Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

LIONS KLUB ZADAR / U restoranu A’Mare humanitarna izložba za Udrugu za Down sindrom

Objavljeno

-

Nastavljajući svoje humanitarne aktivnosti Lions klub Zadar zajedno s hotelom A’Mare i zadarskom umjetnicom Anom Kolega priređuje humanitarnu prodajnu izložbu čiji je prihod namijenjen Udruzi za Down sindrom Zadarske županije.

Izložba će biti otvorena u petak, 8.11.2024. u restoranu A’Mare u 18 sati.

Cijena ulaznice iznosi 15 eura i uključuje finger food i piće dobrodošlice.

Prihod od ulaznica kao i prihod koji će se dobiti prodajom slika i drugih umjetničkih predmeta Ane Kolege  – kišobrani, torbe, pregače, šalice i lončići, krpe, razglednice i grafike, uvelike će pomoći članovima Udruge za Down sindrom u provođenju nužno im potrebnih fizikalnih terapija.

Ta zadarska udruga okuplja 36 djece i mladih, većinom od 10 do 25 godina, a zajedno s njihovim roditeljima broji 106 članova. Djeca s down sidromom rađaju se s hipotonijom – slabošću mišića u cijelom tijelu i stalno su im potrebne fizikalne terapije, među ostalima plivanje. Većina ih mora imati trenera koji je stalno s njima i vodi terapije. Humanitarna akcija koja se priprema pomoći će upravo u tom pogledu i, ovisno o prikupljenim sredstvima, pokriti dio troškova terapija plivanja na Višnjiku. Udrugu za Down sindrom Zadarske županije osnovali su 2007. godine roditelji djece s tim sindromom kako bi im osigurali što bolju rehabilitaciju i kvalitetniju integraciju u zajednicu.

Integracija i inkluzija djece kreće u Udruzi koja  na različite načine radi na senzibiliziranju javnosti, na edukaciji asistenata i učitelja pa za razliku od nekada, možemo reći da danas u Zadru, za djecu s down sindromom, imamo deset zaposlenih pomoćnika u nastavi. Sva su djeca uključena u neke vanjske aktivnosti, u plesne primjerice ili sportske klubove, kako bi se za svako  od njih pronašlo najbolje rješenje, bilo obrazovno, bilo zdravstveno ili socijalno. Tako najjednostavnije i najbrže postaju dio društva – kaže predsjednica Udruge Suzana Periša dodajući kako je svaka pomoć u ostvarenju takvog cilja, dobro došla.

Upravo je to i motiv Ani Kolegi za sudjelovanje u ovoj humanitarnoj akciji. – Smatram da je vrlo važno doprinijeti društvenoj zajednici, svatko na način na koji može, s obzirom da je svijet danas individualiziran. Za društvo kao cjelinu se praktički ne mari, a baš to je neophodno za njegov opstanak. Jako mi je drago što mogu pomoći Udruzi za Down sindrom – kaže Ana Kolega, zadarska akademska slikarica, dobro poznata široj javnosti, posebice po razigranoj paleti i dinamičnim kompozicijama prepunih boja i suptilnih detalja. – Promatram i bilježim život, ne samo vlastiti nego i onaj koji se odvija oko mene i prikazujem ga na svoj način, ostavljajući svakome vlastitu interpretaciju onoga što vidi u mojim djelima – govori Ana Kolega koja likovnoj umjetnosti dodaje i pisanje, pjevanje i pokret kombinirajući sve to u razne performanse. Ta šarolikost i šarenilo koje živi vidljivo je i u njenim djelima. – Raznolikost je temelj svijeta u kojemu živimo, ključno je naučiti cijeniti svakog pojedinca, osigurati jednakost za svakog člana zajednice kojemu treba dati priliku za razvoj u skladu s osobnim potencijalom kako bi postao aktivni član zajednice – objašnjava Ana Kolega.

Njezine su riječi i najbolji poziv za dolazak u restoran A’Mare, u petak, 8. 11. kako bi se, bilo kupovinom ulaznice, bilo kupovinom nekog od izloženih djela čija cijena će biti od 25 do više stotina eura i dalje, pomoglo djeci i mladima iz Udruge za Down sindrom Zadarske županije.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) TRADICIONALNO / Barkajoli kod gradonačelnika Erlića

Objavljeno

-

By

U Maloj vijećnici gradonačelnik Šime Erlić danas je ugostio zadarske barkajole Dina Gajića, Šimu i Berta Gregova

Tradicionalno, uoči Božića, u Gradskoj upravi priređeno je primanje za zadarske barkajole. 

– Svjesni smo koliko barkajoli znače Zadru i hvala vam što njegujete našu tradiciju. Nadam se da će uskoro, i to pozitivno i za vas i za nas, biti završena priča oko upisa barkajola na listu nematerijalne kulturne baštine RH što će nam biti dodatni zamah u promociji i vas i našega Zadra, kazao je gradonačelnik Erlić barkajolima uručivši im prigodne darove.

Gradonačelnik Erlić zahvalio im se za njihov rad, trud i trajan doprinos turističkoj promociji grada. 

U neformalnom razgovoru uz prepričavanje anegdota koje svakodnevno doživljavaju kroz svoj posao, barkajoli su gradonačelniku iznijeli potencijalne probleme u radu, svoja zapažanja, primjedbe i prijedloge o svemu što bi se još moglo učiniti kako bi ovaj vid turističke ponude, ali i tradicionalnog načina prijevoza građana, bio još dostupniji, sigurniji i ugodniji.

– Na usluzi smo turistima, ali i našim građanima koji čine 20 posto putnika koji biraju barku za prijevozno sredstvo do Poluotoka, i obrnuto. Kod korekcije cijena, bili smo oprezni, vožnju turistima naplaćujemo dva eura, dok je ona za lokalno stanovništvo jedan euro, kazao je Berto Gregov, jedan od zadarskih barkajola.

Danas plove ukupno tri barke, sve u vlasništvu aktivnih barkajola. Aktivni su Zvonko Gregov, njegovi sinovi Berto i Šime GregovŠime Begonja te najmlađi trenutno aktivni barkajol Dino Gajić. Među aktivnim barkajolima četvorica su vlasnici obrta koji su registrirani za prijevoz putnika. Iz gradske blagajne, kao i svake, i ove godine bit će im plaćeni doprinosi poput mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. 

Uz gradonačelnika Erlića, na prijemu za barkajole bili su Ante Ćurković, zamjenik gradonačelnika, Dolores Kalmeta, pročelnica Upravnog odjela gradsku samoupravu i opće poslove i Dina Bušić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i sport. Upravo zahvaljujući tom gradskom Odjelu, u srpnju 2025. godine Ministarstvu kulture i medija poslan je elaborat s prijedlogom da barkajoli budu prepoznati kao nematerijalna kulturna baština i budu upisani u Registar kulturnih dobara. Poseban doprinos kao inicijatorica te priče dala je Zrinka Brkan Klarin, povjesničarka umjetnosti i arheologinja, zaposlena u Upravnom odjelu za kulturu i sport, koja je prikupila brojne materijale o ovom tradicijskom obrtu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

“MAJČINA RIJEČ” / U ponedjeljak predstavljanje knjige fra Andrije Bilokapića

Objavljeno

-

By

Predstavljanje knjige ‘Majčina riječ’ fra Andrije Bilokapića održava se u ponedjeljak, 8. prosinca, u samostanu sv. Frane u Zadru, s početkom u 20 sati.

Predstavljači su Stjepan Lice, fra Jozo Grbeš i mons. Želimir Puljić. 

Zahvalu će uputiti autor Bilokapić i Vedran Vidović.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

ZAŠTITNIK DJECE, POMORACA, PUTNIKA… / Sutra je blagdan sv. Nikole. Svečano u katedrali, te u Crnom i Kistanjama

Objavljeno

-

By

Župa sv. Nikole u Crnom slavi 310. obljetnicu posvete župne crkve sv. Nikole i dobiva relikviju sv. Nikole. Tim povodom, na blagdan sv. Nikole, u subotu, 6. prosinca, svečano misno slavlje u 10,30 sati i procesiju predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Na blagdan sv. Nikole biskupa, zaštitnika pomoraca i ribara, u subotu, 6. prosinca, u katedrali sv. Stošije u Zadru, svečano misno slavlje za pomorce i ribare s početkom u 18 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Nakon mise, na gatu zadarske rive u more će se baciti vijenac i nadbiskup će predvoditi molitvu za pokojne pomorce i ribare.

Na blagdan sv. Nikole u župi Kistanje, u subotu, 6. prosinca, svečano misno slavlje u 11 sati u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa predvodi gospićko – senjski biskup Marko Medo.

Sv. Nikola je na osobiti način zaštitnik Janjevaca koji nastanjuju Kistanje.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu