Connect with us

Hrvatska

Šefica HUP-a: Svatko ima pravo postaviti cijenu koju želi

Objavljeno

-

izvor: N1

Glavna direktorica HUP-a Irena Weber u N1 Studiju uživo komentirala je sastanak predstavnika trgovaca u Ministarstvu gospodarstva kao i projekt praćenja maloprodajnih cijena, takozvane bijele liste.

U projekt Ministarstva o praćenju maloprodajnih cijena, nakon što su se pojavile informacije da su brojni trgovci neopravdano podigli cijene, uključili su se zasad trgovački lanci Konzum, KTC i Tommy. Predstavljanje projekta bit će u petak, 10. veljače, u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

Na pitanje što misli o bijeloj listi, Irena Weber je rekla:

“Vidjet ćemo kako će to izgledati. Ako je ideja pokazati one koji su neopravdano podizali cijenu, mislim da se to neće dogoditi. Kad imate snažnu inflaciju, rast ulaznih troškova, morate podizati cijenu proizvoda. Snažno rastu cijene, prvenstveno energenti, neminovno je bilo povećanje krajnjeg inputa. Trgovci su pozdravili inicijativu Ministarstva gospodarstva, ali su tražili da se dogovori način na koji će se pratiti cijena proizvoda. Trebalo bi utvrditi koji se artikli prate. Ovako ne vidim svrhu toga.”

Weber kaže da je apsurdno prozivati trgovce što se ne priključe inicijativi i smatrati da nešto skrivaju kad su upravo cijene te koje se ne mogu sakriti: “Ako je išta vidljivo, to su cijene, ništa ne može biti skriveno. Smisao je samo da se dogovori način i svrha dostavljanja podataka i koji se proizvodi prate.”

Na pitanje hoće li se ostali priključitim rekla je:

“Sutra će sve biti jasnije. Način na koji se tretiralo trgovce od 5. siječnja gdje se etiketiralo ljude kao profitere i lopove, sigurno nije konstruktivan razgovor, pogotovo u kontekstu siječanjske inflacije. Ako gledate rezultate inspekcijskih nadzora, u nekoliko stotina nadzora nađene su nepravilnosti koje se mogu nabrojati na prste jedne ruke, još ni ne znamo koje su nepravilnosti bile. Trgovci već mjesec dana trpe napade. Taj narativ o trgovcima koji dižu cijene se cijelo vrijeme plasirao u javnost.”

To nije rezultat prelaska na euro, nego inflacijskih pritisaka, ističe Weber o podizanju cijena.

“Svatko ima pravo postaviti cijenu koju želi. Ako imate kupce, postavili ste cijenu na ispravan nivo. Ako po toj cijena nema potrošača, onda će vas samo tržište demantirati i bit ćete prisiljeni spustiti cijenu. U tržišnoj ekonomiji ovo nema smisla”, pojasnila je.

Zakon o ekstraprofitu penalizirao najbolje poduzetnike

Govoreći o srednjim i malim poduzetnicima Weber je istaknula:

“Oni nemaju snažne odjele finacnije i računovodstva i očito se nisu dobro informirali o uvjetima konverzija u euro. Pretpostavljam da su išli linijom manjeg otpora, zbog dizanja cijena energenata i troškova. Imamo informacije s terena da se inspekcije vraćaju u iste lokale, a tako je teško raditi. A i kazne bi trebale biti razmjerne prekršaju.”

Kaže da i u HUP-u ima primjera kažnjenih poduzetnika: “Imamo primjere u HUP-u kažnjenih poslodavaca. Mislim da živimo u tržišnoj ekonomiji i svaki poduzetnik ima pravo samostalno odrediti cijenu. Imamo informacije da su ljudi vraćali cijene na nivo prije 31. prosinca, ali ako je došlo do povećanja troškova, mora doći do povećanja cijena.”

Naglašava da ostaju pri stavu da su protiv Zakona o ekstraprofitu te da će za njega tražiti ocjenu ustavnosti:

“Protiv njega smo jer smatramo da je penalizirao najbolje poduzetnike koji su vodili kompanije u smislu dobrog poduzetnika, koji su ulagali, i kao rezultat toga imali su rast prihoda. Osim negativnog utjecaja na pad likvidnosti na razini poduzetništva, veći je negativni efekt na opću percepciju našeg gospodarstva od stranih investitora. Tražit ćemo ocjenu ustavnosti.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu