Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) GRAD ZADAR IMA ZELENI PLAN / 2.500 novih stabala u sljedećih godinu i pol dana

Objavljeno

-

Gradonačelnik Grada Zadra Šime Erlić predstavio je danas Zeleni plan Grada Zadra, najopsežniji program ozelenjivanja grada u posljednjem desetljeću. Planom se u sljedećih dvije godine predviđa sadnja 2.500 novih stabala i 1500 sadnica nižeg raslinja. S udruženim sredstvima potpore Fonda za zaštitu okoliša i gradskog proračuna riječ je o ulaganju vrijednom više od 1,2 milijuna eura. Prvih 500 stabala bit će posađeno do kraja ove godine, a sadnja će se odvijati kontinuirano, posebno tijekom jeseni i zime kada su najpovoljniji uvjeti.

Poseban naglasak stavljen je na sadnju drvoreda te uređenje i sadnju novih zelenih površina u gradskim kvartovima. Tako će se nova stabla saditi na Bulevaru, uz benzinsku postaju Petrol te na križanjima Ulice Ante Starčevića s Tuđmanovom i Ulicom Franka Lisice. Projekt se nastavlja i na prostoru Ričina – od Bulevara do gradskog groblja, kroz Ulicu Franka Lisice sve do Ulice A. B. Šimića uključujući i Zrmanjsku ulicu. Na Vidikovcu se sadi novi drvored iznad groblja na Belafuži, dok će Voštarnica dobiti nove pinije u parku uz Ulicu bana Josipa Jelačića kod Male piramide. Na Smiljevcu će stabla biti posađena uz ulice Petra Skoka i Antuna Barca, a na Bilom brigu u Vukovarskoj ulici. Puntamika je predviđena za sadnju tijekom 2026. godine, dok će se na Višnjiku, unutar i uz rubove sportskog centra, progustiti postojeće zelenilo.

Zeleni plan uključuje i projekt “Zeleni otoci”, u sklopu kojeg se sade novi drvoredi na ulazima u grad. Sadnja se planira uz državnu cestu D8 od smjera Crnog prema Bibinjama, a novi drvoredi pratit će dio te trase iznad Smiljevca prema Bibinjama s obje strane. Novi zeleni pojas sa drvoredima sadit će se i južnom stranom Ulice Hrvatskog sabora, kao i Gaženičkom i Biogradskom cestom.

U obalnim dijelovima, uz područje plaže Kolovare, nove sadnice planirane su u Petrčanima i na gradskim otocima.

Važan dio zadarskog „Zelenog plana“ odnosi se na uređenje novih kvartovskih parkova i dječjih igrališta. Park i igralište dobit će Stanovi, na prostoru između Molatske, Riječke i Skradinske ulice. Sličan projekt planiran je i na Puntamici, na prostoru omeđenom ulicama F. Supila, A. Šenoe, T. Ujevića i M. Držića., Melada će dobiti park i parkirališni prostor uz Put Bokanjca, preko puta Tommy marketa. Kod Poliklinike, u Ulici Katarine Zrinske, uredit će se manji park od tisuću kvadrata, posebno značajan za pacijente i djelatnike bolnice. Također, nova stabla posadit će se i u parku Žmirići.

Na Voštarnici, ispod Čistoće, na prostoru bivše vodospreme na vrhu Ulice Stjepana Radića, formirat će se prva gradska džepna šuma. Park i nova džepna šuma  uredit će se i na Bilom brigu u Ulici Bleiburških žrtava, preko puta trgovine „Spectrum“.

Osim sadnje, provodi se i niz posebnih projekata. Do kraja ljeta završit će projektiranje sustava navodnjavanja za parkove na obodima gradske jezgre u dnu uvale Jazine i uz Veslačku ulicu uz spomenik stradalim mornarima te na Višnjiku, a na više lokacija postavit će se nove javne špine – na Bedemu, u parku Jarula i u Jazinama.

Kako bi se smanjili tzv. “vrući otoci”, ozelenjivat će se veća parkirališta, uključujući ona uz Gradsko groblje, autobusni kolodvor, Put Murvice uz Skradinsku ulicu, u Petrčanima i na Kampusu. Uz to, Grad u suradnji s upraviteljima i predstavnicima stanara pokreće i program ozelenjavanja višestambenih zgrada, s ciljem da se dvorišta i pročelja urede dodatnim zelenilom.

Zeleni plan nije samo projekt sadnje drveća – to je ulaganje u zdravlje, ljepotu i otpornost našega grada. Svaki kvart dobit će svoj dio zelenila – od drvoreda i parkova do dječjih igrališta i džepnih šuma. Želimo Zadar učiniti zelenijim, ugodnijim i otpornijim na klimatske promjene”, izjavio je gradonačelnik Šime Erlić.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

KUKLJICA / U srijedu je Gospa od sniga – blagoslov kipa i tradicionalna procesija brodovima

Objavljeno

-

By

Na blagdan Gospe od Sniga, u srijedu, 5. kolovoza, kip Gospe od Sniga koji je trajno postavljen ispred crkve Gospe od Sniga u uvali Ždrelašćica u župi Kukljica, nakon mise koja u toj crkvi počinje u 10,30 sati, će blagosloviti zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. 

Nakon blagoslova kipa je tradicionalna procesija s brodovima i povratak zavjetnog Gospinog kipa iz Ždrelašćice u Kukljicu.

Gospa od Sniga časti se u Kukljici od 1514. godine. Crkva se nalazi uz jedan od najprometnijih pomorskih kanala kojim tijekom sezone dnevno prođe više od 2 000 plovila.

Kip je djelo klesara Vlade Kneževića, a izrađen je od plemenitog bračkog kamena. 

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

UZ OBLJETNICU “OLUJE” / Narodni muzej Zadar prikazuje ratne filmove u Kneževoj palači

Objavljeno

-

By

Povodom obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja i Dana domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja,  u Kneževoj palači prikazivat  će se dokumentarni filmovi  na temu Domovinskog rata.

Filmovi raznih autora donose  ratna zbivanja kroz prizmu ljudske patnje i borbu hrvatskih branitelja  u svrhu očuvanja povijesnog sjećanja i stvaranja nasljeđa za buduće naraštaje.

Dokumentarni radovi posvećeni braniteljima i ratnim stradanjima mogu se pogledati u vremenu od 9.00 do 21.00 od 3.8. do 8.8.2026.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Glazbene večeri: Danas koncert i besplatna radionica uz Maju Rivić

Objavljeno

-

By

Danas, 1. 8. na rasporedu su dva programa. U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s počektom u 11 sati održat će se posljednja radionica Tvornica snova posvećena glasu, a koju će voditi Maja Rivić.

Maja Rivić je vokalistica, skladateljica i multimedijalna umjetnica s diplomama iz jazz pjevanja (London), Novih medija (ALU Zagreb) i grafičke tehnologije. Poznata po osebujnom stilu i proširenim vokalnim tehnikama, njezino djelovanje obuhvaća jazz, improviziranu, eksperimentalnu i world glazbu. Suosnivačica je i vokalistica Mimika orkestra, sastava MILK, OAZA, kvinteta Maja Rivić te članica CRI Orkestra. Ostvarila je zapažene suradnje s Jazz orkestrom HRT-a, Muzičkim biennaleom Zagreb te Darkom Rundekom, s kojim dijeli nagradu Porin. Objavila je brojna studijska izdanja, uključujući autorski album s kvintetom i albume s Mimikom za Menart, a aktivno se bavi i pedagoškim radom vodeći radionice vokalne improvizacije. Prijave na radionicu: info@kuzd.hr

Drugi program održat će se večeras s početkom u 21 sat u atriju crkve sv. Nikole gdje će Rivić će sa svojim kvintetom predstaviti autorski projekt Drugo sunce. U ovom je kvintetu Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni. Projekt Drugo sunce svjedoči njene mnogostrane interese koji uključuju i performativne eksperimentalne formate kakve je predstavila na svojim autorskim izložbama u okviru studija Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti.

PRODAJA ULAZNICA

Online prodaja ulaznica dostupna je putem poveznice https://kuzd.mojekarte.hr/, dok se fizička prodaja odvija od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu