Connect with us

Hrvatska

300.000 TESTOVA ZA UČENIKE POSLANO U DALMACIJU Ministar Fuchs: “Nadam se da roditelji neće varati”

Objavljeno

-

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je jutros u emisiji Hrvatskog radija A sada Vlada da je započela distribucija za brzo antigensko samotestiranje učenika na COVID-19, što je nazvao de facto postupkom ukidanja samoizolacije učenika kako bi svi oni koji nisu bolesni bili u školi. Također je poručio da se ne radi ni o kakvom koraku prema obaveznom testiranju ili cijepljenju djece.

Fuchs je rekao da je jučer otišao prvi dio testova, oko 300.000, prema Dalmaciji.

– Naravno, idemo prioritetno prema otocima, tu je nešto teža distribucija, i zato smo išli prvo prema dalmatinskim regijama. Ostatak do milijun stiže danas ili je možda već danas čak u skladištima Civilne zaštite, i tog trenutka kad se ti testovi zaprime u Civilnoj zaštiti, isti čas idu dalje prema školama. Mislim da će do kraja tjedna ili početkom sljedećeg tjedna sve škole raspolagati testovima, rekao je Fuchs.

Naglasio je da je testiranje dobrovoljno, da nitko nikoga ni na što prisiljava, te da je ovo što se sada provodi de facto postupak ukidanja samoizolacije učenika kako bi svi oni koji nisu bolesni bili u školi.

– Mi smo rekli da je to testiranje učenika dobrovoljno i da će roditelji u jednom papiru deklarirati hoće li ili neće provoditi testiranje svog djeteta. Svi oni koji to odbiju, njima se de facto, niti djeci, naravno, neće dogoditi ništa, jedino što onoga trenutka kad se pojavi neki pozitivni učenik u razredu, ili eventualno netko iz okruženja tog djeteta bude bolestan, to dijete će onda morati ići u izolaciju, rekao je Fuchs.

Objasnio je i da se radi o testovima vrlo sličnima onima koji se mogu kupiti u ljekarnama te da se za razliku od PCR-a ne ulazi duboko u nos s testnom vaticom ili štapićem, već se bris uzima iz prednjeg dijela nosne šupljine i radi se o vrlo jednostavnom zahvatu.

“Ove nekakve parole, povici i peticije “Ne damo djecu” su prilično neshvatljive, ja ih ne razumijem, nitko djecu ne dira”

Fuchs je rekao i da roditeljima koji neće testirati djecu, a reći će da su bila negativna, neće moći ući u trag jer ne kane primjenjivati nikakve represivne mjere.

– Nadam se da su roditelji dovoljno odgovorni i da neće varati jer se ovo čini zato da bi obrazovni sustav praktički ukinuo samoizolaciju koristeći sustav samotestiranja, poručio je.

Također je rekao da ovo nije nikakav korak do obaveznog testiranja ili cijepljenja djece.

– Ove nekakve parole, povici i peticije “Ne damo djecu” su prilično neshvatljive, ja ih ne razumijem, nitko djecu ne dira. Dapače, nakon ove dvije godine pandemije činimo sve kako bismo djeci omogućili što normalniji život i što bolje pohađanje škole, poručio je Fuchs.

“Ukidanje i testiranja i samoizolacije ako to podaci s terena opravdaju”

Fuchs je također rekao da bi, ako broj pozitivnih bude značajno padao, u veljači prešli na varijantu testiranja samo u onim razredima kada se to naredi, a naredilo bi se kad bi se pojavio neki pozitivni slučaj, što bi, dodao je, dovelo do ušteda.

– I nakon toga bismo išli na kompletno ukidanje i testiranja i samoizolacije ako to podaci s terena opravdaju, rekao je Fuchs.

Rekao je i da nisu razmatrali testiranje djece u vrtićima.

Skuplja hrana u menzama? “I to je nešto što moramo sagledati”

Fuchs je rekao da su računi za plin visokoškolskih i istraživačkih institucija porasli, neki drastično, neki manje drastično, objasnivši da postoji razlika u tome kakve su ugovore zaključivali. Upitan hoće li se tamo gdje je ugovorena varijabilna cijena razlika podmiriti iz proračuna, Fuchs je rekao da će se dogovarati s institucijama te da nitko neće institucije ostaviti na cjedilu.

Osvrnuo se i na mogućnost poskupljenja prehrane u studentskim menzama.

– I to je nešto što moramo sagledati i vidjeti koliko je opravdano eventualno nekakvo poskupljenje ili nije opravdano, ali to razgovaramo, Ministarstvo i uprave studentskih centara, rekao je Fuchs.

O plaćanju probne državne mature: “Bit će svi zadovoljni”

Fuchs je rekao da će se probna državna matura provesti kako bi učenici vidjeli kako to izgleda i provjerili vlastito znanje, kao i kako bi sami nastavnici dobili uvid u znanje učenika. Rekao je da će ispite ispravljati nastavnici u školama.

– Razgovaramo sa sindikatom srednjoškolskih učitelja, oni su izrazili želju i zahtjev da se tim učiteljima to honorira, i mislim da smo na dobrom putu da postignemo dogovor, rekao je Fuchs.

Nije otkrio o kojem bi se iznosu radilo.

– Dogovorit ćemo se sa sindikatima i mislim da neće biti problema. Bit će svi zadovoljni, dodao je.

Obnova škola nakon potresa

Što se tiče obnova škola nakon potresa, Fuchs je rekao da Zagreb obnovu provodi sam, na neki način, da su obnovili određeni dio škola, te da određeni dio stoji.

– Stvari se donekle kompliciraju samim postupcima javne nabave jer to su sve natječaji velike vrijednosti i moraju ići na, ‘ajmo reći, pod navodnicima, dugotrajni postupak nabave, rekao je Fuchs.

Naveo je kako su na Banovini 24 škole oštećene u potresu, a od toga je devet škola obnovljeno i učenici su vraćeni. Dvije srednje škole se grade – strukovna u Petrinji i ekonomska u Sisku, a procijenjena vrijednost je oko 74 milijuna, što će biti financirano iz kredita Svjetske banke, rekao je Fuchs. Dodao je kako će se ostale škole, koje su jednako tako u fazama projektiranja, financirati iz Fonda za solidarnosti koji je odobren za Sisačko-moslavačku županiju, a na raspolaganju je iznos od 300 milijuna. Iz Fonda solidarnosti bit će obnovljen i Pedagoški fakultet u Petrinji i Metalurški u Sisku, rekao je Fuchs.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Sindikalist: Hrvatska uplatila 12 milijuna eura pa izgubila kontrolu nad Petrokemijom

Objavljeno

-

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel uputio je danas zahtjev premijeru, resornim ministrima i ravnatelju CERP-a za utvrđivanjem odgovornosti i ispravljanjem propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije d.d. Postupak dokapitalizacije proveden je tako da će rezultirati s vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i posljedično potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, istaknuo je u priopćenju Novosel.

U procesu dokapitalizacije bilo je predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala oko 44 posto dionica.

Posljedično, da bi se provela Vladina odluka o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane RH trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja turske grupe Yildirim, najvećeg suvlasnika Petrokemije, tako da udio RH u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica, dodao je.

“Oboje predstavnika RH glasali protiv odluke o kapitalizaciji”

Iako je uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, da bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, kaže Novosel, “u ovom je slučaju RH, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva”.

Time je, tvrdi predsjednik SSSH, omogućila većinskom dioničaru Yildirimu da uplatom, u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio no što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio Republike Hrvatske smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.

Novosel podsjeća da su oboje predstavnika RH u Nadzornom odboru kutinske Petrokemije u konačnici glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, ali kad je već bilo prekasno i kad manjinskim udjelom glasova na odluku više nisu mogli utjecati.

“Zahtijevam da se utvrdi odgovornost za propust”

Rezultat tako provedene dokapitalizacije je da je RH uplatila nešto više od 12 milijuna eura da bi smanjila vlasnički udio s oko 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije, ustvrdio je.

Smanjenje vlasničkog udjela s 44 na oko 20 posto moglo se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku pa bi RH zaradila znatna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, kaže Novosel.

“S obzirom na iznimnu važnost Petrokemije, ne samo kao najvećeg poslodavca u Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji nego i jedinog proizvođača mineralnih gnojiva u Hrvatskoj i regiji, kao član Upravnog vijeća CERP-a zahtijevam da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje”, ističe Novosel.

“Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica”, istaknuo je Novosel.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Zračne luke u Hrvatskoj zabilježile porast prometa u ožujku

Objavljeno

-

U svim hrvatskim zračnim lukama u ožujku je bilo 397 tisuća putnika ili 6.3 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je na razini prva tri mjeseca s 985 tisuća putnika ostvaren porast od 9.6 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS), koji pokazuju i da je tereta u tim lukama u ožujku bilo više nego lani.

Uz ukupan porast broja putnika, u ožujku 2024. na zračnim lukama je bilo i 1 posto više operacija zrakoplova (slijetanja i polijetanja) nego u ožujku 2023. ili nešto više od 5.600.

Među zračnim lukama u ožujku 2024. najviše putnika bilo je na zračnoj luci Zagreb, 299 tisuća, što je gotovo 14 posto više nego u ožujku 2023., a druga je zračna luka Split s 48 tisuća putnika ili 2.3 posto manje.

Neke luke u minusu

Kako ljetni red letenja, kada je na hrvatskim zračnim lukama znatno veći promet, počinje tek od kraj ožujka, i u drugim je lukama na Jadranu bio manji promet u ožujku, pa je tako i zračna luka Dubrovnik imala minus u prometu putnika, od 15 posto, s njih 42.500.

Zračna luka Zadar s oko 4100 putnika u minusu je od gotovo 50 posto u odnosu na ožujak 2023., a pad broja putnika imala je i zračna luka Pula, od 25.7 posto, s njih oko 1700, dok je zračna luka Osijek s 1200 putnika u plusu od 25,7 posto.

Veliki porast na razini ožujka zabilježila je zračna luka Rijeka od 237 posto, s 529 putnika, kao i zračna luka Brač od 33.3 posto, ali na maloj bazi, s 12 putnika.

Zračno pristanište Mali Lošinj s 8 putnika u minusu je od 75 posto u odnosu na lanjski ožujak.

Teretni promet u zračnim lukama u ožujku bio je, kao i putnički, ukupno veći nego u istom lanjskom mjesecu, za 31 posto, s 1.057 tona.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Puljkovi bili na izletu, on se poskliznuo i ozlijedio nogu. Operirali su ga

Objavljeno

-

Marijana Puljak objavila je na Facebooku kako se njezin suprug Ivica Puljak ozlijedio prilikom izleta u prirodi te da je zadobio rupturu mišića, nakon čega je operiran u splitskoj bolnici.

“Nije šetnja u prirodi uvijek bezopasna. Jučer smo bili na izletu u prirodi, Ivica se nezgodno poskliznuo i ozlijedio nogu. Na hitnoj u Splitu su mu dijagnosticirali rupturu mišića i odmah ga operirali kasno sinoć. Operacija je prošla dobro, nadam se da će uskoro doma.Hvala dežurnoj ekipi hitnog prijema, medicinskom osoblju i liječnicima KBC-a Split na predanosti i brizi”, napisala je Puljak.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu