Connect with us

Hrvatska

I Zadrani konkurentni u 4 nova natječaja iz Programa EU

Objavljeno

-


Županijski savjet za europske integracije kroz sljedećih mjesec dana organizira edukativnu radionicu pod nazivom “Upravljanje projektnim ciklusom metodologijom Logičkog okvira” za sve organizacije civilnog društva sa područja županije, izvijestili su iz Županije obavještavajući sve članove navedenih organizacija koje su zainteresirani za sudjelovanje na radionici da se mogu prijaviti na navedenu radionicu putem e-mail adrese razvoj@zadarska-zupanija.hr. Broj sudionika radionice je ograničen i ukoliko je interes bude veći od predviđenog tijekom sljedeća dva mjeseca, dodano je, organizirat će se još jedna takva radionica.
Ovim putem iz Županije informiraju o aktualnim natječajima iz Programa Unije, a koji su namijenjeni državama članicama Europske unije, ali neki od njih otvoreni su i državama koje se nalaze u procesu približavanja Uniji.
U nastavku, četiri nova natječaja objavljena tijekom siječnja 2011. na koje prijavitelji i partneri mogu biti iz zemalja članica Europske unije, ali i Hrvatske:
1. Objavljen natječaj za ‘Think and link’ potpore za istraživačke projekte
Europski fond za Balkan (European fund for the Balkans) raspisao je natječaj za istraživačke projekte pod nazivom ‘Think and Link’. Natječaj je namijenjen mladim think-tankovima i organizacijama civilnog društva koje se bave proučavanjem javnih politika, nezavisnim institutima i relevantnim istraživačkim grupama (najmanje 2 istraživača iz institucije sa područja Zapadnog Balkana.) Financirati će se aktivnosti istraživanja, umrežavanja, jačanja kapaciteta, seminara i mentorstva. Rok za prijave je 28.01.2011.
Rokove za podnošenje prijava kao i ostale detalje vezane za natječaj možete pronaći na web stranici Zadarske županije; www.zadarska-zupanija.hr.
2. Otvoren natječaj iz potprograma 4. „Aktivno europsko sjećanje“ Programa Europa za građane
Cilj projekata u sklopu ove akcije je održati živim sjećanje na žrtve nacizma i staljinizma i poboljšati znanje i razumijevanje sadašnjih i budućih generacija o tome što se dogodilo u logorima i drugim mjestima masovne istrebljenje civilnog stanovništva, i zašto. Rok za prijave je 01.06.2011. Tipovi organizacija prijavitelja su: Javna administracija, Agencije i komore, Organizacije civilnog društva, Škole Sveučilišta.
Rokove za podnošenje prijava kao i ostale detalje vezane za natječaj možete pronaći na web stranici Zadarske županije; www.zadarska-zupanija.hr.
3. Otvoren natječaj iz potprograma 2 “Aktivno civilno društvo za Europu“ iz programa Europa za građane
Ovaj natječaj sadrži 3 mjere. Prva mjera pod nazivom strukturna potpora europskih javnih politika za istraživačke organizacije (think-tanks) ima za cilj jačanje institucionalnog kapaciteta europskih javnih politika istraživačkih organizacija (think-tanks), koji su u mogućnosti pružiti nove ideje i razmišljanja o europskim pitanjima, o aktivnom europskom građanstvu ili pak o europskim vrijednostima.
Druga mjera, strukturna potpora organizacijama civilnoga društva na europskoj razini, nastoji omogućiti organizacijama civilnoga društva europskih dimenzija sa kapacitetom i stabilnost da razvijaju svoje aktivnosti na europskoj razini. Svrha je pridonijeti nastanku strukturirane, koherentnog i aktivnog civilnog društva na europskoj razini.
Treća mjera, Potpora projektima organizacija civilnog društva (projekt bespovratnih sredstava), ima za cilj podržati konkretne projekte organizacija civilnog društva iz različitih zemalja sudionica.
Rok za prijave za mjeru 1 i 2 je 15.10.2011.; za mjeru 3 01.02.2011. Tipovi organizacija prijavitelja su: Javna administracija, Agencije i komore, Organizacije civilnog društva, Škole Sveučilišta.
Rokove za podnošenje prijava kao i ostale detalje vezane za natječaj možete pronaći na web stranici Zadarske županije; www.zadarska-zupanija.hr.
4. Otvoren natječaj iz potprograma 1 „Aktivno građanstvo za Europu- projekti građana i mjere potpore“ iz Programa Europa za građane
Ovaj program podržava širok spektar aktivnosti i organizacije koje promiču «aktivno europsko državljanstvo» te posebno uključivanje građana i organizacija civilnog društva u proces europskih integracija. Podrazumijeva dvije mjere.
Prva mjera, građanski projekti, želi odgovoriti na veliki izazov Europske unije danas: kako premostiti jaz između građana i Europske unije. Projekt mora uključivati najmanje pet zemalja sudionica, od kojih je najmanje jedna država članica Europske unije. Projekt mora uključivati najmanje 200 sudionika. Maksimalno trajanje projekta je 12 mjeseci. EU financira maksimalno 60% ukupnog iznosa projekta. Maksimalan iznos sredstava je EUR 250 000.
Druga mjera pod imenom mjere potpore ima za cilj podršku aktivnosti koje mogu dovesti do uspostavljanja dugotrajnih partnerstava i mreža sa značajnim učinkom. Projekt mora uključivati najmanje dvije države sudionice, od kojih je najmanje jedna država članica Europske unije. Maksimalno trajanje projekta je 12 mjeseci. EU financira maksimalno 80% prihvatljivih troškova projekta. Minimalna nepovratna sredstva prihvatljivih je 30 000 eura. Maksimalan iznos sredstava je 100 000 eura.
Rok za prijave za obje mjere je 01.06.2011. Tipovi organizacija prijavitelja su: Javna administracija, Organizacije civilng društva.
Rokove za podnošenje prijava kao i ostale detalje vezane za natječaj možete pronaći na web stranici Zadarske županije; www.zadarska-zupanija.hr.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu