ZADAR / ŽUPANIJA
INVESTICIJA U KULTURU / Grad Zadar kupuje kuću i Park skulptura Ratka Petrića
Riječ je o projektu koji Grad godinama promatra kao dugoročnu javnu investiciju u kulturu, a ne samo kao kupnju nekretnine.
Kupnjom Parka skulptura s kućom Ratka Petrica grad je dobio park u srcu Belafuže koji će zahvaljujući kupnji ostati trajno sačuvana zelena oaza s vrijednim skulpturama i inspirativnim okruženjem dostupnim svim građanima.
– Osim toga, Grad jasno pokazuje da mu je stalo do kulture i iznimno vrijednog stvaralačkog opusa Ratka Petrića koji je obilježio Zadar i snažan je dio našeg identiteta, kazao je gradonačelnik Šime Erlić.

Ovaj projekt predstavlja priliku da se Zadar još snažnije i sustavnije posveti umjetnosti 20. i 21. stoljeća, potvrđujući se kao moderan grad koji ne živi samo od svoje povijesne baštine, nego aktivno gradi suvremeni kulturni identitet.
Grad Zadar posljednjih godina sustavno decentralizira kulturu i baštinu. Kroz obnovu baštinskih lokaliteta u gradskim četvrtima i razvoj mreže ogranaka Gradske knjižnice te izgradnju Centra za mlade. Kulturni život se sve više širi izvan povijesne jezgre. Park skulptura Ratka Petrića logičan je iskorak takvog pristupa — ali u smjeru suvremene umjetnosti.
Procjenu je radila struka i procijenjeno je da kuća i zemljište koji se prostiru na oko 2000 kvadratnih metara vrijede 611 tisuća eura.
– Kroz razgovor s njegovom suprugom, gospođom Jadrankom Fatur, vidio sam koliko ova priča emotivno znači njegovoj obitelji i da bi zapravo realizacija ove ideje bila i umjetnikova želja, istaknuo je gradonačelnik Erlić te dodao da ovo nije samo lokalna priča i nije samo za Zadranke i Zadrane, već i za brojne goste koji prepoznaju vrijednosti kulturne baštine i kulturnog identiteta grada.
Odluku o kupnji zemljišta donijelo je Gradsko vijeće donijelo je s 22 glasa ZA. Dvoje vijećnika je bilo suzdržano.
ZADAR / ŽUPANIJA
Mobilne ambulante od sutra na terenu: zdravstvena skrb bliže stanovnicima sela, zaobalja i otoka
Zadarska županija nastavlja s jačanjem dostupnosti zdravstvene zaštite, osobito u ruralnim, slabije naseljenim i otočnim područjima. Mobilne ambulante, koje su od 1. lipnja uključene u sustav Doma zdravlja Zadarske županije, prve će pacijente primati od ponedjeljka, 15. lipnja na području Benkovca, nakon čega će obilaziti područja Obrovca, Gračaca, Biograda na Moru i otoka Paga.

Župan Josip Bilaver istaknuo je kako je riječ o važnom iskoraku u organizaciji primarne zdravstvene zaštite na području županije.
„Naš je cilj da zdravstvena skrb bude dostupna svim stanovnicima Zadarske županije, neovisno o tome gdje žive. Mobilne ambulante konkretan su odgovor na potrebe ljudi koji teže dolaze do liječnika, osobito starijih osoba i kroničnih bolesnika. Ovo je pravi primjer sustava koji se prilagođava građanima”, poručio je župan Bilaver.
„Mobilne ambulante znače da zdravstveni sustav dolazi bliže pacijentima. Time posebno pomažemo stanovnicima sela, zaobalja i otoka, svima kojima je redovita kontrola iznimno važna”, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Ivana Šimić.
Mobilne ambulante pružat će usluge iz područja obiteljske medicine: preventivne i kontrolne preglede, osnovnu dijagnostiku, izdavanje recepata i uputnica te praćenje zdravstvenog stanja kroničnih bolesnika. U tijeku je i postupak zapošljavanja zdravstvenog tima za drugu mobilnu ambulantu, koja će započeti s radom po završetku natječaja.
Zadarska županija među prvima u Hrvatskoj uvodi ovaj oblik zdravstvene skrbi. Ranije je, kao prva u Hrvatskoj i Europi, pokrenula i uslugu ljekarni-brodica, kojom se lijekovi dostavljaju stanovnicima zadarskih otoka.

Na kolegiju župana najavljene su i turističke ambulante, koje također počinju s radom u ponedjeljak, 15. lipnja – na Pagu i Pašmanu te u Zadru, Starigradu i Biogradu na Moru. U planu je i turistička ambulanta na Viru, za koju je u tijeku natječaj za popunjavanje zdravstvenih timova.
Domaćim i stranim gostima u pronalaženju najbližih turističkih ambulanti i hitnih službi pomoći će novi informacijski sustav zdoctor.hr.
ZADAR / ŽUPANIJA
SJAJNA VIJEST ZA RAŠTANE I SIKOVO / Završena izgradnja vodovodne mreže – omogućena vodoopskrba za 1.275 stanovnika!
Uspješno je dovršen projekt izgradnje vodovodne mreže u naseljima Gornje Raštane, Donje Raštane i Sikovo (Općina Sv. Filip i Jakov), čime je omogućena vodoopskrba na širem području više naselja i zaseoka, priopćeno je iz biogradskog Komunalca.
Mrežom su obuhvaćeni zaseoci: Gračak, Jurjevići, Galešići, Strmote, Mikulići, Lužine, Mitrovići, Viterinci, Tičevo, Zrilići i Sikovo.

ŠTO JE IZGRAĐENO?
Hidrostanica „Sikovo” – ključna za stabilan tlak i kontinuiranu distribuciju vode
10.247 m vodoopskrbne mreže
297 vodovodnih priključaka

Omogućena vodoopskrba za 1.275 stanovnika:
• 365 u Sikovu
• 425 u Gornjim Raštanima
• 485 u Donjim Raštanima
Ukupna vrijednost investicije: 2.835.077,46 €
Sredstva osigurana iz programa NPOO, Hrvatskih voda i vlastitih sredstava.
Projekt je u cijelosti dovršen – izvršen je tehnički pregled, ishođena uporabna dozvola, a objekti su pušteni u probni rad.
Pouzdana i kvalitetna opskrba pitkom vodom te preduvjeti za daljnji razvoj ovog područja!
“Zahvaljujemo svim sudionicima, a posebno žiteljima na strpljenju”, dodaju iz Komunalca.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
magazin3 dana prijeFOTOGALERIJA / Ljetni đir
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeOVE SUBOTE U MASLENICI: 3. eko akcija čišćenja podmorja u spomen na Vinka Šimunića – Bubnja
-
Sport3 dana prijeTRAJU PRIJAVE / U subotu prva Jedriličarska regata Svetko Perković
-
magazin3 dana prijeFOTOGALERIJA IZ PAGA / Julija Stefanović nova je Miss Zadarske županije





