Connect with us

Hrvatska

Zadrani sigurni – tjelohranitelje angažiraju samo strani turisti!?

Objavljeno

-


Zbog policijske neučinkovitosti u rješavanju brojnih slučajeva premlaćivanja od Miljuša do Galinca, raste interes dijela građana za osobnim osiguranjem. Tjelohranitelji su, posebno u određenim krugovima sve popularniji i nakon ubojstva Ivane Hodak.
Kada se u državi zaredaju gnjusni zločini, imućnije obitelji i poslovni ljudi posegnu za tjelohraniteljima. Od posla tjelohranitelja u Hrvatskoj još uvijek se ne može živjeti, kažu upućeni. Ipak, pomalo se približavamo europskoj praksi koja kaže da svaka imućnija obitelj, makar i privremeno, ima potrebu angažirati tjelesne čuvare.
Korisnici usluga tjelohranitelja dijele se na dvije razine – na političare, koji po zakonu imaju tjelohranitelje, te na one koji to iz privatnih razloga žele.
Ima, dakako, i bizarnijih primjera, poput Zadranina Mladena Grdovića koji koristi usluge tjelohranitelja kako bi ga obranio od sebe samoga.
Hrvatske imućnije obitelji, kako doznajemo, čuvare unajmljuju najviše za svoju djecu i to vikendom, u vrijeme izlazaka.
Stipe Mitrović, rukovoditelj Odjela tjelesne zaštite osoba, objekata i imovine u zadarskom Adriatic Securityju kaže kako podatke o identitetu osoba koje štite ne iznose u javnost jer klijentima nastoje osigurati potpunu anonimnost kako bi bili zaista zaštićeni, no tvrdi kako se najčešće radi – o strancima koji su u Zadru na odmoru.
– U segmentu tjelesne zaštite i usluga bodyguarda najviše posla imamo tijekom ljetnih mjeseci  i to sa stranim klijentima. Uglavnom se radi o turistima na jahtama koji traže naše usluge tijekom krstarenja Jadranom, a sve kako bi se osjećali sigurnije i ugodnije. Domaća klijentela je za sada vrlo rijetka i u većini slučajeva se radi o pjevačima koji traže takvu vrstu zaštite privremeno, odnosno na kraće vrijeme, primjerice na turnejama, kaže Mitrović.
Da su takve usluge tražene najvećim dijelom zbog neučinkovitosti policije, potvrđuje nam i Boris Mijolović iz tvrtke Protect d.o.o.
– Takav segment zaštite kod nas je još uvijek u povojima i klijenti takvu uslugu traže povremeno i na kraće periode. Zahtjeve za takvim uslugama zaprimamo uglavnom kada već netko ima ozbiljne probleme, a  koje policija ne rješava. Najviše takvih slučajeva imamo u Zagrebu. U susjednim zemljama takva vrsta zaštite je sasvim normalna i neophodna, osobito kad se radi o poslovnim ljudima.  Cijenu određuju uvjeti rada, s tim da ne postoji gornja granica, zaključuje Mijolović.

Ilustracija: novac
Sat protekcije – 300 kn
Cijena najma osobnog tjelohranitelja iznosi 300 kn po satu, no ako se radi o dužem periodu, onda je i cijena nešto niža, doznajemo.

Nježniji spol na opasnom zadatku
– Iako ima žena u poslu tjelesne zaštite, realan interes za zapošljavanjem žena na tim poslovima nije velik iz nekoliko razloga. Muškarci imaju prednost zbog specifičnosti struke, psihofizičkih sposobnosti, mogućih opasnosti i načina reagiranja na njih. Muške zaštitare lakše je angažirati kao zamjene na različitim radnim mjestima, dok se obično zaštitarke zapošljava na njima prihvatljivijim radnim mjestima kao što su porte u tvrtkama ili rad u novčarskim ustanovama, kazao je Boris Mijolović.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu