Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

SV. FILIP I JAKOV: Projekt “Zaželi” ide dalje!

Objavljeno

-

U ime Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Općina Sv. Filip i Jakov pozvana je na svečano uručivanje ugovora za Poziv „Zaželi – program zapošljavanja žena – faza III“, koje će se održati u četvrtak, 28. srpnja 2022. godine, u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Poziv „Zaželi – program zapošljavanja žena – faza III“ predstavlja nastavak financiranja aktivnosti zapošljavanja teže zapošljivih žena na poslovima pružanja potpore i podrške za starije i/ili nemoćne osobe, aktivnosti koje su se kroz dosadašnju provedbu pokazale vrlo uspješnima i nenadomjestivima u lokalnim zajednicama.

Pozivom će se financirati provedba projekata u trajanju do 8 mjeseci, a u okviru kojih će se zapošljavati žene na najviše 6 mjeseci.

Predviđena je alokacija od 200 mil HRK kojom će se financirati zapošljavanje oko 4.000 žena koje će raditi na poslovima potpore, podrške i brige za oko 24.000 krajnjih korisnika.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

Priuštivo stanovanje kao prioritet grada i županije: U pripremi novi modeli i europska sredstva

Objavljeno

-

By

Rješavanje stambenog pitanja i stvaranje priuštivih kvadrata za mlade obitelji bila je glavna tema radnog sastanka u Zadru. Gradonačelnik Šime Erlić i župan Josip Bilaver ugostili su zastupnicu u Europskom parlamentu Nikolinu Brnjac kako bi razmotrili europske inicijative te uskladili lokalne i nacionalne programe s nedavno usvojenim Europskim planom za priuštivo stanovanje.

S obzirom na to da je stambena kriza gorući problem diljem Europe, Grad Zadar i Zadarska županija već poduzimaju konkretne korake. Gradonačelnik Erlić istaknuo je kako Grad ima jasnu strategiju i ambiciozne planove za pomoć mladim građanima koji žele riješiti svoje stambeno pitanje.

„Intenzivno radimo na novim modelima priuštivog stanovanja. Već smo potpisali predugovor s APN-om za izgradnju 100 novih POS-ovih stanova na Smiljevcu, a pripremamo i parcele u Crnom, Novom Bokanjcu i na Gornjem Biligu. Cilj nam je te lokacije, koje su u gradskom ili državnom vlasništvu, što prije staviti u funkciju i ponuditi ih po povoljnim uvjetima. U pripremi je i novi gradski program koji ćemo uskoro predstaviti Gradskom vijeću“, poručio je gradonačelnik Erlić.

Zanimljivo je istaknuti kako je Hrvatska prva u Europskoj uniji donijela Nacionalni plan priuštivog stanovanja, a taj proaktivni pristup sada kao pozitivan primjer preuzimaju i druge države članice. Župan Josip Bilaver iskazao je zadovoljstvo da su hrvatska iskustva prepoznata na europskoj razini te najavio nove mjere regionalne samouprave.

„Kroz suradnju s gradovima i općinama već radimo na dodjeli državnog zemljišta mladim obiteljima po povoljnim cijenama. Mogu najaviti da ćemo uskoro javnosti predstaviti i naš novi županijski program sufinanciranja rata stambenih kredita namijenjen mladim obiteljima za izgradnju kuća“, istaknuo je župan Bilaver.

Snažan iskorak napravljen je i na europskoj razini. Europski parlament ovaj je tjedan usvojio Izvješće o rješavanju stambene krize, u čijem je donošenju veliku ulogu imala upravo europarlamentarka Nikolina Brnjac. Ona je Izvješće ocijenila iznimno važnim dokumentom koji donosi konkretna rješenja, poput povećanja bespovratnih sredstava i smanjenja birokracije. Upozorila je kako u EU nedostaje oko 10 milijuna stanova, dok je u Hrvatskoj jedan od glavnih izazova velik broj neiskorištenih nekretnina.

„Novi europski plan donosi konkretna rješenja: povećanje bespovratnih sredstava za gradnju ovakvih stanova, snažnu digitalizaciju procedura uz izdavanje građevinskih dozvola u maksimalnom roku od 60 dana, te revitalizaciju napuštenih industrijskih zona. Cilj ovih modela je omogućiti mladima stvaran izbor – od priuštivog najma do kupnje vlastitog stana“, zaključila je Brnjac.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Napišite pismo i osvojite izlet na Kornate: prilika za učenike viših razreda osnovne škole

Objavljeno

-

By

Udruga Argonauta pokrenula je poseban nagradni poziv za učenike viših razreda osnovnih škola (5.– razred) – priliku da osvoje besplatan jednodnevni izlet na Kornate, koji će se održati 16. svibnja u sklopu projekta „Kornati – važno je o moru znati 10“, koji financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.

Cilj ovog poziva je približiti djeci prirodnu baštinu njihove županije te ih upoznati s jedinstvenom prirodom Kornatskog otočja, ali i ukazati im na važnost očuvanja našeg mora.

Sudjelovanje je jednostavno, ali zahtijeva malo kreativnosti. Razredi trebaju napisati pismo na temu: „Zašto baš moj razred treba ići na izlet na Kornate?“

Najkreativnije pismo osvojit će cjelodnevni izlet u jedan od najposebnijih prirodnih krajolika Hrvatske.

Pobjednički razred očekuje dan ispunjen prirodom, učenjem i avanturom. Uz edukativne radionice na brodu, učenici će sudjelovati u zabavnim aktivnostima kroz koje će upoznati prirodu Kornatskog otočja, ali i družiti se s ostalim sudionicima projekta. Ručak je osiguran, kao i prijevoz do Murtera.

Kako se prijaviti?

Profesori ili učenici trebaju poslati pismo razreda na e-mail: nela@argonauta.hr najkasnije do 16. travnja 2026. Nakon završetka natječaja organizatori će odabrati jedan razred koji će osvojiti ovaj jedinstveni izlet.

Iz Argonaute poručuju: „Tko zna – možda to budete baš vi. Okušajte sreću! Sretno svima!“

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) SAVRŠENA TEMPERATURA MORA? / Evolution Next Level u Zadru otvorio raspravu o budućnosti turizma i investicija

Objavljeno

-

By

Može li jedna destinacija dugoročno rasti bez jasne strategije, investicija i promišljenog upravljanja turizmom? Upravo je to pitanje otvorio prvi panel konferencije Evolution Next Level u Zadru, simbolično nazvan „Savršena temperatura mora?”, koji je okupio predstavnike europskih institucija, gospodarstva, investitora i regionalne politike. Panel je pokazao kako se turizam danas sve manje promatra samo kroz broj dolazaka i noćenja, a sve više kroz kvalitetu ponude, investicije, održivost i dugoročnu strategiju razvoja destinacije.

Sudionici panela bili su Nikolina Brnjac, zastupnica u Europskom parlamentu, Andreja Vukojević, potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore, Josip Bilaver, župan Zadarske županije te Burak Baykan, regionalni direktor Doğuş Grupe i predstavnik investitora koji stoji iza hotela Hyatt u Zadru.

U raspravi je istaknuto kako hrvatski turizam ulazi u novu fazu razvoja u kojoj se naglasak sve više stavlja na kvalitetu ponude, održivost i razvoj premium sadržaja, umjesto isključivo na rast broja gostiju. „Danas smo razgovarali o razvoju Zadra i Zadarske županije. Ovdje postoje ogromni potencijali. Sve ono što rade lokalne vlasti jasno pokazuje smjer razvoja Zadra kao velike i održive turističke destinacije. Posebno je važan naglasak na mladim ljudima i stvaranju uvjeta za kvalitetan život u lokalnoj zajednici, jer upravo to osigurava dugoročnu održivost turizma”, istaknula je Nikolina Brnjac.

S europske razine sve se snažnije potiče razvoj održivog turizma, upravljanja destinacijama temeljenog na podacima i ravnoteže između razvoja turizma i kvalitete života lokalne zajednice, što je bila jedna od ključnih tema razgovora. Panel je otvorio i pitanje pozicioniranja Hrvatske u premium segmentu turizma, gdje se sve više traže autentična iskustva, lokalna kultura i kvalitetna gastronomija, ali i veća ulaganja u sadržaje visoke dodane vrijednosti.

„Zaista je vrijedno raspravljati o ovim temama na ovakav način jer dobivamo različite perspektive, od europske razine, preko lokalne uprave, do investitora i gospodarstva. Upravo takva razmjena ideja, iskustava i planova može dovesti do konkretnih poslovnih suradnji i realizacije novih projekata” – naglasila je Andreja Vukojević, potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore, te dodala: “Zaključila bih da je zaista vrijedno na ovakav način raspravljati o ovim temama jer dobivamo različite informacije iz različitih perspektiva. Ono što je također vrlo važno svima nama jest razmjena ideja, iskustava i planova te, naravno, umrežavanje na ovakvim događanjima kako bi došlo do poslovne suradnje, konkretnih realizacija i rezultata. Vjerujem da će se to i dogoditi.”

Posebnu perspektivu donio je Burak Baykan, predstavnik investitora koji je kroz Hyatt projekt doveo jedan od najpoznatijih svjetskih hotelskih brendova u Zadar. Prema njegovim riječima, Hrvatska već godinama bilježi stabilan rast turizma, ali budući razvoj mora biti usmjeren prema kvaliteti i dugoročnom pozicioniranju destinacije na globalnom tržištu. „Hrvatska već dugi niz godina bilježi stabilan i održiv rast kada je riječ o broju posjetitelja, ali postaje jasno da turizam treba staviti veći naglasak na kvalitetu nakon što smo već postigli dobre rezultate u kvantiteti. Hrvatska ima velik potencijal za razvoj vrhunskog turizma”, istaknuo je Baykan.

U raspravi je naglašena i važnost povezivanja turizma s lokalnim gospodarstvom – od poljoprivrede i ribarstva do obrta i malih poduzetnika. „Poruka svim inovatorima i mladim poduzetnicima jest da budu odvažni i iskoriste svoj potencijal. Uz kvalitetnu ideju i proizvod moguće je dosegnuti tržište i ostvariti ozbiljne rezultate”, poručio je Josip Bilaver, župan Zadarske županije.

Panel „Savršena temperatura mora?” pokazao je kako se rasprava o turizmu sve više pomiče prema temama strateškog razvoja, investicija, održivosti i kvalitete života lokalne zajednice, a upravo takav pristup može pomoći destinacijama poput Zadra da se pozicioniraju kao moderne, održive i međunarodno konkurentne turističke destinacije. Događaj se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, Zadarske županije, Grada Zadra te Turističkih zajednica Zadarske županije i Grada Zadra. Program manifestacije nalazi se na web stranici https://www.evolution-nextlevel.com/

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu