Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Policija u Pagu zatekla maloljetnike s petardama, slijede prekršajne prijave i djeci i roditeljima

Objavljeno

-

Policija u Pagu je jučer oko 19.30 sati zatekla jednog maloljetnika i jedno dijete koji su bacali pirotehnička sredstva.
Maloljetnik je tom prilikom kod sebe posjedovao 7 komada petardi F2 kategorije čija nabava i posjedovanje za osobne potrebe nije dozvoljena. Uz prisutnost roditelja pirotehnička sredstva su oduzeta te se protiv maloljetnika podnosi optužni prijedlog zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.

Također, roditelj djeteta prekršajno je kažnjen sukladno Zakonu o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.

Policija će o događaju obavijestiti i nadležni Zavod za socijalni rad radi poduzimanja daljnjih mjera iz njihove nadležnosti.

Policija ponovo podsjeća građane kako je prodaja i uporaba petardi i redenika kategorije F2 i F3 zabranjena za osobne potrebe građana. Preostala pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 dozvoljeno je prodavati građanima starijim od 18 godina od 15. prosinca do 1. siječnja u ovlaštenim prodavaonicama, a njihova uporaba dozvoljena je samo građanima starijim od 18 godina i to isključivo u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja. Radi se o raketama i boxovima – kutijama s vatrometom koje ulaze u razred F2 i F3.

Upozoravamo da pirotehnička sredstva nisu igračke te apeliramo na roditelje da ih ne kupuju djeci. Pirotehnička sredstva nisu bezopasna, pogotovo kada su u dječjim rukama. Mogu uzrokovati ozljede, požare, a njihova uporaba može biti itekako opasna u zatvorenim prostorima i na mjestima gdje se okuplja veći broj ljudi.

Zakonske odredbe

Djeci do 14 godina zabranjena je uporaba svih pirotehničkih sredstava!
Roditelj, zakonski zastupnik ili skrbnik djeteta mlađeg od 14 godina koje uporabi pirotehnička sredstva kaznit će se novčanom kaznom od 130,00 do 390,00 eura
Djeca starija od 14 godina smiju koristiti isključivo pirotehnička sredstva kategorije F1, koja pripada kategoriji niskog rizika i zanemarive buke
Pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 (osim petardi i redenika) smiju koristiti samo osobe starije od 18 godina, i to u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja.
Novčanom kaznom od 660,00 do 1.990,00 eura kaznit će se fizička osoba koja:
koristi pirotehniku kategorije F2 i F3, a mlađa je od 18 godina
koristi pirotehniku kategorije F2 i F3 izvan dopuštenog razdoblja (od 2. siječnja do 26. prosinca)
nabavlja, posjeduje ili koristi petarde i/ili redenike kategorije F2 i F3 te pirotehnička sredstva kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe
Napominjemo da su petarde i redenici kategorije F2 i F3 građanima za osobne potrebe zabranjeni od 2021. godine.

Prodaja pirotehnike

Građanima je dopuštena kupnja isključivo dozvoljene pirotehnike, i to u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja, isključivo u specijaliziranim prodavaonicama.

Prodaja i kupnja pirotehničkih sredstava putem interneta strogo je zabranjena.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

Međugeneracijska suradnja Sveučilišta u Zadru i Grada Zadra – doprinos izgradnji solidarnijeg i humanijeg društva

Objavljeno

-

By

Uspješno je održano ukupno sedam volonterskih radionica namijenjenih osobama starije životne dobi, tijekom studenoga i prosinca 2025. godine
Riječ je o volonterskoj suradnji koju je inicirao Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru i Upravni odjel za socijalnu skrb i zdravstvo Grada Zadra s ciljem poticanja dragocjene međugeneracijske razmjene iskustava studenata i starijih sugrađana, jačanja socijalnih veza te aktivnog sudjelovanja dviju generacija u zajedničkoj izgradnji solidarnijeg i humanijeg društva.

Radionice su se održavale četvrtkom u 18 sati u prostorijama Centra za mlade, tematski su bile raznovrsne te su se uklapale u područje psihologije, književnosti, likovne i glazbene umjetnosti. Sudionici su imali priliku aktivirati ugodna emocionalna sjećanja kroz glazbu kao medij njihova poticanja, zatim, povećati digitalnu pismenost kroz praktično učenje i pozitivno iskustvo savladavanja novih tehnologija, jednako kao i razviti interes za cjeloživotno učenje kroz jednostavne i zabavne jezične zadatke. Imali su priliku zajedno čitati i dijeliti dojmove o pročitanom, kao i unositi vlastito životno iskustvo te sukreirati i otvarati nove mogućnosti i nova drugačija razmišljanja, što se pokazalo izrazito poticajnim za obje generacije. Također su imali priliku sudjelovati u likovnoj (adventskoj) radionici zamišljenoj kao participativnojlikovnoj aktivnosti koja se u potpunosti realizira jedino u interakciji svih sudionika.

Radionice su provedene uz vrijednu podršku studenata Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja, koji su svojim angažmanom dali poseban doprinos kvaliteti i toplini susreta. Koordinatorice dosadašnjih aktivnosti bile su profesorice Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja Katarina Ivon, Mira Klarin, Maša Atlaga i Sandra Janković čijom je inicijativom projekt uspješno zaživio u lokalnoj zajednici, a podršku su im pružili pročelnik Upravnog odjel za socijalnu skrb i zdravstvo Grada Zadra Mladen Klanac te voditeljica Odsjeka za socijalnu skrb Roberta Gašpar.

U idućem razdoblju planira se proširenje programa s naglaskom na međugeneracijsku suradnju i uključivanje drugih dobnih skupina, čime će se dodatno poticati povezivanje, učenje i solidarnost među generacijama.

Studenti ovakvim aktivnostima jačaju osjećaj društveneodgovornosti, bolje razumijevaju starije osobe te razvijaju empatiju prema njima. S druge strane dobrobit za umirovljenike je višestruka, razgovor i zajednička aktivnost sa studentima smanjuje osjećaj usamljenosti i socijalne izolacije, pozitivno utječe na mentalno zdravlje te povećava osjećaj vlastite vrijednosti. Umirovljenici pritom imaju priliku prenositi svoja životna iskustva i znanja mlađim generacijama, što dodatno jača njihovo samopouzdanje i osjećaj korisnosti.

U suvremenom društvu, u kojemu je sve izraženiji problem usamljenosti starijih osoba, ali i sve učestalije neđugeneracijsko nerazumijevanje, ovakav oblik volontiranja ima posebnu vrijednost.

Radionice međugeneracijske podrške Mozak u formi, U ritmu sjećanja, Učimo nove riječi i Digitalni koraci – učimo koristiti pametne telefone i internet

Radionica „Digitalni koraci – učimo koristiti pametne telefone i internet“ provedena je 6. studenoga 2025. u Centru za mlade, a u realizaciji su sudjelovale studentice Emma Bakić, Nora Čubrić, Ana Paola Potočnjak i Marijana Kaštelan. U okviruradionice korisnicima se pružala individualnu podršku u savladavanju osnovnih digitalnih vještina, poput korištenja mobilnih aplikacija, slanja poruka i pretraživanja interneta. Cilj radionice bio je smanjiti digitalni jaz i povećati samostalnost sudionika kroz učenje temeljeno na strpljenju i pozitivnom potkrepljenju.

Radionica „Učimo nove riječi“ održala se 13. studenoga 2025. u Centru za mlade. Studentice Antonia Vanjak, Nika Gospić, Denu Bašić i Lucija Kazija upoznale su sudionike s osnovama stranih jezika kroz jednostavne jezične igre, dijaloge i glumu svakodnevnih situacija. Naglasak radionice bio je na pozitivnom iskustvu učenja, jačanju samopouzdanja te osvještavanju da je učenje jezika moguće u svakoj životnoj dobi.

Radionica „Mozak u formi“ održala se 20. studenoga 2025., aprovele su je studentice i studenti Kristina Zdunić, Hana Herceg, Sara Bačak, Patrik Vidačković, Ivona Bitunjac, Nika Ajduk, Antea Dragun i Gabrijela Dujić. Radionica je bila usmjerena na poticanje pažnje, pamćenja i brzine obrade informacija kroz kratke, zabavne i strukturirane mentalne vježbe. Aktivnosti su bile prilagođene starijoj dobi te su naglašavale osjećaj uspješnosti i jačanje samoefikasnosti u učenju. Radionica se ponovno održala 18. prosinca 2025.

Radionica „U ritmu sjećanja“ provedena je 27. studenoga 2025. u Centru za mlade. Studentice Martina Hižak, Nikol Parmać i Katarina Svičarević koristile su glazbu kao snažan poticaj za prisjećanje osobnih i emocionalno značajnih životnih događaja. Kroz slušanje odabranih pjesama i vođeni razgovor poticala se socijalna povezanost sudionika te razumijevanje uloge glazbe u procesima pamćenja.

Čitaj mi/ Čitam ti

Susret čitateljskih klubova uz knjigu Pavla Pavličića Pohvala starosti

Susret čitateljskog kluba Modus essendi Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru i čitateljskog kluba umirovljenika Zlatna liga pod nazivom „Ti i ja – pohvala starosti“ održao se u četvrtak 4. prosinca 2025. u Centru za mlade. Susret je moderirala studentica četvrte godine Učiteljskog studija (modul Hrvatski jezik i književnost), Marija Erslan, a sudjelovali su i ostali članovi udruga umirovljenika kojima su radionice i namjenjene. U poticajnom okruženju, na temelju pročitanog djela vodio se zanimljiv razgovor na temu romana Pavla Pavličića Pohvala starosti. Dijelili su se dojmovi, životne mudrosti i savjeti, a posebno se osjetilo međusobno uvažavanje i međugeneracijsko razumijevanje čemu ovakve radionice i služe. Članice čitateljskog kluba umirovljenika Zlatna liga imale su priliku iznijeti svoja mišljenja i vlastita životna iskustva, što povećava osjećaj njihove društvene važnosti i osobne vrijednosti. Članice studentskog čitateljskog kluba obogatile su razumijevanje pročitanog novom perspektivom koje su unijelestarije čitateljice, nadovezujući se na društveni i životni kontekst koji mladi još uvijek ne posjeduju. Čitateljski klub Modus essendi osnovan je 2022. godine na inicijativu profesorice Katarine Ivon, a okuplja studente i profesore Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja. Klub potiče empatičnost, kritičko mišljenje i dijalog te jača osjećaj pripadnosti i intelektualnog rasta. Prekrasnim susretom ispunila su se sva očekivanja članica klubova, a sada ostaje nada i želja za budućim suradnjama i novim zajedničkim čitateljskim izazovima.

Kreativna likovna radionici “Božićna slagalica”

Likovna radionica pod naslovom „Božićna slagalica“ održana je u četvrtak 11. prosinca 2025. godine u Centru za mlade Zadar. Za naše starije sugrađane pripremili su je studenti Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru pod vodstvom svoje profesorice Marine Đira, s time da su je od početka zamislili kao participativnu likovnu aktivnost namijenjenu ravnopravnom sudjelovanju svih uključenih, onda i ostvarivanju takvih likovnih rješenja koja do punog izražaja ne dolaze samostalno nego tek u odnosu s drugima.

Tematski je radionica bila posvećena nadolazećim blagdanima tako da su njezini sudionici na početku raspravljali o tome kako poznati umjetnici poput Salvadora Dalija, Andyja Warhola i Keitha Haringa doživljavaju Božić. Potaknuti umjetničkim djelima prisjetili su se nekih starih božićnih ukrasa poput oraha i salon bombona, raspravljali o tome kako na Božić mogu asocirati i neki neuobičajeni motivi poput leptira, pogotovo kada ih umjetnik skladno uklopi u svoje slikarske kompozicije, ali i o tome kako se prilično složene ikonografske teme poput Isusovog rođenja mogu na dojmljiv način izraziti u svega nekoliko kvalitetno povučenih poteza…

Nakon razgovora su sudionici radionice, uključujući studente i njihovu nastavnicu, pristupili realizaciji pomalo neobičnog likovnog zadatka u tehnici akvarela. Svatko od prisutnih dobio je jedan dio netom analizirane slike i prema njoj izvodio svoju vlastitu slikarsku reinterpretaciju, s time da se pritom mogao poslužiti i flomasterima i korektorima i krep trakama, dakle svih onim „pomoćnim“ sredstvima za rad u akvarelu, tipičnima primjerice za društvene mreže.

Realizacija likovnih radova bila je, baš poput umjetničkih djela, daljnji povod za razgovor. Nekima od sudionika radionice susret s akvarelom dogodio se nakon zaista mnogo godina, neki od prisutnih istaknuli su da se redovno izražavaju u slikarskim medijima, a neki da su skloniji vezu ili čak radu u epoksi smoli… S obzirom na njihove raznolike interese razgovor se nastavio prema okvirnom planiranju neke sljedeće radionice, motiva i likovnih tehnika u kojima bi se rado htjeli okušati.

Konačni poticaj za razgovor bili su gotovi likovni radovi i njihovo međusobno kombiniranje u raznolike slikarske kompozicije, od kojih se svaka pokazala posebnom i drugačijom. Zbog dojmljivih rezultata dogovoreno je da se radovi nastali na radionici predstave i drugim studentima Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja koji joj nisu prisustvovali, ali zato jesu u nekim pripremnim aktivnostima. Međugeneracijski susret pokazao se tako kao mjesto uzajamnog učenja, i to onog najljepšeg – neopterećenog nekom strogom formom, koje nije ostalo samo među sudionicima radionice nego će se nastaviti širiti i izvan nje.

U osmišljavanju, organizaciji i realizaciji radionice sudjelovali su sljedeći studenti Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja: Valentina Bartula, Paola Brnin, Martina Hižak, Lucija Kraljić, Ani Matić, Ana Paola Potočnjak, Katarina Svičarević, Nikolina Šustić, Marija Vidušić, Anđela Vukas i Nika Vuković.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

MASLENICA: Uđite u Novu godinu s koncertom Petra Dragojevića!

Objavljeno

-

By

Nakon mjeseca ispunjenog bogatim adventskim programom, večerima lokalne gastronomije, dječjim predstavama, koncertima i stand-up večerima, Advent u Maslenici polako se približava svom velikom završetku. Iza nas su trenuci druženja, smijeha i blagdanskog ugođaja koji su Maslenicu tijekom prosinca pretvorili u mjesto okupljanja svih generacija.

Sada je vrijeme za najluđu noć u godini i oproštaj od stare godine u pravom blagdanskom duhu.
U središtu Maslenice, na Pijaci, posjetitelje očekuje svečani doček Nove 2026. godine uz dobru glazbu, ples i pozitivnu energiju. Večer će započeti u 20 sati uz DJ Matu, koji će zagrijati atmosferu, a vrhunac programa od 22 sata donosi koncert Petra Dragojevića. Njegovi prepoznatljivi hitovi, emocija i energija publiku će povesti u Novu godinu na najbolji mogući način.

„Pozivamo sve mještane i goste da nam se pridruže na završnici Adventa u Maslenici i zajedno nazdravimo novim počecima, uz glazbu, radost i zajedništvo“, poručili su iz Turističke zajednice Općine Jasenice.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Jučer u Biogradu i Ždrelcu dvojica vozača isključena iz prometa zbog prometnih prekršaja

Objavljeno

-

By

U Biogradu vozio bez položenog vozačkog ispita

Jučer, 29. prosinca u 12.48 sati u Biogradu u Ulici šetalište kneza Branimira tijekom nadzora prometa policijski službenici Policijske postaje Biograd zaustavili su automobil zadarskih registarskih oznaka kojim je upravljao 38-godišnji hrvatski državljanin.

Daljnjom kontrolom utvrđeno je da 38-godišnjak vozilom upravlja prije stjecanja prava na upravljanje odnosno prije položenog vozačkog ispita.

Vozač je isključen iz prometa. Izdan mu je Prekršajni nalog uz novčanu kaznu od 1.320,00 eura.

U Ždrelcu na Pašmanu kod vozača utvrđena koncentracija alkohola od 1,65 promila

Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar su jučer u 23.01 sati u Ždrelcu tijekom kontrole prometa zaustavili automobil zagrebačkih registarskih oznaka kojim je pod utjecajem alkohola u iznosu od 1,65 g/kg upravljao 35-godišnji hrvatski državljanin.

Muškarac je isključen iz prometa te mu je nakon prekršajne obrade uručen prekršajni nalog uz novčanu kaznu od 1.320,00 eura.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu