Hrvatska
"Kao prosjak obijam pragove ambulanti po Zadru…"

Zadranin Božidar Milošević jedan je od mnogobrojnih Zadrana kojega je raskid ugovora s HZZO-om liječnikom Mladenom Škarom, odnosno njegov odlazak u mirovinu, ostavio na bespuću zdravstvene neozbiljnosti.
– Već trideset i dvije godine sam kod doktora Škare. Sa 31. 12. 2010. njemu je raskinut ugovor, premda je on tražio produženje. Ako su već znali da mu je vrijeme za mirovinu, trebali su nas pripremiti na to nekoliko mjeseci ranije i osigurati nam liječnika, a ne da kao prosjak moram okolo sa kartonom tražiti od doktora do doktora tko će me primiti, priča Milošević.
Probao je kod nekolicine liječnika, ali odgovor koji je dobio bio je uvijek isti – nema mjesta. Moglo se, slaže se i Božidar, to nekako dogovoriti, pa da ne ispašta nitko, a najmanje pacijenti koji svemu tome nisu ni najmanje krivi.
– Jutros je kod dr. Škare čekaonica bila puna. Bilo je stotinjak ljudi koji su došli po svoje kartone kako bi ih mogli prebaciti kod nekog drugog liječnika. Da smo bar upozoreni ranije, a ne ovako, ističe Božidar Milošević.
Hrvatska
PROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti
Pretežno sunčano, prema jugu i vedro, a u središnjim i istočnim predjelima u drugom dijelu dana, osobito prema večeri, jače naoblačenje s kišom i grmljavinom, a lokalno je moguće i nevrijeme, prognozira Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).
Iako mjestimice ima umjerene do povećane naoblake, pretežno sunčano je diljem zemlje.
U nastavku nedjelje slijedi jače naoblačenje, u poslijepodnevnim satima, najprije u sjevernim krajevima, u Hrvatskom Zagorju, Podravini, Međimurju, u osječkoj regiji uz granicu sa Mađarskom gdje se očekuju kiša, pljuskovi, grmljavina, olujni naleti vjetra, moguća je i tuča. U kratkom periodu može lokalno pasti obilnija oborina.
Navečer će se oborina spustiti i na karlovačku regiju, koja je također pod upozorenjem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Tijekom noći prolaznih nestabilnosti može biti i na sjevernom Jadranu, dok će se u Dalmaciji zadržavati uglavnom suho.
Novi tjedan će početi nestabilno, treba i tijekom ponedjeljka računati na kišu, pljuskove i grmljavinu, u kopnenim krajevima pretežno, rjeđe na sjevernom Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije. Bit će osjetno svježije, osobito na kopnu, do 23 stupnja.
U nastavku tjedna stabilnije, i sve češće vruće.g vjetra i grmljavinskog nevremena.
Hrvatska
PROGNOZA / Oprezno s planovima za vikend, Meteoalarm upozorava – stiže nevrijeme!
Uglavnom sunčano je počeo vikend u većem dijelu zemlje, tek mjestimice, uglavnom u unutrašnjosti, ima umjerene do povećane naoblake.
U nastavku subote prevladavat će uglavnom sunčano, tek je manja vjerojatnost za koju kap kiše ili kakav prolazni pljusak, u gorju eventualno. Bit će toplije u odnosu na jučer.
Nedjelja će početi pretežno sunčano, ali poslijepodne sa sjevera slijedi jače naoblačenje, praćeno kišom, pljuskovima i grmljavinom, u većem dijelu unutrašnjosti, pri čemu lokalno može biti i izraženijih pljuskova s grmljavinom. Moguće je nevrijeme, upozorava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Novi tjedan krenut će nestabilno s kišom, pljuskovima i grmljavinom, pretežno u kopnenim krajevima, gdje će i osjetnije osvježiti.
Hrvatska
Tržište nekretnina pred velikim promjenama: Evo što se sve uvodi
Hrvatski sabor danas će raspraviti Konačni prijedlog zakona o posredovanju u prometu nekretnina, kojim se, između ostalog, posrednicima koji posluju u drugim europskim zemljama omogućuje trajno obavljanje djelatnosti u Hrvatskoj pod istim uvjetima koje imaju domaći posrednici.
Prije svega, novi zakonski okvir uredit će elektroničko podnošenje dokumentacije te izdavanja rješenja za obavljanje djelatnosti posredovanja u prometu nekretnina, kao i postupke utvrđivanja stručnih kvalifikacija agenata.
Sukladno važećim propisima, posrednici s poslovnim nastanom u drugim državama članicama Europskog gospodarskog prostora mogu u Hrvatskoj privremeno i povremeno pružati usluge posredovanja, pod uvjetom da ispunjavaju kriterije države u kojoj imaju poslovni nastan.
Novi zakon dozvolit će im mogućnost trajnog obavljanja djelatnosti na teritoriju Hrvatske, uz uvjet ispunjavanja istih zakonskih pretpostavki kao i za domicilne posrednike. Time se osigurava veća razina zaštite korisnika usluga i jača nadzor nad tržištem, radi suzbijanja neregistriranih i nelegalnih subjekata.
Jedno od otvorenih pitanja jest i plaćanje posredničke naknade. Kako bi se otklonile nejasnoće, propisuje se maksimalni limit iznosa posredničke naknade koja mora biti propisana cjenikom. Zakon jasno propisuje i pravila vezana uz oglašavanje nekretnina te zabranjuje uvjetovanje razgledavanja nekretnine trećoj osobi prethodnim potpisivanjem ugovora, navodi se u zakonskom prijedlogu.
Nakon toga, na dnevnom je redu Konačni prijedlog zakona o slobodnim zonama. Slobodne zone dio su teritorija RH, posebno su ograđene i označene, a gospodarske djelatnosti u njima se obavljaju uz posebne uvjete.
Novina je da postupak osnivanja slobodne zone započinje podnošenjem zahtjeva za osnivanje nadležnom ministarstvu, a u konačnici Vlada donosi odluku o davanju suglasnosti za osnivanje slobodne zone.
-
magazin4 dana prijeFOTOGALERIJA / Ljetni đir
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeOVE SUBOTE U MASLENICI: 3. eko akcija čišćenja podmorja u spomen na Vinka Šimunića – Bubnja
-
Sport4 dana prijeTRAJU PRIJAVE / U subotu prva Jedriličarska regata Svetko Perković
-
magazin4 dana prijeFOTOGALERIJA IZ PAGA / Julija Stefanović nova je Miss Zadarske županije





