ZADAR / ŽUPANIJA
DRŽAVNI ARHIV: Predavanje “O zadarskom planinarstvu” i izložba “Pogled u arhivsko spremište”
Povodom Međunarodnog tjedna arhiva 2024. godine Državni arhiv u Zadru u suradnji s Planinarskim društvom „Paklenica“ organizira javno predavanje „O zadarskom planinarstvu“ u četvrtak, 13. lipnja u 12:00 sati u Čitaonici Državnog arhiva u Zadru. Predavač Mladen Masar prikazat će svoje iskustvo korištenja arhivskog gradiva za potrebe izrade monografije s temom razvoja organiziranog planinarstva na području Zadra: od samih početaka krajem 19. stoljeća, kroz cijelo 20. stoljeće – do današnjeg, suvremenog planinarstva.
U godini u kojoj Državni arhiv u Zadru obilježava 400 godina kontinuiranog djelovanja priredili smo izložbu reprezentativnih i ilustrativnih primjeraka arhivskih dokumenata koji su nastali u rasponu većem od tisuću godina.
Otvorenje izložbe „Državni arhiv u Zadru – pogled u arhivsko spremište“ održat će se u petak, 14. lipnja u 12:00 sati u Izložbenoj dvorani Državnog arhiva u Zadru.
Sadržaj 15 plakata govori o tradiciji čuvanja dokumenata i osnivanju Arhiva, a zatim kronološki prati razdoblja dalmatinske povijesti od srednjeg vijeka do 20. stoljeća. Nadalje, predstavljene su pojedine važne skupine gradiva kao što su samostanski spisi, bilježnički spisi, osobni i obiteljski fondovi, matične knjige i spisi bratovština, arhivske zbirke te skupina izložaka koju smo nazvali Kazalište, glazba i slikarstvo. Gradivo Arhiva Zadarske nadbiskupije koji je odjel Državnog arhiva u Zadru, predstavljeno je posebno, kao i Odjel arhivske knjižnice te odjel DAZD-a u kojem se provode postupci restauracije, konzervacije i digitalizacije.
Izložba ostaje otvorena do 28. lipnja radnim danom od 10:00 do 13:00 sati.
ZADAR / ŽUPANIJA
KUKLJICA / U srijedu je Gospa od sniga – blagoslov kipa i tradicionalna procesija brodovima
Na blagdan Gospe od Sniga, u srijedu, 5. kolovoza, kip Gospe od Sniga koji je trajno postavljen ispred crkve Gospe od Sniga u uvali Ždrelašćica u župi Kukljica, nakon mise koja u toj crkvi počinje u 10,30 sati, će blagosloviti zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Nakon blagoslova kipa je tradicionalna procesija s brodovima i povratak zavjetnog Gospinog kipa iz Ždrelašćice u Kukljicu.
Gospa od Sniga časti se u Kukljici od 1514. godine. Crkva se nalazi uz jedan od najprometnijih pomorskih kanala kojim tijekom sezone dnevno prođe više od 2 000 plovila.
Kip je djelo klesara Vlade Kneževića, a izrađen je od plemenitog bračkog kamena.
ZADAR / ŽUPANIJA
UZ OBLJETNICU “OLUJE” / Narodni muzej Zadar prikazuje ratne filmove u Kneževoj palači
Povodom obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja i Dana domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja, u Kneževoj palači prikazivat će se dokumentarni filmovi na temu Domovinskog rata.
Filmovi raznih autora donose ratna zbivanja kroz prizmu ljudske patnje i borbu hrvatskih branitelja u svrhu očuvanja povijesnog sjećanja i stvaranja nasljeđa za buduće naraštaje.
Dokumentarni radovi posvećeni braniteljima i ratnim stradanjima mogu se pogledati u vremenu od 9.00 do 21.00 od 3.8. do 8.8.2026.
ZADAR / ŽUPANIJA
Glazbene večeri: Danas koncert i besplatna radionica uz Maju Rivić
Danas, 1. 8. na rasporedu su dva programa. U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s počektom u 11 sati održat će se posljednja radionica Tvornica snova posvećena glasu, a koju će voditi Maja Rivić.
Maja Rivić je vokalistica, skladateljica i multimedijalna umjetnica s diplomama iz jazz pjevanja (London), Novih medija (ALU Zagreb) i grafičke tehnologije. Poznata po osebujnom stilu i proširenim vokalnim tehnikama, njezino djelovanje obuhvaća jazz, improviziranu, eksperimentalnu i world glazbu. Suosnivačica je i vokalistica Mimika orkestra, sastava MILK, OAZA, kvinteta Maja Rivić te članica CRI Orkestra. Ostvarila je zapažene suradnje s Jazz orkestrom HRT-a, Muzičkim biennaleom Zagreb te Darkom Rundekom, s kojim dijeli nagradu Porin. Objavila je brojna studijska izdanja, uključujući autorski album s kvintetom i albume s Mimikom za Menart, a aktivno se bavi i pedagoškim radom vodeći radionice vokalne improvizacije. Prijave na radionicu: info@kuzd.hr
Drugi program održat će se večeras s početkom u 21 sat u atriju crkve sv. Nikole gdje će Rivić će sa svojim kvintetom predstaviti autorski projekt Drugo sunce. U ovom je kvintetu Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni. Projekt Drugo sunce svjedoči njene mnogostrane interese koji uključuju i performativne eksperimentalne formate kakve je predstavila na svojim autorskim izložbama u okviru studija Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti.
PRODAJA ULAZNICA
Online prodaja ulaznica dostupna je putem poveznice https://kuzd.mojekarte.hr/, dok se fizička prodaja odvija od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.
-
magazin6 dana prijeVitamini B kompleksa: Koje su prednosti i kako se točno uzimaju?
-
Sport6 dana prijeMladi Zadrani i dvije bivše igračice ŽKK Zadar Plus osvojili PRO 3×3 turnir u Šibeniku
-
magazin6 dana prijeHoroskop za 27. srpnja 2026.
-
magazin6 dana prijeFOTOGALERIJA / Rockatansky Band rasplesao Dračevac i otvorio “Lito u Dračevcu 2.0.”




