Connect with us

Hrvatska

"Prije rata je bilo 50, a nakon rata 5 tisuća Srba u Zadarskoj županiji! Etničko čišćenje? Ne znam."

Objavljeno

-

Veselko Čakić (Foto: Žeminea Čotrić)
“Nisam sklon izricati takve pojmove jer time dolazite u opasnost da koristite etiketu, političku figuru i da jačate nesporazume umjesto da ljudima pomažete razumjeti što se dogodilo, ali nema nikakve dvojbe da je politika protjerivanja Srba iz hrvatskih urbanih sredina, posebno nekih, a onda kasnije s područja Zapadne Slavonije, Dalmacije, Like, Korduna… bila primjer etničkog čišćenja”, izjavio je jučer u emisiji Nedjeljom u dva saborski zastupnik SDSS-a Milorad Pupovac.
Je li Zadar među gradovima za koje tvrdi da su u njima provedena etnička čišćenja, odnosno odnosi li se ova Pupovčeva izjava i na naš grad, upitali smo Veselka Čakića, SDSS-ovog vijećnika u Županijskoj skupštini Zadarske županije i predsjednika Vijeća srpske nacionalne manjine Zadarske županije.
– U Zadru je prije rata bilo 14.112 tisuća Srba, a nakon rata – prema Popisu iz 2001. godine – samo 2, 382 tisuće. U okvirima današnje Zadarske županije prije rata bilo je 50 tisuća Srba, prema Popisu iz 2001. godine u Zadarskoj županiji bilo je 5,715 tisuća Srba. Teško mi je reći kako to definirati – je li to bilo namjerno napravljeno ili nije, ali brojke su činjenica. Ja nemam dokaza da mogu bilo što tvrditi, rekao nam je Čakić i dodao:
– Trećina ljudi je otišla zato što nije željela živjeti u Hrvatskoj. Trećina je imala problema jer su bili bogati i imućni, pa je na njih vršen pritisak više radi njihove imovine nego radi političkih razloga. A trećina je otišla iz straha, rekao nam je Veseko Čakić.
 
 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. marinko

    2. svibnja 2011. at 14:53

    a moj čakiću a zašto ti nisi otišao? jel tebi tko pravio probleme u Plodinama, rekao bi ti istinu ali i tebi je draga fotelja u kojoj si

     
  2. awer

    2. svibnja 2011. at 15:26

    Prije rata radio sam i živio normalnim životom, nikad nisam brojao ni dijelio ljude i bolio me k.urac jeli do mene hrvat ili srbin ili mali zeleni s marsa. A od 9 mjeseca 1991 do 1995 po skloništima kao pas, bez vode i struje, svojoj djeci sam umjesto pelena stavljao kuhinjske krpe, prokuhavao vodu iz Vruljice na malom plinskom kuhalu pod šterikama a od takve vode smo svi obolijevali i svakih par dana pod kišom granata trčao u Hitnu noseći u rukama jedan dan jedno dijete a drugi dan drugo. Mater vam j.e.bem ne želim vam ništa loše, samo želim da vam bude kao i meni one 4 jadne godine koje sam proveo vucarajući se ko pas po skloništima s djecom, i od sveg srca želim da i vaša djeca i unuci dožive onakvo poniženje kao ja. I spreman sam neka me dragi Bog kazni za ovakve neljudske želje, jebe mi se. Kako vas samo nije sram sve te 4 godine putem radio knina smijali ste se, rugali i pjevali četničke pjesme dok su naša djeca patila po skloništima i po bolnicama. Vi ste bolesni divljaci, barbari iz pitaj boga kojeg stoljeća prije krista, pa ni ratovali niste znali bez da koljete nevine civile starce žene i djecu po selima ravnih kotara. Vi ste sotone s ljudskim likom kojima je bitno da vam na čelu piše 4 c i majka srbija nego kako ćete živjeti i raditi i zato dabogda patili tamo di jeste po australiji americi itd… I zašto tamo ne posječete balvane zagradite teren pa pozovete četničke vojvode da veličaju novu srpsku autonomnu oblast….Proklet bio Vicko Zmajević kad vam je dodijelio zemlju i smjestio vas barbare u pitome ravne kotare

     
    • tko zna

      2. svibnja 2011. at 22:23

      Dragi Awer, slažem se s tobom upotpunosti jer sam dijelila istu sudbinu u prizemlju zgrade jer nismo imali skloništa,bez vode, bez struje, slušali njihove prijetnje, granate, vodu s punoglavcima… ali Vicko Zmajević nije doveo Srbe i kad bi pročitao njegova djela shvatio bi da je baš on sve ovo prorekao davne 1721. kada je uselio Arbanase i dodijelio im zemlju u Zemuniku upravo kako ne bi Mlečani doselili Vlahe, odnosno sadašnje Srbe….. dakle, ne kuni Zmajevića!

       
    • guvernator

      3. svibnja 2011. at 9:01

      osobno sam sudjelovao od prvog do zadnjeg dana rata, iste probleme dijelio sa sugrađanima, s razlikom da nisam imao sklonište, niti sam mogao ženi pomoći moliti Boga da granata ne pogodi baš naš stan (bio na ratištu)… i da sam se kojim čudom mogao pretvoriti u atomsku bombu, vrlo rado bi otišao u centar beograda i s guštom eksplodira. koji ratni zločin, koje prekomjerno granatiranje… ali danas, ne dozvoljavam sebi da mi mržnja truje dušu, razara čovika to…
      zato supaćeniče, suborče, sugrađanine awer, oslobodi se te mržnje, bit će ti lakše. nek ti ove brojke, koje iznosi čakić budu satisfakcija…

       
    • marin

      7. svibnja 2011. at 21:35

      PRIJATELJI ZA OVO TI SKIDAM KAPU, SAM SV.ANTE GOVORI IZ TEBE

       
  3. Djoko

    2. svibnja 2011. at 17:22

    Vidi Čakiću, i po Marasci se opet vucaraju tvoji srbi i raden svako malo pizadrije! Tu ti je i sin! Odite u Srbiju odakle ste i došli! Uvijek vam nešto fali…Al braćo Hrvatska i poslije rata, opet moramo sa njima ratovati. Kad vam je loše, otiđite! Svaki dan nas šacica srba hebe u marasci, svaki dan, kažem mi moj prijatelj! Dođe i ode policija a ovi opet. Al sve se vraća svce se plaća betz obzira na vaše laži i propagadu!!! Kako li su samo složni, opet se grupiraju i glupiraju. Odite u miru

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Turisti u Hrvatskoj troše gotovo četiri puta manje nego u Francuskoj. Otkud tolika razlika?

Objavljeno

-

By

Hrvatski turizam suočava se s ograničenjima daljnjeg rasta, navode u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Hrvatska ima svega 15 posto kreveta u hotelskom smještaju, a kad u nazivnik uračunamo nekomercijalni smještaj, odnosno vikendice, efektivno ima tek 9,5 posto hotelskih kreveta u ukupnom smještaju, za razliku od Grčke koja u hotelima ima 71 posto kapaciteta, Italije s 43 posto hotelskih kreveta te Španjolske s 53 posto hotelskih kapaciteta.

To za posljedicu ima relativno nisku potrošnju turista u Hrvatskoj od oko 150 eura po danu u odnosu na potrošnju u Italiji i Španjolskoj, u kojima turisti u prosjeku potroše oko 250 eura po danu, dok u Francuskoj gosti pak dnevno troše i više od 550 eura, navodi se u analizi Fokus tjedna Hrvatske udruge poslodavaca iz koje poručuju da je postojeći tempo rasta turističkih prihoda u Hrvatskoj neodrživ, piše Novi list.

Poticanje investicija

“Postojeća struktura kapaciteta u kojoj dominiraju kratkoročni najam s najnižim udjelom hotelskog smještaja na Mediteranu i u Europskoj uniji u ukupnom smještaju, a koji pak konzumiraju gosti niže, narušene kupovne moći, hrvatski turizam suočava s ograničenjima daljnjeg rasta.”

To samo aktualizira HUP-ov stav da u cilju podizanja dodane vrijednosti treba ubrzano i snažno poticati usmjeravanje investicija prema organiziranom smještaju kako bismo riješili problem najlošije strukture smještaja na Mediteranu, navodi se Fokusu tjedna glavnog ekonomista HUP-a Hrvoja Stojića.

U HUP-u se pritom referiraju na Zakon o turizmu kojim je prvi put adresiran problem prekomjernog turizma, ali se još čeka donošenje podzakonskih akata.

Za poticanje investicija predlažu jednostavno dobivanje koncesije neposredno na zahtjev za tehnološki ili funkcionalno neodvojive cjeline morskih plaža, turističkih privezišta i turističkih luka s hotelima, kampovima i turističkim naseljima.

Također traže precizno i fer reguliranje statusa imovine koja je nakon završetka procesa pretvorbe i privatizacije ušla u režim pomorskog dobra, što u HUP-u smatraju preduvjetom razvoja i dizanja kvalitete hrvatskog turizma.

Iako se dobri trendovi iz prošle godine nastavljaju i u prvom kvartalu ove godine, profitabilnost domaćih hotelskih grupa izlistanih na Zagrebačkoj burzi znatno je smanjena, upozoravaju u HUP-u.

Naime, udio operativne dobiti prije oporezivanja u ukupnom prihodu pao je u 2023. godini s 31,1 na 27,2 posto, dok je marža prije oporezivanja pala za 9 postotnih bodova u odnosu na 2021. godinu.

U uvjetima povišenih cijena energenata i repromaterijala te snažnih pritisaka na trošak rada dodatno generiranog rekordnim povećanjem ‘minimalca’ nastavljaju se pritisci na profitabilnost i financijski potencijal za investiranje u turističkom sektoru, smatraju u HUP-u.

Rast noćenja

Ipak, u HUP-u tvrde da bismo ove godine mogli ostvariti bolje rezultate u odnosu na lanjsku, rekordnu sezonu jer je booking u EU-u tek lani dosegnuo predpandemijske razine, također svjedočimo snažnom rastu korporativnih putovanja, a potražnja Europljana za putovanjima je relativno neelastična na pad realnog raspoloživog dohotka s obzirom da čini mali udio (ispod 3 posto) u dohotku prosječnog Europljanina, navode u HUP-u uz napomenu da »unatoč strahu od pada kupovne moći, europski turizam ostaje atraktivan.

Podsjećaju na to da su ukupna noćenja turista u 2023. godini porasla na 107,8 milijuna ili 2,8 posto u odnosu na 2021. godinu te gotovo dosegla predpandemijske rekorde zabilježene 2019. godine.

Pritom su inozemni prihodi od turizma dosegnuli rekordnih 14,6 milijardi eura (19 posto BDP-a bez indirektnih učinaka) u odnosu na 13,1 milijardu eura u 2022. te 10,5 milijardi eura ostvarenih u 2019. godini, pri čemu rast prihoda pripisuju inflaciji.

Ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za strane radnike

Hrvatski turizam zabilježio je najjači oporavak u EU-u, ali je i među tri najbolje mediteranske turističke velesile u odnosu na pretkriznu 2019. godinu, podsjećaju u HUP-u i dodaju da to valja zahvaliti dobrom kriznom menadžmentu tijekom pandemije, iznadprosječnom oporavku komercijalnih avioletova do destinacije, brzom povratku investicijama sektora na predpandemijske razine te ulasku u europodručje i Schengen, što je poboljšalo percepciju Hrvatske kao atraktivne i sigurne turističke destinacije, Novi list.

No, hrvatski turizam će se i idućih godina suočavati s velikim izazovom nedostatka radne snage te je u tom smislu potrebno dodatno aktivirati sav domaći radni potencijal daljnjom liberalizacijom zakonodavnog okvira tržišta rada te ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za radnike iz ‘trećih’ zemalja, predlažu u HUP-u i navode da je lani u turizmu izdano 46 tisuća radnih dozvola strancima, a ove godine se očekuje 50 do 55 tisuća.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Porezna uprava objavila upozorenje vezano uz povrat poreza: Pazite na ove poruke!

Objavljeno

-

By

​Aktualizacijom povrata poreza bilježe se brojni pokušaji prijevara kolanjem phishing poruka u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Porezna uprava, upozorili su iz Porezne uprave.

“Apeliramo na sve obveznike da pozorno čitaju poruke koje im pristižu i ne daju nikakve dodatne podatke bez konzultacije s Poreznom upravom o istinitosti poruke.

Napominjemo, lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške i često upućuju na QR kod uz jednokratnu lozinku, a neophodno je obratiti pozornost na domenu s koje poruke stižu. Jedina službena domena Porezne uprave je @porezna-uprava.hr i ne sadrži dodatne znakove ni slova kao što je slučaj kod lažnih poruka (npr. @porezna-uprava.cnvelsalvador.com).

Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje“, naveli su iz Porezne.

Podsjetimo, isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu