Nekategorizirano
Dobri duh Ravnica i tajni saveznik pasa, mačaka i ptica

Tripun Marić
Tripun Marić ili, kako ga od milja zovu njegovi prijatelji na Đilu, “barba Trivo” u pravom je smislu riječi dobri duh zadarskih Ravnica. Dok jedni autobusima bjesomučno gaze pse “jer su im se našli na putu”, barba Trivo već desetljećima puni vodom rupe na golf igralištu na Đilu iz nekima vrlo prozaičnog, ali njemu sasvim razumljivog razloga.
– Poštujem životinje. Poštujem mačke, pse i golubove od malih nogu. Preko ljeta ostanu bez vode zbog velikih vrućina i sparina, zbog suše. Onda sam ja začepio rupe da ne puštaju vodu i punio ih vodom svaki dan, priča nam dok štapom za golf čisti rupe od opušaka.
– Vidite, mnogi misle da su to pepeljare, pa moram sa štapom za golf čistiti rupe kako bi voda bila čista. Ljeti ih punim svako jutro, od rata, da životinje ne ostanu bez vode za ljetnih žega, objašnjava ovaj osamdesetogodišnjak koji svakoga dana za lijepog vremena na Đilu igra i uči stolni tenis sve one koji to žele.
– Bio sam na Đilu dugo nastavnik stolnog tenisa, sve do rata. Danas igramo i družimo se na ovim vanjskim, betonskim stolovima kada je lijepo vrijeme, kroz smiješak će barba Trivo kazujući nam kako su davno on i pokojni Pajo koji je bio šef na Đilu, kada je ostalo građevinskog materijala, napravili betonske stolove za stolni tenis. Djecu uči kako se igra golf, a učio je neke, kaže, i skijanju.
– Školovao sam se u Češkoj i govorim češki jezik i tamo sam naučio kako se skija, veli nam ovaj strojarski inženjer koji je trideset godina svoga vijeka proveo radeći u Bagatu. I tamo je igrao stolni tenis i trenirao skupa sa pokojnim Tomom Amižićem i braću Karlović i Zorana Primorca. Čudno neko ime to Tripun, pitamo ga.
– Ime sam dobio po kotorskom zaštitniku Sv. Tripunu jer sam se rodio na taj dan, objašnjava nam.
Provjeravajući značenje samog imena Tripun došli do jedne neobične podudarnosti. Nime, prema etimološkom značenju korijen Truph znači – osoba plemenitog duha. Nevjerojatno, ali istinito.
– Rodom sam iz Bosne, ali u Zadru živim od 1959. godine. I sjećam se kako da je bilo jučer, kada su na staro arbanaško igralište, gdje je danas Konzum slijetali vojni helikopetri koji su dolazili u zadarsku bolnicu dovesti ranjenike ili nosili svježe doze onda vrlo potrebite krvi. I ja sam za vrijeme Domovinskog rata davao krv redovito u zadarskoj bolnici. Zvali bi me iz bolnice ako im je i kada bilo potrebno, prisjeća se barba Trivo koji je i u to ljuto vrijeme učio stolni tenis djecu izbjeglica i prognanika. Naravno, uvijek volonterski. A onda smo se opet vratili na njemu uvijek dragu temu – životinje.

– Kad vidim da visi na kontejneru kesa puna strog kruha, bez srama uzmem i stavim ovdje pored vode da nahranim i golubove. Još kao dijete zavolio sam životinje. Pse i mačke, kokoše, sve. To su isto živa bića sa svojim osjećajima. I, poštuju svoju mladunčad više nego neki roditelji vlastitu djecu, veli nam barba Trivo spremajući se zaigrati još jednu partiju stolnog tenisa.
KANDIDAT ZA NAGRADU GRADA?
Za Tripuna Marića redakcija Z NET-a je saznala slijedom poziva građana koji su dojavili da njihovi četveronožni ljubimci već godinama cijeloga ljeta na Ravnicama imaju osiguranu vodu za piće. Naknadno su saznali, rekli su nam, da iz dana u dan, usred suša, o piću za njihove ljubimce koji se tuda vraćaju sa šetnji brine upravo spomenuti Zadranin. Njegova supruga, štoviše, čak nam se i “požalila” da joj iz kuće krade kruh i odnosi ga pticama. Vjerujemo da ne treba posebno pojašnjavati zbog čega je, pogotovo ne ovih dana, redakcija Z NET portala čvrsto uvjerena da je zbog opisanoga gospodin Tripun Marić svakako zaslužio makar godišnju nagradu Zadra. Znamo za vrlo mali broj ljudi koji savjesno obavljaju svoj posao i baš nikoga, osim našeg junaka iz priče, da toliko savjesno brine o – “ničijem poslu”.
Nekategorizirano
FOTOGALERIJA / Promovirano 55 sveučilišnih prvostupnika Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu
Na Sveučilištu u Zadru danas je svečano promovirano 55 sveučilišnih prvostupnika inženjera primijenjene ekologije u poljoprivredi i sveučilišnih prvostupnika podvodnih znanosti i tehnologija.
Pročelnik Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu izv. prof. dr. sc. Tomislav Šarić zahvalio je promoventima, njihovim roditeljima i prijateljima koji su im pružili podršku tijekom studiranja te izrazio uvjerenje kako su tijekom studiranja stekli mnoga znanja i vještine koje su ih dobro pripremile za daljnje obrazovanje i tržište rada.
– Vjerujem da s odmakom možete bolje promotriti uspjeh koji ste ostvarili. Također se možete sa smiješkom i sjetom prisjetiti svih neprospavanih noći, stresa prilikom čekanja na ispite, beskonačnih kava s kolegama, ali i olakšanja nakon položenih ispita. Također se možete nakon duže vremena sresti s kolegama, odnosno s prijateljima koje ste stekli tijekom studija. Iako prijateljstva sa studija obično traju cijeli život, ovo je možda posljednji put da je cijela ili velika većina vaše godine zajedno na jednom mjestu pa vas pozivam i da zbog toga cijenite ovaj trenutak. Studiranje na našem Odjelu je studiranje u jednoj velikoj obitelji u kojoj sve ne ide glatko, ali u kojoj brige jednih o drugima sigurno ne nedostaje. Vjerujem da smo zajedno stvorili mlade ljude s potrebnim znanjima koja ih čine spremnima za izazove u svijetu koji se brzo mijenja, rekao je pročelnik Šarić.
Promoventima se obratila i promotorica prof. dr. sc. Janja Filipi, koja ih je pozvala da očuvaju integritet ove plemenite struke te ostanu znatiželjni i hrabri.
– Proizvodnja hrane temelj je razvoja, stabilnosti i opstojnosti svake civilizacije. Poljoprivredna proizvodnja oslanja se na neprocjenjive kopnene resurse, tlo i slatku vodu, ali i na more. Upravo zato smo kroz naše studijske programe stavili snažan naglasak na održivost, očuvanje i racionalno korištenje tih resursa. Učili smo vas suvremenim tehnologijama, ali i onom najvažnijem: otvorenosti prema novim, inovativnim rješenjima. Vaše zanimanje obvezuje vas na odgovornost prema proizvodnji hrane i racionalnom korištenju resursa. Odgovornost prema proizvodnji hrane nije samo profesionalna obveza, to je duboko etička dužnost prema čovječanstvu. Svakom odlukom koju donesete u upravljanju resursima tla, vode i mora, vi izravno utječete na ekosustav. A svi smo mi dio istog ekosustava, poručila je promotorica.
Nakon što je izrečeno svečano obećanje da će promoventi sve svoje snage uložiti kako bi stečeno znanje i vještine i dalje produbljivali i razvijali te pridonosili napretku i boljem životu svoga naroda, u ime promoviranih na diplomama je zahvalio Toni Družijanić. Svečanost je glazbenim točkama uveličala klapa Feral.
Promovirani prvostupnici Primijenjene ekologije u poljoprivredi: Karlo Bačić, Mateja Bošnjak, Lucija Bronić, Marko Čirjak, Antea Deković, Toni Družijanić, Matea Gabrić, Lea Garac, Iva Klinac, Jelena Krmpotić, Ivo Kukin, Tomislav Kulaš, Pellegrin Kurtin, Leo Lakić Vujasin, Vjera Marasović, Nina Mrdalj, Barbara Predovan, Lucija Sipina, Matea Surić, Tea Šarić, Dominik Tolić, Rajka Vrban Lilion, Antonia Vukić.
Promovirani prvostupnici Podvodnih znanosti i tehnologija: Lucija Butić, Dominik Bužonja, Nela Cik, Petar Čurćija, Pave Dunatov, Filip Franović, Andrea Gojak, Petar Gospić, Marta Gracin, Klaudia Grubešić, Karlo Ivanov, Paula Jadrić, Marija Jurković, David Kasap, Enia Kirac, Krešimir Klarica, Monika Kuljanić, Ana Masar, Andrea Milanović, Dominik Miočić, Marijana Nikolić, Pablo Paić, Karla Pap, Filip Pupić-Bakrač, Luna Raffanelli, Stipe Slamić, Tea Stipetić Pećarina, Luka Tomljanović, Filip Vincek, Mia Višić, Helena Žigić.
magazin
Kako prepoznati imate li covid ili gripu
Liječnica opće prakse otkrila je jednostavan način provjere simptoma koji može pomoći u utvrđivanju bolujete li od covida ili gripe. Iako su neki znakovi slični, postoji ključna razlika koja može pomoći u razlikovanju ove dvije bolesti.
Tijekom zimskih mjeseci razlikovanje ovih bolesti može biti izazovno jer se mnogi simptomi preklapaju. Ipak, pravilno prepoznavanje bolesti važno je kako bi se osiguralo odgovarajuće liječenje, prenosi Express.
Dr. Rupa Parmar, liječnica opće prakse i medicinska direktorica u ustanovi Midland Health, navela je nekoliko načina koji mogu pomoći u razlikovanju. „Postoje neke ključne razlike između obične prehlade, Covida i gripe koje vam mogu pomoći da ih lakše razlikujete“, objasnila je.
„Ako i dalje niste sigurni, uvijek se obratite svom liječniku. Kada je riječ o zdravlju, bolje je biti oprezan nego riskirati.“
Brzina razvoja simptoma
Jedan od glavnih načina razlikovanja ovih bolesti jest brzina razvoja simptoma.
Prema riječima dr. Parmar, gripa se može pojaviti „iznenada“, dok se simptomi covida razvijaju postupnije. „Simptomi prehlade razvijaju se postupno, dok simptomi gripe nastupaju naglo, unutar nekoliko sati, a simptomi covida mogu započeti blago i postupno se pogoršavati.“
To potvrđuju i smjernice britanskog NHS-a, prema kojima simptomi gripe „nastupaju vrlo brzo“ i mogu uključivati „iznenadnu visoku temperaturu“.
Britanska Agencija za zdravstvenu sigurnost (UKHSA) također navodi: „Znakovi i simptomi gripe razvijaju se vrlo brzo, a izrazit umor čest je simptom.“
Otežano disanje
Još jedan simptom koji češće upućuje na covid nego na gripu jest otežano disanje.
„Otežano disanje rijetko se javlja kod prehlade i gripe, ali kod covida je češće jer virus zahvaća pluća i uzrokuje upalu“, pojasnila je.
I NHS navodi otežano disanje kao simptom karakterističan za covid, a ne za gripu ili prehladu. Ovaj simptom češće je povezan s bolestima poput covida ili respiratornog sincicijskog virusa (RSV).
Važno je, međutim, napomenuti da se kod osoba koje se ne oporave od gripe i čije se stanje pogorša također mogu javiti poteškoće s disanjem, primjerice ako razviju upalu pluća.
Dr. Parmar istaknula je i razlike u kašlju kod ovih bolesti. „Kašalj je čest kod sva tri virusa, ali postoje razlike.
Kod prehlade kašalj je obično blag, kod gripe je suh, a kod covida suh i uporan. Mnogi oboljeli od Covida kašlju dulje od sat vremena u kontinuitetu ili imaju tri ili više epizoda kašlja tijekom dana.“
Još jedan prepoznatljiv simptom je gubitak njuha ili okusa. „Gubitak okusa ili njuha simptom je koji je u određenoj mjeri specifičan za covid.
Ako primijetite promjenu u okusu ili potpuni gubitak okusa ili njuha, velika je vjerojatnost da je riječ o koronavirusu. Prepoznavanje virusa ovisi o kombinaciji simptoma i njihovoj jačini.
Blagi kašalj i grlobolja najčešće upućuju na prehladu, povišena temperatura i izražen umor sugeriraju gripu, dok gubitak njuha ili okusa te uporan kašalj upućuju na covid.“
Što učiniti ako se pojave simptomi covida?
Iako samoizolacija više nije obvezna, NHS preporučuje da osobe ostanu kod kuće i ograniče kontakte s drugima ako one ili njihova djeca imaju simptome i pritom:
- imaju povišenu temperaturu
- osjećaju se previše loše da bi išli na posao, u školu ili vrtić, odnosno obavljali uobičajene aktivnosti
Zdravstvene službe savjetuju: „Uobičajenim aktivnostima možete se vratiti kada se osjećate bolje i više nemate povišenu temperaturu.“
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(NE)RADNI DANI / Evo gdje danas u spizu…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTO / S. Katarina Teskera izabrana za novu opaticu benediktinskog Samostana sv. Marije u Zadru
-
Hrvatska4 dana prijePROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti






tanja
2. prosinca 2010. at 10:40
bravo,pozdrav barba Tripi, malo je ovakvih ljudi,da ih je vise vladalo bi dobro svijetom, podrzimo vase prijedloge,i kandidirajmo barbu za nagradu grada!
cerraria
2. prosinca 2010. at 10:44
Apsolutno,kolike je za siću naučia stolni tenis moga bi i mirovinu dobiti.
Dodo
7. prosinca 2010. at 9:30
A i na Uskoku hrani i mazi sve mace i životinje i to više puta DNEVNO i treba mu se diviti, baš je simpa i svaka čast
danci
10. prosinca 2010. at 17:59
Ne poznajem ga,ali vidim koliko je dobar i kvalitetan taj covjek.neka nam on i takvi ljudi pozive sto dulje