Connect with us

magazin

PREPORUKA LIJEČNIKA U SEZONI VIROZA: Jelo po receptu vaše bake sprječava bolest i ubrzava oporavak

Objavljeno

-

Pexels

Prema riječima liječnice Milke Raičević, za prehranu koja jača imunitet ključne su četiri namirnice: južno voće, pileća juha, čaj s medom i vitaminom C.

“Svakodnevno smo izloženi potencijalno štetnim mikrobima svih vrsta, pogotovo sada kada je zahladilo i vlaga se povećala. Nekad je naše tijelo u stanju prepoznati napadače – viruse, bakterije i parazite – i odmah ojačati svoju obranu, a nekada poklekne”, objašnjava dr. Milka Raičević, DokTok liječnica.

“Urođeni imunitet je prva linija obrane. Koža nas štiti od većine patogena, a tu je i sluz koja ih zadržava, želučana kiselina koja ih uništava, enzimi u našem znoju i suzama koji pomažu u stvaranju antibakterijskih spojeva, stanice imunološkog sustava koje napadaju neželjene strance. Adaptivni, stečeni imunitet pokušava ih prepoznati i prevladati. Limfni čvorovi, mliječna žlijezda, koštana srž, slezena stvaraju antitijela, uključuju se u borbu; dobra im je strana što pamte grabežljivce te ih, kada ponovno uđu u tijelo, učinkovitije i brže uništavaju. U tome im pomažu tjelovježba, san, niski stres i prehrana.”

Vitamin C ipak nije dovoljan

U sezoni infekcija, posebice dišnih putova, ljudi često konzumiraju hranu i suplemente za koje vjeruju da jačaju imunitet, a u tom kontekstu dr. Raičević kao neizostavne ističe četiri stavke – južno voće, pileću juhu, čaj s medom i vitaminima C, prenosi nova.rs.

Kako napominje, vitamin C nudi određenu zaštitu, ali ne dovoljnu jer svaka faza tjelesnog imunološkog odgovora ovisi o prisutnosti mnogih mikronutrijenata.

“Stoga u prehranu treba uvrstiti namirnice bogate vitaminom D, cinkom, selenom, željezom i proteinima, a izbjegavati ultraprerađenu hranu, rafinirani šećer i velike količine crvenog mesa koji potiču poremećaje rada crijeva i guše imunitet. Starenje je često povezano s nedostatkom mikronutrijenata, a imunološka funkcija kod drugih može biti pogoršana lošom prehranom, pretilošću ili pothranjenošću, konzumacijom alkohola, kroničnim bolestima, autoimunim poremećajima, kroničnim psihičkim stresom, toksinima iz okoliša. Sve su to razlozi da se organiziramo tako da nam prehrana bude uravnotežena; ako nam nedostaje jedan ili više nutrijenata, proizvodnja i aktivnost imunoloških stanica i antitijela su poremećeni.”

Što točno treba jesti

“U tom razdoblju važna je i prehrana bogata biljnim vlaknima. Prehrana bogata vlaknima, voćem, povrćem, posebice mahunarkama, ali i cjelovitim žitaricama podupire rast i održavanje korisnih mikroba u crijevima. Prebiotičke namirnice uključuju češnjak i luk, poriluk, šparoge, banane, artičoke, kupus i morske alge – također su bogate oligosaharidima. Blagotvorna je i hrana bogata probioticima poput kefira, jogurta s aktivnim kulturama, fermentiranog povrća, nama omiljenog kiselog kupusa…”

Kuhanje domaće pileće juhe vrijedno je truda

Primijetili ste da pileća juha zaslužuje posebno mjesto, a posebno ona prava, domaća, koje se sjećate od djetinjstva, vjerojatno iz bakine kuhinje.

“Što se tiče pileće juhe, ne postoje klinička istraživanja koja bi pokazala da pileća juha sprječava bolesti i ubrzava oporavak više od gore navedenih namirnica. No, kada uzmemo u obzir njezine sastojke, čini se da je kuhanje domaće pileće juhe vrijedno truda.

Prije svega, lagana je za želudac kada nam je apetit slab, osigurava tekućinu i elektrolite kako bi se spriječila dehidracija do koje lako može doći uz temperaturu, a sadrži i razne hranjive tvari koje sudjeluju u imunološkom sustavu: proteine ​​i cink iz piletina, vitamin A iz mrkve, vitamin C iz celera i luka te antioksidansi u luku i začinskom bilju. To je ukusna i utješna hrana koju možete uključiti na svoj jelovnik kada se ne osjećate dobro, a ne treba vam recept.”

Suplementi su poželjni – i to ovi

“Nedostaci pojedinih hranjivih tvari mogu promijeniti imunološki odgovor, stoga su suplementi poželjni. Osim navedenih vitamina i minerala, najbolje je da sadrže i vitamine A, B6, E, folnu kiselinu i bakar. Djeluju kao antioksidansi, štite zdrave stanice, podržavaju rast i aktivnost imunoloških stanica i proizvode antitijela.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Magazin

Ova mjesta u kući insekti obožavaju: Evo kako da ih učinite nepoželjnima za štetočine

Objavljeno

-

By

Malo je kuća u kojima nema barem jedne vrste kukaca. Ne samo da ih je neugodno vidjeti, već su i prave štetočine. Termiti i pauci pojest će vaš namještaj i tkanine, dok su muhe izvor zaraze i infekcije. Zato je dobro znati koja mjesta u kući insekti vole, a kako se tamo ne bi smjestili, najbolje ih je učiniti neprivlačnima kako kasnije ne bi bilo problema.

Vlažna mjesta

Tamo gdje ima odvoda – kupaonica, kuhinja, mjesta oko umivaonika i sva mjesta gdje ima (ostataka) hrane pravo su carstvo raznih malih neugodnih posjetitelja, piše Krstarica.

Kućni insekti, poput žohara, jednostavno bujaju na tim mjestima i mogu biti neugodno iznenađenje. Jedini lijek protiv vlage je provjeriti rade li ventili za vodu i odvodi kako se vlaga ne bi nakupljala.

A što se tiče hrane, pospremite za sobom i ne ostavljajte ništa na njima dostupnim mjestima jer ih se još dugo nećete moći riješiti (u ovu bandu buba spadaju i gladni mravi).

Sobne biljke

Pravi su mamac za kukce. Što je još gore, kukci su također dokaz da ne vodite dovoljno računa o svojim sobnim biljkama jer ih ne zalijevate kako treba.

Naime, ako ih previše zalijevate, a u tanjuriću na kojem stoje ima previše vode, stvaraju se super vlažni uvjeti, što oni vole.

Pustite biljke da dišu, a u prostoriji osigurajte dovoljno zraka da isuši vlagu i smanji razvoj gljivica koje izjedaju biljku. Tako ćete se spasiti od insekata.

Prezrelo voće

Sigurno ste primijetili roj malih mušica ili kućnih mušica kako lebdi nad zdjelom prezrelog voća. Za njih je to prava poslastica, pa takve plodove prvo stavite u plastičnu vrećicu, a tek onda bacite u smeće (a najbolje ih je pojesti prije nego počnu truliti). Isti je slučaj i s otvorenim limenkama i bocama sokova.

Stari papir

Knjige koje godinama stoje na policama, stare novine, hrpe faktura, letaka, pisama i svih vrsta papira predstavljaju raj celuloze kojom se hrane domaći kukci, posebno pauci, ali i žohari.

Zato ih pokušajte što manje držati na stolovima, komodama i policama, a knjige kojih se ne možete odreći stavite u lijepe plastične kutije koje se zatvaraju.

Bijele žarulje

Kućni kukci redovito idu na plavo i bijelo svjetlo, a odbijaju ih crvena, narančasta i žuta svjetla. Stoga LED lampe zamijenite onima čija je svjetlost toplija, barem u razdoblju kada ima najviše insekata, a to je ljeto.

Kartonske kutije

Vjerojatno vam je najlakše staviti stvari u kartonske kutije, ali morate znati da su one hrana za kukce, posebno termite, jer se hrane čak i ljepilom koje se nalazi na njihovim rubovima.

Kukci oblažu te kutije svojim izlučevinama i tako privlače druge vrste. Budući da vole živjeti u gužvi, uskoro se nećete moći braniti.

Nabavite plastične vrećice koje se mogu ponovno zatvoriti i problem više neće postojati.

Sirovo drvo

Nelakirane daske i drvo neodoljivi su – pčelama. U svoje rupe polažu jaja, produbljujući ih još više.

Stoga drva za ogrjev prekrijte plastičnim folijama, a drvene ograde i podove terasa obojite ili premažite nekim zaštitnim materijalom koji će u potpunosti zatvoriti udubljenja i rupe u drvu.

 
Nastavi čitati

Magazin

Španjolski sud odbacio drugu tužbu protiv Shakire zbog poreza

Objavljeno

-

Španjolski sud odbacio je u četvrtak poreznu istragu protiv kolumbijske pop zvijezde Shakire nakon što su tužitelji odlučili da neće podizati optužnicu.

Shakira se prošle godine dogovorila o nagodbi kako bi izbjegla suđenje u Barceloni zbog optužbi da Španjolskoj nije platila 14,5 milijuna eura poreza na dohodak od 2012. do 2014. Prijetila joj je i druga istraga zbog navodne prijevare na porezu na dohodak i imovinu 2018.

Sud u gradu Espluguesu de Llobregatu, u blizini Barcelona, objasnio je da nema dokaza za tvrdnju tužitelja da je Shakira “svjesno i dragovoljno izostavila informacije i dokumentaciju” prilikom pripreme prijave poreza 2018. 

Pjevačica, koja je prodala milijune albuma širom svijeta, živjela je s bivšom španjolskom nogometnom zvijezdom Gerardom Piqueom 11 godina i zajedno imaju dvoje djece. Nakon razlaza preselila se Miami. 

 
Nastavi čitati

Magazin

Šest okidača astme za koje se ne biste nadali

Objavljeno

-

By

Ako bolujete od astme, vjerojatno znate da okidače vaših simptoma nije uvijek lako predvidjeti. Mogu se mijenjati tijekom vremena ili čak ovisno o godišnjem dobu.Hladan zrak može otežati disanje tijekom zime, a isti učinak ima pelud u toplije vrijeme. Osim toga, vjerojatno ste čuli za druge uobičajene okidače kao što su grinje, dlake kućnih ljubimaca, onečišćenje i dim cigareta.

Međutim, možda niste znali da hrana poput kobasica, hormonalne promjene, emocije poput stresa ili ljutnje, pa čak i okruženje u kojem radite mogu potaknuti napadaj astme koji je potencijalno opasan za život, piše Klix.ba.

Hrana u kojoj se nalaze sulfiti i histamini

Ako imate astmu, možete biti osjetljivi na sulfite i histamine, koji mogu biti prisutni u određenoj hrani i alkoholu. Njihovo konzumiranje može izazvati simptome kao što su kašalj, teško disanje i nedostatak zraka.

Sulfiti se koriste u nekim prerađenim mesnim proizvodima poput kobasica i hamburgera, u ukiseljenoj hrani i octu, sušenom voću te džemovima od povrća i voća.

Gazirana pića, koncentrati voćnih sokova, sokovi od povrća, također, mogu sadržavati sulfite. Kako biste provjerili sadrži li vaša hrana ili piće sulfite, obratite pažnju na E brojeve od E221 do E228 na etiketama.

Plivanje

Za neke astmatičare plivanje u bazenu moglo bi biti rizično, jer oni sadrže kemikalije poput klora za uklanjanje bakterija i drugih klica i održavanje vode čistom.

Klor, kao i dezinficijensi poput izbjeljivača, mogu izazvati napadaj astme. Ako primijetite da vas steže u grudima dok se sunčate uz bazen, to bi moglo značiti da ste osjetljivi na ove kemikalije.

Vaše radno okruženje

Puno vremena provodimo na poslu, pa boravak u okruženju koje izaziva simptome astme može biti problematično.

Profesionalna astma je vrsta astme uzrokovana udisanjem tvari na poslu, poput prašine, para, kemikalija ili čak životinjskog krzna.

Možda nećete odmah osjetiti simptome astme na radnom mjestu jer je potrebno neko vrijeme da imunološki sistem postane osjetljiv na ove okidače.

Ali kad jednom postanete osjetljivi na neku tvar, mogli biste osjetiti simptome astme sljedeći put kada dođete u kontakt s njom.

Strah, ljutnja i uzbuđenje

Snažne emocije kao što su strah, ljutnja, stres, uzbuđenje, pa čak i smijeh ili plač mogu izazvati simptome astme. To je zato što odgovor vašeg tijela na različite emocije mijenja način na koji dišete.

Na primjer, možete početi hiperventilirati kada ste uzrujani, brzo i duboko dišete, što može dovesti do simptoma astme kao što su kašalj, nedostatak zraka ili stezanje u prsima.

Hormonalne promjene

Hormonalne promjene uzrokovane mjesečnicom, trudnoćom ili menopauzom mogu biti okidači astme, iako još nije jasno zašto. Jedna je teorija da bi hormonalne promjene mogle povećati upalu u dišnim putovima.

Dok se kod nekih žena simptomi pogoršavaju tijekom trudnoće, druge primjećuju poboljšanje, a neke, pak, ne primjećuju nikakvu promjenu.

Tokom perimenopauze neke žene s astmom primjećuju da su im se simptomi pogoršali. Neke, čak, mogu dobiti astmu prvi put nakon menopauze.

Mirisne svijeće i štapići

Paljenje mirisne svijeće može se činiti umirujuće, ali ona prilikom gorenja ispušta čestice i druge zagađivače koji, kada se udahnu, mogu iritirati dišne ​​puteve.

Paljenje samo jedne svijeće u sobi može znatno povećati koncentraciju čestica u zraku.

Mirisni štapići mogu biti još gori za astmu, pošto ispuštaju preko 100 puta više čestica nego svijeće. Postoje čak i dokazi da se mirisni štapići povezuju s plućnim bolestima, pa ih treba izbjegavati.

Mirisne svijeće, također, sadrže kemikaliju koja se zove formaldehid, ali ako ih koristite samo povremeno, malo je vjerojatno da će predstavljati veliki zdravstveni rizik.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu