Hrvatska
Kod dvojice maloljetnika u Zagrebu pronađeno gotovo tisuću komada zabranjene pirotehnike
Nastavljajući niz aktivnosti usmjerenih na pronalazak i oduzimanja nedozvoljenog posjedovanja pirotehničkih sredstava, zagrebačka policija je u odvojenim slučajevima kod dvojice maloljetnika u subotu navečer u Dugavama pronašla ukupno 925 komada pirotehničkih sredstava nedozvoljenih kategorija. U prvom slučaju policijski službenici su oko 18.45 sati u Dugavama na području Novog Zagreba uočili maloljetnika te utvrdili da nedozvoljeno posjeduje pet komada pirotehničkih sredstava od čega tri komada kategorije F3 i dva nepoznate marke i kategorije.
Daljnjim aktivnostima policije i obavljenom pretragom stana na području Novog Zagreba, pronađeno je i oduzeto još 849 komada nedozvoljenih pirotehničkih sredstava kategorije F1, F2 i F3. Protiv maloljetnika bit će podnesen optužni prijedlog Općinskom sudu u Novom Zagrebu zbog prekršaja iz Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.
Sat vremena kasnije, također u Dugavama uočen je još jedan maloljetnik te su policijski službenici utvrdili da nedozvoljeno posjeduje 17 komada pirotehničkih sredstava kategorije F2, F3 i P1.
Daljnjim aktivnostima u u pretrazi stana na području Novog Zagreba, pronađena su i oduzeta još 54 komada nedozvoljenih pirotehničkih sredstava kategorije F2.
I njega očekuje optužni prijedlog Općinskom sudu u Novom Zagrebu zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.
Policija uputila apel roditeljima
“Pirotehnička sredstva nisu igračke”, poručio je policijski službenik Službe prevencije Mario Salopek, naglasivši da je pirotehnika djeci zabranjena.
Upozorio je da je “svako pirotehničko sredstvo eksplozivno sredstvo, te naveo kako do stradavanja djece najčešće dolazi u njihovim domovima ili u njihovoj blizini gdje je izostao roditeljski nadzor zbog čega je uputio poseban apel roditeljima:
„Roditelji nadzirite svoju djecu kako do pirotehnike ne bi došli nedozvoljenim kanalima, a posebice im pirotehniku nemojte vi kupovati. Ako se ne možete suzdržati, pirotehnička sredstva kupujte samo u prodavaonicama s odobrenjem MUP-a jer pirotehnička sredstva nabavljena on-line i ilegalnim putem su neprovjerena i bez jasnih uputa na hrvatskom jeziku zbog čega su potencijalno opasna“.
Prodaja pirotehnike dozvoljena je samo od 15. prosinca do 1. siječnja, a uporaba samo od 27. prosinca do 1. siječnja. Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja djeci ispod 14 godina zabranjena je sva pirotehnika, tek od 14 godina djeca smiju koristiti kategoriju F1 (kategorija niskog rizika), a tek od 18 godina građanima je dopuštena kategorija F2 i F3 tzv. zabavna pirotehnika (vatromet) osim petardi i redenika koji su od 2021. godine zabranjeni.
Roditelji koji pronađu kod djece nedozvoljena ili bilo kakva druga pirotehnička sredstva kojih se žele riješiti na siguran način mogu na broj 192 pozvati policiju koja će doći diskretno na adresu i preuzeti sredstva sigurno i bez sankcije.
Hrvatska
Relikvije bl. Alojzija Stepinca vraćene u zagrebačku katedralu
Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša predvodio je u nedjelju, na blagdan Svete Obitelji, svečano euharistijsko slavlje uz zatvaranje Svete jubilejske godine i povratka relikvija bl. Alojzija Stepinca u zagrebačku katedralu. Uoči misnoga slavlja nadbiskup Kutleša dočekao je ispred katedrale relikvije, nakon što su mjesec dana bile izložene vjernicima na štovanje u Blaženikovoj rodnoj Župi Presvetoga Trojstva u Krašiću.
Prije povratka u zagrebačku katedralu relikvije su se zaustavile u Karmelu u Brezovici gdje je slavljena sveta misa, a u svečanoj procesiji relikvije su u katedralu unijeli članovi počasne postrojbe Vatrogasne zajednice Grada Zagreba, priopćeno je iz Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije. Nadbiskup Kutleša rekao je kako su “nakon godina tišine, odsutnosti i čekanja, te marljiva rada na obnovi”, ponovno ušli pod svod katedrale, podsjetivši kako se relikvije bl. Alojzija Stepinca, koji se sada kao znak jedinstva, vjernosti i nade vraća „u ovu katedralu, u njegov dom, srce naše nadbiskupije.”
„Zatvarajući ovu Svetu godinu, otvorimo novo poglavlje naše povijesti obilježeno nadom. Učinimo to prisjećajući se ponovno duhovne ostavštine blaženoga Alojzija Stepinca čiji nas lik ne prestaje osvjetljavati, ali i preispitivati”, poručio je. Nadbiskup je kazao kako “danas svoj pogled usmjeravamo naprijed, prema budućnosti”, zahvalni za milosne darove koje smo iz riznice molitava Crkve primili tijekom Svete jubilejske godine i uz želju „da rijeke milosti i duhovnih dobara ne prestanu teći u našem narodu”, a tu želju povjeravaju Stepincu “koji ostaje uzorom pastira koji suosjeća sa svojim narodom i vjeruje u njegovu budućnost unatoč poteškoćama i osporavanjima.”
Pozvao je okupljene da Sveta Obitelj Isusa, Marije i Josipa ostane “model izgradnje sretnih obiteljskih odnosa, ali i ispravnoga društvenog uređenja jer je i Stepinac vjerovao da se „uređenjem obitelji polažu temelji pravoga mira u svijetu“. „Neka ova katedrala u obnovi bude simbol Crkve koja se neprestano obnavlja i ne posustaje pod ranama jer zna da Božja snaga djeluje upravo u slabosti. Neka ovo mjesto posljednjega počivališta blaženoga Alojzija ponovno postane prostor naših okupljanja, molitve i zajedništva”, poručio je.
“Dokle god Crkva u Hrvatskoj bude slijedila svjedočanstva čiste savjesti poput onoga koje je svojim životom pružio blaženi Alojzije, njezina budućnost neće biti neizvjesna, nego blagoslovljena”, dodao je nadbiskup Kutleša.
Liturgijsko pjevanje na misnom slavlju predvodili su Koralisti Zagrebačke katedrale pod ravnanjem Miroslava Martinjaka, uz orguljašku pratnju prof. Nevena Kraljića i puhačkoga Brass kvinteta studenata Muzičke akademije, stoji u priopćenju.
Hrvatska
Akademski sindikat želi mijenjati Zakon o visokom obrazovanju
Akademski sindikat najavio je da će se u javnoj raspravi o izmjenama Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti zalagati da se akademska zvanja vrate u sustav znanosti i visokog obrazovanja te izmijene one odredbe kojima je dokinuta autonomija sveučilišta i ograničene akademske slobode. U sindikatu će se, kažu, zalagati i da se istodobno pokrene postupak za izradu i donošenje novog zakona o znanosti i visokom obrazovanju na posve drukčijim polaznim osnovama.
Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti u drugom kvartalu 2026. godine najavilo je u Obrascu zakonodavnih aktivnosti za 2026. godinu Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, napominje sindikat.
Ocjenjuju da prema ciljevima novelacije Zakona, navedenima u obrascu, proizlazi da se radi o interesno motiviranim izmjenama koje ne bi dovele u pitanje najproblematičnije odredbe postojećeg zakona i utoliko bi trebale poslužiti za njegovo naknadno akademsko legitimiranje.
“Zakon je kupljen šutnjom manjeg dijela akademske zajednice”
Najproblematičnije su im one odredbe Zakona koje se odnose na ukidanje znanstvenih i znanstveno-nastavnih zvanja te na ukidanje autonomije sveučilišta i akademskih sloboda. “Te su odredbe na društvenom planu već rezultirale podvrgavanjem najobrazovanijeg dijela nacije punktu resorne moći.
S druge strane, državnu vlast su “zaštitile” od kritičkih i korektivnih impulsa koji su pretežitim dijelom dolazili upravo iz slobodne i autonomijom zaštićene akademske sfere”, priopćio je Akademski sindikat.
Navode da je Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti donesen 2022. u kontrastnom ozračju koje je bilo obilježeno “na jednoj strani kupljenom šutnjom manjeg dijela akademske zajednice te na drugoj strani glasnim protivljenjem većinskog dijela akademske zajednice”.
Sve je dokumentirano u monografiji
Sindikat podsjeća da je Senat Sveučilišta u Zagrebu na sjednici 22. ožujka 2022. donio zaključak kojim je u cijelosti odbacio nacrt prijedloga Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti koji je izradilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Na crti pružanja otpora donošenju takvog zakona, Sveučilište u Zagrebu donijelo je niz drugih akata te poduzimalo različite aktivnosti, što je, ističu, iscrpno dokumentirano u monografiji Akademske slobode u prijedlozima novih zakona, koja je u nakladi Sveučilišta objelodanjena u kolovozu 2022.
“Zakon je proturječan i proizvodi kaos u sustavu”
“Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti donesen je u zakonski upitnoj proceduri, isforsiran snagom političke volje i bez podrške akademske zajednice na koju se odnosi te je kao takav ostao bez akademskog legitimiteta.
K tome se u praksi pokazao kao neprovediv i proturječan pravni akt koji umjesto uređenog stanja proizvodi kaos u sustavu”, kažu u sindikatu. Smatraju da su najavljene izmjene i dopune Zakona izvanredna prilika za novu mobilizaciju akademske zajednice i za otvaranje šire rasprave o spornim odredbama, ali i o cjelini Zakona.
Hrvatska
Strava na sjeveru Hrvatske: Mlađi muškarac tupim predmetom premlatio ženu
Mlađi muškarac koji je napao stariju ženu je uhićen. Operativno-komunikacijski centar Policijske uprave međimurske u subotu u 22:37 sati dobio je dojavu o nasilju u obitelji u naselju Kuršanec.
Na mjesto događaju odmah su upućene raspoložive policijske snage i ekipa hitne medicinske pomoći. Policija je utvrdila da je 28-godišnjak u obiteljskoj kući tupim predmetom zadao više udaraca 59-godišnjakinji. Žena je zadobila teške tjelesne ozljede s mogućnošću prekvalifikacije u teške tjelesne ozljede opasne po život koje su okvalificirane u Županijskoj bolnici Čakovec, gdje je zadržana na liječenju, piše Dnevnik.hr.
Zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela teško ubojstvo, policija je istog dana uhitila 28-godišnjaka.
Na mjestu događaja očevid je obavila zamjenica županijske državne odvjetnice, uz stručnu pomoć službenika službe kriminalističke policije.
U tijeku je intenzivno kriminalističko istraživanje.
Nova je ovo tragedija u naselju kojem je početkom godine u požaru kuće poginulo troje djece.
-
magazin4 dana prijeFOTOGALERIJA / Špica na Badnji dan
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeBADNJI JE DAN / Nadbiskup Zgrablić predvodi polnoćku u katedrali
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeBOŽIĆNA PORUKA / Nadbiskup Zgrablić: “Rođenje Isusa, Sina Božjega, oblikuje srce, obitelj i društvo”
-
magazin4 dana prije(VIDEO) Zadarska djeca iz Preradovića uljepšala Adventić kod sv. Krševana božićnim pjesmama







