Connect with us

Hrvatska

Božinović: “Mislim da smo s mjerama pogodili”

Objavljeno

-

Rast broja novozaraženih koronavirusom ne iznenađuje s obzirom da u Hrvatsku dolazi rekordan broj gostiju, kazao je Davor Božinović, voditelj Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu. Dodao je kako misli da je Stožer s mjerama pogodio, pogotovo u dijelu angažmana lokalnih stožera i vlasti.

– Mislim da je apsolutno svima jasno da se, uz svo opuštanje koje ide uz ljeto, mora voditi računa da se barem osnovne mjere poštuju. Ako ovako nastavimo mislim da s optimizmom možemo gledati na tjedne koji dolaze, rekao je.

Odgovarajući na pitanja o tome da je Pfizer podigao cijenu cjepiva kaže da “sve potrošene doze i one koje su u najavi, trebale bi biti pokrivene ugovorima. Znamo da EK pregovara u ime svih država članica i sve imaju istu cijenu. Ništa službeno nije došlo ni u HZJZ ni u Ministarstvo zdravstva. Evidentno je da će cijepljenje trajati, kao što i epidemija traje, a ove najave, vidjet ćemo što na to kaže Europska komisija.”

Na obilježavanju “Oluje” očekujemo 1500 ljudi

Organizacija obilježavanja vojno-redarstvene akcije “Oluja” je u domeni Ministarstva obrane, Ministarstva branitelja i MUP-a.

– Pozivnice se šalju prema popisima koje rade te institucije, prije svega Ministarstvo hrvatskih branitelja. Okvir je s epidemiološke strane zadovoljavajući. Uvjereni smo da tu neće biti izazova, pogotovo nekih novih žarišta jer radna skupina radi na tome i sve su dobro razradili. U ovom trenutku očekujemo oko 1500 ljudi, ali moguće je da se nešto i promijeni, kazao je. 

U vezi s organizacijom “Alke” organizatori skupa su s HZJZ-om u svakodnevnom kontaktu. Vode računa o svemu, uključujući i broj osoba. Kad procijene, kaže,izaći će se s konkretnim objavama i najavama.

Očekujem da će nakon objave ECDC-a u četvrtak, Hrvatska ostati u narančastoj zoni

Na pitanje hoće li Hrvatska do kraja ljeta zadržati status sigurne zemlje, odgovorio je da to “prije svega, ovisi samo o nama”.

– Na dnevnoj razini pratimo sve što se događa, uključujući i potencijalnu pojavu novih žarišta. Mislim da možemo s optimizmom čekati novu objavu ECDC-a u četvrtak. Smatram da će jadranski dio Hrvatske i dalje biti u narančastoj zoni, izjavio je. 

Božinović je govorio i o održavanju manifestacija te odlukama lokalnih stožera.   

Incidenti u policiji neće se tolerirati, već će se sankcionirati 

Novinari su ministra Božinovića pitali i o nekoliko incidenata u policiji te hoće li se provesti provjere toga. Kazao je da je policijski sustav velik, s više od 20.000 službenica i službenika.

– Događaju se stvari koje sigurno nisu primjerene. Međutim ono što želim i ovom prilikom ponoviti je da MUP brzo, promptno i u skladu reagira u svim tim slučajevima i donosi odluke koje jasno pokazuju da se određen tip ponašanja koji nije u skladu sa zakonom i kodeksom neće prihvaćati te da će snositi sankcije, kazao je.

Istaknuo je činjenicu da Hrvatska od 2000. godine nema srednju policijsku školu, što smatra problemom.

– Mogu najaviti, nakon niza godina svladavanja birokratskih i drugih zapreka, da ćemo od jeseni krenuti s prvom generacijom srednje policijske škole, za sada treći i četvrti razred, jer smo uočili da je to bila potpuno kriva odluka koja je dosta utjecala na to da mladi ljudi u tom obrazovanju za policijske službenike ne dobiju onu količinu znanja i informacija koji su neophodni da bi se kvalitetno obavljao posao, zaključio je Božinović.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Saharski pijesak iznad Hrvatske, evo kad će pasti s kišom…

Objavljeno

-

By

Duboka ciklona zapadno od Velike Britanije spušta se sporo prema Biskajskom zaljevu. Ciklonalno polje sporo se popunjava, a nad naše krajeve u visinskoj jugozapadnoj struji dolazi nestabilan koji se toplinom i pijeskom napunio nad Saharom te vlagom nad Sredozemnim morem.

Prognoziramo da će se nebo ponovo obojati žutom bojom pijeska i to najprije na južnom Jadranu i u istočnim krajevima unutašnjosti. Zračna masa koja dolazi nad naše krajeve puna je vlage, a u nedjelju poslijepodne moguć je lokalno jak razvoj grmljavinskih pljuskova.

Danas prijepodne pretežno oblačno s pljuskovima u istočnim krajevima unutrašnjosti te na južnom Jadranu. Tijekom dana postupno razbijanje naoblake uz dulja sunčana razdoblja. Poneki kratkotrajni pljusak moguć je u Lici i Gorskom kotaru te u središnjoj Bosni.

Na Jadranu jugo u slabljenju i okretanju na jugozapadnjak. Najviše dnevne temperature od 22 do 25. Poslijepodne i u noći na subotu vedro uz formiranje jutarnje magle uz riječne tokove i po kotlinama unutrašnjosti.

U subotu će vrijeme biti malo do umjereno oblačno, jutarnje temperature zraka u unutrašnjosti oko 10, a na Jadranu od 14 do 18. Nakon dizanja jutarnje magle biti će promjenjivo oblačno uz dulja sunčana razdoblja, toplo i vrlo toplo najviše dnevne temperature prognoziramo od 23 do 28 stupnjeva.

Kasno poslijepodne i navečer mogući su rijetki pljuskovi uz grmljavinu u Gorskom kotaru i Lisi te u zaleđu Jadrana. Za nedjelju prognoziramo prolaz oslabljene hladne fronte uz manji pad temperature. Hladna fronta će se brzo premještati od zapada prema istoku, a obilne oborine moguće su na južnom Jadranu i u središnjim krajevima unutrašnjosti.

Uz grmljavinu, pljuskove i udare vjetra moguća je i pojava tuče. Zbog saharskog pijeska u višim slojevima atmosfere nebo će biti mutno žučkaste boje. Do sredine idučeg tjedna promjenljivo red kiše red sunca temperatura zraka u okviru prosjeka za kraj svibnja.

S krajem tjedna trebalo bi biti toplije uz dulja sunčana razdoblja i slab razvoj dnevne naoblake te rijetke poslijepodnevne pljuskove u planinskim krajevima.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Independent objavio popis: Šest manje poznatih destinacija u Hrvatskoj koje se isplati posjetiti

Objavljeno

-

By

Pexels

Osim Splita, Dubrovika i Hvara, Hrvatska nudi i neke manje poznate tradicionalne gradove i mirne otoke za istražiti i uživati na ljetnom odmoru.

Ovo su neke manje popularne destinacije za turiste na našoj obali i u unutrašnjosti, a koje imaju također dosta toga za ponuditi, prenosi Independent.

Primošten

Najbolji za: ljubitelje kafića

Samo sat vremena od turističkog središta Splita nalazi se Primošten. Zvonik crkve sv. Jurja iz 1485. uzdiže se visoko iznad popločane šetnice koja je prepuna kafića na rivi. Nakon zalaska sunca, na glavni trg stiže glazba uživo, barovi na plaži vrve ljudima, a štandovi sa suvenirima ostaju otvoreni dokasna kao primoštenske zabave.

Vis, Biševo

Najbolji za: ljubitelje povijesti

Ako želite povijest, Vis biser na hrvatskoj čistoj obali, otok je vojnog značaja prepun cvijeća. Obilasci tunela iz doba Hladnog rata, spomenik engleskog RAF-a, Titova špilja koja je bila skrovište pred nacistima tijekom Drugog svjetskog rata i još puno toga. Nastavak ABBA-e snimljen je među vinogradima i maslinicima grčko-rimskih gradova na otoku 2017. godine.

Delta Neretve

Najbolji za: avanturiste

Sjeverno od Dubrovnika, delta Neretve, na ušću rijeke Neretve koja izvire iz Bosne, ulijeva se u Jadran. Plaže, zelene doline i tirkizni plićaci idealni su za aktivne pustolovine.Kušajte lokalne delicije, sve od citrusa do žaba i jegulja.

Nacionalni park Brijuni, Fažana

Najbolje za: obilazak otoka

Ovaj jadranski arhipelag kraj Istre dom je 14 otoka prekrivenih šumom, nekoć ljetnim igralištem bivšeg jugoslavenskog predsjednika Tita. Brijunsko otočje, proglašeno nacionalnim parkom od 1983., san je za otkrivanje mjesta za kupanje, rimskih ostataka i suptropskih vrtova.

Šibenik

Najbolji za: odmor u gradu

Zamijenite Dubrovnik sjevernim Šibenikom za odmor bez gužve. Smješten na dalmatinskoj padini, lako se izgubiti u raskošnim pročeljima, srednjovjekovnim uličicama i katedrali svetog Jakova koja je pod zaštitom UNESCO-a. Tu su i četiri obrambene kamene utvrde, obala s tradicionalnim restoranima i arhipelag od 249 otoka dostojnih izleta brodom za istraživanje.

Rastoke, Slunj

Najbolji za: slapove

Slapovi Plitvičkih jezera i rijeke Mrežnice privlače mnogo posjetitelja tijekom ljetne sezone, a u unutrašnjosti se smjestilo selo Rastoke sa sličnim slapovima, kućicama i rijekama za rafting.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ovo su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj za SSS i za VSS…

Objavljeno

-

By

Hrvatska je posljednjih godina suočena s velikim manjkom radne snage. Stanovništva je sve manje i sve je starije, posljedice odljeva radne snage u inozmestvo snažno se osjećaju na tržištu rada, a nastale rupe dijelom popunjava uvozna radna snaga, sve više iz dalekih aziskih zemalja.

Naspram suficitarnih zanimanja o kojima smo pisali ovih dana, onih deficitarnih mnogo je više.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) svake godine provodi analizu i objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja predlažući, prije upisa u prve razrede srednjih škola i na fakultete, u kojim obrazovnim programima bi trebalo povećati, odnosno smanjiti broj upisanih učenika i studenata.

HZZ: Popis je iz godine u godinu sličan

U HZZ-u nam kažu da je popis iz godine u godinu sličan, bez nekih značajnih odstupanja i što se tiče deficitarnih kao i suficitarnih zanimanja.

“S obzirom da se analize rade na lokalnoj razini, teško je generalizirati na razini Republike Hrvatske, no postoje određena zanimanja koja su deficitarna i na kontinentu i na obali”, napominju nam u HZZ-u.

Što se tiče srednje stručne razine, najdeficitarnija su zanimanja u graditeljstvu, prerađivačkoj industriji, zdravstvu, djelatnosti popravaka motornih vozila, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te prijevozu i distribuciji.

Ovo su najtraženija zanimanja?

Najdeficitarnija, odnosno najtraženija zanimanja srednje stručne razine su:

zidari

fasaderi

krovopokrivači

vodoinstalateri

električari

podopolagači

automehaničari

automehatroničari

autolakireri

bravari

tokari

strojobravari

mesari

pekari

slastičari

kuhari

konobari

medicinske sestre

medicinski tehničari

laboratorijski tehničari

vozači lakih i teških dostavnih vozila

vozači autobusa

vozači vozila hitnih službi

U rangu visokoobrazovanih, odnosno zanimanja za koje je potrebna viša i visoka stručna sprema, u HZZ-u kažu da se trenutno najviše traže stručnjaci za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu, farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu