Connect with us

magazin

Covid-19 uzrokuje dugotrajne promjene u krvnim stanicama

Objavljeno

-

Kod nekih pacijenata koji obole od covida simptomi bolesti mogu potrajati mjesecima nakon početne infekcije. Novi dokazi sugeriraju da bi to moglo biti posljedica toga što virus čini značajne promjene u krvi ljudi, što rezultira trajnim promjenama krvnih stanica koje su još uvijek očite nekoliko mjeseci nakon dijagnoze infekcije.

“Uspjeli smo otkriti jasne i dugotrajne promjene na stanicama, i tijekom akutne infekcije, pa čak i nakon nje”, objašnjava biofizičar Jochen Guck s Instituta Max Planck u Njemačkoj.

U novoj studiji, Guck je s kolegama istraživača analizirao krv pacijenata koristeći sustav nazvan RT-DC koji može brzo analizirati stotine krvnih stanica u sekundi i pri tome detektirati postoje li neke abnormalne promjene u veličini i strukturi. Ovaj sustav pomaže otkriti kako koronavirus utječe na krv i to na razini stanice.

“Iako patologija još nije u potpunosti shvaćena, hiperupalni odgovor i poremećaji koagulacije koji dovode do zagušenja mikrožilnih krvnih žila smatraju se ključnim pokretačima još uvijek povećanog broja preminulih”, pišu u svom radu istraživači, koje je vodila autorica studije Markéta Kubánková.

“Do sada se nije smatralo da fizičke promjene krvnih stanica igraju važnu ulogu kada je riječ o vaskularnoj okluziji i oštećenjima organa koje uzrokuje covid-19”, dodaju istraživači.

Uočene promjene u veličini i strukturi krvnih stanica

Studija je obuhvatila 55 pacijenata. Njih 17 imalo je teški oblik bolesti, a polovina njih kasnije je preminulo. U studiju je bilo uključeno i 14 pacijenata koji su se oporavili od covida te 24 zdrava pojedinca. Analizirano je više od četiri milijuna krvnih stanica, a rezultati su pokazali da je veličina crvenih krvnih stanica (eritrocita) kod covid pacijenata bila znatno drugačija. Uočeni su i znakovi ukočenosti u fizičkoj strukturi stanica, pokazujući manje deformabilnosti, što bi moglo utjecati na njihovu sposobnost isporuke kisika kroz tijelo, prenosi Science alert.

“Fizička svojstva eritrocita presudna su za mikrocirkulacijski protok i kao takve, ove promjene mogu oslabiti cirkulaciju i pospješiti hipoksemiju”, objašnjavaju istraživači.

“Učinak bi se mogao zadržati kod oboljelih dugo nakon što infekcija više nije aktivna, a otkrili smo da u oporavljenih bolesnika promjene fenotipa nisu bile toliko izražene, ali su i dalje prisutne.”

Kod bijelih krvnih stanica (limfocita) uočena je manja ukočenost u covid pacijenata, dok su kod njih monociti bili znatno veći nego kod sudionika iz kontrolne grupe. U međuvremenu, neutrofili, druga vrsta bijelih krvnih stanica, pokazali su brojne promjene u bolesnika s covidom. Uočene su promjene u veličini te neke veće deformacije.

“Iako su se neke od tih promjena vratile do normalnih vrijednosti nakon hospitalizacije, druge su ustrajale mjesecima nakon otpuštanja iz bolnice, što je dokaz dugoročnog učinka covida-19 na tijelo”, pišu istraživači.

“Pretpostavljamo da bi uočene promjene mogle nastati uslijed citoskeletnih promjena imunoloških stanica. Mehanička svojstva stanica mogu biti izravno povezana s citoskeletom, važnom potpornom strukturom koja također određuje staničnu funkciju”, navode dalje.

Još uvijek nije posve jasno kako promjene u krvnim stanicama izazivaju simptome bolesti, a ponekad uzrokuju i smrt. Studija pojašnjava koliko virus napada tijelo te zašto neke osobe mogu imati simptome bolesti i mjesecima nakon dijagnoze.

“Pretpostavljamo da bi trajne promjene fizičkih fenotipa krvnih stanica mogle pridonijeti dugotrajnom oštećenju cirkulacije i isporuke kisika kod oporavljenih bolesnika”, kazali su znanstvenici.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

FOTOGALERIJA / Premijera predstave “Plan B”, by Gesta 

Objavljeno

-

By

 
Nastavi čitati

magazin

KINO ZONA: U srijedu psihološka triler drama “Funny Games” i hvaljeni dokumentarac “Dosje Labudović: Nesvrstani”

Objavljeno

-

By

U srijedu 29. svibnja u Kino Zoni se opraštamo s ciklusom posvećenom velikom Michaelu Hanekeu, a čast zatvaranja ove manifestacije pripala je jednom od njegovih najkontroverznijih filmova, psihološkoj horor triler drami, ”Funny Games”. Nakon filmske analize koju i ovaj put provodi naš Erik Lončar, program nastavljamo uz hvaljeni, na festivalu u Puli nagrađeni dokumentarac, ”Dosje Labudović: Nesvrstani”!

U Hanekeovom trileru ”Funny Games” dvojica naizgled dobro obrazovanih mladića, koji se između ostalog zovu Paul i Peter, prilaze obitelji na odmoru. Oni su, navodno, prijatelji susjeda i u početku se ne znaju njihove prave namjere, no ubrzo zatoče obitelj i nasilno je muče u njihovoj kući…

Haneke s ovim filmom često briše granicu između fikcije i stvarnosti, posebno ističući čin promatranja. Prvotno ga je želio snimiti u Americi, ali ga je iz praktičnih razloga morao postaviti u Austriji. Želja mu se ostvarila 2007. kad je sam kreirao njegov američki rimejk, no kritika, a i publika je ipak burnije reagirala na ovaj, izvorni film. Njegova intencija nije bila napraviti tipični horor film već film s moralističkim komentarom o utjecaju medijskog nasilja na društvo. To je tema za koju je Haneke prilično strastven.

Zanimljivo je da glumačku postavu među ostalima čine i Ulrich Mühe koji ovdje tumači glavu obitelji, Georga, dok Paula, jednog od napadača, tumači Arno Frisch. Ako ste pažljivo pratili naš ciklus, zaključit ćete kako su Ulrich i Arno tumačili oca i sina u Hanekeovom ”Bennyjevom videu”. Poput većine Hanekeovih filmova, ”Funny Games” je osvojio niz priznanja, ali isto tako je i mnoge šokirao svojim grafički eksplicitnim prikazima nasilja i psihološkim terorom.  

Nakon projekcije filma nam slijedi još jedna temeljita filmska analiza koju vodi naš filmski entuzijast, redatelj, snimatelj i montažer, Erik Lončar!  

Nakon oproštaja s Michaelom Hanekeom od 20.30h u Kino Zoni možete također pogledati i dokumentarac ”Dosje Labudović: Nesvrstani”!

”Dosje Labudović: Nesvrstani” je dugometražni dokumentarni film koji nas vodi na putovanje kroz arhivu Stevana Labudovića, osobnog snimatelja jugoslavenskog predsjednika Tita. Film prati rođenje Pokreta nesvrstanih i pokazuje nam zakulisni svijet u eri ličnosti, politike i obećanja koji su označili treći svijet, ispitujući kako je filmski medij pomogao u stvaranju globalnog projekta političke emancipacije…

Za režiju, scenarij i kameru filma zaslužna je Mila Turajlić (”Cinema Komunismo”), autorica koja i kroz ovu temu nastavlja izražavati interes za zaboravljenim pričama iz povijesti nekadašnje socijalističke Jugoslavije i akterima koji su svakako zaslužili veću pozornost negoli su je imali. Interesantno je za spomenuti što je Turajlić fenomen Stevana Labudovića obradila paralelno i kroz dokumentarac ”Dosje Labudović: Ciné Guerillas” koji filmski medij predstavlja kao oružje političke borbe protiv kolonijalizma.

”Funny Games” gledamo u srijedu, 29. svibnja s početkom od 18h u Polivalentnoj dvorani Providurove palače, a ulaznice po posebnoj cijeni od 3 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja sat vremena prije projekcije. ”Dosje Labudović: Nesvrstani” je na rasporedu s početkom od 20.30h i cijena ulaznice za taj film je 4 eura.

*Ulaznice se mogu i rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.

*Ciklus filmova Michaela Hanekea sufinanciran je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, Austrijskog kulturnog foruma i udruženja Europa Cinemas

*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Hrvatskog audiovizualnog centra i Zaklade “Kultura nova”, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar

 
Nastavi čitati

magazin

Šta se događa vašem tijelu ako dnevno pojedete više od 20 trešanja

Objavljeno

-

By

Pexels

Trešnje su dobar izvor vitamina A, B1, B2, B3, B6, C i K i minerala kalija, kalcija, željeza, bakra, mangana, magnezija, fosfora i cinka, no je li dobro pojesti ih preko 20?

Čest je osjećaj da kada pojedemo jednu više ne možemo stati, ali stručnjaci upozoravaju da ne treba pretjerivati i jesti previše trešanja odjednom jer mogu djelovati laksativno i da izazvati lošu probavu.

Zbog toga je najbolje držati se preporučene dnevne doze od oko 150 g, što odgovara količini od oko 20 trešanja, piše Una.

Trešnje sadrže dijetetska vlakna, celulozu, pektin, organske kiseline (jabučnu, limunsku i vinsku) i neke proteine te ugljikohidrate.

Crvenu boju trešanja daju antocijanini i druge fenolne supstance sa antioksidativnim djelovanjem. Pored toga, antocijanini imaju analgetičko i antiinflamatorno djelovanje i stoga su efikasni kod artritisa.

Antocijanini i proantocijanidini iz trešanja pomažu u suzbijanju simptoma astme i alergija, stimuliraju proizvodnju kolagena i ublažavaju upale mišića i grčeve u mišićima, pa se sok od višnje pokazao veoma korisnim za sportaše, koji mogu ublažiti bolove u mišićima nakon trčanja i drugih intenzivnih aktivnosti.

Trešnje sadrže levulozu, šećer sa niskim glikemijskim indeksom koji naš organizam polako apsorbira, zbog čega je ovo voće veoma pogodno za dijabetičare. Osim za jelo, možete ih koristiti i za pripremu sokova, sladoleda, voćnih salata i osvježavajućih kolača.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu