Connect with us

Svijet

Za ovim ćemo pametnim telefonima sliniti u 2017.

Objavljeno

-

Najveći trik proizvođača pametnih telefona to je što su nas uspjeli uvjeriti da svake godine na tržište izbacuju nešto “revolucionarno”.

Naravno da to nije istina i da su razlike između sadašnjeg i prethodnog modela prečesto zanemarive i ako stvarno nemate opravdan razlog kupovati novi telefon, ne postoji potreba da bezrazložno trošite svoj teško stečeni novac.

S druge strane, nove igračke uvijek su zanimljivije od starijih i mnogi gube u ratu s odličnim marketingom pa više-manje svake ili barem svake dvije godine mijenjamo uređaje.

S tim na umu, bacili smo oko na ono za čime ćemo sliniti u 2017., a kao što možete pretpostaviti, fotografija nema pa smo koristili starije modele.

iPhone 8 & iPhone 8 Plus

 

Voljeli Appleove igračke ili ne, teško je povjerovati da će ijedan pametni telefon u 2017. imati veći hype od osmice (i osmice Plus). Tim više jer kompanija ove godine slavi desetu godišnjicu otkad su na tržište izbacili prvi iPhone.

Mnogi upućeni vjeruju da će se raditi o ozbiljnom redizajnu i hardverskim poboljšanjima. Jony Ive vjerojatno će napokon pokušati ostvariti svoj dugogodišnji san i stvoriti uređaj koji djeluje kao ravan komad stakla bez izbočenja i crnih rubova. Touch ID bit će uklopljen u staklo, a mogli bismo se oprostiti i od tipke “Home” o čemu se već dugo govori.

Bežično punjenje, biometrija i super brzi A11 procesor samo su neka od poboljšanja o kojima se šuška.

HTC 11

 

Budući da su prošle godine preskočili MWC i desetku predstavili na vlastitom eventu, očekuje se da bi se HTC u ožujku mogao vratiti na Mobile World Congress i oduševiti jedanaesticom koja će imati brži procesor, više RAM-a i kvalitetniju bateriju.

Prema nekim napisima, mnogi od HTC-a očekuju malo zanimljiviji uređaj jer unatoč kvaliteti, njihova su posljednja dva uređaja bila pomalo dosadnjikava. Pokažu li se točnim, možemo očekivati procesor Snapdragon 835, 8GB RAM-a, mjesto za 256GB podataka, bateriju s Quick Chargeom 4.0 i 5.5 inčni Quad-HD zaslon.

Sony Xperia Z6

Budući da na prošlogodišnjem MWC-u nisu najavili Z6 već predstavili novu seriju Xperia X, mnogi su povjerovali da to znači smrt serije šestice. No, nikad ne recite nikad jer Sony je pojasnio da ne isključuju mogućnost da se vrate šestici.

LG G6

 

Ako je vjerovati glasinama, kompanija će s G6 napustiti modularni dizajn i izbaciti uređaj s novi staklenim zaslonom i poleđinom. Očekuje se i brzi bežično punjenje i procesor koji je dovoljno brz kako bi imao adekvatnu podršku za VR.

Jedna od zanimljivijih glasina je i to da će G6 imati skener zjenica koji će koristiti isti senzor kao i prednja kamera, a to bi moglo predstavljati ne samo uštedu već i osloboditi prostor u samom kućištu.

Microsoftov Surface telefon

 

O Microsoftovom uređaju već se dugo šuška, a neki u ovoj fazi vjeruju da se radi o običnom mitu. No, Wired je nedavno otkrio da Panos Panay radi na prototipu novog pametnog telefona.

Microsoft bi početkom ove godine trebao održati event na kojem će predstaviti Surface Pro 5, a to bi ujedno mogla biti i idealna prilika da predstave i Surface telefon koji bi, predviđaju neki, trebao imati 5,5-inčni Quad-HD AMOLED zaslon, 4GB RAM-a, 64-bitni Intelov procesor i 21Mp/8Mp kamere straga i sprijeda.

One Plus 4

One Plus 3 jedan je od najboljih uređaja prošle godine, a uz upola manju cijenu od konkurencije, u kratkom se vremenu nametnuo kao jedan od najozbiljnijih “flagship killera” na sceni.

Iako najavljeni One Plus 3T neće biti poseban mamac za one koji već imaju trojku, u svibnju ili lipnju trebamo biti spremni za One Plus 4 koji (vjerojatno) dolazi sa Snapdragon 835 procesorom, 8GB RAM-a, 5,5-inčnim Quad-HD zaslonom, 23Mp kamerom i snažnom baterijom s brzim punjenjem. Ono što sigurno znamo jest da će operativni sustav biti OxygenOS.

Nokia D1C i P1

Nakon što su predstavili jeftine tradicionalne mobitele koji su u najboljem slučaju simpatična nostalgija bez nekog stvarnog razloga da ih nabavite, kompanija je potvrdila i da se ove godine vraćaju pametnim telefonima.

Još uvijek ne znamo ništa o specifikacija, ali znamo da će predstaviti dva modela ć- D1C i P1. I koliko god nazivi ne djeluju spektakularno, znamo da se u slučaju D1C radi o solidnim uređajima srednje klase što bi značilo da možemo očekivati procesor Snapdragon 430 i Full HD zaslon u dvije veličine.

U slučaju p1 radi se o nešto kvalitetnijem flagshipu s Quad HD zaslonom, kvalitetnom kamerom i moćnim hardverom. No, u ovoj fazi tek nagađamo jer o novom se uređaju malo toga zna.

Pixel 2

Prema mišljenju mnogih, Pixel najbolji je pametni telefon 2016., a Google se ovim potezom nametnuo kao jedan od najozbiljnijih igrača na ovom tržištu.

Istina, jedinica se pojavila prije par mjeseci pa ne treba imati prevelika očekivanja jer 2017 vjerojatno neće biti godina novog već u najboljem slučaju poboljšanog Pixela. Ipak, ne treba potpuno odbaciti ovu ideju i pripremiti se na mogućnost dvojke do kraja godine.

Samsung Galaxy S8 & Samsung Galaxy 8 Plus

Navikli smo da Samsung svoju S seriju predstavlja dan prije početka MWC-a, ali neki vjeruju da ćemo novi Galaxy S8 upoznati nešto kasnije, u ožujku.

Očekuje se i da će Samsung spojiti Edge i standardne modele te da će sve svesti na dva modela različite veličine (S8 i S8 Plus).

Kao i u slučaju iPhonea, S8 mogao bi izgubiti tipku Home, a skener otisaka prstiju bit se uklopljen u zaslon. Isto tako, mogao bi nestati i klasični ulaz za slušalice koji bi zamijenio USB-C.

Kad se pojavi vjerojatno će biti najbrži uređaj na tržištu, a Quad-HD mogao bi zamijeniti nešto veći Ultra-HD zaslon što je lako moguće uzmemo li u obzir fokus na VR sadržaj.

Samsung Galaxy Note 8

Samsung će ove godine morati biti izuzetno oprezan s Noteom jer uzmemo li njihovu eksplozivnu 2016., reputaciju može popraviti samo vrhunski uređaj. Neki tvrde da će Samsung učiniti sve kako bi na životu održao ovu “kravu muzaru” dok drugi drže da bi trebali potpuno odustati od serije Note.

Teško je povjerovati u ovu drugu varijantu pa se valja pripremiti za kolovoz i Note 8.

Očekuje se 5,7-inčni Quad-HD ili SuperAMOLED zaslon s podrškom za S Pen, moćan procesor i puno RAM-a, dvostruka kamera, vodootpornost i potpuni izostanak eksplozivnih uređaja.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

OBJAVLJENA DETALJNA PROGNOZA ZA LIPANJ U EUROPI: Evo što nas čeka i gdje će temperature ići preko 30 stupnjeva…

Objavljeno

-

By

Severe Weather Europe (SWE) objavio je detaljnu prognozu za lipanj, a u nastavku pročitajte što nas očekuje.

Toplije od uobičajenog vremena zadržat će se veći dio mjeseca nad jugom istočne, srednje i sjeverne Europe, dok se na sjeverozapadu očekuje nestabilnije vrijeme, prognozira SWE.

Rani lipanj

Prema SWE-u, očekuje se da će iznad srednje Europe biti tranzit niskog tlaka, ali istok i zapad bit će pod anomalijama visokog tlaka.

Iznad Skandinavije i sjeveroistoka postoji jaka topla anomalija, budući da zapadni i jugozapadni vjetrovi donose topliju zračnu masu od normalne u regiju.

Hladna anomalija je iznad Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i dijelova zapadne i središnje Europe. To je zbog blage atlantske zračne mase koja ulazi u regiju.

Što se tiče temperatura koje možemo očekivati sljedećeg tjedna, SWE navodi da će do Skandinavije biti temperature od 20-ak stupenjava, a blaga atlantska zračna masa održava temperature ispod 20°C iznad zapadne i srednje Europe. Detaljnije možete pogledati na fotografiji:

Severe Weather Europe (SWE) / screenshot

U prvom tjednu lipnja temperature će prijeći 30 stupnjeva na jugoistoku, a počet će rasti i preko 30°C u Španjolskoj i Portugalu.

Gledajući prognozu oborina, vidljiv je povećan potencijal oborina nad sjevernom i dijelovima srednje Europe. Manje padalina predviđa se nad Velikom Britanijom, Irskom, zapadnom i južnom Europom.

Sličan vremenski uzorak se očekuje i u drugom tjednu lipnja. Glavna razlika je snažniji greben visokog tlaka iznad srednje i istočne Europe. Područje niskog tlaka ostaje nad sjeverozapadnom Europom.

Blaža atlantska zračna masa održava temperaturu pod kontrolom iznad Islanda, Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i dijelova Skandinavije i zapadne Europe. Toplija zračna masa proširit će se prema srednjoj, južnoj i istočnoj Europi.

U istočnoj i srednjoj Europi te na jugoistoku kontinenta očekuju se temperature od 30°C, u Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj očekuju se temperature između 12-16°C, dok će temperature u sjevernoj Njemačkoj i Francuskoj biti malo iznad 20°C.

Prognoza pokazuje više oborina u regijama s nižim temperaturnim anomalijama, uključujući UK, Irsku i dijelove Skandinavije i zapadne i središnje Europe. Povećana količina oborina u regijama s temperaturama iznad normale, poput Poljske, na primjer, može ukazivati ​​na pojačane grmljavinske oluje i teške vremenske aktivnosti. Manje oborina i sušniji uvjeti predviđaju se za južnu polovicu Europe.

Sredina lipnja

Prognoza za treći tjedan lipnja pokazuje da se anomalija niskog tlaka pomiče prema jugu, izravno iznad Ujedinjenog Kraljevstva i Irske, dok se greben visokog tlaka diže dalje prema sjeveru i s drugim područjem visokog tlaka iznad južne Europe.

Prognoza oborine pokazuje pomicanje područja niskog tlaka i ukazuje na više oborina u toplijem istočnom dijelu pojasa niskog tlaka iznad sjeverozapadne Europe i središnjih dijelova sjeverno od Alpa. Za južnu, istočnu i sjevernu Europu predviđa se manje oborina pod anomalijom visokog tlaka.

Oborine također ovise o vlazi i oblacima, koje je puno teže predvidjeti nego temperaturne obrasce. Dakle, iz tog razloga, prognoza padalina pokazuje opadajući signal kako se ide dalje.

Kraj lipnja

Za posljednji tjedan lipnja, najnovija vremenska prognoza pokazuje da će se područje niskog tlaka povući prema sjeveru, s dolinom koja se proteže prema zapadu. Nad južnim i istočnim dijelovima zemlje ostaje anomalija visokog tlaka.

Normalne do niže temperature očekuju se iznad sjeverozapadne i sjeverne Europe oko zone niskog tlaka i ispod zapadnog strujanja. Ali većina južne, istočne i dijelova središnje Europe su pod temperaturama višima od normalnih.

Izuzetak je zapadna i srednja Europa pod utjecajem doline, koja može povećati potencijal oluje nad srednjom Europom. To možemo vidjeti na području s povećanim oborinama u srednjoj Europi oko Alpa. Inače, vidimo i pojačane oborine nad sjevernom Europom i sušnije uvjete nad južnim i istočnim dijelovima pod anomalijom visokog tlaka.

 
Nastavi čitati

Svijet

Znanstvenici su zabrinuti: Invazija krpelja u popularnim turističkim destinacijama

Objavljeno

-

By

Pixabay

“Čudovišni krpelji” pojavili su se na više mjesta u Europi. Britanski mediji pišu kako je riječ o stvorenjima koja sišu krv, a koja su, navodno, četiri puta veća od običnih krpelja i mogu prenositi opasne bolesti.

Veliki krpelji, poznati kao Hyalomma lusitanicum, potječu iz tropskih klimatskih područja, uključujući Afriku i jugoistočnu Aziju. Postoji bojazan da su se ova stvorenja proširila i u Europu, javlja Express.

Istraživanja su pokazala da je Hyalomma posebno raširena diljem Španjolske, Balearskih otoka i južne Italije. Jedno istraživanje iz 2022. otkrilo je da su krpelji pronađeni u gotovo svakom dijelu Barcelone.

Međutim, ovog proljeća otkriveno je da su se proširili na osam područja sjeveroistočne regije Katalonije.

Ranije ovog mjeseca, španjolske su vlasti potvrdile da je muškarac primljen u bolnicu sa slučajem krimsko-kongoanske groznice (CCHFV), koju mogu prenijeti krpelji.

Navodno je bio u “ozbiljnom, ali stabilnom” stanju. “Čudovišni krpelji” također su pronađeni u Velikoj Britaniji, Portugalu, Sardiniji i Malti, izvještava The Sun. Nedavno su otkriveni u Njemačkoj i Švedskoj, kao iu sjevernim dijelovima Italije.

Znanstvenici su zabrinuti da to znači da krpelji mogu preživjeti u hladnijim klimatskim uvjetima.

U Poljskoj zdravstveni stručnjaci sada upozoravaju građane da bi paukolika stvorenja uskoro mogla doći do njenih granica. Također su sve češći u Turskoj. Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti izvješćuje da prije 2005. udio Hyalomma krpelja nije prelazio pet posto. Nakon toga, pronađeno je 74 posto goveda zaraženo krpeljima, a 85 posto prikupljenih krpelja bili su vrste Hyalomma. U Švicarskoj je ove godine prijavljeno 27 slučajeva encefalitisa koji prenose krpelji (TBE). Stope zaraze tamo su porasle u posljednjih pet godina.

 
Nastavi čitati

Svijet

U Njemačkoj se počela točiti sasvim nova vrsta dizela: Evo kakvo je to gorivo

Objavljeno

-

By

unsplash

HVO100 je hidratizirano biljno ulje (hydrated vegetable oil) te zadovoljava europski standard kvalitete EN 15940 za parafinski dizel.

Ima viši cetanski broj (c80) od standardnog dizela te niži sadržaj sumpora i aromatskih spojeva. Proizvodi se od biljnog ulja (palmino, repičino) ili sirovine na bazi otpada (naprimjer, ulje na kojem se kuhalo).

Pumpe za to gorivo postaju sve uobičajenije na benzinskim postajama u Europi, s njih već oko 1000 u upotrebi u Belgiji, Danskoj, Finskoj, Estoniji, Latviji, Litvi, Nizozemskoj, Norveškoj i Švedskoj.

Zbog manjeg utjecaja na klimu na dizel HVO ne plaća se porez na CO2. Unatoč tome, ekološka alternativa ostat će skuplja u doglednoj budućnosti jer je i njena proizvodnja skuplja od one kojom nastaje konvencionalni dizel. Do sada razlika u cijeni na pumpama iznosi od 15 do 20 centi.

Kupci mogu natočiti novo gorivo ‘ako je za vozilo to odobrio proizvođač’, objasnila je njemačka Udruga za trgovinu gorivom i energijom. To možete prepoznati po naljepnici na poklopcu spremnika ili u podacima u uputama za uporabu vozila.

Glavna tehnička promjena u odnosu na trenutna vozila je prilagodba sustava ubrizgavanja za povećanje količine goriva. Ovo je potrebno jer je HVO100 manje gustoće od standardnog dizela.

Promjena ne utječe na sposobnost vozila da radi na standardni dizel, tako da se oba goriva mogu svakodnevno koristiti. Kao rezultat korištenja goriva HVO100 i prilagodbe sustava ubrizgavanja dolazi do skromnog povećanja maksimalne snage motora, prenosi tportal.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu