Connect with us

Zadar

PRIOPĆENJE SA SVEUČILIŠTA U ZADRU: “Problemi će se riješiti isključivo metodom razgovora, a ne sindikalnog pritiska”

Objavljeno

-

U nastavku donosimo današnje službeno priopćenje Sveučilišta u Zadru o štrajku dijela djelatnika Agencije za studentski standard:

“Osnivač Agencije za studentski standard je Sveučilište u Zadru, a prvenstvena svrha Agencije je osiguravanje studentske prehrane. Iako je Sveučilište u Zadru integrirano sveučilište, Agencija nije integrirana unutar Sveučilišta samo iz jednog razloga, a to je osiguravanje više plaće djelatnicama s nižom stručnom spremom i povećanje njihovoga materijalnog statusa.

Osnivanjem Agencije osnivač je brinuo o temeljnom sveučilišnom cilju – prehrani studenata, istodobno brinući o svakom djelatniku Agencije.

Štrajk je pravo djelatnika i djelatnica i osnivač se nije služio zabranom štrajka, iako štrajk smatra nezakonitim. Inicijatori štrajka (Samostalni sindikat zaposlenika studentskih centara RH s tzv. punomoći Novog sindikata) neprestano se služe manipulacijama javnosti, koristeći medije za skretanje pozornosti samo na jednu skupinu, 15 zaposlenica koje su prihvatile štrajk kao metodu borbe za svoje zahtjeve.

Inicijatori i realizatori štrajka nemaju zakonsko pravo zastupati 25 zaposlenica i zaposlenika Agencije koji nisu sljedbenici sindikalnih čelnika, niti se pridružuju zahtjevima sindikata.

Inicijatori štrajka su upozoreni da nemaju zakonsko pravo zastupati one koji nisu u štrajku! Inicijatori štrajka, te pojedinci i skupine koji daju potporu zaposlenicama i zaposlenicima koji su u štrajku, svjesno i namjerno zanemaruju drugu stranu koja ne štrajka, 25 zaposlenica i zaposlenika, čime ustrajno pridonose podjelama zaposlenica i zaposlenika u Agenciji, dajući na važnosti samima sebi.

Činjenice vezane za štrajk jednog dijela „teta“, zaposlenica Agencije za studentski standard u Zadru, namjerno i svjesno se izostavljaju, iako su sve zainteresirane strane za događanje u Agenciji upoznate tijekom razgovora s osnivačem. Izostavljaju se u njihovim nastupima u javnosti i sva prava koja imaju i koja im nitko nije uskraćivao: za cijelo vrijeme tzv. lockdowna, kada je nastava izvođena online, nije bilo organizirane studentske prehrane, a tako ni posla za zaposlenike Agencije.

Sa strane osnivača Agencije rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican je prije štrajka pozvala gospodina Tomislava Kiša na razgovor. Gospodina Kiš je odbio razgovor riječima da nema što razgovarati ni s rektoricom niti sa Sveučilištem!

Pregovore s tijelom koje upravlja Agencijom, Upravnim vijećem, prekinuo je nitko drugi nego gospodin Kiš.

Postupak mirenja s tijelom koje upravlja Agencijom, Upravnim vijećem, prekinuo je nitko drugi nego gospodin Kiš.

Zahtjev za potpisivanjem Kolektivnog ugovora pod uvjetima koje predlaže sindikat, zalažući se za prava koja zaposlenicima Agencije za studentski standard nisu ni u kojem trenutku bila ukinuta ili umanjena, gospodin T. Kiš garnira deplasiranim sindikalnim performansima u prostoru Agencije, iako zna da odredbe Kolektivnog ugovora ne mogu biti realizirane bez suglasnosti i „druge“ strane – 25 djelatnika koji ne štrajkaju i koje zakonski ne zastupa niti može zastupati gospodin T. Kiš.

Sa strane osnivača rektorica je od prvog dana prakticira metodu razgovora sa svim stranama koje pokazuju zanimanje za štrajk u Agenciji, pa je obavila razgovore sa suprotstavljenim stranama u Agenciji, zaposlenicama koje nisu u štrajku, zaposlenicama koje su u štrajku, Predsjedništvom Studentskog zbora, Odborom za studentski standard, članovima Upravnog vijeća i drugim zainteresiranim sugovornicima. Tijekom svih sastanaka rektorica je svim sugovornicima iznijela te i druge činjenice.

Rektorica je u ime osnivača dužna osigurati prehranu studenata, temeljnu djelatnost Agencije. Što bi bilo da prehrana studenata nije osigurana? Za to vrijeme inicijatori i realizatori štrajka svojim izjavama hrane naivne i pozivaju političke stranke, grupacije i pojedince koji ispraznim aktivizmom, u nedostatku svojih originalnih inicijativa za boljitak građana Grada Zadra, Zadarske Županije i RH, dolaze u tuđi prostor s političkim pamfletima.

Kao da nema onih koji vide da iza takvih ne stoje nikakvi rezultati, niti ideje, niti projekti, niti aktivnosti koje se odražavaju na gospodarski oporavak u svom okruženju.

Dok rektorica ispituje stanje i utvrđuje činjenice razgovorom i objektivnim uvidima, inicijator i realizator štrajka kroz pojedine medije obasipa rektoricu objedama, uvredama i klevetama, kako bi ga, valjda, javnost „iščitala“ (termin koji koristi gospodin T. Kiš sa značenjem „dojma“, „subjektivnog utiska“), kao „zlatnu prečicu“ za podebljavanje „tetinih“ novčanika kroz debljanje odredbi Kolektivnog ugovora koje odgovaraju samo gospodinu T. Kišu.

Problem koji se iskristalizirao tijekom proteklih deset dana vezan je za poljuljane međuljudske odnose unutar kolektiva, što nije moguće riješiti novim odredbama Kolektivnog ugovora. Rektorica će u ime osnivača nastaviti primjenjivati provjerenu metodu rješavanja problema – isključivo razgovor, bez obzira koliko će dana, tjedana ili mjeseci razgovori trajati.

Primjenjujući kulturu rada i truda te predanosti brojnim sveučilišnim ciljevima, od ostvarenja gospodarskih učinaka, realizacije nastavne i znanstvene djelatnosti u izvanrednim okolnostima zbog koronavirusa, nastavka poboljšanja studentskog standarda kroz gradnju sveučilišne infrastrukture, prijava niza projekata na otvorene fondove, do zapošljavanja mladih, nalaženja stipendija studentima čiji su roditelji u ovo nesretno vrijeme ostali bez posla, pomaganja studentima s posebnim potrebama koji trebaju još veću pomoć. Uza sve te i druge poslove rektorica će u svojstvu osnivača riješiti i probleme Agencije za studentski standard.”

 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Grad

Konferencija “Kultura dobrodošlice-uloga zajedništva u integraciji izbjeglica” povodom Svjetskog dana izbjeglica

Objavljeno

-

By

Volonterski centar Zadar Svjetski dan izbjeglica obilježit će konferencijom „Kultura dobrodošlice – uloga zajednice u integraciji izbjeglica“ koja će se održati 20. lipnja 2024. od 12 do 14 sati, u Koncertnoj dvorani Kneževe palače, Poljana Šime Budinića 3.

„Za svijet u kojem su izbjeglice dobrodošle“ tema je ovogodišnjeg Svjetskog dan izbjeglica koji se svake godine obilježava 20. lipnja te slavi snagu i hrabrost ljudi koji su bili prisiljeni napustiti svoju domovinu kako bi pobjegli od sukoba ili progona.

Svrha susreta je podizanje svijesti o izazovima s kojima se suočavaju izbjeglice širom svijeta, a posebno raseljene osobe iz Ukrajine u hrvatskom društvu. Konferenciju će obogatiti predstavnici različitih organizacija aktivnih u pružanju podrške izbjeglicama u procesu integracije. Izlagači će kroz prezentacije podijeliti svoja iskustva rada s izbjeglicama, informirati širu javnost o njihovim pravima i potrebama, identificirati glavne izazove s kojima se izbjeglice suočavaju u procesu prilagodbe i integracije te razmotriti moguća rješenja kroz primjere dobre prakse i inovativne pristupe. Naglasak će biti i na osvještavanju prisutnih o važnosti podrške i uključivanju izbjeglica u sve aspekte društvenog života.

Konferencija će ujedno biti i prigoda za upoznavanje šire javnosti s projektom „Izgradnja društva dobrodošlice“ koji provodi Udruga „Mi“ – Split uz financijsku podršku UNHCR-a Hrvatska. Projekt je zamišljen kao program s ciljem poticanja veze među relevantnim dionicima, kreiranja novog sadržaja i aktivnosti te lakšeg prikupljanja i širenja relevantnih informacija o integraciji izbjeglica. Volonterski centar Zadar aktivno radi s raseljenim osobama iz Ukrajine gotovo od samog početka njihovog pristizanja u naš grad i županiju. Pritom su, u sklopu programa, organizirane brojne aktivnosti pružanja pomoći i podrške izbjeglicama, kao što su tečajevi hrvatskog i engleskog jezika, razne sportske i kulturne aktivnosti za djecu, izleti, grupa psihosocijalne podrške i mnoge druge.

Ovaj događaj prilika je za osnaživanje zajednice u prepoznavanju i odgovaranju na potrebe izbjeglica s poštovanjem i suosjećanjem. Pridružite nam se na raspravi i postanite dijelom društva dobrodošlice!

 
Nastavi čitati

Grad

Odgoda pjesničke večeri “Poetske razglednice” zbog lošeg vremena

Objavljeno

-

By

Iz TZG Zadar obavještavaju građane kako se zbog nepovoljne vremenske prognoze odgađa pjesnička večer “Poetske razglednice” najavljena za večeras, u četvrtak, 13. lipnja s početkom u 20 sati u atriju palače Cedulin.

Novi termin održavanja bit će objavljen naknadno.

 
Nastavi čitati

Zadar

Hommage à Ljiljana Molnar Talajić

Objavljeno

-

By

Koncert Hommage à Ljiljana Molnar Talajić posveta je velikoj verdijanskoj sopranistici, nezaboravnoj Aidi, divi koja je sedamdesetih godina pjevala u svim najvećim svjetskim opernim kućama s najslavnijim opernim pjevačima, profesorici na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u čijem je razredu 2008. diplomirao zadarski bariton Mateo Jović. On će, uz pijanista Zorana Velića, u Koncertnoj dvorani braće Bersa, u utorak, 18. lipnja u 20 sati, izvesti djela Alessandra Scarlattija, Handela, Schumanna, Mozarta, Debussyja, Chopina, Wagnera kao i hrvatskih skladatelja Lisinskog, Odaka i Lhotke Kalinskog. Ulaz je slobodan.

Mateo Jović (Zadar, 1986.) se kroz studij opernih uloga u produkcijama Akademije posebno istaknuo u ulogama Mozarta (Almaviva, Don Giovanni). Nakon studija usavršavao se u Milanu kod Angela Lo Foresea i na brojnim drugim seminarima (M. Lipovšek, G. Leoni). 

U sezonama 2011. i 2012. bio je vanjski suradnik uglednog švicarskog komornog ansambla Basler Madrigalisten. Nastupio je na brojnim renomiranim pozornicama diljem zemlje i inozemstva, kao što su Tonhalle Zürich, Cankarjev dom Ljubljana, KD V. Lisinski, Muzej Mimara, HNK Zagreb, HNK Zadar, HNK Šibenik i druge. U više navrata nastupao je kao solist u sklopu Glazbenih večeri u Sv. Donatu.

Osnivač je muškog vokalnog ansambla Zaraton (2011.) koji njeguje izvođenje hrvatske sakralne glazbe. U više navrata snimao je za Hrvatsku televiziju i radio (emisije: Lutanja, Fjaka, Hrvatska uživo, Pjesma u pjesmi, Mladi za mlade). Član je Hrvatskog društva skladatelja od 2009. godine. Od 2012. do 2015. godine radio je kao glazbeni suradnik u programu Hrvatskog radija. Od 2020. godine član je Opere HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci. 

Osvojio je prvu nagradu na natjecanju mladih skladatelja i pjevača Europa u školi, dvaput drugu i jednom treću nagradu na natjecanjima Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga, te posebno priznanje OŠ Šimuna Kožičića Benje Zadar za doprinos u razvijanju glazbene kulture.

Zoran Velić (Split, 1985.) glazbenu je naobrazbu započeo u Glazbenoj školi Josipa Hatzea u Splitu, u klasi prof. Kosovke Čudine. Diplomirao je 2008. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Đ. Stanettija i gostujućeg profesora K. H. Kammerlinga, kod kojeg je 2009. završio i postdiplomski studij na Mozarteumu u Salzburgu. Dobitnik je brojnih državnih i inozemnih nagrada. U prosincu 2012. godine nastupio je na humanitarnom koncertu “Koncert s predsjednikom” za udrugu “Most” u splitskom HNK. 

U travnju 2014. godine izveo je Mozartov koncert u A-duru KV 414, u splitskom HNK, pod dirigentskom palicom Pavla Dešpalja. U prosincu 2018. godine nastupio je sa Chopinovim djelom Andante spianato i Velika briljantna poloneza u Es-duru na Novogodišnjem koncertu u splitskom HNK, a orkestrom je dirigirao Hari Zlodre. U studenom 2020. godine održao je solistički recital pri ciklusu Pleyel Svetislava Stančića u Zagrebu. Nastupao je sa Splitskim komornim orkestrom pod ravnanjem Ivana Repušića, zatim sa Zagrebačkom filharmonijom pod ravnanjem Vjekoslava Šuteja te Simfonijskim orkestrom HRT-a pod ravnanjem Tomislava Fačinija. Kao solist nastupio je i uz i Zagrebačke soliste. Usavršavao se na seminarima eminentnih pedagoga – K. H. Kammerlinga, K. Bogina, V. Krpana, Đ. Tikvice, A. Valdme, K. Gekića, D. Cikojevića, I. Kordić, C. Stanczyka.
Član je udruge MAG (mladi akademski glazbenici), a zaposlen je na Muzičkoj akademiji u Splitu kao umjetnički suradnik pri pjevačkom odsjeku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu