Connect with us

Hrvatska

Željko Predovan: "Nemojmo grad pretvoriti u muzej jer muzeji su loše posjećeni!"

Objavljeno

-


Na aktualnom satu današnjeg Gradskog vijeća, vijećnici su raspravljali o mnogim “bolnim” točkama. Josip Vlahović iz DSU-a postavio je pitanje o formiranju regija u RH, naknadama  članovima Nadzornih odbora, te pitanje o energetskoj bilanci Županije i Grada.
Gradonačelnik Zvonimir Vrančić još jednom je ponovio kako ne postoji službena inicijativa o preustroju i da je za sada suvišno razgovarati o istome. Također je dodao kako su članovima NO-a smanjene naknade te da se po pitanju energetske bilance već pripremaju planovi za budućnost.
SDP-ovu vijećnicu Ingrid Antičević Marinović zanimalo je kada će Grad isplatiti građane kojima je deposedirano zemljište te o kojim se iznosima radi. Ujedno je zapitala zašto Grad Zadar nije iskoristio niti jednu lipu iz pretpristupnih fondova.
– Imamo potpisane ugovore s tim ljudima, no zbog nedostatka novca nisu do sada isplaćeni. S obzirom da Grad ima sve veću likvidnost, uskoro ćemo isplatiti deposedirana zemljišta, rekao je Vrančić te dodao kako Grad priprema šest projekata za kandidaturu u pretpristupne fondove.
Curenje informacija iz Gradske uprave
Vijećnik SDP-a Željko Ivančević zapitao je hoće li uskoro krenuti izgradnja “skate parka” koji zadarska mladež toliko željno isčekuje, no gradonačelnik je kratko odgovorio kako izgradnja takvog objekta nije u prioritetima Gradske uprave.
HSLS-ov Željko Predovan osvrnuo se na problematiku sa zadarskim štandovima.
– Bili su na Kalelargi, sad su na rivi a uskoro bi mogli završti u moru… Treba naći razumijevanja i negdje smjestiti te ljude. Nemojmo ih potjerati iz grada. Nemojmo grad pretvoriti u muzej jer muzeji su loše posjećeni, kazao je Predovan.
Vrančić je u svom odgovoru rekao kako je to veliki problem te da je potrebno pronaći odgovarajuću lokaciju kako ne bi oskrvnjivali povijesnu jezgru, a sve u dogovoru s konzervatorima.
Po odluci Gradskog vijeća nagradu za životno djelo dobit će akademik Ante Stamać te košarkaš Giuseppe Giergia. Dobitnici godišnjih nagrada su glumica HNK-a Jasna Ančić, klapa Intrade, pjesnik Slavko Govorčin, arhitekt Ante Uglešić za kreaciju trga Poljane Ivana Pavla II dok će se Lučanu Karloviću nagrada dodijeliti posthumno Grb Grada Zadar.
Posebnom odlukom Gradonačelnika Zvonimira Vrančića Grb Gradonačelnika dodjeljuje se tvrtki HSTEC d.o.o., što je gradonačelnik otkrio tek na samoj sjednici.
– Tko je dnevnoj novini VOX otkrio dio imena dobitnika ovogodišnjih priznanja Grada Zadar unatoč dogovoru Odbora da će se to znati tek na sjednici Gradskog vijeća na kojoj će vijećnici odlučivati o predloženim lauretima?, zapitala je Sabina Glasovac, predsjednica kluba vijećnika SDP-a i članica tog odbora. Ona, kao i predsjednika HDZ-ova kluba vijećnika Nediljko Pavlović ustvrdili su kako ni svojim vijećnicima nisu otkrili imena. Riječi se držao i predsjednik Gradskog vijeća Živko Kolega koji je na tom Odboru od 11 članova tražio da se imena odmah objave po završetku njihove sjednice.
– Ovo je primjer koji pokazuje kako oko nas sjede ljudi kojim se ne može vjerovat. Vi se gradonačelniče čudite što informacije cure iz policije , a cure također i iz gradske uprave. Na ovakve dogovore o šutnji ubuduće nemojte na nas računati, poručila je Glasovac.

Vrančić: “PU ne češlja Gradsku upravu!”
SDP-ova vijećnica Sabina Glasovac, u ime javnosti ali i ostalih vijećnika zamolila je gradonačelnika da pojasni nedavnu policijsku intervenciju u zgradi Gradske uprave.
“PU ne češlja! Inspektor se najavio i rekao koji ga dokumenti zanimaju te su isti predani. Državno odvjetništvo je smatralo spornim izvješće o reviziji te je zatražilo istragu o nenaplati obveza i koja su sredstva upotrebljena u naplati potraživanja – plaćanje čovjeka koji vodi Klub Zadrana u Zagrebu, završetak ŠC Višnjik, otkup i deposedacija zemljišta na Višnjiku te informacije o naručivanju oglasa koje svoma jednako plaćamo pa se nemamo što opravdavati”, zaključio je Vrančić.

Centar Mocire “zapeo” u podzemnim kanalima
SDP-ova vijećnica Irena Dragić otvorila je pitanje o Centru Mocire čije otvaranje se već neko vrijeme prolongira.
Gradonačelnik je dodao kako je izvođač radova “zapeo” u sanaciji podzemnih kanala što iziskuje dodatna novčana sredstva, a što će se pokušati dogovoriti u narednim tjednima.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj za SSS i za VSS…

Objavljeno

-

By

Hrvatska je posljednjih godina suočena s velikim manjkom radne snage. Stanovništva je sve manje i sve je starije, posljedice odljeva radne snage u inozmestvo snažno se osjećaju na tržištu rada, a nastale rupe dijelom popunjava uvozna radna snaga, sve više iz dalekih aziskih zemalja.

Naspram suficitarnih zanimanja o kojima smo pisali ovih dana, onih deficitarnih mnogo je više.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) svake godine provodi analizu i objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja predlažući, prije upisa u prve razrede srednjih škola i na fakultete, u kojim obrazovnim programima bi trebalo povećati, odnosno smanjiti broj upisanih učenika i studenata.

HZZ: Popis je iz godine u godinu sličan

U HZZ-u nam kažu da je popis iz godine u godinu sličan, bez nekih značajnih odstupanja i što se tiče deficitarnih kao i suficitarnih zanimanja.

“S obzirom da se analize rade na lokalnoj razini, teško je generalizirati na razini Republike Hrvatske, no postoje određena zanimanja koja su deficitarna i na kontinentu i na obali”, napominju nam u HZZ-u.

Što se tiče srednje stručne razine, najdeficitarnija su zanimanja u graditeljstvu, prerađivačkoj industriji, zdravstvu, djelatnosti popravaka motornih vozila, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te prijevozu i distribuciji.

Ovo su najtraženija zanimanja?

Najdeficitarnija, odnosno najtraženija zanimanja srednje stručne razine su:

zidari

fasaderi

krovopokrivači

vodoinstalateri

električari

podopolagači

automehaničari

automehatroničari

autolakireri

bravari

tokari

strojobravari

mesari

pekari

slastičari

kuhari

konobari

medicinske sestre

medicinski tehničari

laboratorijski tehničari

vozači lakih i teških dostavnih vozila

vozači autobusa

vozači vozila hitnih službi

U rangu visokoobrazovanih, odnosno zanimanja za koje je potrebna viša i visoka stručna sprema, u HZZ-u kažu da se trenutno najviše traže stručnjaci za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu, farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu