magazin
Horoskop za 8. veljače 2024.
OVAN (21.03.-20.04.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Male nervoze unosit će prolazni nemir u odnose, ali će vas i poticati da se više angažirate oko istih.
KARIJERA: Nedostajat će vam osjećaj slobode. Pritisci da izvšite radne zadaće u rokovima sada osjećate kao breme.
ZDRAVLJE&SAVJET: Vježbajte jogu.
BIK (21.04.-20.05.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Današnji dan potaknut će vas da prema svim osobnim problemima pristupate filozofski i sa stilom.
KARIJERA: Dobivate priliku pokazati svoje umijeće u području kreativnosti, umjetnosti ili dekoriranja stvari.
ZDRAVLJE&SAVJET: Odmorite donji dio leđa.
BLIZANCI (21.05.-20.06.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Mogli biste tražiti izgovor za neke svoje male nepodopštine. Nemojte lagati, nego radije budite iskreni.
KARIJERA: Vjerojatan je kontakt ili poslovna korespondencija s ljudima povezanim s morem ili vodom. Dobro ćete surađivati.
ZDRAVLJE&SAVJET: Budite jasniji.
RAK (21.06.-20.07.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Vaše lijepo ljubavno razdoblje nastavlja se i danas. Bit ćete zanimljivi kako sebi, tako i svima drugima.
KARIJERA: Danas biste se u financijskim pitanjima mogli pokazati kao pravi čarobnjak koji može doskočiti svakom problemu.
ZDRAVLJE&SAVJET: U odličnoj ste formi.
LAV (21.07.-21.08.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Nastojat ćete se opustiti u ugodnom krugu vama bliskih ljudi i tako nadvladati nezadovoljstvo osobnim odnosima.
KARIJERA: Dok čekate odgovore na neka već prije postavljena pitanja, organizirate ljude i kontakte. Ogovori još kasne.
ZDRAVLJE&SAVJET: Budite strpljivi.
DJEVICA (22.08.-22.09.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Osnaženi prethodnim ljubavnim uspjesima vaše će samopouzdanje porasti, a vas usmjeriti na nove pothvate.
KARIJERA: U suradnji s drugima pokazat ćete zavidnu sposobnost diplomacije, pa makar vam i ne bilo po volji.
ZDRAVLJE&SAVJET: Pređite s riječi na djela.
VAGA (23.09.-22.10.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Ako pokušate načeti jednu staru temu u odnosu s voljenom osobom, ona će vas malo unestabiliti, ali veza vam je i dalje vrlo dobra.
KARIJERA: Ništa ne moržete preskočiti, iako bi to možda poželjeli. Svaku stepenicu treba odraditi od početka do kraja.
ZDRAVLJE&SAVJET: Poradite na svojoj spontanosti.
ŠKORPION (23.10.-22.11.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Neki će biti zaokupljeni obiteljskom petljavinom koja im zadaje glavobolju, tako da za ljubav neće imati vremena.
KARIJERA: Dobri su vam kontakti, ugodne su vam komunikacije, stabilni ste i čvrsti u svojim poslovnim planovima.
ZDRAVLJE&SAVJET: Neraspoloženje bez pravog razloga.
STRIJELAC (23.11.-21.12.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: U inače kvalitetne privatne odnose umiješat će se neka pitanja koja su suvišna. Pokazat će se da su ona gubljenje vremena.
KARIJERA: Ne zaboravite razraditi popis važnijih i manje važnih stvari u poslu, a naročito onda kad razmišljate o promjenama.
ZDRAVLJE&SAVJET: Cijenite trud drugih.
JARAC (22.12.-20.01.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Naići ćete male razlike i opet se ujediniti u skladan par. Bit ćete zadovoljni i skloni uživanju u svakom pogledu.
KARIJERA: Vaši nadređeni danas će pokazati smisao za kreativnost, ali će u odlučivanju biti neobjektivni.
ZDRAVLJE&SAVJET: Provjeravajte rok namirnica koje konzumirate.
VODENJAK (21.01.-19.02.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Neki će se previše baviti analizama, a manje ljubavnim djelima. U slučaju da vam nešto nedostaje, okrenite se ovom drugom.
KARIJERA: Rado biste dobili odgovore na neke teme, pa postavljate dodatna pitanja. Nešto ćete saznati, ali to još nije sve.
ZDRAVLJE&SAVJET: Vjerujte u ljepše sutra.
RIBE (20.02.-20.03.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 08.02.2024.
LJUBAV: Ugodni ste za okolinu, cijene vas i vole, zračite samopouzdanjem. Sve su to dobitne kombinacije i za ljubav.
KARIJERA: Osjećate da u vama raste plima ambicija i da možete sve više i sve bolje. Zbog toga znate da će i rezultati biti jednaki.
ZDRAVLJE&SAVJET: Nastavite dalje.
magazin
FOTOGALERIJA / Županovo primanje za nagrađene eno-gastro proizvođače te dobitnike priznanja Suncokret ruralnoga turizma Hrvatske
U sklopu 5. Dana vina i gastronomije Zadarske županije, koji su ove godine održani u Preku, župan Josip Bilaver upriličio je primanje za nagrađene eno-gastro proizvođače s područja Zadarske županije te dobitnike priznanja „Suncokret ruralnoga turizma Hrvatske“.
Riječ je o vinarima, maslinarima, proizvođačima pića, agroturističkim domaćinstvima, turističkim zajednicama, ustanovama i drugim nositeljima izvrsnosti koji su svojim radom, proizvodima i projektima ostvarili zapažene rezultate na prestižnim domaćim i međunarodnim natjecanjima.
Prema objedinjenom popisu priznanja, proizvođači iz Zadarske županije osvojili su više od 70 medalja i priznanja, među kojima se ističe najmanje 55 zlatnih, 16 srebrnih, 3 brončane i 4 platinaste medalje, uz posebna priznanja za doprinos poljoprivredi, maslinarstvu, ruralnom turizmu i promociji domaćih proizvoda.
Među nagrađenim vinarima i proizvođačima pića su Maraska, Vina Fiolić, Vinarija Bora, Vina Stjepana Vučemilovića, Badel 1862 – Vinarija Korlat, Kraljevski vinogradi i Vina Velebna, koji su priznanja osvajali na uglednim natjecanjima kao što su International Wine & Spirit Competition u Londonu, Decanter World Wine Awards, International Wine Challenge London, Concours Mondial de Bruxelles te Muvina u Prešovu.
Izuzetne rezultate ostvarili su i brojni maslinari i uljari iz Zadarske županije, posebno na natjecanjima NYIOOC – New York International Olive Oil Competition, London International Olive Oil Competition i Terraolivo IOOC Awards. Među nagrađenima su, među ostalima, OPG Rajner i sinovi, OPG Ante Vulin, Bovan d.o.o., OPG Koruna Surać, Leut grupa d.o.o., OPG Lalin, OPG Ivica Vlatković, OPG Ivica Kapitanović, OPG Stjepan Dević, Kraljski Dalmatin d.o.o., OPG Urem Ante, UO Buddy, OPG Mate Dušević, OPG Šoša, OPG Marin Matešić, OPG Nives Morović, Dolina Maslina d.o.o., OPG Ćaće Moga, OPG Denis Plastić, OPG Ivan Birkić, OPG Deša, OPG Didini Vrtovi, Grupa Nida, Otres ulja, OPG Pedić, OPG Čelini, OPG Branimir Šunić, OPG Atelj Zagrad i OPG Malić.
Posebna priznanja osvojili su i OPG Matulić, nagrađen na londonskom Great Taste Golden Forks za aceto marašku, zatim OPG izletište i agroturizam Srce Bukovice, čiji je mladi vlasnik Stipe Šunić proglašen najboljom mladom nadom u poljoprivredi na dodjeli nagrada „Zlata vrijedan“, te novinar i maslinar Nediljko Jusup, dobitnik priznanja Olive Oil Times Champion of Excellence Awards za doprinos promociji i razvoju sektora visokokvalitetnog maslinovog ulja.
Poseban dio primanja bio je posvećen i dobitnicima nagrada „Suncokret ruralnoga turizma Hrvatske – The Sunflower Award“, koje dodjeljuje Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo“, na čelu s predsjednicom Dijanom Katicom. Nagrade su priznanje projektima, pojedincima i institucijama koji značajno doprinose razvoju i afirmaciji ruralnog turizma, očuvanju tradicije, promociji lokalnih proizvoda i jačanju ruralnih zajednica.
U 2025. godini nagrade su osvojili Martina Pernar Škunca iz Paga, Turistička zajednica Grada Paga i Udruga proizvođača paškog sira, kojima je dodijeljena Zlatna povelja u kategoriji žena u ruralnom turizmu – Ruralne Europljanke. Srebrnu povelju u kategoriji projekata i nositelja zaštićenih i marketinških oznaka osvojio je projekt „Pag na meniju“ Srednje škole Bartula Kašića u Pagu, na čelu s ravnateljicom Marijom Pećirko.
Brončane povelje pripale su Olei Tinia – OPG-u Zagorac iz Polače, Vesne i Milenka Zagorca, u kategoriji turističkih seljačkih gospodarstava, manifestaciji Dani vitezova vranskih Turističke zajednice Općine Pakoštane, na čelu s direktoricom Danijelom Vulin, zatim manifestaciji Crnilo Kup – Lov na lignje Udruge Jarac i Turističke zajednice Općine Preko, te projektu Đirada Turističke zajednice Općine Pašman, na čelu s direktoricom Petrom Škrokov. Posebno priznanje u kategoriji vinskog turizma dodijeljeno je Vinariji Bora iz Podgradine.
Značajan uspjeh predstavnici Zadarske županije ostvarili su i u prethodnom izdanju Suncokreta ruralnog turizma, za 2024. godinu. Radoslav Bobanović dobitnik je Nagrade dr. sc. Eduard Kušen, dok su Zlatne povelje osvojili OPG Didini vrtovi – Agroturizam Plavica u kategoriji turističkih seljačkih gospodarstava, Proizvodi zadarskih benediktinki u kategoriji tradicijske ruralne gastronomije, Škraping Turističke zajednice Općine Tkon u kategoriji aktivnih turističkih sadržaja u ruralnome prostoru te Posjetiteljski centar „Podzemni grad Paklenica“ Nacionalnog parka Paklenica u kategoriji pametnih ruralnih zajednica. Brončanu povelju osvojio je Keks Maslinko – OPG Zalović u kategoriji projekata i nositelja zaštićenih i marketinških oznaka.
Čestitajući nagrađenima, župan Bilaver istaknuo je kako svaka medalja i svako priznanje predstavljaju veliko postignuće za proizvođače, ali i za cijelu Zadarsku županiju.
„Nagrade koje godinama osvajate nisu samo priznanje vama i vašim obiteljima, vašim gospodarstvima, vinarijama, uljarama i kušaonicama. One su priznanje cijeloj našoj županiji i na ponos svim njezinim građanima. Svaka medalja, svako priznanje i svaka dobra recenzija potvrda su da naš kraj ima iznimne ljude, vrijedne ruke i proizvode koji mogu stati uz bok najboljima“, poručio je župan Bilaver.
Naglasio je kako je Zadarska županija izvorno poljoprivredni kraj, čiji su razvoj obilježili zemlja, more, maslina, loza, maraška, smokva, sir i rad vrijednih ljudi. Iako je turizam danas najvažnija gospodarska grana, župan je istaknuo kako se uspješnost turističke sezone ne može mjeriti samo brojem dolazaka i noćenja.
„Uspješnost sezone mjeri se i time koliko smo uspjeli prodati, predstaviti i približiti gostima ono što je naše, autentično i domaće. Vi ste najbolji ambasadori Zadarske županije. Kroz vaša vina, maslinova ulja, sireve, pršute, delicije i druge proizvode gosti upoznaju karakter ovoga kraja, našu tradiciju, zemlju, klimu i način života“, istaknuo je Bilaver.
Dodao je kako Zadarska županija mora nastaviti snažno raditi na promociji kao prepoznatljive eno-gastro destinacije, jer upravo domaći proizvodi, autentični okusi i kvalitetna ruralno-turistička ponuda daju dodatnu vrijednost ukupnoj turističkoj ponudi.
„Pravi gosti neće naš kraj pamtiti samo po ljepoti mora, otoka, zaleđa i kulturne baštine, nego i po okusima koje su ovdje doživjeli. Zadarska županija bit će vam i dalje partner i podrška. Želimo da vaši proizvodi budu još vidljiviji, dostupniji i snažnije povezani s turizmom, ugostiteljstvom i promocijom našeg kraja“, zaključio je župan.
magazin
ZANIMA VAS FILMSKA PRODUKCIJA? Kinoklub Zadar organizira radionicu filmskog snimanja. Donosimo detalje…
Kinoklub Zadar organizira prvu radionicu filmskog snimanja pod vodstvom snimatelja Marinka Marinkića, namijenjenu svima zainteresiranima za stjecanje i razvoj osnovnih znanja iz područja filmske produkcije.
Radionica je koncipirana kao praktičan rad kroz koji će sudionici imati priliku upoznati osnove snimanja te razvijati vlastite ideje u opuštenoj i kreativnoj atmosferi. Program će se održati u petak od 16 do 22 sata te u subotu od 10 do 18 sati u Centru za mlade (Mala scena 1).
Voditelj radionice, Marinko Marinkić (Vinkovci, 1993), filmski je autor i direktor fotografije. Studirao je snimanje na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, a kao direktor fotografije surađivao je na nizu nagrađivanih filmova i serijala, uključujući kratke i dugometražne dokumentarne te igrane filmove. Njegov rad karakterizira prepoznatljiv vizualni pristup i izražen osjećaj za pripovijedanje kroz sliku. Uz autorski rad, kontinuirano vodi filmske radionice za djecu, mlade i odrasle u različitim programima diljem Hrvatske.
Za sudjelovanje je potrebno poslati kratki biografski opis s dosadašnjim iskustvom u području filma ili snimanja (ako postoji) na adresu kinoklubzadar@gmail.com
Kotizacija za radionicu iznosi 25 eura, a broj mjesta je ograničen.
Autor vizualnog identiteta radionice je Marko Plejić.
Pozivaju se svi zainteresirani da se prijave i uključe u rad prve radionice Kinokluba Zadar.
magazin
“FELIKS I DORIS” / Večeras u HNK Zadar premijera – Žana Bumber slavi 25 godina umjetničkog rada!
Večeras, 4. svibnja, u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar održat će se premijera predstave Feliks i Doris američkog dramatičara Billa Manhoffa, u režiji Roberta Boškovića, kojemu je ovo prva režija u HNK Zadar.
Ovom predstavom dramska prvakinja HNK Zadar, Žana Bumber, obilježava 25 godina umjetničkog rada, potvrđujući svoj dugogodišnji i značajan doprinos kazališnoj sceni i glumačkom stvaralaštvu.
HRVATSKO NARODNO KAZALIŠTE ZADAR
Bill Manhoff
FELIKS I DORIS
Redatelj: Robert Bošković
Prijevod: Olja Đorđević
Dramatizacija: Filip Jurjević i Robert Bošković
Scenografkinja: Nikolina Kuzmić
Kostimograf: Patricio Alejandro Agüero Marino
Autorica glazbe: Irena Popović Dragović
Oblikovatelj svjetla: Galen Matulina
Scenski pokret: Patricia Gospić
ULOGE:
DORIS………….Žana Bumber
FELIKS………….Dominik Karakašić
GLAS DJEDA…….Mimi Zadarski
Inspicijent: Mimi Zadarski
Oblikovatelj tona: Jere Šešelja
Šminika i frizura: Style Studio Goga
Premijera: 4.5.2026., HNK Zadar, 20h
Izvedba : 5.5.2026., HNK Zadar , 20h
Suvremena komedija „Feliks i Doris” donosi toplu, duhovitu i emotivnu priču dvoje ljudi s margine društva koji se kroz niz susreta i životnih situacija postupno povezuju, razvijajući ne samo ljubavni odnos, već i duboki proces samospoznaje. U vremenu u kojem smo sve više okrenuti osobnim pitanjima, i u kojem je na teško objašnjiv način osobno preraslo u globalno, nameće se pitanje: nije li zadatak svih nas da borbu s lažljivim svijetom započnemo od sebe samih? Protagonisti ove predstave upravo to i čine, ali uz podršku onog drugog. Na tom putu prolaze kroz faze neprijateljstva, zaljubljenosti, odustajanja od života pa sve do konačnog ljudskog sjedinjenja.
Ova predstava temelji se na kultnoj ekranizaciji filma The Owl and the Pussy cat ( Sova i mačka ) s Barbrom Streisand i George Segalom u glavnim ulogama.
Ulaznice za izvedbu, 5. svibnja u prodaji su u sustavu Eventim https://www.eventim.hr/eventseries/predstava-feliks-i-doris-4145650/
i na blagajni HNK Zadar.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
magazin3 dana prijeSUBOTNJA ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije(FOTOGALERIJA) ZEMUNIK GORNJI / Misno slavlje na blagdan sv. Josipa radnika predvodio nadbiskup Zgrablić
-
Sport4 dana prijeTK ULTIMA / Mateo Škara i Đana Bajlo na putu za London: Novi izazovi u paraolimpijskom procesu





