Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Zatvoren jubilarni 25. Biograd Boat Show – najveći srednjoeuropski i hrvatski nautički sajam

Objavljeno

-

Najveći nautički sajam u Srednjoj Europi jubilarni 25. Biograd Boat Show, nakon petodnevnog spektakla na moru i niza uspješnih poslovnih okupljanja i dogovora, zatvoren je u nedjelju u Marini Kornati.

Ilirija d.d., turistička tvrtka iz Biograda na Moru, u čijoj se organizaciji i domaćinstvu sajam održava, na jubilarnom 25. izdanju Biograd Boat Showa okupila je rekordan broj od preko 400 izlagača i više od 400 plovila duljine do 24 metra te je predstavljeno više od 40 premijernih plovila, čime se ovogodišnji sajam potvrdio kao najznačajnija nautička manifestacija u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe.

Tvrtka Ilirija d.d. ima bogatu 66-godišnju povijest i duboko ukorijenjenu strast prema nautici koja traje preko 46 godina. Ilirija d.d. pionir je razvoja nautičkog turizma u Hrvatskoj koja je prije 46 godina izgradila prvu ciljanu i namjensku luku nautičkog turizma u Hrvatskoj, a iste je godine oformila i prvu vlastitu čarter flotu od 40 Elanovih brodova čime je krenuo i razvoj čarter turizma u Hrvatskoj. Time je i Biograd uzdigla u kolijevku nautičkog turizma u zemlji, te je i danas zahvaljujući predanosti i razvoju Ilirije treća najposjećenija nautička luka na hrvatskom Jadranu.

Ilirija d.d. dobila je iznimne pohvale predstavnika poslovnih i strukovnih udruženja i grupacija, nadležnih ministarstava, izlagača, posjetitelja itd., na uspješnom četvrtstoljetnom organiziranju sajma od iznimnog značenja za hrvatsku nautiku i turizam uopće, kojem je upravo nautika elitni segment. Sajam koji je i ove godine održan u kasnijem listopadskom terminu zbog dodatnog produljenja nautičke i čarter sezone, inače najdulje u hrvatskom turizmu, najava je nastavka takvog trenda u hrvatskom nautičkom raju s najvećom svjetskom čarter flotom.

Jubilarni petodnevni festival svjetske i europske nautike na jednom mjestu sjedinio je izlagački sajam brodova i opreme, kongresni, čarter i business to business, te se isprofilirao u kongres hrvatske nautičke industrije i turizma, i ove godine je održan u znaku „4 sajma u jednom”, odnosno: Biograd Boat Show – izlagačkog sajma, 7. HKG Dana hrvatske nautike – kongresnog sajma, 5. Croatia Charter Expoa – čarter sajma i Biograd B2B-a – poslovnog sajma.

Kao svake godine napravljene su izmjene u izgledu sajma pa je dodano više od 50 novih plovila u moru i više od 30 na kopnu, čime se ukupan broj povećao na oko 400 plovila do 24 metra. Dodana je 5. hala E u sjevernoj marini, kao i plutajući izložbeni štandovi na pontonskom mostu koji povezuju marinu Kornati sjever s marinom Kornati zapad.

Izložbeni dio sajma oduševio je rekordnim brojem premijera. Na izložbenom dijelu sajma predstavilo se preko 400 izlagača iz zemlje i svijeta. Ljubitelji brodova mogli su uživati u više od 40 premijera plovila koje je izlagalo 30 tvrtki. Među najistaknutijim premijerama bila je Aquitalia 78, 24-metarska jahta koja je nedavno imala svjetski debi na Cannes Yachting Festivalu i koja je osvojila World Yacht Trophy u kategoriji “Revelation of the Year”. Talijanski Frattin Group je predstavio svoju 18-metarsku jahtu EVO R+, a vrhunac luksuza i elegancije posjetiteljima 25. Biograda Boat Showa potvrdila je motorna jahta Prestige X60 koju predstavlja Euromarine. Ponudu luksuznih katamarana zaokružili su Aura 51 koju je prvi puta hrvatskoj javnosti predstavio Ultra Sailing te Lagoon 51 u režiji Nautike Centar Nava. Za istaknuti je i premijeru plovila Pelagosa 33, pristiglog iz hrvatskog brodogradilišta kojim je hrvatska tvrtka Boat Lab ostvarila svoju težnju da ponudi tržištu proizvod kakvog nema u 10 metara kroz potpuni suverenitet na moru.

S ekološkim i inovativnim proizvodima na biogradskom nautičkom sajmu predstavljena je međunarodno nagrađivana tehnologija koja nereciklabilnu plastiku pretvara u građevinske materijale za inovativne proizvode poput IZOXECO plutajućih pontona. Tehnologija IZOXECO osvojila je 12 međunarodnih nagrada za inovaciju uključujući najveći sajam inovacije iENA u Nürnbergu gdje su osvojili nagradu Leonardo de Vinci za inovacije koja se dodjeljuje svakih 12 godina, a prva je u kategoriji zaštite okoliša!

Hrvatska gospodarska komora je kroz 7. Dane hrvatske nautike tradicionalno okupila gospodarstvenike iz nautičkog sektora kako bi pred kraj nautičke sezone zajednički analizirali i raspravili ključne teme koje utječu na pomorstvo i nautički turizam. Donesenim Nacionalnim planom razvoja održivog turizma te akcijskog plana koji prati njegovu provedbu krenulo se prema dugo očekivanoj uspostavi zakonske regulative i usklađivanju propisa koji izravno utječu na konkurentnost i održivost u nautici. Također, predstavljene su i novosti koje će donijeti Zakon o turizmu, s posebnim naglaskom na dio koji se odnosi na nautički sektor.

Poslovni segment sajma je bio organiziran putem online “B2B” platforme za poslovno umrežavanje tvrtki iz nautičkog sektora, što je višegodišnja posebnost BBS-a. Više od 1.000 potvrđenih sastanaka ugovorenih putem B2B platforme ukazuje na sve veću važnost umrežavanja poslovnih partnera. Uz domaće predstavnike, u B2B programu su sudjelovali predstavnici iz Austrije, Slovenije, Poljske, Belgije, Njemačke, Mađarske, Slovačke, Srbije, Velike Britanije, Malte, Monaka, Andore, Francuske, Španjolske, Nizozemske, Švicarske, Litve, Rusije, Ukrajine, Češke, Grčke, Danske, Švedske, Finske, Turske, SAD-a, Australije i dr.

Ovogodišnji 5. Croatia Charter Expo uspješnošću je nadmašio sve dosadašnje. O potrebi stranih i domaćih čarter kompanija, agencija i tvrtki usko povezanih s čarterom za ovim okupljanjem svjedoči sudjelovanje poslovnih subjekata iz preko 30 zemalja iz čitavog svijeta. Preko 150 registriranih jaht čarter tvrtki, agenata i tvrtki koje nude usluge usko povezane s čarterom, s preko 500 akreditiranih sudionika, pretvorilo je ovaj ekskluzivni dvodnevni poslovni događaj u najveće globalno okupljanje čarteraša u sklopu nautičkog sajma.

Popratna događanja i sadržaji

Sajam je pratio i Festival izvornosti s 20-tak proizvođača hrvatskih izvornih proizvoda, kao i svekolika ponuda opreme i svega što prati nautiku. Za posjetitelje je osigurana i plovidba akvatorijem na Ilirijinom event brodu „Nada”. Srebrni jubilej biogradskog nautičkog sajma obilježen je i poboljšanim legendarnim zabavnim programom. Na licu mjesta bilo je čak sedam nastupa uživo kao i brojna večernja događanja. U petak navečer nastupili su Giuliano & Diktatori u hali B, dok je subotnji program započeo ispred hale B spektakularnim Orionovim vatrometom, a potom je uslijedio koncert TBF-a i poseban afterparty.

Zahvala organizatora i domaćina

Kao domaćin i organizator sajma Ilirija d.d. želi zahvaliti svim posjetiteljima koje su svojom potporom doprinijeli da Biograd Boat Show zadrži vodeće mjesto na hrvatskoj i europskoj nautičkoj karti. Zahvala na vjernosti i podršci ide svim izlagačima koji su dali sadržaj sajmu, i u ovoj godini. Zahvaljujemo i državnim tijelima, prvenstveno Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i Ministarstvu turizma i sporta, potom jedinicama regionalne i lokalne samouprave, odnosno Zadarskoj županiji i Gradu Biogradu na Moru. Zahvaljujemo se i Hrvatskoj turističkoj zajednici, Turističkoj zajednici Zadarske županije i Turističkoj zajednici grada Biograda na Moru koji su nam pomogli da ovaj nautički sajam već 25 godine doprinosi temeljnom cilju hrvatskog turizma – cjelogodišnjoj turističkoj ponudi. Posebna zahvala Hrvatskoj gospodarskoj komori i Županijskoj komori Zadar koji doprinose razvoju i profiliranju sajma kao kongresa hrvatske nautičke industrije i turizma kroz organizaciju 7. HGK Dana hrvatske nautike i kao podrška organizaciji Croatia Charter Expoa.

Ističemo i dugogodišnje sponzore Erste banku d.d., članice njene grupacije i Croatia osiguranje d.d. Zahvaljujemo i svim predstavnicima medija koji su vrijednosti i poruke sajma prenijeli javnosti, a i svim našim kolegama, posebice iz nautičkog sektora, predstavnicima marina i chartera i ostalim turističkim djelatnicima.

Pet dana sajma, izložbe brodova u moru te štandova izlagača na gatovima i prostoru treće najveće marine u Hrvatskoj, omogućilo nam je rušenje novih rekorda ove manifestacije od iznimnog značenja za hrvatsku nautiku i turizam uopće.

Potvrdilo se ono što je na otvaranju istaknuo Goran Ražnjević, predsjednik uprave ILIRIJE d.d., domaćina i organizatora sajma, da je Biograd Boat Show mnogo više od same izložbe plovila i svojevrstan kongres nautike:

“To je mjesto okupljanja svih segmenata nautičke industrije i turizma, ne samo u Hrvatskoj, već i u ovom dijelu Europe. Kao organizator i domaćin sajma, Ilirija je svojom dugogodišnjom tradicijom, znanjem i iskustvom isprofilirala Biograd Boat Show u jedan od 36 najznačajnijih svjetskih nautičkih sajmova, odnosno vodeći nautički srednjoeuropski sajam i najveći nautički sajam u Hrvatskoj, a Biograd na Moru učinila centrom nautičkog turizma na hrvatskom Jadranu.

Neprekinuti kontinuitet poslovanja Biograd Boat Showa u svih ovih dvadeset i pet godina njegova održavanja, kvaliteta usluge i sadržaja sajma, rast svih njegovih segmenata i razvoj daljnjih usluga prepoznavanjem potreba nautičke industrije i turizma, zasigurno su garancija daljnje održivosti sajma i to kao dijela integriranog i cjelovitog turističkog proizvoda tvrtke ILIRIJA d.d.”

Doviđenja dogodine na 26. BBS-u

Bio je ovogodišnji Biograd Boat Show i iskaz zahvale i poštovanja hrvatske nautičke industrije sa strane Ilirije kao organizatora, kao i predstavnika Ministarstva turizma i sporta odnosno Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Konačno, nautika je otvorila ovu sezonu kao naš adut i konkurentska prednost. Nautički turizam kao hrvatski najelitniji proizvod, po uvjerenju sudionika, bit će hrvatski adut i u idućoj turističkoj godini.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

(NYIOOC 2024) ZADARSKI MASLINARI SJAJNI U NEW YORKU: Pakoštanci osvojili pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Objavljeno

-

By

Pakoštanci: Ante Vulin, Danijela Lalin i Tomislav Čudina. Na forografiji nedostaje  Mario Barešić iz Draga

Treći smo na svijetu, a kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli, kaže Ante Vulin, nagrađivani maslinar iz Pakoštana

Hrvatski maslinari mogu početi slaviti  uspjeh postignut na upravo završenom najvećem i najprestižnijem  svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2024 (World Olive Oil Competition  New York).

“Treći smo na svijetu. Iako s manje uzoraka ponovili smo uspjeh iz prošle godine kada smo također osvojili treće mjesto”, prokomentirao je upravo objavljene rezulate Ante Vulin, maslinar iz Pakoštana u Dalmaciji. On je i ove godine za svoju robnu marku Antino Santa Lucija  od sorte Oblica dobio zlatno odličje.

Ispred Hrvatske samo Italija i Amerika

Ponosni su i ostali hrvatski maslinari.  U konkurenciji 913 uzoraka iz zemalja sjeverne hemisfere sa svojih 97 ekstra djevičanskih ulja, osvojili  su ukupno 80 nagrada od kojih 62 zlatne i 18 srebrnih.

Ispred Hrvatske su samo Italija  i SAD. Talijanski maslinari su ove  godine na NYIOOC prijavili  217 uzoraka i osvojili 140 nagrada (95 zlatnih i 45 srebrnih). Po prvi put na visoko drugo mjesto probile su  se Sjedinjene američke države.  Sa  140 prijava američki maslinari osvajaju 93 nagrade (60 zlatnih i 33 srebrne). Četvrta Španjolska  124 uzorka 80 nagrada (61 zlato i 19 srebro).

“Kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli”, kaže Vulin.  Od još nekolicine hrvatskih maslinara čuli smo slične prijedloge. Neki misle da bi, kao na Olimpijadi i sličnim sportskim natjecanjima,  zlatne medalje trebale biti glavni kriterij za plasman svake pojedine države.

  Već i letimičan pogled na ostvarene rezultate govori da su hrvatski maslinari  po stopi uspješnosti daleko najbolji. Od 97 prijava  dobivenih 80 nagrada uspješnost iznosi  iznosi  82 posto, dok Italija ima  65 posto uspješnosti, SAD 66, Španjolska 65, Grčka 52, Portugal 50 itd.

Ante Vulin: Po uspješnosti mi smo ispred svih

“Mi nemamo velike površine  ni količine ulja. Nemamo ni rafinerije.  Ali imamo, tradiciju, sortiment, prirodni način uzgoja, zdrave plodove i vrhunsko  ulje.  poručuje Vulin.

Doprinos maslinara Zadarske županije

Iz Pakoštana,  uz Vulina,  su njih još trojica  osvojili nagrade na upravo završenom NYIOOC-u: Tomislav Čudina sa uljem Olea Viola,  Mario Barešić sa robnom markom Skiper i OPG Lalin sa  svojima Dalma Oleum Oblica i Dalma Oleum Premium. Znači,  četiri Pakoštanca  osvojila  pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Svoj doprinos velikom hrvatskom uspjehu u New Yorku dali su  i maslinari iz drugih mjesta u  Zadarskoj županiji. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada sa dva zlatna odličja za svoja ulja Forticu Šoltanku i Forticu – Coratina/Leccino,  OPG Morović iz Sali na Dugom Otoku sa robnom markom  Nai 3.3. zatim Miodrag Deša iz Zadra sa svojom Oblicom  iz  maslinika na području općine Poličnik, Grupa Nida sa  robnom markom Grgur iz maslinika na području Nina te PZ Maslina i vino iz Tinja za svoju Light Selektion od sorti Oblica, Istarska Bjelica, Lecino, Buža, Frantoio, Ascolana tenera i Carolea.

“Možemo biti zadodoljni doprinosom maslinara iz Zadarske županije velikom uspjehu Hrvatske  na najvećem svjetskom natjecanju u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku”, kaže dr. Ivica Vlatković i dodaje: “ Hrvatska je mala zemlja, ali velesila po kvaliteti maslinovih ulja, što se potvrđuje iz godine u godinu”.

 Uspjeh je tim veći ako se zna  s kakvim su se sve problemima  naši maslinari borili  u 2023. malinarskoj godini, počevši od vremenskih nepogoda do štetnika.  “Sve se to odrazilo na količini pa i kvaliteti maslinovih ulja, ali oni najbolji su dokazali da i u najtežim uvjetima mogu proizvesti vrhunska ekstra djevičanska ulja”, kaže Vlatković.

Od 2017. godine otkad sudjeluje na najvećem svjetskom natjecanju u New Yorku njegova ulja su dosad osvojila  ukupno 15 nagrada što ga svrstava među četiri najuspješnija proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja  u Hrvatskoj.

Obećavajuća  situacija u maslinicima

Vlatković kao i ostali hrvatski maslinari zadovoljni su dosadašnjim tijekom ove maslinarske godine. “ Situacija u maslinicima je obećavajuća. Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa su masline pune cvijeta. Očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko, ali svi su izgledi da ćemo imati uspješnu kampanju. Puno uspješniju od protekle godine, a to znači i puno više ulja  na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete u New Yorku”, poručuje Ivica  Vlatković, kojega smatraju   najboljim maslinarom među liječnicima i najboljim liječnikom među maslinarima.

Dr. Ivica Vlatković zadovoljan doprinosom maslinara Zadarske županije

A Vlatković i ostali uspješni hrvatski maslinari ne kriju  da “žive za dan” kad će Hrvatska   na NYIOOC-u osvojiti još više  nagrada. Najviše od svih zemalja sjeverne  hemisfere gdje se preradi više od 90 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja.   Ako je suditi po obećavajućem stanju u maslinicima  možda im se snovi ostvare već iduće godine  na NYIOOC 2025. Do tada, držimo im palčeve da proizvedu još više vrhunskih ulja i popnu se na vrh svijeta ispred Italije, SAD,  Španjolske, Portugala, Grčke, Turske  i ostalih maslinarskih velesila.

N.J./Dani masline

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VIDEO / Na potopljenom lokalitetu kod Korčule ljudi su prije 6.900 godina uzgajali bademe i masline

Objavljeno

-

By

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru nastavlja s istraživanjima 7.000 godina starog neolitičkog potopljenog lokaliteta Soline na otoku Korčuli. Sustavna istraživanja vodi izv. prof. dr. sc. Mate Parica.

Iako još traju istraživanja, otkriveni su ostatci veće kamene arhitekture unutar nalazišta, s jasno definiranom linijom obalnoga zida. Uz izvrsno sačuvani suhozid, na mjestu gdje cesta ulazi u naselje vidi se proširenje te se može pretpostaviti da su na tom mjestu bile dvije povišene kružne konstrukcije, izvorno učvršćene drvenim pilonima zabijenima u tlo.

U prošlogodišnjim istraživanjima pronađeno je nekoliko koštica maslina, te mnoštvo ljuštura badema. Radiokarbonske analize su učinjene direktno na koštici masline i ljušturi badema i pokazuju okvirnu starost od 6.900 godina.

– U vrijeme prije gotovo 7.000 godina na ovom prostoru evidentan je uzgoj bajama, dok su masline najvjerojatnije trgovinom uvezene s istočnog Mediterana, i to su zasad najstariji tragovi maslina na Jadranu, ističe Parica.

Istraživanja financiraju Hrvatska zaklada za znanost (Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskog dijela Jadrana) i udruga Lipa rič (sredstva Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije). Uz Sveučilište u Zadru, sudjeluju arheolozi iz različitih institucija i tvrtki: Dubrovački muzeji, Muzej grada Kaštela, Muzej grada Korčule, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru te Kantharos d.o.o.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRED VRATIMA PROMJENA VREMENA! / Nakon sunčane nedjelje, u ponedjeljak naoblaka, od utorka kiša i pljuskovi s grmljavinom

Objavljeno

-

By

Danas većinom sunčano, mjestimice uz promjenljivu naoblaku. Osobito sredinom dana lokalno će biti pljuskova praćenih grmljavinom, ponajviše na istoku zemlje. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na Jadranu jugozapadni. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 21 i 26 °C.

U ponedjeljak promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na istoku i jugu. Mjestimice kiša već prijepodne u Gorskoj Hrvatskoj, popodne i u obliku lokalnih pljuskova praćenih grmljavinom, osobito na zapadu. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 8 do 12, na obali i otocima između 13 i 17 °C. Najviša dnevna većinom između 20 i 25 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na jugu, a povremena kiša i pljuskovi praćeni grmljavinom bit će češći na kopnu i na sjevernom Jadranu, u oblačniju srijedu i drugdje. Vjetar slab i umjeren jugoistočni, na moru će postupno jačati jugo. Temperatura uobičajena za doba godine, neće se bitno mijenjati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu