Connect with us

Tech

Apple u velikim problemima: Morat će platiti više od 14 milijardi eura kazne u EU-u?

Objavljeno

-

Apple se našao u velikim problemima zbog spora na Europskom sudu pravde (ECJ) jer je presuda iz 2020. o njegovom poslovanju u Irskoj dovedena u pitanje, što bi u konačnici moglo završiti s kaznom od 14,3 milijardi eura za američkog tehnološkog diva.

Naime, glavni odvjetnik Suda Giovanni Pitruzzella kazao je da ključnu odluku kojom se poništava nalog Europske unije Appleu da Irskoj plati 14,3 milijarde eura zaostalih poreza “treba ostaviti po strani”, piše Financial Times. Iako mišljenja nezavisnih odvjetnika nisu obvezujuća, često utječu na konačne presude najvišeg suda EU-a.

Opći sud, drugi najviši sud u EU-u, presudio je 2020. da Bruxelles nije dokazao Appleovu nezakonitu ekonomsku prednost u Irskoj po pitanju poreza.

“Sud je počinio niz pogrešaka u pravu te nije uspio ispravno procijeniti sadržaj i posljedice određenih metodoloških pogrešaka. Posljedično, mora provesti novu procjenu”, kazao je Pitruzzella.

Odluka ECJ-a očekuje se sljedeće godine. Povjerenica za tržišno natjecanje Margrethe Vestager rekla je 2016. da su posebni porezni aranžmani omogućili Appleovu poreznu stopu ispod jedan posto i dali mu nepravednu prednost u odnosu na konkurente, kršeći pravila bloka o državnoj pomoći.

Irska je 2018. naplatila 14,3 milijarde eura spornih zaostalih poreza i kamata od Applea, koje otad drži na tzv. “escrow” računu dok traje pravni proces. Aidan Regan, izvanredni profesor političke ekonomije na Sveučilišnom koledžu u Dublinu i stručnjak za irski porez na dobit, kaže da je argument Europske komisije bio da je Irska zapravo “dala Appleu nepravednu prednost na tržištu jer su mogli akumulirati toliku dobit bez poreza za takav iznos tijekom dugog perioda”.

Kompanija je ustvrdila da je presuda Općeg suda vrlo jasna da Apple nije dobio nikakvu selektivnu prednost niti državnu pomoć. Irske vlasti također su u četvrtak ponovile svoje inzistiranje da tvrtka nije imala povlašteni tretman.

“Stav Irske je uvijek bio i ostaje da je plaćen točan iznos irskog poreza i da Irska nije dala nikakvu državnu pomoć Appleu”, rekao je ministar financija Michael McGrath u izjavi.

Taj slučaj u fokus kritika stavlja dugogodišnju irsku politiku inzistiranja na niskom porezu na dobit za pokretanje ulaganja. Porezna stopa od 12,5 posto pomogla je privući globalne tehnološke i farmaceutske tvrtke i omogućila im velike povrate, pri čemu su se prihodi od poreza na dobit više nego utrostručili u posljednjih osam godina na rekordnih 22,6 milijardi eura prošle godine, prenosi Poslovni dnevnik.

Irska sada osniva državni fond kako bi uštedjela neočekivane prihode od poreza, ali dok se zemlja u siječnju priprema povećati svoju stopu poreza na dobit na 15 posto prema dogovoru s OECD-om, primici od poreza na dobit naglo su pali u svakom od posljednja tri mjeseca.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Obavijest vozačima: Uočeni problemi s ovim autima. Kod nekih može buknuti vatra ispod haube

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Državni inspektorat (DIRH) objavio je važne obavijesti za vozače jer su kod nekih automobila uočeni problemi pa bi se vlasnici trebali javiti trgovcima.

Honda CR-V

Jedan od spornih modela je Honda CR-V (vozila proizvedena od 1. svibnja 2018. do 1. srpnja 2022.).

Na ugroženim vozilima, u slučaju sudara s prednjim lijevim dijelom automobila, može doći do oštećenja kabela akumulatora. Budući da u kabelu akumulatora nije ugrađen osigurač, u oštećenom kabelu može doći do kratkog spoja što će uzrokovati pregrijavanje žica posljedica čega može biti pojava vatre ispod haube.

Više detalja pogledajte OVDJE.

Dacia Duster II

Vladnici Dacie Duster II (vozila proizvedena 21. srpnja 2022.) trebali bi se obratiti trgovcu kod kojeg su kupili vozila.

Jedno od pogođenih vozila možda je bilo opremljeno nesukladnim lijevim zračnim zavjesama, što povećava rizik od ozljeda vozača ili suvozača.

Više detalja pogledajte OVDJE.

Mercedes-Benz

Obavijest DIRH-a odnosi se na nekoliko modela: AMG GT, C-Klasse, E-Klasse, S-Klasse, SL, CLE, GLC, EQE SUV, EQE, EQS SUV, EQS (vozila proizvedena od 25. siječnja do 17.studenog 2023.).

Navojni spoj uzemljenja od 48 V ispod suvozačkog sjedala je možda zategnut s premalim zakretnim momentom. U tom slučaju, kabelska stopica uzemljenja možda neće biti pravilno pričvršćena i na ovom spoju može porasti električni prijelazni otpor, a kao rezultat, može doći do povećanja temperature na tom dijelu, a time se ne može u potpunosti isključiti i opasnost od požara.

Vlasnici vozila trebaju se obratiti trgovcu kod kojeg su kupili vozila.

Više detalja pogledajte OVDJE.

 
Nastavi čitati

Tech

Znate li da Google potiho snima sve što vi govorite? Evo kako možete isključiti tu opciju

Objavljeno

-

By

Pexels

“Kada je ova postavka glasovne i audioaktivnosti isključena, audiosnimke glasovnih interakcija s Google pretraživanjem, Asistentom i Kartama neće se spremati na vaš Google račun na Googleovim poslužiteljima, čak i ako ste prijavljeni”, objašnjava Google.

Google, tehnološki div čije usluge koristi milijarde ljudi širom svijeta, ima značajku koja mu omogućuje tiho snimanje glasova korisnika koje pohranjuje za druge svrhe.

Google pohranjuje audiozapise aktivnosti korisnika na webu i u aplikacijama, uključujući verbalne interakcije s Pretraživanjem, Asistentom i Kartama, kako bi unaprijedio tehnologije prepoznavanja zvuka.

Nedavno je, međutim, tehnički stručnjak otkrio “cheat code”, za koji tvrdi da može spriječiti Google u bilježenju aktivnosti pametnih telefona korisnika.

Korisnici trebaju prilagoditi svoj Google račun tako što će odabrati odgovarajuće postavke u “Podacima i privatnosti”, kako bi blokirali pristup mikrofonu i kameri tehnološkoj tvrtki, prenosi Večernji list.

Tehnički poduzetnik Jeffrey Castillo podijelio je korisnicima savjet putem videa na Instagramu, objašnjavajući kako mogu isključiti ovu funkciju.

Naime, potrebno je otvoriti aplikaciju Google i kliknuti na “Manage your Google account” (Upravljaj svojim Google računom). Odaberite potom “Podaci i privatnost” i pomaknite se prema dolje do “Postavke povijesti” i odaberite odjeljak “Aktivnost na webu i u aplikacijama”.

Nakon što kliknete na to i pomaknete se prema dolje, trebali biste primijetiti da pored odjeljka “Uključi glasovne i audioaktivnosti” stoji plava kvačica.

Kako biste zaustavili Googleovo “slušanje”, potrebno je poništiti tu oznaku, odnosno maknuti kvačicu. “Kada je ova postavka glasovne i audioaktivnosti isključena, audiosnimke glasovnih interakcija s Google pretraživanjem, Asistentom i Kartama neće se spremati na vaš Google račun na Googleovim poslužiteljima, čak i ako ste prijavljeni”, objasnio je ranije Google.

“Ako isključite ovu postavku glasovne i audioaktivnosti, prethodno spremljeni audiozapis se ne briše. Svoje audiosnimke možete izbrisati u bilo kojem trenutku.”

Google tvrdi da snima samo kratke dijelove razgovora kako bi identificirao koje koristi za prepoznavanje glasovnih naredbi i pružanje odgovora.

Unatoč tvrdnjama Googlea, kao i drugih tehnoloških tvrtki poput Amazona i Applea, da njihovi asistenti poput Alexe i Sirija samo slušaju naredbe, i dalje je velika zabrinutost za sigurnost korisnika.

Postoji ozbiljan rizik od kibernetičkih napada ako kriminalci pristupe računima korisnika ili njihovim pametnim uređajima.

Oni bi mogli preslušati telefonske razgovore i ukrasti osjetljive informacije iz pohranjenih podataka. Kako bi se zaštitili, korisnici se potiču da provjere aplikacije pri preuzimanju kako bi bili sigurni da dolaze iz pouzdanih izvora te da pregledaju dopuštenja aplikacija kako bi ograničili pristup mikrofonu njihovih telefona.

Norton, aplikacija za kibernetičku sigurnost, predlaže korake poput brisanja povijesti glasovnih zahtjeva kako bi se izbrisale informacije o razgovorima, korištenja VPN-a za šifriranje podataka kako treće strane ne bi mogle pristupiti tim informacijama, te redovitog ažuriranja softvera kako bi se održala sigurnost uređaja.

 
Nastavi čitati

Tech

Donosimo popis uređaja u domu koji troše najviše struje

Objavljeno

-

By

Računi za struju su vam ogromni i ne znate kako ih smanjiti? Stručnjaci imaju savjete o tome koje uređaje biste trebali isključiti i na taj način uštedjeti.

Električne sušilice rublja

Mogu potrošiti do 5 kWh električne energije tijekom jednog ciklusa. U nekim državama, to se s vremenom pretvara u ozbiljan iznos na računu.

Prema Liamu Huntu, direktoru Gold IRA Guidea, energetski svjesnije rješenje je iscijediti odjeću s visokom centrifugom prije nego što je objesite da se osuši pomoću užeta za rublje na otvorenom ili sklopive police za sušenje u zatvorenom prostoru.

Staromodne žarulje

Hunt je također primijetio da prelazak na energetski učinkovitu rasvjetu može uštedjeti novac.

“Jeste li znali da LED žarulje troše najmanje 75 posto manje energije i traju 25 puta duže od žarulja sa žarnom niti”, rekao je. “Zamjena žarulja sa žarnom niti za LED žarulje može uštedjeti tonu energije i novca tijekom vremena. LED također emitiraju vrlo malo topline, tako da mogu pomoći da vaš dom bude hladniji u toplijim mjesecima.”

Grijači prostora

Jedan uređaj koji može dodati značajan iznos na vaš račun za struju je grijač prostora. Grijači prostora troše mnogo električne energije i mogu brzo povećati vaše troškove grijanja, prema Scottu Liebermanu, osnivaču Touchdown Moneya.

“Umjesto toga, odaberite energetski učinkovitiji sustav grijanja za svoj dom, poput programabilnog termostata ili centralnog grijanja”, rekao je Lieberman. “Ako morate koristiti grijač prostora, odaberite energetski učinkovit model i koristite ga štedljivo, isključite ga kada niste u prostoriji i usmjerite ga prema vama da se brzo zagrije, a zatim ga isključite.”

Provjerite svoj bojler

U redu, ne možete se jednostavno riješiti bojlera, ali ga možete prilagoditi kako biste uštedjeli novac. Provjerite temperaturu bojlera i smanjite je. “Ovo pomaže u očuvanju energije i smanjuje rizik od opeklina”, rekao je Hunt.

Kate Colarulli, voditeljica strateških uvida u CleanChoice Energy, predložila je ulaganje u pametni termostat.

Energetski vampiri

Samo zato što ste isključili uređaj ne znači nužno da prestaje koristiti električnu energiju.

Neki elektronički uređaji koji su isključeni, ali ostaju priključeni na izvor napajanja, nastavit će crpiti električnu energiju. Ti se uređaji nazivaju “energetski vampiri”, prema Ciscu DeVriesu, bivšem pomoćniku američkog ministra energetike i izvršnom direktoru tvrtke OhmConnect.

Uređaji kao što su kabelske kutije/DVR-ovi i igraće konzole, mikrovalne pećnice, aparati za kavu, grijači prostora, punjači za telefone pa čak i električne četkice za zube mogu dodati i 20 posto vašem mjesečnom računu za struju, rekao je DeVries.

“Kako biste nadvladali ove energetske vampire, koristite pametne utikače ili pametne razdjelnike. Ovi pametni uređaji će detektirati kada više ne koristite uređaj i isključiti napajanje”, rekao je DeVries.

U istom duhu, Colarulli kaže da računala u kućnom uredu mogu trošiti 15-20 vata kada su u mirovanju — tako da isključivanjem računala/prijenosnog računala i pisača kada se ne koriste možete uštedjeti i energiju i novac.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu