Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

POČELA BERBA MASLINA U ZADARSKOJ ŽUPANIJI / Godina drobnice, bjelice i – polikonične vaze!

Objavljeno

-

Manje maslina, manje ulja, a veće cijene

Lanjska suša desetkovala ovogodišnji urod. Pošto novo ulje i kako krošnje maslina u obliku polikonične vaze pojeftinjuju i rezidbu i berbu?

Počela je berba maslina na području Zadarske županije. Ranije nego prijašnjih godina potaknuta i pojavom treće generacije maslinove muhe (Bactrocera oleae) , najvećeg štetnika, koji za dva, tri tjedna može uništiti sav trud maslinara. Za zaštitu je prekasno jer karenca pojedinih insekticida je 20 i više dana.

Od ponedjeljka otvorena je i većina od 40-ak uljara. „Unatoč znatno povećanim troškovima cijena prerade  gotovo je ista kao lani – 25 eurocenti po kilogramu “ kaže Petar Anić, vlasnik Uljare  Zadar na Novom Bokanjcu.

Prerađivači su, dodaje, solidarni s maslinarima koji ovu godinu neće pamtiti po dobromu. Urod je ove godine puno podbacio.

 Urod slabiji od 50 do 70 posto

„U odnosu na berbu 2022. kada su prinosi na razini Zadarske županije iznosili oko 9.500 tona ploda sa prosječnim randmanom ulja od 15% odnosno 1425 tona maslinovog ulja, očekuje urod manji u prosjeku od 50% do 70%  ovisno o lokacijama“, kaže agronom Željko Pavlović, viši stručni savjetnik u Upravi za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Zadarske županije.

Uzroka podbačaju  je više, a jedan od glavnih je upravo obilan urod prošle godine koji je iscrpio masline te posebice dugotrajna  suša koja je dovela do toga da nije  bilo porasta rodnih izboja. Naime, pojašnjava Pavlović,  maslina rađa na prošlogodišnjim izbojima koji se nisu razvili u dovoljnoj mjeri kako bi razvili rodne pupove.

Maslinari koji su poput dr. Ivice Vlatkovića, navodnjavali svoje masline, imaju isti, neki čak i bolji urod nego lani. Na žalost takvih je malo. Sustav za navodnjavanje u maslinicima nema ni 10 posto poljoprivrednih gospodarstva.

Od sorti posebno je podbacila  najzastupljenija domaća sorta oblica. Čak i na plantaži Masvina u Tinju pa će i tamo, po riječima dr. Radoslava Bobanovića, urod biti manji za 30 posto.

Prema informacijama s terena od sorti ove godine, uz introducirane Leccino i Pendolino kao najbolje domaće sorte pokazale Drobnica (na otocima) i Istarska bjelica u priobalju i zaleđu, a od uzgojnih oblika maslina – polikonična vaza.

Stjepan Dević za 10 minuta obere maslinu u punom rodu

Riječ je o novom oblikovanju krošnje  što  je među prvima na našem području počeo prakticirati mladi magistar agronomije Stjepan Dević  (29) iz Sukošana. Krošnja se temelji na tri glavne grane i širi uz svaku granu, od vrha prema dolje. Izgleda poput stožca.   Prednosti su višestruke: Postiže se poželjan omjer drvne i lisne mase, olakšava rezidba, zaštita i berba. Krošnja je prozračna i osunčana. Plodovi ujednačeno zriju. Podjednako na vrhu i prema dnu krošnje“, pojašnjava  Dević. Takav uzojni oblik pojeftinjuje i rezidbu i berbu, što su dvije najveće stavke u uzgoju maslina. 

 Nakon rezidbe u travnju Dević je ovih dana demonstrirao i berbu u jednom briševačkom masliniku. Sa  tresačem , stablo u punom rodu on obere za nepunih 10 minuta. “Svi djelovi krošnje su pristupačni.  Ovaj uzojni oblik pogodan je i za ručnu berbu jer je krošnja spuštena gotovo do zemlje tako da “mogu i dica brati”. Najbolja kombinacija  je, kaže Dević,  vrhove s tresačem, a ostalo ručno.

Uzgojni oblik polikonične vaze inače prakticiraju u našoj Istri i Toscani u susjednoj Italiji, gdje uz minimalne troškove postižu optimalne rezultate.

Čitatelje sigurno zanima po kojoj cijeni će biti novo maslinovo ulje? Prognoze su nezahvalne. Domaće ekstra djevičansko maslinovo ulje  obiteljska gospodarstva prodaju  “na kućnom pragu”  od 17 do 20 eura za litru. Maslinari koja svoja ulja trže u specijaliziranim dućanima i kušaonicama imaju nešto veće cijene. U Zadarskoj županiji i Dalmaciji 20-25 €, a u Istri 25-30 €/l. Prema najavama, cijene novog ulja će biti još 10-15 posto više.

 Za utjehu postotak povećanja cijena u Španjolskoj i Italiji već nekoliko godina je neusporedivo veći. Zbog nezapamćenih suša Španjolska ni ove godine neće ubrati niti polovicu od svog prosječnog uroda koji je do prije nekoliko  godina iznosio 1.059.194 tone maslinovog ulja. U Hrvatskoj od lanjske berbe na ukupno 19.900 hektara, prema službenim podatcima, proizvedeno je  40.128 tona maslina iz čega je dobiveno 55.088 hektolitara maslinovog ulja što je povećanje za čak 72 posto u odnosu na godinu ranije.

No,  ni to nije dovoljno za domaće potrebe pa ulje i dalje uvozimo. Na policama trgovačkih lanaca ono je jeftinije, ali i neusporedivo nekvalitetnije.

 „Radi se uglavnom o rafiniranim uljima koja se dobiju od ploda, ali i komine masline,  pomiješaju ih  i  deklariraju kao ekstra djevičanska. To je prijevara“, kaže Srećko Gross, poznati farmaceut i maslinar. On je i predsjednik Zagrebačkog maslinarskog instituta. Tvrdi da su hrvatska ulja najbolja i najzdravija na svijetu i šteta je da ih ne proizvodimo i trošimo više nego dosad. A trošimo niti dvije litre po glavi stanovnika.

N.J.

Foto: Dani masline

 

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Veleposlanica Kraljevine Maroko Nj. E. gđa Nour El Houda Marrakchi na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

Veleposlanica Kraljevine Maroko Nj. E. gđa Nour El Houda Marrakchi danas je boravila u posjetu Sveučilištu u Zadru, na čijemu je Odjelu za francuske i frankofonske studije održala predavanje studentima. Nakon predavanja veleposlanicu su u Rektoratu primili rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, prorektor prof. dr. sc. Marko Lukić i pročelnica Odjela za francuske i frankofonske studije izv. prof. dr. sc. Barbara Vodanović. Istaknuli su dobru suradnju kroz projekte Erasmus+ sa Sveučilištem Hassan II u Casablanci  i Sveučilištem Ibn Tofail u Kenitri, ali i otvorili prostor daljnjem zbližavanju dviju kultura i znanstvenih zajednica.

– Hrvatskoj javnosti je manje poznata činjenica da je Maroko zbog povijesnih okolnosti frankofonska zemlja, u kojoj je francuski jezik izbor visoko obrazovanog stanovništva. Sama zemlja baštini više tisuća utjecaja različitih kultura te je raznolika po prirodnim i društvenim karakteristikama. Zadar me oduševio svojom ljepotom i položajem na moru, a i kod nas je većina velikih gradova, uključujući glavni grad Rabat ili Casablancu, podignuta na obali, rekla je veleposlanica El Houda Marrakchi.

Kroz razgovor s rektorom dotaknula se marokanskog kartografa Al-Idrizija iz 12. stoljeća, autora najstarije karte na kojoj se spominje Hrvatska (Bilad Garuasia). Do tada su kartografi spominjali imena rimskih provincija (Panonija, Dalmacija…) a Al-Idrizi bio je jedan od brojnih znanstvenika koje je na svom dvoru okupio normanski kralj Rutger II. u Palermu.

Što se tiče današnji poveznica, tu su prije svega izazovi u upravljanju obalnim prostorom, zaštiti okoliša i održivom ribarstvu. Maroko nema tradiciju uzgoja ribe i velika industrija oslanja se na ulov divlje ribe i plasman izravno s broda kupcima iz Španjolske. Dominantna vrsta je pagar, koji naraste i do 10 kilograma, ali ima i tune i druge kvalitetne ribe.

– Vjeruje da možemo pronaći brojne zajedničke interese, posebice kroz studije u području Plave ekonomije, rekao je Faričić, dok je pročelnica Vodanović zahvalila na vrlo zanimljivom predavanju koje je veleposlanica održala studentima.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

IZ ŽUPANIJE: Za programe 11 udruga zaštite i istraživanja okoliša izdvojeno 20 tisuća eura

Objavljeno

-

By

Zadarska županija izdvojit će 20 tisuća eura za projekte zaštite i istraživanja okoliša, a dobit će ih ukupno 11 udruga koje su prijavile svoje programe. Sredstva su odobrena u sklopu Javnog poziva za prijavu programa i projekata udruga za dodjelu financijske potpore u okviru raspoloživih sredstava Proračuna Zadarske županije za 2024. godinu na poziciji Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove.

Najveći iznos financijskih sredstava koji se mogao prijaviti i ugovoriti po pojedinom programu ili projektu je 2.500 eura.

Udruga Jardin tako je za svoj program „Eko Iž (Šporkulja i Šporkaćun)“ usmjeren na zaštitu prirode dobila 1.716 eura, Udruga studenata biologije BIUS za program „Istraživačko – edukacijski projekt Karin 2024“ 1.989 eura, Društvo prijatelja parka Žmirići za „Mini kompostanu – zeleni otpad nije smeće“ 1.934 eura, Udruga za promicanje ekološke proizvodnje hrane, zaštite okoliša i održivog razvoja Eko – Zadar 2.016 eura za svoj projekt „Zeleni telefon – servis građanima za prijavu okolišnih problema“, Udruga za zaštitu okoliša, promicanje ekološke proizvodnje i održivog razvoja Volim Vlašići 1.989 eura za projekt edukativno – informativne kampanje „Za čistu valu“, Udruga za promicanje lokalnog razvoja Ajmo Vlašići 1.689 eura za akciju čišćenja okoliša i sadnje bilja, udruga za promicanje odgojne i obrazovne djelatnosti Žaruljica za program „Zapuntelske eko priče“ 1.743 eura, Udruga moj otok 1.525 eura za program „Moja Zadarska županija bez azbesta!“, Sonda – udruga za promicanje kreativnosti, edukaciju i razvoj lokalne zajednice dobila je 1.934 za program „SeaStar Hero Telašćica“, Udruga za promicanje i unaprjeđenje turizma Kreativa Lazaret za svoj program „Poučne staze otoka Ošljaka“ 1.444 eura, a Društvo istraživača mora – 20000 milja dobit će 2.016 eura za program „MAPA – Dani grebena“.

Jedan prijavitelj mogao se prijaviti i ugovoriti jedan projekt u okviru ovog Javnog poziva, na razdoblje provedbe do 12 mjeseci. Ista udruga može biti partner na više projekata unutar prioritetnih područja Javnog poziva.

Upravni je odjel dodjeljivao bodove na temelju četiri kriterija, a oni su se odnosili na institucionalnu sposobnost prijavitelja, relevantnost projekta/programa, hoće li udruge tijekom provedbe projekta/programa zaposliti najmanje jednog stručnjaka odgovarajuće struke u određenom području te provodi li se projekt na cijelom području županije odnosno na području više JLS.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SLAVLJE U SUBOTU / PD Paklenica slavi 125 rođendan, 125 godina planinarstva u Zadru i 150. obljetnicu organiziranog planinarenja u Hrvatskoj! 

Objavljeno

-

By

Ove godine Planinarsko društvo Paklenica, Zadar slavi 125 rođendan, 125 godina planinarstva u Zadru i 150. obljetnicu organiziranog planinarenja u Hrvatskoj!

Na rođendanskoj proslavi i druženju u subotu, 25. svibnja 2024. godine od 17 sati u  parku Sfinga u Zadru predstavit će dugovječni i uspješni rad Društva, upoznati zainteresirane s radom sekcija i prezentirati njihove djelatnosti. 

Na proslavi će sudjelovati i suradnici, srodne udruge i ustanove s područja Zadarske županije.

“Za sve dobne skupine imamo ponešto u rukavu- izložba, buvljak, radionice za djecu i mlade te bogat zabavno – glazbeni program.

Kako to i priliči za proslavu rođendana, u 20 sati počinje rock koncert na kojemu će nastupiti tri izvođača: kantautor Utva (Zadar), pop-rock band Lotus (Zadar) i nova hrvatska rock atrakcija Garage in July (Osijek).

Volonterski rad za opće dobro i briga o najljepšoj planini na svijetu – Velebitu, naše je najveće zadovoljstvo i to je ono što nas pokreće sve ove godine.

Pridružite nam se dragi prijatelji, suradnici i sugrađani, nekadašnji, sadašnji i budući planinari i proslavimo zajedno”, stoji u pozivu.

Program:

–          Predstavljanje Planinarskog društva Paklenica, Markacističke sekcije i Speleološkog odsjeka „Liburnija” uz pokazne vježbe i opremu, buvljak planinarske opreme

–          Izložba fotografija “125!” i izložba Hrvatskog planinarskog saveza povodom 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj

–          Projekcija dokumentarnog filma „Sjeverna strana Velebita” Planinarskog kluba Sv. Bernard, Zadar i „Izgradnja skloništa na Stapu” Slavka Tomerlina- Tateka

–          Gorska služba spašavanja – stanica Zadar, predstavljanje

–          Stanica planinarskih vodiča Zadar i Planinarsko društvo Babulj iz Bibinja, predstavljanje i radionice

–          NP Paklenica i PP Velebit, predstavljanje uz radionice

–          Zajednica tehničke kulture Zadarske županije: Astronomska udruga Zadar – promatranje nebeskih tijela, radionica za male, izložba astrofotografija / Aeroklub Zadar – FPV dron, let i utrka / Društvo informatičara Zadar – lemljenjem i modelarstvo / Ivanka Burazer, prof. – pročišćavanje vode, pokusi CO2

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu