecu po selima ravnih kotara. Vi ste sotone s ljudskim likom kojima je bitno da vam na čelu piše 4 c i majka srbija nego kako ćete živjeti i raditi i zato dabogda patili tamo di jeste po australiji americi itd… I zašto tamo ne posječete balvane zagradite teren pa pozovete četničke vojvode da veličaju novu srpsku autonomnu oblast….Proklet bio Vicko Zmajević kad vam je dodijelio zemlju i smjestio vas barbare u pitome ravne kotare

     
    • tko zna

      2. svibnja 2011. at 22:23

      Dragi Awer, slažem se s tobom upotpunosti jer sam dijelila istu sudbinu u prizemlju zgrade jer nismo imali skloništa,bez vode, bez struje, slušali njihove prijetnje, granate, vodu s punoglavcima… ali Vicko Zmajević nije doveo Srbe i kad bi pročitao njegova djela shvatio bi da je baš on sve ovo prorekao davne 1721. kada je uselio Arbanase i dodijelio im zemlju u Zemuniku upravo kako ne bi Mlečani doselili Vlahe, odnosno sadašnje Srbe….. dakle, ne kuni Zmajevića!

       
    • guvernator

      3. svibnja 2011. at 9:01

      osobno sam sudjelovao od prvog do zadnjeg dana rata, iste probleme dijelio sa sugrađanima, s razlikom da nisam imao sklonište, niti sam mogao ženi pomoći moliti Boga da granata ne pogodi baš naš stan (bio na ratištu)… i da sam se kojim čudom mogao pretvoriti u atomsku bombu, vrlo rado bi otišao u centar beograda i s guštom eksplodira. koji ratni zločin, koje prekomjerno granatiranje… ali danas, ne dozvoljavam sebi da mi mržnja truje dušu, razara čovika to…
      zato supaćeniče, suborče, sugrađanine awer, oslobodi se te mržnje, bit će ti lakše. nek ti ove brojke, koje iznosi čakić budu satisfakcija…

       
    • marin

      7. svibnja 2011. at 21:35

      PRIJATELJI ZA OVO TI SKIDAM KAPU, SAM SV.ANTE GOVORI IZ TEBE

       
  3. Djoko

    2. svibnja 2011. at 17:22

    Vidi Čakiću, i po Marasci se opet vucaraju tvoji srbi i raden svako malo pizadrije! Tu ti je i sin! Odite u Srbiju odakle ste i došli! Uvijek vam nešto fali…Al braćo Hrvatska i poslije rata, opet moramo sa njima ratovati. Kad vam je loše, otiđite! Svaki dan nas šacica srba hebe u marasci, svaki dan, kažem mi moj prijatelj! Dođe i ode policija a ovi opet. Al sve se vraća svce se plaća betz obzira na vaše laži i propagadu!!! Kako li su samo složni, opet se grupiraju i glupiraju. Odite u miru

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Nezapamćen pomor dagnji! Krivac su visoke temperature mora?

Objavljeno

-

By

U Malostonskom zaljevu događa se nezapamćeni pomor dagnji, a prema prvim procjenama u uvali Brijesta, poznatoj po najmasovnijoj školjkarskoj proizvodnji u tom kraju, šteta iznosi gotovo 80 posto, objavio je HRT.

Veliki pomor dagnji uzgajivači pripisuju visokim temperaturama mora. Braća Lazić obiteljskim uzgojem dagnji bave se na površini od desetak hektara, a uginulo im ih je gotovo devedeset posto dagnji, navodi HRT.

Školjkar Zdravko Lazić, koji uzgaja dagnje u uvali Brijesta, ne pamti takav pomor.

“Mi imamo 25 godina obrt, cijeli život se bavimo ovim, kao i generacije prije nas. Nikada nisam ni čuo za ovakvo nešto”, naglasio je Lazić.

Uzgajivači pretpostavljaju da je uzrok pomora školjaka izrazita toplina mora, na ovome dijelu nezapamćena, gotovo 30 stupnjeva.

Za razliku od dagnji, kamenice se još uvijek drže.

Uzgajivači u zaljevu Bistrina i susjednim uvalama tvrde da kod njih zasad nema uginuća, no svakodnevno pomno prate stanje.

Ana Bratoš Cetinić, s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku, ističe kako sve treba analizirati veterinarski inspektor i objašnjava utjecaj vrulja na području Bistrine, što je za razliku od Brijeste, na školjke moglo utjecati povoljno.

“Smatra se da je to otprilike 11 stupnjeva Celzijusa. Kada dođe određena količina slatke vode s tom temperaturom, jasno da onda i hladi to područje, pogotovo u dubljim slojevima, pa je onda i ugroženost od povišenih temperatura manja, ali to su sad sve špekulacije”, navela je za HRT Bratoš Cetinić.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Iz MUP-a otkrili koliko vozača ima negativne bodove i gdje ih je najviše

Objavljeno

-

By

U prvih šest mjeseci ove godine vozačima u Hrvatskoj izrečeno je 14.604 negativnih prekršajnih bodova, u najvećem broju slučajeva zbog vožnje pod utjecajem alkohola.

Nedavno smo pisali o tome kako vozači jednostavno mogu provjeriti imaju li na svome kontu negativnih bodova za počinjenje težih prometnih prekršaja.

Vozaču je dovoljno da OVDJE, na stranicama MUP-a, unese serijski broj svoje vozačke dozvole, a potom i generiranu lozinku te dozna dokad mu je dozvola važeća, ima li i koliko negativnih prekršajnih bodova te izrečenih zaštitnih ili sigurnosnih mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.

Ove godine 372.000 prekršaja

Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, vozačima sa skupljenih 12 negativnih bodova, a mladim vozačima (do 24 godine starosti) s 9 negativnih bodova, ukida se i oduzima vozačka dozvola. Negativni prekršajni bodovi brišu se iz evidencije nakon proteka dvije godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju na temelju koje su upisani.

Na naš upit, iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) rekli su nam da je u 2023. godini utvrđeno 760.373 prometnih prekršaja, uključujući i prekršaje u prometnim nesrećama, dok ih je u prvom polugodištu ove godine utvrđeno 371.958. Najviše je utvrđenih prekršaja bilo zbog vožnje brzinom većom od dopuštene, nekorištenja sigurnosnog pojasa, alkoholiziranosti vozača, nepropisnog korištenja mobitela za vrijeme vožnje te upravljanja neregistriranim i tehnički nepregledanim vozilom.

Negativne bodove ima 96.000 vozača

Za prekršaje počinjene tijekom prošle godine izrečeno je 96.178 negativnih prekršajnih bodova, a u prvih šest mjeseci ove godine izrečeno je 14.604 negativnih prekršajnih bodova. U najvećem broju slučajeva, negativni bodovi izrečeni su za vožnju pod utjecajem alkohola.

MUP nam je dostavio i tablicu s trenutnim stanjem negativnih prekršajnih bodova, razvrstanih prema broju bodova i prema policijskim upravama gdje su izrečene.

U Hrvatskoj je više od 2,3 milijuna vozača, a njih 96.052 ili oko 4 posto ima negativne bodove. Pribrojimo li im vozače s hrvatskim državljanstvom kojima je prebivalište izvan Republike Hrvatske, 96.412 vozača ima negativne bodove.

MUP RH

U Zagrebu 22.365 vozača s kaznenim bodovima

Najviše je vozača s tri negativna boda na kontu – njih čak 57.268, a potom onih sa šest negativnih bodova – njih 13.322. Više od 9 negativnih bodova skupilo je 4.048 vozača.

Najviše negativnih bodova izrečeno je, naravno, na područjima policijskih uprava gdje je i najveći broj stanovnika. Prednjači Grad Zagreb s 22.365 vozača s negativnim bodovima, slijede Splitsko-dalmatinska županija (13.410), Osječko-baranjska (6.710), Primorsko-goranska (4.682) te Istarska (4.617). Najmanje je vozača s negativnim bodovima na području Ličko-senjske (924) te Požeško-slavonske županije (2.217).

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Drama na nebu iznad Hrvatske, avion nije odgovarao kontroli leta, dignuti MIG-ovi

Objavljeno

-

By

Na nebu iznad Hrvatske odvijala se prava drama kada je maleni zrakoplov ušao u naš zračni prostor, ali nije odgovarao na pozive kontrole leta. Obaviješten je i MORH te su dignuti nadzvučni lovci presretači MiG-21.

Zrakoplov Piper PA-24 u nedjelju je oko 10:50 ušao u hrvatski zračni prostor, ali nije uspostavio komunikaciju s oblasnom kontrolom leta niti nakon desetak ponovljenih upita, piše Dnevnik.hr.

U presretanje jednomotornog zrakoplova poslan je dežurni dvojac 191. eskadrile lovačkih zrakoplova 91. krila HRZ-a, koji je presreo Piper te u okolici Slunja završio s akcijom, objavio je AvioRadar.

Nije uspostavljena radioveza

Taj incident potvrdila je i Hrvatska kontrola zračne plovidbe.

“Dana 21. 7. 2024. zrakoplov registarske oznake UR-OTF ušao je u zračni prostor RH u 10:51 UTC na visini od 7000 ft. Možemo potvrditi da s pilotom zrakoplova nakon višekratnih pokušaja na nekoliko radnih frekvencija nije uspostavljena uobičajena dvosmjerna radioveza. U ovom trenutku nemamo provjerenih pojedinosti o naravi problema, ali možemo sa sigurnošću potvrditi da je naša komunikacija na svim frekvencijama bila uredna s ostalim zrakoplovima. Zrakoplov je napustio zračni prostor RH u 12:11 UTC. Pokrenut je standardni postupak u takvim situacijama te je obaviješten MORH, koji nadzire hrvatski zračni prostor u ovom kontekstu.”

Prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže AvioRadar, radiostanica spornog zrakoplova bila je namještena na pogrešan kanal, zbog čega nije bilo moguće uspostaviti komunikaciju sa zrakoplovom.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu