Connect with us

Hrvatska

Zadarski laboratorij otkrio smrtonosne spojeve na Jankomiru!

Objavljeno

-

Nezavisni zadarski laboratorij ATN napravio je analizu koja je pokazala da su na zagrebačkom Jankomiru, u prostorijama tvrtke Portun Ferrun gdje su od trovanja plinom stradala dva radnika, prisutni toksični spojevi fosfin i fosfor triklorid. Zvonko Habuš, šef tvrtke koja je radila naručenu analizu, napravio je izvješće te istaknuo u današnjoj HRT-ovoj emisiji Hrvatska uživo da se radi o plinovima smrtonosnijim i od cijanida. Fosfin se čak nekada koristio kao bojni otrov.
Habuš je na Jankomiru pronašao koncentracije između 4,5 i 18 ppm fosfina i fosfor triklorida.
– Te su količine nedovoljne za smrt, ali treba naglasiti da se analiza provodila tek nekoliko dana po stradavanju radnika, rekao je Habuš.
Cijena ove analize iznosi 6.000 kuna.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za toksikologiju Franjo Plavšić ove nalaze svejedno odbacuje.
– Fosfin je plin koji ima intenzivan miris po češnjaku. Da je tamo bilo fosfina, ja bih ga već osjetio mirisom, kaže Plavšić i tvrdi da bi plinovi o kojima Habuš govori usmrtili sve ljude koji su kasnije na mjestu događaja radili analizu.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Ja

    28. rujna 2010. at 21:07

    1) Nije Frano nego Franjo Plavšić- Frano mi baca na Lasića, a biti će i autoru više šmeka Frano nego Francek Franjo..
    2) Ne radi se o otrovnim ‘plinovim’ nego plinovima- opće poznata činjenica da se mi Hrvati služimo padežima ali kako je jedan Kosovar jednoć rekao: “Mi se s PADEŽI ne služim!”
    3)I posljednje ali ne manje važno, zar ne bi trebalo gospon novinar napisati ovu vašu rečenicu( ja bih ga osjetio već samo mirisom), npr. ovako- ja bih ga već osjetio mirisom.. Ma naravno da bi trebalo..
    I da ne završimo samo na kritikama, ipak ste mlad portal,puno hrabrosti i istine u daljnjem radu, što manje fušarenja i nepotrebno izazivanja ovakovih komentara..

     
  2. yele

    29. rujna 2010. at 14:51

    pa šta nisu javili da je količina plinova bila 22x veća od dozvoljene ?!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Povlači se proizvod iz Kauflanda, moguće da sadrži mikroplastiku

Objavljeno

-

By

Iz Kauflanda se povlači jedan proizvod.

Kako je objavljeno na web stranici Kauflanda, radi mjera predostrožnosti, a u cilju zaštite potrošača, s tržišta se povlači proizvod:

K Classic Sol morska krupna bočica 110g

GTIN 4063367419300

Najbolje upotrijebiti do: 01.2028. i brojem serije: 401017

Razlog povlačenja proizvoda moguća je prisutnost mikroplastike u proizvodu.

Kupci ne bi trebali konzumirati proizvod, a mogu ga vratiti u bilo kojoj poslovnici u kojoj je kupljen te dobiti povrat novca, za što im nije potreban račun.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Kreće povrat poreza, evo kad ga možete očekivati

Objavljeno

-

By

Porezna uprava priopćila je da danas počinje isplata povrata poreza na dohodak. Ukupno, dobit će ga 830.112 građana u iznosu od 332.811.592,99 eura.

Visina povrata ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, dobi te olakšicama na koje građani ostvaruju pravo. Podsjetimo, Porezna uprava 22. travnja počela je sa slanjem poreznih rješenja u Korisničke pretince eGrađana, a u svibnju kreće dostava rješenja na adrese prebivališta i boravišta, prenosi Index.

Na stranicama Porezne objavljen je i kalkulator informativnog karaktera u koji je moguće unijeti podatke o bruto primicima, uplaćenim doprinosima, godišnjem osobnom odbitku, uplaćenom porezu i prirezu, te dobiti okvirni iznos povrata poreza.

“Rezultat ovog izračuna isključivo je informativnog karaktera te je moguće da se konačnim godišnjim obračunom poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak od strane Porezne uprave utvrdi različit iznos utemeljen na Zakonu o porezu na dohodak te na odlukama lokalnih tijela samouprave o visini stopa prireza”, upozorili su iz Porezne.

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Istječe rok za prelazak s prešutnog na dopušteno prekoračenje, evo što se isplati

Objavljeno

-

By

Eduardo Soares/Unsplash

Sukladno memorandumu koji su lani potpisale banke, Vlada i HNB, građani imaju još dva mjeseca da svoja skuplja prešutna prekoračenja na tekućim računima, zamijene povoljnijim dopuštenim prekoračenjima.

Koja je razlika između dva pojma i zašto bi bilo dobro ugovoriti dopušteno prekoračenje?

Kad na tekućem računu ostvarujete redovite priljeve, banka vam može na vaš zahtjev odobriti i ugovoriti okvirni kredit, odnosno dopušteno prekoračenje po računu (dopušteni minus po računu), piše tportal.

Ako vam je odobreno korištenje dopuštenog prekoračenja, vaš iznos raspoloživih sredstava se, uz vlastita sredstva, uvećava za iznos dopuštenog prekoračenja.

Iznos dopuštenog prekoračenja najčešće ovisi o visini redovitih primanja, a odobrava se bez dodatnih procedura i instrumenata osiguranja na temelju ugovora o tekućem računu sklopljenog u pisanom obliku.

Visina kamatne stope koja se plaća na njegovo korištenje u pravilu je među najvišim kamatnim stopama koje se primjenjuju na kredite odobrene potrošačima, pa se dopuštenim prekoračenjem ne bi trebalo koristiti kao dugoročnim izvorom financiranja potreba.

U slučaju neurednog poslovanja ili smanjenog priljeva sredstava na tekući račun, banka ima pravo smanjiti vam ili ukinuti iznos dopuštenog prekoračenja, ali vas o tome mora izvijestiti najmanje 30 dana prije dana efektivnog umanjenja ili ukidanja dopuštenog prekoračenja.

Prešutno (prihvaćeno) prekoračenje jest iznos novčanih sredstava koji vam je banka prešutno stavila na raspolaganje, a koji prelazi pozitivno stanje na računu, uključujući iznos ugovornog (dozvoljenog) prekoračenja.

Za razliku od dopuštenog prekoračenja, prešutno prekoračenje se ne odobrava na vaš zahtjev, već vam ga banka stavlja na raspolaganje po osnovi stalnih primanja. Proces odobravanja prešutnog prekoračenja ne podrazumijeva zasebnu ugovornu obvezu između klijenta i banke.

Uslijed sklapanja Memoranduma o razumijevanju u vezi prekoračenja po tekućem računu, koji su potpisali ministar financija, guverner Hrvatske narodne banke i predstavnici 13 banaka, u tijeku je zamjena odobrenih prešutnih prekoračenja dopuštenim prekoračenjima.

Prema Memorandumu, potrošači imaju rok do godinu dana da razmotre te ponude i ugovore prelazak na dopušteno prekoračenje. Većina je banaka odlučila da će u svojoj ponudi ubuduće imati samo dopuštena prekoračenja, a krajnji rok za prelazak na dopušteno prekoračenje je 30. lipnja ove godine.

Prelaskom na dopuštena prekoračenja, svim potrošačima će biti zajamčena niža cijena korištenja prekoračenja te kvalitetnije informiranje prilikom ugovaranja prekoračenja kao i postupna otplata duga u slučaju smanjenja ili ukidanja prekoračenja.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu