Connect with us

Svijet

AccuWeather objavio veliku prognozu za zimu, evo što čeka Hrvatsku

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Službeni početak zime je za nešto više od dva mjeseca i, iako se mnogi Europljani možda već navikavaju na jesenske rutine, AccuWeatherova ekipa meteorologa već je sastavila prognoze za ono što će zima donijeti Europi.

Rastuće cijene električne energije i plina diljem kontinenta daju dodatnu težinu onome što će donijeti ova zima. Razdoblja hladnog vremena mogu donijeti posljedice u različitim aspektima europskog gospodarstva. To bi moglo imati dugotrajne učinke na svakodnevni život stanovnika, kao i posljedice na turizam i trgovinu.

Stručnjaci kažu da će na zimsku sezonu uvelike utjecati La Niña, oceanski i atmosferski fenomen koji je hladni pandan El Niñu. Tijekom La Niñe neuobičajeno niske temperature oceana šire se ekvatorijalnim Pacifikom, što zauzvrat stvara sustav povratnih informacija između oceana i atmosfere koji može utjecati na vremenske uvjete diljem svijeta – posebno na zimsku temperaturu i snijeg.

Klimatolozi kažu da La Niña još uvijek jača i predviđa se da će nastaviti tijekom ostatka jesenskih i zimskih mjeseci.

“Očekuje se da će La Niña dosegnuti vrhunac u studenom”, rekao je vodeći međunarodni meteorolog AccuWeathera Jason Nicholls, dodajući da bi se južna oscilacija El Niña (ENSO) trebala vratiti u neutralnu fazu u siječnju. Unatoč toj promjeni tijekom drugog dijela sezone, atmosferski uvjeti trebali bi ostati slični La Niñi tijekom cijele zime zbog odstupanja između klimatskog fenomena i promijenjenih vremenskih uvjeta.

Što to znači za zimsku prognozu za 2022./2023. diljem Europe?

Budući da je ovo treća uzastopna zima pod utjecajem La Niñe, ova sezona može donijeti pregršt sličnosti s prošlogodišnjim zimskim vremenom. Međutim, prognostičari AccuWeathera kažu da ova godina sadrži rijedak dio slagalice kojeg posljednjih godina nije bilo.

“Trostruka La Niña dogodila se samo tri puta od početka vođenja evidencije, a posljednja je bila početkom stoljeća, od 1998. do 2001.”, objasnio je viši meteorolog AccuWeathera Alan Reppert. Osvrćući se na nekoliko situacija u novijoj povijesti kada su bile tri zime La Niñe zaredom, prognostičari mogu analizirati te jedinstvene godine i upotrijebiti ih za prognozu što bi ova zima mogla sadržavati.

Koliko će biti hladno ove sezone i koja područja mogu očekivati olujne uvjete? Meteorolozi AccuWeathera odgovaraju na to u analizi po regijama u nastavku.

Južna Europa i Balkan bit će pogođeni jakim olujama

Prognostičari AccuWeathera kažu kako postoje naznake da će opća oluja ove zime često ciljati južnu Europu. Lokacije diljem Portugala, Španjolske, južne Francuske, Italije i Balkana imaju veće izglede za pojavu češćih događaja izazvanih kišom i vjetrom nego drugi dijelovi kontinenta. Na neki način, stanovnici od Pirenejskog poluotoka do jugoistočne Europe mogli su vidjeti neke sličnosti s prethodne dvije godine.

To bi moglo značiti povećan rizik od jake kiše, posebno u jugoistočnoj Francuskoj, sjevernoj središnjoj Italiji i zapadnom Balkanu. Oni koji žive u gradovima poput Venecije u Italiji trebali bi pomno pratiti sve oluje u tom području ove zime zbog ranjivosti svoje lokacije na poplave. Dominantan južni trag oluje diljem Europe također nosi potencijal za više snježnih oborina duž južnih padina Alpa.

Oluje su poznate po tome što donose štetne vjetrove, jake kiše i čak oslobađaju snijeg na višim terenima. Prošle godine mnogi od navedenih olujnih događaja u Španjolskoj i Portugalu dogodili su se kasnije, već u proljeće. Međutim, brojni udari oluje Blas osjetili su se tijekom prve polovice studenog u dijelovima istočne Španjolske i južne Francuske.

Blas je imenovala Agencia Estatal de Meteorología (AEMET), španjolska meteorološka agencija, 5. studenoga 2021. Oluja je proširila jaku kišu i olujne vjetrove na istočnu obalu Španjolske prije nego što je prešla preko zapadnog Sredozemlja i donijela dodatnu kišu i vjetar u dijelove Alžira i Francuske.

Snježne oborine

Planinska područja koja bi ove zime mogla imati više snježnih oborina na Iberijskom poluotoku uključuju Kantabrijske planine, Centralni planinski masiv i Pirenejske planine u sjevernoj i središnjoj Španjolskoj. Nadolazeći obrazac mogao bi dovesti do idealnih razdoblja za skijališta i odredišta za zimski odmor. Međutim, niska područja izvan viših terena također će imati šanse za normalne do malo iznadprosječne količine snježnih oborina kako temperature budu padale tijekom zime.

Nakon izrazito sušnog ljeta u nekim regijama prinosi usjeva poput kukuruza, suncokreta, šećerne repe, krumpira i soje doživjeli su izravan udarac, navodi služba za praćenje usjeva Europske unije MARS. Stručnjaci su primijetili da su se blaže vrijeme i razdoblja oborina u nekim regijama dogodili prekasno da bi značajnije koristili mnogim ljetnim usjevima. Izgledi za rast ove zime i nadolazeću žetvu stavljeni su u središte pozornosti.

Europljani su sve više zabrinuti da će suho tlo i iscrpljeni rezervoari vode diljem južne Europe trebati iznadprosječne zimske oborine da bi se obnovili. Imajući to na umu, zima je obično najkišovitija sezona u ovom dijelu kontinenta, a obrazac pogoduje periodima nestabilnog vremena koji bi mogli pomoći da se ugrozi tekuća suša. No, ne očekuje se da bi nadolazeći olujni uzorak mogao u potpunosti izbrisati sušu. Možda će trebati godine s natprosječnim kišnim sezonama da se nadoknadi trenutačna niska razina vode.

Temperature će ove zime vjerojatno biti blizu normale do malo iznad normale širom južne Europe. Međutim, razdoblja nestabilnog vremena mogu biti popraćena razdobljima hladnijeg vremena, prema Reppertu.

Velika Britanija i Irska mogle bi se suočiti s hladnim udarima

Do početka prosinca 2021. dijelovi Velike Britanije i Irske već su osjetili neke utjecaje oluja, uključujući oluje Aurora, Arwen i Barra. Oluja Arwen bila je značajna oluja koja je zarobila 61 posjetitelja koncerta u Tan Hill Innu, najvišem pubu u Engleskoj, na nekoliko dana krajem studenog 2021. godine.

Prošle zime, sredinom veljače, oluja Eunice donijela je značajnu štetu infrastrukturi diljem Velike Britanije. Krov O2 Arene u Londonu bio je jako oštećen zbog ekstremnih udara vjetra tijekom tog razdoblja. Needles, lokalitet u južnoj Engleskoj, primio je udar vjetra od 200 km/h za oluje Eunice, što je UK Met Office označio kao najsnažniji udar vjetra ikad zabilježen u Engleskoj. Da bismo jačinu vjetrova stavili u perspektivu, veliki uragan 3. kategorije u Atlantiku ima vjetrove u rasponu od 178 do 193 km/h.

Ove zime predviđaju se temperature uglavnom blizu normale, s valovima hladnoće koji se mogu podudarati s razdobljima snježnog vremena.

U gradovima kao što su Dublin i Edinburgh ove zime bit će manje snježnih dana nego u tipičnim godinama. Međutim, sva hladna i nestabilna razdoblja u regiji mogla bi imati znatne posljedice s obzirom na stanje potražnje za energijom i troškove povezane s grijanjem domova.

“Bit će blagog vremena s temperaturama gotovo normalnim Međutim, proboji hladnijeg vremena mogu se zadržati u cijeloj regiji na razdoblje od dva do tri tjedna”, rekao je Roys.

Tijekom ovih hladnih razdoblja povećat će se vjerojatnost snježnih padaline i na nižim terenima. Mjesta kao što su Pennines Mountains, Southern Uplands i Grampian Mountains trebala bi imati najveće šanse za normalne snježne padaline ove godine.

Siječanj i veljača mogu donijeti aktivnije razdoblje u smislu snježnih padalina za dijelove Škotske i gorja s izgledima da će oluje pogoditi područja na sjeveru. U međuvremenu bi južna područja britanskog otoka mogla zabilježiti gotovo normalnu ukupnu količinu oborina tijekom prve polovice zime i manje snježnih oborina nego što je uobičajeno do veljače.

Iako se učestalost oluja ove zime možda neće mnogo promijeniti u usporedbi s prošlom godinom, prognostičari kažu da bi moglo biti manje utjecaja i da bi intenzitet oluja također mogao biti manji.

Sjevernu i srednju Europu čekaju sušni uvjeti

Za razliku od nestabilnog vremena predviđenog za zemlje južne Europe, lokacije poput sjeverne Francuske, Beneluksa, Njemačke i dijelova Poljske mogle bi imati znatno sušnije uvjete.

Uz olujni trend prema regijama na jugu, mnoge će se lokacije diljem sjeverne i središnje Europe suočiti s rizikom da propuste obilne zimske oborine. Dok su jesenske padaline, koje su nedavno već ovlažile područja Francuske, Njemačke i Poljske, bile dobrodošle za sadnju zimskih usjeva, izgledi za sušu zimsku sezonu mogli bi dovesti do izazova za nastavak rasta usjeva i do nižih prinosa u vrijeme žetve.

Dijelovi Francuske i Njemačke mogli bi biti sušniji u usporedbi s lokacijama diljem Poljske, kažu prognostičari AccuWeathera, uključujući šira gradska područja Pariza i Berlina. Očekuje se da će količine kiše i snijega ove zime biti ispod normale u sjevernoj Francuskoj i Njemačkoj, ali mogu biti blizu normale u Poljskoj. Ovim će područjem dominirati prosječne ili blago ispodprosječne temperature.

Uz manje snijega u prognozi za sjevernu i srednju Europu raste rizik od hladnog vremena koji smanjuje šanse da zimski usjevi prežive do žetve. Ako na tlo padne minimalna količina snijega i nastupi hladnoća, ozimi usjevi poput žitarica neće imati dovoljno zaštite od prodora hladnog zraka.

Baltik i Skandinavija u toplijem trendu

Meteorolozi AccuWeathera predviđaju zimu topliju od prosjeka u sjeveroistočnoj Europi i Skandinaviji. Povremeno će biti razdoblja nestabilnog i prohladnog vremena, no brojni atmosferski čimbenici upućuju na to da će temperature u cijeloj regiji biti toplije, a očekuje se i manje snježnih dana u odnosu na tipične godine.

Ostaje mogućnost da se oluje prošire, s potencijalom da isprva zahvate sjever Velike Britanije, a zatim donesu zimske oborine zapadnim i južnim dijelovima Norveške.

Osim toga, prognostičari su izrazili zabrinutost zbog oluja koje će se kretati prema sjeveru od Sredozemlja i širiti vlagu u Finsku, s obzirom na aktivan uzorak koji se očekuje u južnoj Europi.

Područja diljem južne Švedske, uključujući grad Stockholm, mogla bi propustiti većinu snježnih dana tijekom prve polovice zime. Ljubitelji snijega možda će morati pohrliti u područja na istoku i zapadu Finske i Norveške kako bi se izložili snježnim padalinama od prosinca do veljače.

AccuWeatherova godišnja skijaška prognoza za Europu

Došlo je vrijeme za brisanje prašine sa skija i snowboarda jer stigla je druga godišnja verzija AccuWeatherove europske skijaške prognoze.

Dok se mnoga skijališta diljem Europe pripremaju za možda najprometniju skijašku sezonu od početka pandemije koronavirusa, pojedini vlasnici skijališta upozoravaju da bi neki aspekti skijaškog iskustva ove godine mogli biti drukčiji. Rastući troškovi struje i plina natjerali su neka zimovališta da podignu cijene ionako skupog sporta. Neka se zimovališta možda uopće ne otvore.

Odredišta u Francuskoj osmislila su nekoliko jedinstvenih taktika kako bi se smanjili troškovi, uključujući usporavanje brzine žičara, korištenje obnovljive energije i traženje potpore vlade, izvijestio je Euronews. Kao rezultat toga, kupci bi mogli platiti veće naknade kako bi se nadoknadili preostali troškovi.

Područja za koja se predviđa da će ove zime imati odlične skijaške uvjete uključuju odredišta uglavnom na uzvisinama u južnoj Europi, gdje će oluje vjerojatno biti aktivne. S druge strane, dodatni snijeg vjerojatno će imati pozitivan učinak na operativne troškove na tim lokacijama.

Mjesta koja će ove zime imati dobre skijaške uvjete uključuju zimovališta u Škotskoj, južnoj Norveškoj, središnjoj Španjolskoj i središnjoj Italiji. Ove sezone očekuju se loši uvjeti za sva odmarališta koja se nalaze diljem sjeverne Engleske i područja u Njemačkoj, uključujući sjeverne padine Alpa, piše Index.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Nova cijena maslinova ulja šokirala i veterane industrije: “Ovo nije normalno”

Objavljeno

-

By

Nestašica tekućeg zlata – maslinova ulja – podigla je njegovu cijenu na rekordnu razinu, potaknula val kriminala i gurnula cijelu industriju u krizu.

Nagli porast cijena maslinova ulja posljednjih mjeseci zaprepastio je potrošače, ali i veterane u toj industriji. Ekstremni vremenski uvjeti kumovali su padu proizvodnje maslinova ulja u južnoj Europi posljednjih godina, posebice u mediteranskim zemljama poput Španjolske, Italije i Grčke.

Španjolska, koja proizvodi više od 40 posto svjetskog maslinova ulja obično proizvede između 1,3 i 1,5 milijuna tona od svake žetve. Međutim, u 2022./2023. uspjela je uzgojiti samo 666 tisuća tona. Neki tržišni igrači očekuju da je Španjolska u sezoni 2023./2024. proizvesti između 830 i 850 tisuća tona ulja, prenosi tportal.hr.

Cijena ekstradjevičanskog maslinova ulja u španjolskoj Andaluziji od 19. travnja iznosi 7,8 eura po kilogramu (Mintecov referentni indeks), što je mali pad u odnosu na ožujak kad je cijena iznosila nešto više od osam eura. Rekordno visoka cijena zabilježena je pak u siječnju – 9,2 eura – otkad iz mjeseca u mjesec polako pada.

Cijene moraju ići gore

Kiša u ožujku i travnju dala je malo optimizma u proizvodnji španjolskih maslina, ali analitičari kažu da će sve manje rezerve maslinova ulja tržišta vjerojatno držati na rubu zbog iznenadnih skokova cijena u nadolazećim mjesecima.

‘Najviše nas brine ukupna ponuda. Cijene trenutačno padaju, ali na kraju će ljudi morati početi kupovati. A kad kupujete u vremenima smanjene ponude, cijene moraju ići gore’, rekao je analitičar Kyle Holland iz Minteca za CNBC.

Vito Matielli iz Rabobanka pak kaže da u 20 godina praćenja sektora maslinova ulja nije vidio ništa ni blizu recentne volatilnosti cijena. “Ovo nije normalno. No da bismo imali jasniju sliku, trebamo pričekati do kraja lipnja. Ipak, kiša u ožujku bila je pozitivan signal”, rekao je.

Helena Bennett, voditeljica klimatskih politika u nezavisnom think tanku Green Alliance UK, nedvosmisleno je pripisala rekordni skok cijena maslinova ulja klimatskim promjenama.

I drugi usjevi u problemu

“Najveći svjetski izvoznik maslinova ulja, Španjolska, prepolovila je svoju proizvodnju zbog suše i ekstremnih vrućina, povećavajući njegovu cijenu (na njezinu ishodištu!) za 112 posto od 2022.”, rekla je Bennett na X-u.

“To se događa i s drugim usjevima. Maslinovo ulje danas, sve ostalo uskoro”, dodala je.

A s rastom cijena maslinova ulja, Španjolsku je zapljusnuo i val krađa tekućeg zlata.

Supermarketi u Španjolskoj početkom ožujka objavili su da u većinskom dijelu zemlje najčešće krade maslinovo ulje, piše The Financial Times. Glavni krivci su navodno kriminalne skupine koje ciljaju na glavni prehrambeni artikl za preprodaju na crnom tržištu.

U kolovozu prošle godine približno 50.000 litara ekstra djevičanskog maslinovog ulja ukradeno je iz jedne od španjolskih uljara u regiji Cordoba, prema izvješćima lokalnih medija. Ukradeno maslinovo ulje tada je procijenjeno na više od 420 tisuća eura.

 
Nastavi čitati

Svijet

Ptičja gripa izbila kod krava. Objavljeno koje grupe ljudi su u najvećem riziku od infekcije

Objavljeno

-

By

unsplash

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena u srijedu je priopćila da radi na jačanju federalnih smjernica za testiranje odgovora javnog zdravstva u slučaju da se epidemija ptičje gripe kod krava proširi i među ljudima.

Državni zdravstveni laboratoriji poslali su “oko 25” ljudskih uzoraka CDC-u na referentno testiranje usred trenutačne epidemije. Prati se više od 100 radnika na farmama krava. Dužnosnici su odbili odgovoriti na pitanja o tome gdje se nalaze nadzirani radnici, rekavši samo da dužnosnici “slijede stado” zaraženih krava, prenosi Politico.

“Rizik da od jednog ili dva sporadična slučaja postane nešto od međunarodnog značaja nije beznačajan”, rekao je Nirav Shah, glavni zamjenik direktora CDC-a, na događaju Vijeća za vanjske odnose u srijedu. “Svi smo vidjeli kako se virus može proširiti svijetom prije nego što je javno zdravstvo uopće imalo priliku pokrenuti se. To je rizik i moramo ga imati na umu.”

Savezni dužnosnici rekli su da agencije rade na podizanju “široke svijesti” o trenutnim rizicima za ljude, koji su i dalje “niski” usred epidemije među kravama i pticama. “Ali postoje određene skupine ljudi koje su u većem riziku od infekcije i koje bi trebale poduzeti mjere opreza”, rekao je Demetre Daskalakis, ravnatelj CDC-ovog Nacionalnog centra za imunizaciju i respiratorne bolesti.

Te skupine uključuju proizvođače mlijeka i radnike na mliječnim farmama, osobito zbog zabrinutosti da se virus asimptomatski širi među kravama.

No i dalje su veliki izazovi testiranja ljudi, uključujući poljoprivrednike koji su bili u kontaktu sa zaraženom stokom.

Federalni režim testiranja do sada je kasnio, nakon što je virus među mliječnim kravama identificiran prije više od mjesec dana i vjerojatno se širio mjesecima prije toga.

Daskalakis je rekao da CDC vrši nadzor i prati simptome primijećene kod pacijenata diljem zemlje te da nije pronašao nikakve neuobičajene trendove ili aktivnosti koje bi sugerirale da se ptičja gripa proširila na ljude. Potvrđeno je da se jedna osoba zarazila ptičjom gripom – teksaška mljekarka koja je pokazala simptome konjunktivitisa i koja se u međuvremenu oporavila.

CDC je objavio privremene preporuke za ljude koji su izloženi riziku od izlaganja, uključujući radnike na farmama i u klaonicama, kao i preporuke za državne i lokalne zdravstvene službenike o tome kako spriječiti izlaganje i uočiti simptome.

Izbijanje epidemije

Vjeruje se da su divlje ptice bile prvi izvor zaraze. Međudržavno kretanje krava od tada je proširilo virus među 36 poznatih stada goveda u devet saveznih američkih država. Dužnosnici Bidenove administracije žure kako bi osigurali da se epidemija ne pretvori u još jednu pandemiju, dok pokušavaju ograničiti ekonomski udarac američkom mliječnom sektoru.

Savezni dužnosnici također su u srijedu rekli da je FDA provela daljnje testiranje na 201 uzorku mlijeka koji su u početku bili pozitivni na čestice ptičje gripe, uključujući u pasteriziranim maloprodajnim mliječnim proizvodima poput svježeg sira i kiselog vrhnja. FDA nije pronašla nove fragmente živog virusa, rekli su dužnosnici, potvrđujući svoju procjenu da je zaliha pasteriziranog mlijeka u SAD-u sigurna. Ponovili su prethodna upozorenja o rizicima pijenja sirovog mlijeka.

USDA je testirala najmanje 2000 potencijalno zaraženih goveda i očekuje povećanje broja testiranja jer provodi saveznu naredbu koja zahtijeva testiranje mliječnih goveda prije njihovog međudržavnog prijevoza.

Zabrinutost oko sigurnosti zaliha govedine u SAD-u mogla bi brzo izazvati komplikacije u trgovini. Kolumbija je već ograničila uvoz američke govedine, navodeći kao razlog širenje ptičje gripe u mliječnim stadima. No trgovačke skupine poput National Cattlemen’s Beef Association pripisale su taj potez politici, ističući da SAD trenutno ne dopušta uvoz kolumbijske govedine.

Službenici USDA-e nastojali su umiriti trgovinske partnere, napominjući “robusni sustav nadzora” za bolesti životinja koji pomaže u održavanju sigurne opskrbe hranom za “domaća i međunarodna tržišta”, rekao je glasnogovornik Allan Rodriguez u izjavi.

 
Nastavi čitati

Svijet

Kineski virolog podijelio je ključne podatke o covidu-19, a onda ga je dočekao niz problema…

Objavljeno

-

By

Početkom 2020., dok je znanost tražila odgovore na misterioznu virusnu epidemiju u središnjoj Kini, istaknuti kineski virolog istupio je kako bi podijelio kritične podatke sa svijetom. Zhang Yongzhenovo otkrivanje genoma virusa koji uzrokuje covid-19 bio je ključni korak u utrci za borbu protiv pandemije, pomažući istraživačima diljem svijeta da identificiraju patogen i stvore cjepiva za borbu protiv njega.

Znanstvena zajednica ga je hvalila zbog njegovog integriteta, ali u godinama nakon toga, ljudi koji poznaju Zhanga kažu da se suočio s nizom neviđenih prepreka u svojoj karijeri u Kini, a još jedna prepreka postavljena je pred njegovo istraživanje tijekom prošlog tjedna, piše CNN.

U nedjelju i ponedjeljak, Zhang (59) u znak prosvjeda prespavao je noć ispred svog laboratorija u Kliničkom centru za javno zdravstvo u Šangaju nakon što su administratori naglo zatvorili ustanovu zbog renoviranja, prema izjavama objavljenim na njegovoj stranici na društvenoj mreži Weibo. U objavi na njegovoj stranici rano u srijedu rečeno je da je postignut “provizorni dogovor” da Zhangov tim u laboratoriju nastavi sa svojim znanstvenim radom, kojega je dio povezan s praćenjem porijekla covida-19.

Ovo iskušenje samo je posljednja prepreka Zhangovim istraživanjima od 2020., prema tvrdnjama kolege koji je bio u kontaktu s kineskim znanstvenikom posljednjih godina.

Izvještaj Zhangovih studenata istraživača objavljen na internetu također je iznio niz izazova s kojima se znanstvenik susreo od formalnog prijenosa službenog zaposlenja u centar u Šangaju 2020., kada je završio i njegov 19-godišnji mandat u Kineskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti.

Na Zhangovoj Weibo stranici koju je vidio CNN, a koja je u međuvremenu izbrisana navodi se da centar u Šangaju, koji je povezan s gradskim sveučilištem Fudan, nije službeno priznao Zhangovo zaposlenje, ostavljajući ga bez socijalnog osiguranja i zdravstvenih beneficija te da je prijevremeno raskinuo petogodišnji ugovor o suradnji sa znanstvenikom. “Da je vrhunski znanstvenik u svom području, osoba koja je dala doprinos zemlji i čovječanstvu pala do ove točke – stvarno je tužno i jezivo”, stoji u objavi.

U priopćenju od ponedjeljka, Šangajski klinički centar za javno zdravstvo rekao je da je zatvorio neke laboratorije radi renoviranja, zbog sigurnosnih problema, i ustvrdio da je osigurao dodatne uredske i eksperimentalne prostore za Zhanga i njegov tim. “Institut uvijek poštuje … i podržava znanstvene istraživače i studente u obavljanju uobičajenog istraživačkog rada”, stoji u priopćenju.

Čini se da slike objavljene na društvenim mrežama ovaj tjedan prikazuju Zhanga umotanog u deke kako spava na pragu laboratorijske zgrade dok se zaštitari nadvijaju nad njega. Zhang je za CNN rekao da je objašnjenje centra da je laboratoriju potrebno renoviranje i da je bilo dosta obavijesti o preseljenju “glupost”.

Više od deset studentskih istraživanja bilo je pod utjecajem zatvaranja laboratorija, rekao je, dodajući da je “nezgodno” reći više. U svom postu objavljenom u srijedu, Zhang je rekao da će njegov tim “razgovarati s (centrom) o budućem planu preseljenja laboratorija, jamstvu normalnog života i znanstveno-istraživačkog rada za studente tijekom prijelaznog razdoblja” te raditi na rješavanju problema povezanih s njegovim vlastitim dogovorom s centrom. CNN nije mogao neovisno potvrditi njegovu objavu.

Pokvareni stroj

Zhang je 11. siječnja 2020. postao prvi znanstvenik koji je podijelio genomsku sekvencu covida-19 dok je Svjetska zdravstvena organizacija čekala da Kina dostavi podatke nakon što je skoro dva tjedna ranije objavila izbijanje virusne epidemije u gradu Wuhanu.

Zhang je bio međunarodno hvaljen zbog svog rada, a Nature ga je proglasio jednim od 10 ljudi koji su pomogli oblikovati znanost 2020. U intervjuu za časopis te godine, Zhang se osvrnuo na svoje globalno priznanje. “Kažu, ‘11. siječnja je bio prekretnica za razumijevanje da je ovo ozbiljno. Bila je to prekretnica za Kinu. Bila je to prekretnica za svijet’”, rekao je.

Ali u Kini, Zhang se suočio s izazovima u svom radu koji su proizašli iz tog trenutka, prema njegovom dugogodišnjem suradniku Edwardu Holmesu, profesoru na Sveučilištu u Sydneyu koji je objavio genom na međunarodnoj web stranici za razmjenu podataka, uz Zhangovo dopuštenje. Nakon objave podataka, Zhangov laboratorij imao je ograničenja koja su mu onemogućila izolaciju virusa covida, rekao je Holmes.

Nejasno je je li ovaj potez bio odvojen od naloga kineske vlade o “ispravljanju” koji je primio Zhangov tim, a za koji su izvještaji u to vrijeme govorili da je rezultirao privremenim zatvaranjem laboratorija dan nakon objave sekvence. Zhang je za Nature 2020. rekao da je naredba samo zahtijevala da njegov laboratorij ažurira svoje protokole o biološkoj sigurnosti nakon premještanja opreme tijekom građevinskih radova.

Ove promjene za Zhanga došle su kad je Kina – već poznata po kontroli akademskog sektora odozgo prema dolje – pooštrila nadzor nad znanstvenim informacijama u vezi s virusom. To je uključivalo nametanje ograničenja na objavljivanje akademskih istraživanja o podrijetlu novog koronavirusa do travnja 2020. Peking je opetovano branio svoju znanstvenu transparentnost i razmjenu podataka u vezi s epidemijom.

“Ideja da bi (Zhang) učinio bilo što protiv Kine je smiješna s obzirom na njegov (nacionalni) ponos. No jasno je da je vlada željela prenijeti određenu poruku, iznijeti određeni narativ o epidemiji u Wuhanu… puštanjem sekvence virusa prekršio je tu uputu – i sve proizlazi iz toga,” rekao je Holmes za CNN u ponedjeljak.

“U stara vremena, prije covida… bio je poput stroja, a sada je stroj pokvaren. Ovo ga je samo polako slomilo.”

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu