Connect with us

Hrvatska

"Moje članstvo u HDZ-u je zamrznuto i ja sam apolitična osoba"

Objavljeno

-


Novi načelnik PU zadarske je Darko Car. On je danas prisustvovao konferenciji za novinare koja je poslužila i kao prilika da se njegov prethodnik Zlatko Sokolar oprosti od zadarske javnosti. Glasnogovornik PU zadarske, Elis Žodan, zaželio je dobrodošlicu novom načelniku te se zahvalio Sokolaru na svemu učinjenom.
– Rastanak je prigoda da se sve loše zaboravi, a ja pamtim samo sretne dane, rekao je Žodan kroz smijeh i riječ prepustio sada već bivšem načelniku Zlatku Sokolaru.
Podsjetimo, Sokolar diplomirani je pravnik, djelatnik MUP-a od 1985. godine. Bogatog je policijskog iskustva, koje je stekao obavljajući dužnost zapovjednika Postaje aerodromske policije Pleso, ali i kao načelnik Odjela granične policije, pomoćnik načelnika Uprave za granicu, načelnik PU dubrovačko-neretvanske. Do imenovanja na mjesto načelnika PU zadarske, obnašao je dužnost načelnika Odjela za nezakonite migracije u Ravnateljstvu policije. Nakon iscrpljujućeg mandata, uz puno pozitivnog napretka u zadarskoj policiji, Sokolar se vraća svojoj dužnosti u MUP-u u Zagreb, gdje mu je i obitelj. Sokolar je imenovan 24. ožujka prošle godine, a okvirni mandat na mjestu v. d. načelnika PU zadarske bio je predviđen za 6 do 9 mjeseci, ali se produžio na nešto više od 11.
– Proveo sam 11 mjeseci u Zadru uz težak i naporan rad. Kada sam došao morao sam dosta kadrovskih problema riješiti i popraviti. Glavni naglasak u svom radu dao sam suzbijanju kriminaliteta, a mislim da smo dosta dobroga učinili što se može vidjeti iz podataka koji su dostupni javnosti i na web stranicama PU zadarske.
Sokolar se sada vraća u Zagreb u ravnateljstvo policije, a budući da je bio v. d. načelnika rekao je kako je to i bilo očekivano.
– Na moje mjesto sada dolazi kolega koji je iskusan i profesionalan i vjerujem da će se moći nositi s operativnim problemima, najavio je Sokolar Cara te se zahvalio svima na podršci naglasivši kako bez medija, koji su mnogo puta ukazivali na zakonske nepravilnosti, policija bi znatno lošije radila.
Darko Car je diplomirani ekonomist, u MUP-u je zaposlen od 1992. godine, a od 1998. do 2000. godine obnašao je dužnost načelnika Policijske uprave krapinsko-zagorske.
Do imenovanja na novu dužnost bio je načelnik Postaje aerodromske policije Pleso u Velikoj Gorici.
– Čast mi je i izazov doći na ovo mjesto i u Zadar. Želio bih nastaviti istim putem kao i moj prethodnik, na visokoj razini rada i rezultata, započeo je Car.
Naglasio je kako u Zadar dolazi već 30 godina i da misli da je to grad s najlijepšim zalaskom sunca. Isto tako rekao je kako dosta prati sport te da mu je drago da je njegov prezimenjak, Marko, jedan od boljih pojedinaca u KK Zadar. Isto tako, kao svoju prvu novinu, rekao je da će uvesti konferencije za novinare jednom mjesečno.
Cara se posljednjih dana spominjalo kao člana HDZ-a, a on je to prokomentirao:
– Ja sam apolitična osoba. Moram reći da će uskoro doći zakon koji će odijeliti stranački i policijski posao. Politika nema mjesto u policiji.
Zamoljen je da se izjasni da li je raskinuo svoje članstvo u HDZ-u ili čeka baš taj zakon da to učini. On je na to rekao kako jest član HDZ-a, ali da je njegovo članstvo odavno zamrznuto.
Činjenica jest da u Zadru postoji velik broj neriješenih spaljivanja automobila, dva neriješena ubojstva te vrlo dobro organizirana mafija. Car je rekao kako jako dobro zna gdje je došao i koji ga problemi čekaju. Upitan je da li postoji mafija, kako u Hrvatskoj tako i u Zadru.
– Vi sami procijenite da li postoji mafija. Za mjesec dana, kada se uputim malo više u posao i osjetim bilo postaje, možemo razgovarati o stanju kriminaliteta.
Isto to pitanje o mafiji upućeno je i Sokolaru koji je rekao kako u Zadru postoji puno gospodarskog kriminaliteta, a da su za vrijeme njegovog mandata baš na tom području i napredovali.
– Prema sadašnjem stanju organiziranog kriminala Zadar nije pretjerano ugrožen, ali postoje aktivnosti na tom području. Ima tu još puno posla.
Sokolar je naglasio kako PU zadarska dobro surađuje s USKOK-om te da su neka od istraživanja PU zadarske postala predmetom USKOK-a.

Nakon konferencije za novinare Darko Car krenuo je sa Zlatkom Sokolarom na upoznavanje s gradonačelnikom i županom.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. pere

    2. ožujka 2011. at 13:32

    kako moš’ biti apolitičan i član neke stranke?? možda bolje od “političan” a bez stranačke iskaznice…puno sriće care…tribat će ti.

     
  2. koka

    3. ožujka 2011. at 11:45

    ha..ha..ha…samo ću to reć na ovaj naslov…a članak mi se ne čita jer mi je već mučno od naslova

     
  3. Jaca

    3. ožujka 2011. at 22:25

    ovo sa novim načelnikom je loše počelo, tip već na početku valja gluposti

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj za SSS i za VSS…

Objavljeno

-

By

Hrvatska je posljednjih godina suočena s velikim manjkom radne snage. Stanovništva je sve manje i sve je starije, posljedice odljeva radne snage u inozmestvo snažno se osjećaju na tržištu rada, a nastale rupe dijelom popunjava uvozna radna snaga, sve više iz dalekih aziskih zemalja.

Naspram suficitarnih zanimanja o kojima smo pisali ovih dana, onih deficitarnih mnogo je više.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) svake godine provodi analizu i objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja predlažući, prije upisa u prve razrede srednjih škola i na fakultete, u kojim obrazovnim programima bi trebalo povećati, odnosno smanjiti broj upisanih učenika i studenata.

HZZ: Popis je iz godine u godinu sličan

U HZZ-u nam kažu da je popis iz godine u godinu sličan, bez nekih značajnih odstupanja i što se tiče deficitarnih kao i suficitarnih zanimanja.

“S obzirom da se analize rade na lokalnoj razini, teško je generalizirati na razini Republike Hrvatske, no postoje određena zanimanja koja su deficitarna i na kontinentu i na obali”, napominju nam u HZZ-u.

Što se tiče srednje stručne razine, najdeficitarnija su zanimanja u graditeljstvu, prerađivačkoj industriji, zdravstvu, djelatnosti popravaka motornih vozila, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te prijevozu i distribuciji.

Ovo su najtraženija zanimanja?

Najdeficitarnija, odnosno najtraženija zanimanja srednje stručne razine su:

zidari

fasaderi

krovopokrivači

vodoinstalateri

električari

podopolagači

automehaničari

automehatroničari

autolakireri

bravari

tokari

strojobravari

mesari

pekari

slastičari

kuhari

konobari

medicinske sestre

medicinski tehničari

laboratorijski tehničari

vozači lakih i teških dostavnih vozila

vozači autobusa

vozači vozila hitnih službi

U rangu visokoobrazovanih, odnosno zanimanja za koje je potrebna viša i visoka stručna sprema, u HZZ-u kažu da se trenutno najviše traže stručnjaci za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu, farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu