magazin
Mogu uzrokovati ozbiljne probleme: Šest namirnica koje psi nikako ne bi trebali jesti
Ako je hrana koju jedemo dobra, ne znači da je ona istovremeno sigurna za naše ljubimce. Iako psi mogu jesti brojne namirnice koje mi svakodnevno konzumiramo, ipak postoje one koje nikako ne bi trebali jesti.
Samo 10 posto prehrane vašeg psa trebale bi biti poslastice što uključuje i hranu koju jedu ljudi. Ne zaboravite da je svaki pas drugačiji, stoga svaku novu hranu isprobajte u malim količinama.
Ako vaš pas ima lošu reakciju, obratite se veterinaru. Hrana koja nije sigurna za pse uzrokuje simptome u rasponu od želučanih tegoba do poteškoća s disanjem, pa čak i smrti. Neke od ovih namirnica uzrokuju trenutnu reakciju, dok druge uzrokuju odgođenu reakciju koja se javlja tijekom vremena, piše klix.
Čokolada
Vjerojatno ste čuli da psa nikada ne biste smjeli hraniti čokoladom i za to postoji razlog. Ukusni slatkiš sadrži stimulans teobromin sličan kofeinu, metilksantin koji može izazvati niz zdravstvenih problema ako se unosi u velikim količinama.
Većina slučajeva trovanja pasa posljedica je konzumiranja čokolade i događa se tijekom praznika kada je u kući više čokolade. Držite čokoladne proizvode uvijek izvan dohvata vašeg psa.
Grožđe i grožđice
Iako su hranjivi za ljude, grožđe i grožđice su izuzetno otrovne za pse. Čak i iznimno male količine ovog voća mogu uzrokovati nepopravljivu štetu. Nema razlike ako se voće konzumira sirovo ili kuhano. Grožđe i grožđice su smrtonosne za pse i uvijek ih treba držati izvan dohvata.
Luk
Luk, ali i povrće poput ljutike, prasa, vlasaca i bijelog luka mogu učiniti pse izrazito bolesnima oštećujući njihova crvena krvna zrnca, uzrokujući anemiju, pa čak i smrt.
Ovisno o progutanoj količini, pas možda neće odmah pokazati simptome, uključujući povraćanje, proljev, bol u trbuhu, depresiju i gubitak apetita. Ako sumnjate da je vaš pas jeo luk ili druge biljke iz istog roda, odmah se obratite svom veterinaru za pomoć u praćenju stanja vašeg ljubimca.
Avokado
Listovi, voće, sjemenke i kora avokada sadrže toksin persin koji kod pasa može izazvati želučane tegobe. Dok su ptice i drugi sisavci, uključujući konje, zečeve i zamorce, izloženiji riziku od ozbiljnih komplikacija poput oštećenja srca i poteškoća s disanjem zbog jedenja avokada, simptomi povraćanja i proljeva koje voće može izazvati kod pasa čine ga hranom koju treba izbjegavati.
Makadamija orasi
Čak i mala količina oraha makadamije može izazvati simptome kao što su povraćanje, slabost, drhtanje i depresija kod pasa. Simptomi se obično javljaju unutar 12 sati i traju oko 12 do 48 sati. Kako biste spriječili svoga psa da proba ove orašaste plodove, najbolje je da peciva koja sadrže orahe makadamije držite izvan njegovog dohvata.
Alkohol
Čak i mala količina alkohola može rezultirati značajnom intoksikacijom psa, što može dovesti do teške bolesti. Osim alkoholnih pića, psi mogu patiti od trovanja etanolom nakon konzumiranja parfema, lijekova, boja i antifriza ili nakon konzumiranja trulih jabuka, bobica trnjina ili nekuhanog tijesta.
magazin
BLUE FISH FESTIVAL / Ovog vikenda u Kalima vrhunska gastronomija i glazbeni program uz more!
Ovog vikenda, 19. i 20. lipnja, Kali ponovno postaju središte okusa, tradicije i vrhunske gastronomije. Na atraktivnoj lokaciji punte Artine održava se šesto izdanje Blue Fish Festivala, manifestacije koja na jedinstven način spaja ribarsku tradiciju mjesta Kali, vrhunsku gastronomiju i glazbeni program uz more.
Plava riba, simbol mjesta koje živi od mora, ponovno će biti glavna zvijezda festivala. Srdela, inćun i tuna u rukama vrhunskih kuhara postaju moderna i kreativna jela koja iz godine u godinu privlače sve veći broj posjetitelja.
Ovogodišnji Blue Fish Festival okupit će poznatog hrvatskog chefa Davida Skoku te zadarske kuhare Josipa Vrsaljka i Tomislava Karamarka, kojima će se pridružiti sushi chef Mladen Križanović. Tijekom dva festivalska dana pripremat će ukupno šest autorskih jela i sushi specijalitete inspirirane bogatstvom Jadrana. Ekipi se pridružuje gostujući kuhar iz Slovenije Gregor Podržaj koji je posebno vezan za Kali koje posjećuje više od 40 godina. Autor je 2 kuharice, a jedna naslova ˝Iz mora u lonac˝ posvećena je pripremi jadranske ribe.
Poseban doživljaj festivalu daje njegova lokacija – punta Artine, uz more u mjesnoj lučici Batalaža, gdje se gastronomija susreće s autentičnim mediteranskim ambijentom.
Uz gastro program, posjetitelje očekuje i bogat glazbeni sadržaj. U petak nastupa Dino Petrić, dok će u subotu atmosferu dodatno zagrijati Petar Dragojević.
Blue Fish Festival nije samo gastronomska manifestacija već i događaj koji promovira važnost konzumacije plave ribe, održivo ribarstvo te bogatu ribarsku tradiciju Kali, jednog od najpoznatijih ribarskih mjesta na hrvatskoj obali.
Pozivamo sve ljubitelje dobre hrane, mora i glazbe da nam se pridruže u Kalima i dožive jedinstvenu atmosferu Blue Fish Festivala.
magazin
FOTOGALERIJA / Đir po gradu sa Sašom Čukom
magazin
SLOBODAN ULAZ / Leb i Sol donosi makedonski fusion zvuk na Muraj Art & Sound
Jedan od najutjecajnijih makedonskih bendova i pionir fusion glazbe na ovim prostorima, legendarni sastav Leb i Sol, nastupit će u četvrtak, 18. lipnja u 21 sat na zadarskim zidinama u sklopu programa Muraj Art & Sound.
Poznat po jedinstvenom spoju makedonskog folklora, progresivnog rocka i jazz-rocka, Leb i Sol već pet desetljeća gradi prepoznatljiv glazbeni izričaj koji je stekao brojne poklonike diljem Europe i svijeta. U različitim sastavima djeluje od 1976. godine, dok aktualna postava postoji od 2007., kada je objavljen i njihov posljednji studijski album „I taka nataka…”, na kojem je gostovao i poznati hrvatski glazbenik Dado Topić.
Tijekom bogate karijere bend je ostvario brojne međunarodne nastupe diljem Europe, ali i u Engleskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Australiji. Posebno se ističe projekt „Leb i Sol Symphony”, realiziran 2016. godine u suradnji s orkestrom Makedonske opere i Studentskim simfonijskim orkestrom iz Skoplja. Godine 2024. objavili su LP „Live in Constantinus”, snimljen uživo na festivalu Constantinus u Nišu, a tijekom ovog ljeta planiraju započeti snimanje novog studijskog materijala.
Publika na zadarskim zidinama moći će uživati u presjeku njihove impresivne diskografije i bezvremenskim skladbama poput „Marija”, „Devetka”, „Leb i igri”, „Galeb”, „Mandarina”, „Kako ti drago”, „Ručni rad”, „Bistra voda”, „Skakavac”, „Si zaljubiv edno mome”, „Aber dojde Donke”, „Raspukala Šar planina” i brojnim drugim pjesmama koje su obilježile generacije slušatelja.
Aktualnu postavu benda čine Dimitar Božikov na gitari, Kokan Dimuševski na klavijaturama, Bodan Arsovski na bas gitari i Mihail Parušev na bubnjevima.
Uz koncertni program, posjetitelji će moći razgledati i kupiti unikatne proizvode lokalnih obrtnica, čiji će štandovi i ovoga puta upotpuniti večer. Muraj Art & Sound tijekom ljetnih mjeseci donosi vrhunske glazbene i kulturne sadržaje na jedinstvenu pozornicu zadarskih bedema pod zaštitom UNESCO-a, spajajući suvremenu umjetnost, glazbu i iznimnu kulturnu baštinu grada.
Ulaz na koncert je slobodan.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(NE)RADNI DANI / Evo gdje danas u spizu…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTO / S. Katarina Teskera izabrana za novu opaticu benediktinskog Samostana sv. Marije u Zadru
-
Hrvatska4 dana prijePROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti





