Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / OŠ Šime Budinića i Gimnazija Jurja Barakovića pobjednici Vjeronaučne olimpijade za Zadarsku nadbiskupiju

Objavljeno

-

Učenici Osnovne škole Šime Budinića i srednjoškolci Gimnazije Jurja Barakovića iz Zadra pobjednici su Vjeronaučne olimpijade za Zadarsku nadbiskupiju održane u petak, 22. ožujka, u Katoličkoj osnovnoj školi Ivo Mašina u Zadru.

Tema ovogodišnje Olimpijade je ‘Socijalni nauk Crkve’. Natjecanje se sastojalo od pisanog testa i usmenog dijela natjecanja u Milijunaku, a sudjelovalo je deset osnovnih škola i osam srednjih škola. Pobjedničku ekipu Osnovne škole Šime Budinića, Zadar čija je mentorica Blaženka Marčina (62,5 osvojenih bodova) čine učenici: Filip Mišulić, Ivan Jednaković, Josip Jednaković i Ante Vucić. Drugo mjesto među osmoškolcima osvojila je OŠ Šimuna Kožičića Benje (s. Ivka Šašo), a treće mjesto OŠ Smiljevac – Zadar (Anica Galešić).

Ostali sudionici prema osvojenom mjestu na natjecanju su: OŠ Kistanje (s. Blaženka Delonga), Sveti Filip i Jakov (Gabriela Vodopija), Benkovac (Mirjana Buljat), Bartula Kašića, Zadar (Jolida Klarić i Ana Kajić), Braća Ribar, Posedarje (Anita Vedrić), Petra Zoranića, Jasenice (Ruža Knez) i Privlaka (Ankica Blažević).

Pobjedničku ekipu Gimnazije Jurja Barakovića, Zadar (59 osvojenih bodova) čiji je mentor Slobodan Šarić čine učenici: Lada Lukšić, Luciano Smoljan, Sara Valjin, Lara Šušić i Agata Ražov. Drugo mjesto među srednjoškolcima osvojila je Klasična gimnazija Ivana Pavla II. Zadar (s. Viktorija Gadža), a treće mjesto Gimnazija Vladimira Nazora Zadar (Jelena Mičić). Poredak ostalih srednjih škola sudionika prema osvojenom mjestu je: Gimnazija Franje Petrića, Zadar (Marija Jozić Klanac), Srednja škola Biograd na moru (Anđelo Dušković), Medicinska škola Ante Kuzmanića, Zadar (s. Danijela Kovačević), Srednja škola kneza Branimira, Benkovac (Hrvoje Oštrić) i Obrtnička škola Gojka Matuline, Zadar (Vesna Čirjak).

Prije početka natjecanja, u sportskoj dvorani škole, učenici OŠ Ivo Mašina izveli su prigodni program recitacija i pjesama. Prisutnima se obratio i zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Nadbiskup je zahvalio i čestitao svim sudionicima, učenicima i mentorima, školama, ravnateljima i organizatorima natjecanja, rekavši da mu je drago što su učenici došli do razine županijskog natjecanja; već to predstavlja njihov uspjeh.

„Nije važno tko će osvojiti prvo mjesto, nego je važno koliko dobra ste vi već pokazali time što ste uz sve obaveze koje imate u školi, uspjeli proučavati potrebne materijale. Olimpijada je lijepi događaj, a njen cilj je da tu pripremu i sudjelovanje doživite i za sebe osobno kao važan dio života, uz znanje koje stječete o tome što Crkva uči o socijalnom nauku Crkve. Da možemo još dublje, iskreno zaživjeti i upoznati našu vjeru. Važno je da upoznamo pravo, istinsko lice Crkve“, poručio je mons. Zgrablić učenicima, istaknuvši: „Crkva, to smo mi. Upoznajući lice Crkve, upoznajemo lice Isusa Krista, a onda možemo ljubiti i radosno živjeti“. Nadbiskup je rekao da je najveće bogatstvo toga natjecanja u tome koliko je svatko od učenika za sebe primio dobrobiti od proučavanja te tematike, upoznavanja i toga segmenta života Crkve.

Sudionicima Olimpijade obratio se i don Gašpar Dodić, predstojnik Katehetskog ureda Zadarske nadbiskupije. „Svi ste izvrsni jer dodatno ulažete snage, vrijeme i znanje i time svjedočite kako volite predmet vjeronauka; vjeru i uljudbu potvrđujete samozatajno i oduševljeno“, poručio je don Gašpar učenicima, rekavši da su oni primjer kako prepoznavati Isusa na putu prema Kraljevstvu Božjem. „Kristovo lice ostaje urezano u našim srcima i želi se vidjeti i prepoznati u najmanjima, a to ste i vi“, rekao je don Gašpar učenicima.

U duhu teme socijalnog nauka Crkve, don Gašpar je citirao  Isusovu riječ: „Što god učiniste jednom od ove moje najmanje braće, meni učiniste“ (Mt 25,31-46).

Podsjetio je na misao njemačkog filozofa Martina Heideggera koji je 1950. g. rekao: „Vrijeme noći svijeta je vrijeme siromaštva. Svijet je već postao toliko siromašan, da ne zna prepoznati nedostatak Boga kao nedostatak“. To rezultira da današnji svijet veliča zloću, besramnost, nagrađuje zle, bahate. Bogati se predstavljaju kao uzori, bez obzira na to kako su se obogatili, a dobrotvorna djela često su samo fasada za čišćenje savjesti. Postigli smo ogroman napredak proteklih tisućljeća. Uspjeli smo letjeti kao ptice, plivati ​​pod vodom kao ribe, otići na Mjesec i poslati sonde na Mars. Sada smo čak i sposobni klonirati život. Ipak, uz sav taj napredak, nismo u miru ni sami sa sobom ni sa svijetom oko nas. Doista, čovjek nikada nije bio tako siromašan, otkako se toliko obogatio“, upozorio je don Gašpar, istaknuvši da je napredak važan jer otvara nove horizonte.

„Tehnika nam olakšava život; znanost objašnjava mnoge tajne prirode. Ali, čovjek u sebi ima misterij transcendencije, ljubavi, istine koja nadilazi svaku prostornu i vremensku dimenziju. I zato žudi za apsolutnom puninom, njeguje neograničene želje, nastoji doseći božansko“, rekao je don Gašpar, podsjetivši na Isusovu riječ„Ja dođoh da život imaju, u izobilju da ga imaju“ (Iv, 10, 0.)

„U svijetu postoji puno hrabrih ljudi koji samozatajno, bez pompe ili medijske priče žrtvuju svoje znanje, umijeće i snage s vedrinom i oduševljenjem za druge ili za ideal, spremni zaboraviti sebe, poput pšeničnog zrna. Potrebna je puno zahtjevnija hrabrost služiti siromasima svaki dan ispunjavajući ljudski i vjerski poziv, nego dignuti se u zrak, u senzacionalnost koja te zavarava. Osim pronađenog rješenja za rješavanje problema, potreban je stav onih koji znaju prepoznati ‘blago skriveno na njivi’“, rekao je don Gašpar, istaknuvši potrebu hrabrih svjedoka vjere koji prepoznaju Isusa Krista osobito u najmanjima i najugroženijima.

Don Gašpar je čestitao i zahvalio svim sudionicima Olimpijade na radu i trudu: učenicima, mentorima i organizatorima natjecanja, članicama Povjerenstava i don Rolandu Jeliću, ravnatelju škole Ivo Mašina na domaćinstvu i gostoprimstvu.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić / Ivan Kapović (slike pobjedničkih ekipa)

 

ZADAR / ŽUPANIJA

(NYIOOC 2024) ZADARSKI MASLINARI SJAJNI U NEW YORKU: Pakoštanci osvojili pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Objavljeno

-

By

Pakoštanci: Ante Vulin, Danijela Lalin i Tomislav Čudina. Na forografiji nedostaje  Mario Barešić iz Draga

Treći smo na svijetu, a kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli, kaže Ante Vulin, nagrađivani maslinar iz Pakoštana

Hrvatski maslinari mogu početi slaviti  uspjeh postignut na upravo završenom najvećem i najprestižnijem  svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2024 (World Olive Oil Competition  New York).

“Treći smo na svijetu. Iako s manje uzoraka ponovili smo uspjeh iz prošle godine kada smo također osvojili treće mjesto”, prokomentirao je upravo objavljene rezulate Ante Vulin, maslinar iz Pakoštana u Dalmaciji. On je i ove godine za svoju robnu marku Antino Santa Lucija  od sorte Oblica dobio zlatno odličje.

Ispred Hrvatske samo Italija i Amerika

Ponosni su i ostali hrvatski maslinari.  U konkurenciji 913 uzoraka iz zemalja sjeverne hemisfere sa svojih 97 ekstra djevičanskih ulja, osvojili  su ukupno 80 nagrada od kojih 62 zlatne i 18 srebrnih.

Ispred Hrvatske su samo Italija  i SAD. Talijanski maslinari su ove  godine na NYIOOC prijavili  217 uzoraka i osvojili 140 nagrada (95 zlatnih i 45 srebrnih). Po prvi put na visoko drugo mjesto probile su  se Sjedinjene američke države.  Sa  140 prijava američki maslinari osvajaju 93 nagrade (60 zlatnih i 33 srebrne). Četvrta Španjolska  124 uzorka 80 nagrada (61 zlato i 19 srebro).

“Kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli”, kaže Vulin.  Od još nekolicine hrvatskih maslinara čuli smo slične prijedloge. Neki misle da bi, kao na Olimpijadi i sličnim sportskim natjecanjima,  zlatne medalje trebale biti glavni kriterij za plasman svake pojedine države.

  Već i letimičan pogled na ostvarene rezultate govori da su hrvatski maslinari  po stopi uspješnosti daleko najbolji. Od 97 prijava  dobivenih 80 nagrada uspješnost iznosi  iznosi  82 posto, dok Italija ima  65 posto uspješnosti, SAD 66, Španjolska 65, Grčka 52, Portugal 50 itd.

Ante Vulin: Po uspješnosti mi smo ispred svih

“Mi nemamo velike površine  ni količine ulja. Nemamo ni rafinerije.  Ali imamo, tradiciju, sortiment, prirodni način uzgoja, zdrave plodove i vrhunsko  ulje.  poručuje Vulin.

Doprinos maslinara Zadarske županije

Iz Pakoštana,  uz Vulina,  su njih još trojica  osvojili nagrade na upravo završenom NYIOOC-u: Tomislav Čudina sa uljem Olea Viola,  Mario Barešić sa robnom markom Skiper i OPG Lalin sa  svojima Dalma Oleum Oblica i Dalma Oleum Premium. Znači,  četiri Pakoštanca  osvojila  pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Svoj doprinos velikom hrvatskom uspjehu u New Yorku dali su  i maslinari iz drugih mjesta u  Zadarskoj županiji. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada sa dva zlatna odličja za svoja ulja Forticu Šoltanku i Forticu – Coratina/Leccino,  OPG Morović iz Sali na Dugom Otoku sa robnom markom  Nai 3.3. zatim Miodrag Deša iz Zadra sa svojom Oblicom  iz  maslinika na području općine Poličnik, Grupa Nida sa  robnom markom Grgur iz maslinika na području Nina te PZ Maslina i vino iz Tinja za svoju Light Selektion od sorti Oblica, Istarska Bjelica, Lecino, Buža, Frantoio, Ascolana tenera i Carolea.

“Možemo biti zadodoljni doprinosom maslinara iz Zadarske županije velikom uspjehu Hrvatske  na najvećem svjetskom natjecanju u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku”, kaže dr. Ivica Vlatković i dodaje: “ Hrvatska je mala zemlja, ali velesila po kvaliteti maslinovih ulja, što se potvrđuje iz godine u godinu”.

 Uspjeh je tim veći ako se zna  s kakvim su se sve problemima  naši maslinari borili  u 2023. malinarskoj godini, počevši od vremenskih nepogoda do štetnika.  “Sve se to odrazilo na količini pa i kvaliteti maslinovih ulja, ali oni najbolji su dokazali da i u najtežim uvjetima mogu proizvesti vrhunska ekstra djevičanska ulja”, kaže Vlatković.

Od 2017. godine otkad sudjeluje na najvećem svjetskom natjecanju u New Yorku njegova ulja su dosad osvojila  ukupno 15 nagrada što ga svrstava među četiri najuspješnija proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja  u Hrvatskoj.

Obećavajuća  situacija u maslinicima

Vlatković kao i ostali hrvatski maslinari zadovoljni su dosadašnjim tijekom ove maslinarske godine. “ Situacija u maslinicima je obećavajuća. Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa su masline pune cvijeta. Očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko, ali svi su izgledi da ćemo imati uspješnu kampanju. Puno uspješniju od protekle godine, a to znači i puno više ulja  na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete u New Yorku”, poručuje Ivica  Vlatković, kojega smatraju   najboljim maslinarom među liječnicima i najboljim liječnikom među maslinarima.

Dr. Ivica Vlatković zadovoljan doprinosom maslinara Zadarske županije

A Vlatković i ostali uspješni hrvatski maslinari ne kriju  da “žive za dan” kad će Hrvatska   na NYIOOC-u osvojiti još više  nagrada. Najviše od svih zemalja sjeverne  hemisfere gdje se preradi više od 90 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja.   Ako je suditi po obećavajućem stanju u maslinicima  možda im se snovi ostvare već iduće godine  na NYIOOC 2025. Do tada, držimo im palčeve da proizvedu još više vrhunskih ulja i popnu se na vrh svijeta ispred Italije, SAD,  Španjolske, Portugala, Grčke, Turske  i ostalih maslinarskih velesila.

N.J./Dani masline

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VIDEO / Na potopljenom lokalitetu kod Korčule ljudi su prije 6.900 godina uzgajali bademe i masline

Objavljeno

-

By

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru nastavlja s istraživanjima 7.000 godina starog neolitičkog potopljenog lokaliteta Soline na otoku Korčuli. Sustavna istraživanja vodi izv. prof. dr. sc. Mate Parica.

Iako još traju istraživanja, otkriveni su ostatci veće kamene arhitekture unutar nalazišta, s jasno definiranom linijom obalnoga zida. Uz izvrsno sačuvani suhozid, na mjestu gdje cesta ulazi u naselje vidi se proširenje te se može pretpostaviti da su na tom mjestu bile dvije povišene kružne konstrukcije, izvorno učvršćene drvenim pilonima zabijenima u tlo.

U prošlogodišnjim istraživanjima pronađeno je nekoliko koštica maslina, te mnoštvo ljuštura badema. Radiokarbonske analize su učinjene direktno na koštici masline i ljušturi badema i pokazuju okvirnu starost od 6.900 godina.

– U vrijeme prije gotovo 7.000 godina na ovom prostoru evidentan je uzgoj bajama, dok su masline najvjerojatnije trgovinom uvezene s istočnog Mediterana, i to su zasad najstariji tragovi maslina na Jadranu, ističe Parica.

Istraživanja financiraju Hrvatska zaklada za znanost (Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskog dijela Jadrana) i udruga Lipa rič (sredstva Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije). Uz Sveučilište u Zadru, sudjeluju arheolozi iz različitih institucija i tvrtki: Dubrovački muzeji, Muzej grada Kaštela, Muzej grada Korčule, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru te Kantharos d.o.o.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRED VRATIMA PROMJENA VREMENA! / Nakon sunčane nedjelje, u ponedjeljak naoblaka, od utorka kiša i pljuskovi s grmljavinom

Objavljeno

-

By

Danas većinom sunčano, mjestimice uz promjenljivu naoblaku. Osobito sredinom dana lokalno će biti pljuskova praćenih grmljavinom, ponajviše na istoku zemlje. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na Jadranu jugozapadni. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 21 i 26 °C.

U ponedjeljak promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na istoku i jugu. Mjestimice kiša već prijepodne u Gorskoj Hrvatskoj, popodne i u obliku lokalnih pljuskova praćenih grmljavinom, osobito na zapadu. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 8 do 12, na obali i otocima između 13 i 17 °C. Najviša dnevna većinom između 20 i 25 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na jugu, a povremena kiša i pljuskovi praćeni grmljavinom bit će češći na kopnu i na sjevernom Jadranu, u oblačniju srijedu i drugdje. Vjetar slab i umjeren jugoistočni, na moru će postupno jačati jugo. Temperatura uobičajena za doba godine, neće se bitno mijenjati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu