Connect with us

Hrvatska

Kreću prijave za energetsku obnovu obiteljskih kuća: Ovo su uvjeti

Objavljeno

-

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavit će 13. ožujka javni poziv građanima za energetsku obnovu obiteljskih kuća koju će država sufinancirati s rekordnih 120 milijuna eura radi poticanja mjera energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije.

Pojedine će kuće moći maksimalno dobiti i preko 62.000 eura za planirane zahvate na ovojnici te sustavima grijanja.

Ako je kuća oštećena u potresu moguće je dobiti 80 posto prihvatljivih troškova investicije, uz uvjet da se prvo provede konstruktivna, a zatim i energetska obnova.

Vlasnici ili suvlasnici čije kuće nisu oštećene potresom mogu računati na 60-postotno sufinanciranje, istaknuo je direktor Fonda Luka Balen.

Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić ističe kako će energetski obnovljene zgrade biti 15 posto vrijednije nego prije obnove. “Hrvatska sve manje ovisna o energentima koji dolaze iz uvoza i sve više je samodostatna u energetskom smislu.”

Ministar gospodarstva Damir Habijan istaknuo je kako je javni poziv dokaz konzistentne politike Vlade usmjerene ka ostvarenju zelene tranzicije i cilja da Europa do 2050. postane prvi klimatski neutralan kontinent.

Pozvao je građane da se prijave u što je većoj mjeri kako bi se sredstva od 120 milijuna eura što prije iskoristila. Pretpostavlja se da će taj novac biti dovoljan za energetsku obnovu do 10.000 obiteljskih kuća.

Podnošenje prijava počet će 13. ožujka kada će građani moći s internetskih stranica Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost preuzeti prijavni obrazac i obrazac tehničkog proračuna. Prijave će se podnositi elektronički.

Fond je u proteklih 10 godina sufinancirao obnovu preko 25.000 obiteljskih kuća. Cilj programa je dodatno potaknuti primjenu mjera energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama. Na taj način smanjit će se i količina potrebne energije za zagrijavanje i hlađenje prostora, osigurati financijske uštede te povećati udobnost i kvaliteta boravka u kućama.

Na javni poziv Fonda mogu se prijaviti vlasnici ili suvlasnici obiteljskih kuća. Da bi njihova kuća bila prihvatljiva za sufinanciranje, više od 50 posto njene površine mora služiti za stanovanje te mora imati do 600 četvornih metara bruto podne površine ili maksimalno tri stambene jedinice. Vlasnici ili suvlasnici u toj kući moraju imati prebivalište, uredno vlasništvo i dokaz da je objekt u potpunosti legalan.

Bespovratna sredstva mogu se dobiti za mjere povećanja toplinske zaštite ovojnice koja uključuje bolju toplinsku izolaciju vanjskih zidova i krovova te zamjenu vanjske stolarije. Sredstva se mogu dobiti i za ugradnju dizalica topline, sunčanih toplinskih kolektora te kotlova na pelete.

Što se tiče ugradnje fotonaponskih elektrana za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju njih će Fond, kao i u već ranijim javnim pozivima, sufinancirati s 50 posto sredstava. Oni koji se odluče ugraditi solarnu elektranu, a imaju ili namjeravaju kupiti električno vozilo, moći će dobiti sredstva i za kućnu punionicu.

Obiteljske kuće čija će se energetska obnova poticati, osim u slučaju kad se traži samo sufinanciranje fotonaponske elektrane, moraju biti energetski certificirane.

Preko 3000 fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama

Energetska učinkovitost podrazumijeva primjenu modernih sustava i proizvoda, koji smanjuju potrebu za energijom, odnosno čine da energija koju trošimo bude racionalno i optimalno iskorištena.

Programi koji najviše promoviraju energetsku učinkovitost su oni koji se provode u industriji, prometu i zgradarstvu, ujedno i najvećim sektorima potrošnje.

U Fondu kažu kako je građanima prva asocijacija na tu temu toplinska izolacija, troslojni prozori i fotonaponski kolektori, a razlog tome vide u desetogodišnjoj provedbi njihova programa koji je građane educirao o temi.

Za državu je, kažu, osobito važna dimenzija energetske obnove poticanje lokalne gospodarske aktivnosti jer program obuhvaća manje izvođače, certifikatore, projektante i niz drugih usluga povezanih s građevinom.

“Možemo računati i na veliki dio obrta koji se time bave, tako da bi se i obrtništvo trebalo vratiti na svoje stare puteve”, rekla je potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj.

Istaknula je da jedna milijarda eura uložena u energetsku obnovu kroz deset godina i za vrijeme izgradnje povećava broj zaposlenih u Hrvatskoj za 30.

Ništa manje važna je i mogućnost dosezanja okolišnih ciljeva, odnosno ciljeva smanjenja potrošnje energije iz neobnovljivih izvora te povećanja energetske učinkovitosti.

U Fondu kažu kako je kućanstvima obično prvi motiv za obnovu mogućnost financiranja, a zatim i postizanje konkretnih financijskih ušteda, koje će u kontekstu porasta cijena energenata biti sve važnije.

Promjenom zakonodavnog okvira, građani osim toplinske izolacije i nove, troslojne stolarije, počeli su u kuće ugrađivati i sustave za korištenje obnovljivih izvora energije.

Fond je  samo u protekle tri godine isplatio sredstva za preko 3000 fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama, dok je veliki broj ugovora još u provedbi.

“Poticanje obnovljivih izvora energije potaknut će građane da uzmu energiju u svoje ruke, gotovo pa doslovno te da doista proizvode koliko je dovoljno za njihove potrebe. I ne samo to – ako se fotonaponima pridoda i elektrifikacija voznog parka, neovisnost o fluktuaciji cijena na tržištu energenata će biti još i veća”, poručuju iz Fonda.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Kako su učenici riješili nacionalne ispite? Objavljeni su rezultati

Objavljeno

-

By

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) predstavio je rezultate nacionalnih ispita učenika četvrtog i osmog razreda u školskoj godini 2023./2024.

“Rezultati će pokazati svakom učeniku gdje je u odnosu na svaki predmet, a svakom učitelju gdje se on nalazi na razini škole. U školi će se moći napraviti vrlo suptilna analiza učenika četvrtih razreda koje uče različite učiteljice. Svaki učenik, učitelj i svaka škola dobit će povratnu informaciju. Naše škole su spremne to napraviti, NCVVO je spreman u svom dijelu to provesti. To je sad stvar našeg resornog ministarstva da odluči hoće li to primijeniti kao kriterij za upis u srednje škole”, rekao je Vinko Filipović, ravnatelj NCVVO-a.

Krešimir Supanc, ravnatelj OŠ Jure Kaštelan u Zagrebu za N1 je komentirao što misli o provedbi nacionalnih ispita u osnovnim školama.

“Samo ispitivanje za sebe nema velikog smisla ako se ti rezultati neće koristiti da se rezultat poboljša. Sustav se treba malo bolje izbaždariti na temelju rezultata. Dobar i vrlo dobar u ovoj školi može značiti nedovoljan i dovoljan u drugoj školi ili obrnuto. Sustav još uvijek nije dovoljno izbalansiran i rezultate svega toga bismo trebali iskoristiti da se sustav poboljša i da ista ocjena vrijedi za isto znanje”, rekao je Supanc.

Navodi da u njihovoj školi ocjene koleriraju s rezultatima, no kaže kako zna da to nije tako u svim školama.

“Mislim da bi za upis u srednje škole trebalo uvesti kriterij znanja, a ne samo ocjena. Ako iz određenog područja u kurikulumu učenici na razini Hrvatske ne postižu dobre rezultate, onda treba vidjeti što s tim područjem, kako to poboljšati i je li ono učenicima uopće potrebno”, zaključio je.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

U šumama širom Hrvatske nalaze se stotine kamera. Evo čemu one služe

Objavljeno

-

By

Hrvatske šume u ponedjeljak su na početku protupožarne sezone najavile kampanju – „Nemar je prva iskra: Spriječi požar prije no što nastane“, ističu da je u 2023., zajedno s građanima, sačuvano 91 posto više šumske površine od prosjeka te pozivaju na brigu svih u ponašanju u prirodi.

Procjenjuju da bi se čak 90 posto požara moglo izbjeći kad bi ljudi više brinuli o svojem ponašanju u prirodi.

Cilj kampanje „Nemar je prva iskra: Spriječi požar prije no što nastane“ jest osvijestiti domaće i strane turiste o njihovoj ulozi u očuvanju prirode, imovine i ljudskih života od razornih učinaka vatre, ističu iz Hrvatskih šuma.

Hrvatske šume i ove su godine za građane pripremile brojne edukativne sadržaje na svojim digitalnim kanalima, kao i suradnju s influencerom Malim Vakulom.

Od sredine lipnja, pratitelji na društvenim mrežama Facebook i Instagram moći će osvojiti i nagrade za svoje zalaganje na promicanju kampanje u svojoj okolini.

“Budući da je 1. lipnja službeno započela sezona visokog rizika od požara, pozivam građane da i ove godine svaki opušak pokupe za sobom, staklo i otpad bace u smeće te uvijek ugase i zadnji plamen koji su upalili iz bilo kojeg razloga. Da bismo ljude dodatno motivirali, pripremili smo i interaktivan sadržaj“, najavio je predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić.

U šumama 220 kamera raspoređenih na 110  lokacija

Iz HŠ ističu da je u 2023. godini, zajedno s građanima, sačuvano 91 posto više šumske površine od prosjeka.

“Kako bi se toj brojci približili i ove godine, osim digitalnih kanala, tu su i televizijski i radijski spotovi koji obuhvaćaju najčešće okidače ljetnih šumskih požara: odbačeni opušak, staklo i neugašeni plamen. Hrvatske šume obraćat će se i strancima, kao putem radija, tako i na trajektima i plažama”, dodaju iz HŠ-a.

Integrirana usluga videnadzora s detekcijom dima i vatre te simulatorom širenja požara samo su neki od alata Hrvatskih šuma koji pomažu pri zaštiti šuma cijele godine.

Ukupno se u šumama nalazi 220 kamera raspoređenih na 110  lokacija, kojima se upravlja iz nadzornih operativnih centara u svim priobalnim županijama, Ličko-senjskoj,  Karlovačkoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji,

Za protupožarnu prevenciju Hrvatske šume su lani uložile gotovo 13  milijuna eura, navodi se u priopćenju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Od ponoći nove cijene goriva, benzin će pojeftiniti

Objavljeno

-

By

Od utorka cijena litre osnovnog benzinskog goriva na benzinskim postajama u Hrvatskoj iznosit će 1,47 eura, što je smanjenje od dva centa u odnosu na dosadašnju cijenu, dok cijena osnovnog dizela ostaje nepromijenjena na 1,38 eura po litri, odluka je Vlade na telefonskoj sjednici u ponedjeljak.

U sljedeća dva tjedna i cijena litre plavog dizela ostaje na dosadašnjih 0,84 eura po litri, dok UNP za spremnike poskupljuje pet centi po kilogramu, na 1,07 eura.

Cijena kilograma UNP-a za boce bit će 1,64 eura, također poskupljenje od pet centi, sukladno izmjeni Uredbe o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata.

Da nema mjera Vlade te da se maloprodajne cijene u potpunosti slobodno formiraju na razini premija energetskih subjekata prije prve Uredbe, litra osnovnog benzinskog goriva stajala bi 1,59 eura, a osnovnog dizelskog 1,54 eura.

Plavi dizel bio bi 0,93 eura, a UNP za spremnike 1,32 eura po kilogramu. Na kraju, kilogram UNP-a za boce stajao bi 1,95 eura, izvijestili su iz Vlade.

Na današnjoj sjednici donesena je i Uredba o izmjeni Uredbe o visini trošarine na energente i električnu energiju.

Vlada je, navodi se, izmjenama Uredbe o visini trošarine na energente i električnu energiju tijekom 2022. godine u devet navrata snižavala visinu trošarine na bezolovni motorni benzin i dizelsko gorivo te u prosincu 2022. godine i na loživo ulje radi ublažavanja rasta maloprodajne cijene energenata, a od početka 2023. u trideset navrata.

S obzirom da i dalje postoje okolnosti koje utječu na povećanje cijena energenata te nastavno na snižavanja visine trošarine tijekom 2022. i 2023. godine, predloženom se izmjenom Uredbe o visini trošarine na energente i električnu energiju, a radi sprečavanja njihovih negativnih utjecaja, smanjuju visine trošarine za najprodavanije energente bezolovni motorni benzin i dizelsko gorivo, za razdoblje od 4. lipnja do 17. lipnja 2024., i to za 56,31 eura na tisuću litara bezolovnog motornog benzina i 23,13 eura na tisuću litara dizelskog goriva odnosno 0,0563 eura po litri bezolovnog motornog benzina te 0,0231 eura po litri dizelskog goriva.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu