Connect with us

magazin

“PSIHO” U MAS-u / Večeras kreće treće izdanje festivala Hitchcock Nights!

Objavljeno

-

Projekcijom kultnog filma „Psiho“ večeras će se u 20.30 h u dvorištu Muzeja antičkog stakla otvoriti treće izdanje festivala posvećenog jednom od najvećih filmskih stvaratelja svih vremena!

Četrdeset tisuća dolara gotovine koji će slučajno dospjeti u ruke Marion Crane, privlačne tajnice trgovca nekretninama, za mladu će ženu predstavljati preveliko iskušenje. Umjesto da ih položi na bankovni račun vlasnika tvrtke, ona će ih nagonski uzeti i pokušati pobjeći te započeti novi život. Putem prema Kaliforniji kao mitskoj meti svih bjegunaca, Marion će se zaustaviti da bi prenoćila u malome motelu Bates. Ugodna večer sa susretljivim i plahim vlasnikom Normanom Batesom, s kojim će se upustiti u razgovor o mladićima sličnima njemu i njihovim odnosima s majkama, bit će ujedno i posljednja u njezinu životu…

U glavnim ulogama briljiraju Anthony Perkins, Vera Miles, John Gavin, Martin Balsam i Janet Leigh kojoj je uloga nesretne Marion Crane priskrbila Zlatni globus i nominaciju za nagradu Oscar. Majstorsku fotografiju potpisuje John L. Russell, a impresivnu glazbu jedan od najvećih skladatelja filmske glazbe 20. stoljeća, Bernard Herrmann.

Festival u idućim danima donosi otvorenje izložbe najboljih fotografija pristiglih na ovogodišnji međunarodnih natječaj za fotografije inspirirane Hitchcockovim filmovima uz dodjelu Grad prix nagrade u ponedjeljak u 20 h u Kneževoj palači. Dan kasnije u Muzeju antičkog stakla održat će se promocija knjige Krunoslava Lučića „Povijest rane i klasične teorije filma“, a srijeda projekciju kultnog filma ranijeg Hitchcockovog opusa „39 stepenica“, nastalog prije točno 90 godina! U četvrtak i subotu održat će se popularna filmska tura gradom – turistički vodiči povest će posjetitelje na malo drukčiji obilazak grada. Petak je rezerviran za filmski kviz za sve ljubitelje sedme umjetnosti, imali iskustva u kvizaškim natjecanjima ili ne. Održat će se u atriju palače Cedulin, a četveročlanu ekipu možete prijaviti mailom na info@kino-zona.com. U završnici Hitchcock Nightsa pak vas očekuje pravo opuštanje – Filmski party u Wine Gardenu uz glazbu koju bira DJ Mare Milin. Nakon bogatog filmskog tjedna, subota je vrijeme za druženje, glazbu i nazdravljanje ljetu uoči velikog nedjeljnog finala kad završavamo program gdje smo i počeli, u Muzeju antičkog stakla projekcijom sjajnog noir filma „Krivo optužen“!

Ovogodišnje „Hitchcock nights“ realiziraju se u partnerstvu Centra nezavisne kulture, Muzeja antičkog stakla, Narodnog muzeja Zadar, Turističke zajednice Grada Zadra, Kvizaške udruge Zadar„KviZD“, udruge turističkih vodiča „Donat“ i Prirodoslovno grafičke škole Zadar uz sponzorstvo Winegardena i Maraske.

Festival je sufinanciran sredstvima Grada Zadra, Zadarske županije, Zaklade kultura Nova, Hrvatskog audiovizualnog centra i Turističke zajednice grada Zadra.

No votes yet.
Please wait...

magazin

BLUE FISH FESTIVAL / Ovog vikenda u Kalima vrhunska gastronomija i glazbeni program uz more!

Objavljeno

-

By

Ovog vikenda, 19. i 20. lipnja, Kali ponovno postaju središte okusa, tradicije i vrhunske gastronomije. Na atraktivnoj lokaciji punte Artine održava se šesto izdanje Blue Fish Festivala, manifestacije koja na jedinstven način spaja ribarsku tradiciju mjesta Kali, vrhunsku gastronomiju i glazbeni program uz more.

Plava riba, simbol mjesta koje živi od mora, ponovno će biti glavna zvijezda festivala. Srdela, inćun i tuna u rukama vrhunskih kuhara postaju moderna i kreativna jela koja iz godine u godinu privlače sve veći broj posjetitelja.

Ovogodišnji Blue Fish Festival okupit će poznatog hrvatskog chefa Davida Skoku te zadarske kuhare Josipa Vrsaljka i Tomislava Karamarka, kojima će se pridružiti sushi chef Mladen Križanović. Tijekom dva festivalska dana pripremat će ukupno šest autorskih jela i sushi specijalitete inspirirane bogatstvom Jadrana. Ekipi se pridružuje gostujući kuhar iz Slovenije Gregor Podržaj koji je posebno vezan za Kali koje posjećuje više od 40 godina. Autor je 2 kuharice, a jedna naslova ˝Iz mora u lonac˝ posvećena je pripremi jadranske ribe.

Poseban doživljaj festivalu daje njegova lokacija – punta Artine, uz more u mjesnoj lučici Batalaža, gdje se gastronomija susreće s autentičnim mediteranskim ambijentom.

Uz gastro program, posjetitelje očekuje i bogat glazbeni sadržaj. U petak nastupa Dino Petrić, dok će u subotu atmosferu dodatno zagrijati Petar Dragojević.

Blue Fish Festival nije samo gastronomska manifestacija već i događaj koji promovira važnost konzumacije plave ribe, održivo ribarstvo te bogatu ribarsku tradiciju Kali, jednog od najpoznatijih ribarskih mjesta na hrvatskoj obali.

Pozivamo sve ljubitelje dobre hrane, mora i glazbe da nam se pridruže u Kalima i dožive jedinstvenu atmosferu Blue Fish Festivala.

Nastavi čitati

magazin

FOTOGALERIJA / Đir po gradu sa Sašom Čukom

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka
Nastavi čitati

magazin

SLOBODAN ULAZ / Leb i Sol donosi makedonski fusion zvuk na Muraj Art & Sound

Objavljeno

-

By

Jedan od najutjecajnijih makedonskih bendova i pionir fusion glazbe na ovim prostorima, legendarni sastav Leb i Sol, nastupit će u četvrtak, 18. lipnja u 21 sat na zadarskim zidinama u sklopu programa Muraj Art & Sound.

Poznat po jedinstvenom spoju makedonskog folklora, progresivnog rocka i jazz-rocka, Leb i Sol već pet desetljeća gradi prepoznatljiv glazbeni izričaj koji je stekao brojne poklonike diljem Europe i svijeta. U različitim sastavima djeluje od 1976. godine, dok aktualna postava postoji od 2007., kada je objavljen i njihov posljednji studijski album „I taka nataka…”, na kojem je gostovao i poznati hrvatski glazbenik Dado Topić.

Tijekom bogate karijere bend je ostvario brojne međunarodne nastupe diljem Europe, ali i u Engleskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Australiji. Posebno se ističe projekt „Leb i Sol Symphony”, realiziran 2016. godine u suradnji s orkestrom Makedonske opere i Studentskim simfonijskim orkestrom iz Skoplja. Godine 2024. objavili su LP „Live in Constantinus”, snimljen uživo na festivalu Constantinus u Nišu, a tijekom ovog ljeta planiraju započeti snimanje novog studijskog materijala.

Publika na zadarskim zidinama moći će uživati u presjeku njihove impresivne diskografije i bezvremenskim skladbama poput „Marija”, „Devetka”, „Leb i igri”, „Galeb”, „Mandarina”, „Kako ti drago”, „Ručni rad”, „Bistra voda”, „Skakavac”, „Si zaljubiv edno mome”, „Aber dojde Donke”, „Raspukala Šar planina” i brojnim drugim pjesmama koje su obilježile generacije slušatelja.

Aktualnu postavu benda čine Dimitar Božikov na gitari, Kokan Dimuševski na klavijaturama, Bodan Arsovski na bas gitari i Mihail Parušev na bubnjevima.

Uz koncertni program, posjetitelji će moći razgledati i kupiti unikatne proizvode lokalnih obrtnica, čiji će štandovi i ovoga puta upotpuniti večer. Muraj Art & Sound tijekom ljetnih mjeseci donosi vrhunske glazbene i kulturne sadržaje na jedinstvenu pozornicu zadarskih bedema pod zaštitom UNESCO-a, spajajući suvremenu umjetnost, glazbu i iznimnu kulturnu baštinu grada.

Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu