Connect with us

Hrvatska

Samo u HDZ-u sigurni u promjene – svi ostali sigurni u sebe!?

Objavljeno

-

Izbori za MO 2010 (Foto: Ivan Katalinić)
Krajem ove godine Hrvatsku očekaju parlamentarni izbori na kojima će mnogima doći na naplatu sav njihov dobar ili loš rad kroz protekle četiri godine. Hoće li se isto i na koji način reflektirati i na moguće promjene na lokalnim stranačkim razinama, pitali smo prve ljude vodećih političkih stranaka.
Željko Lončar (Foto: Žeminea Čotrić)
Željko Lončar (HDZ):
– To je teško pitanje. Po našem Statutu, lokalni izbori bi trebali biti prije parlamentarnih izbora, ali mi nemamo takvih najava. Znači – biti će poslije parlamentarnih izbora. Bit će promjena, očekujem da hoće. Ne vjerujem da će sve ostati isto.

    Omerka Šarić Frantin (foto: Žeminea Čotrić)
    Omerka Šarić (SDP)
    – Po našem Statutu, unutarstranačke lokalne izbore održali smo lani. Sljedeći su tek za tri godine. Nakon parlamentarnih izbora su izbori na nivou SDP-a Hrvatske. Ne očekujem promjene u zadarskom SDP-u.
    Željko Predovan (foto: Žeminea Čotrić)
    Željko Predovan (HSLS):
    – Mi smo izbore tek imali u devetom mjesecu. I Zadar i Zadarska županija dobili su rukovodstvo koje je osnovano prije pola godine. Tek smo se formirali i sve ide u željenom pravcu. Na lokalni HSLS parlamentarni izbori neće utjecati.

      Đani Bunja (Foto: Ivan Katalinić)
      Đani Bunja (HSP)
      – Mi smo u devetom mjesecu prošle godine imali izbore na lokalnoj razini. Spremni smo za parlamentarne izbore na koje izlazimo sami, u našoj izbornoj jedinici. Sigurno je da će rezultat na parlamentarnim izborima u znatnoj mjeri odrediti budućnost lokalnog HSP-a. Pozitivan ili negativan rezultat na parlamentarnim izborima može donijeti određene promjene.

        Vesna Sabolić (Foto: Ivan Katalinić)
        Vesna Sabolić (HNS)
        – Mi smo imali lokalne unutarstranačke izbore, za grad i za županiju. Vjerujem da ćemo imati dobar rezultat na parlamentarnim izborima, pa ne očekujem povoda za izvanredne unutarstranačke lokalne izbore.

          Josip Zubović (HSS)
          – Kod nas se, po Statutu, nakon lokalnih izbora vrše i lokalni unutarstranački izbori, a nakon parlamentarnih određuje se novo rukovodstvo. Mislim da smo napravili ono što smo trebali. Kod nas ne bi trebalo biti nikakvih promjena u stranici na lokalnoj razini nakon parlamentarnih izbora.

             
            Nastavi čitati
            Kliknite za komentar

            Ostavite komentar

            Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

            Hrvatska

            Nad Hrvatsku stiže saharski pijesak, DHMZ objavio kada

            Objavljeno

            -

            By

            Državni hidrometeorološki zavod objavio je satelitsku snimku iz koje se vidi dotok saharskog pijeska preko Sredozemlja koji će u manjoj količini već noćas početi stizati i do nas.

            “Danas i sutra uživajte u suncu, nabacite sunčane naočale i pripazite na IV Index”, objavio je DHMZ na X-u.

             
            Nastavi čitati

            Hrvatska

            Analitičar izradio prognozu EU izbora. “Ovoga puta SDP mora paziti na crnog labuda”

            Objavljeno

            -

            By

            Na izborima za hrvatske zastupnike u Europskom parlamentu, koji će biti održani 9. lipnja, sudjeluje 25 lista – 21 stranačka te po dvije koalicijske i nezavisne.

            Ovo će biti četvrti izbori za Europski parlament koji se održavaju otkako je Hrvatska punopravna članica EU-a. Oni 2013. bili su vanredno održani kod nas kako bi Hrvatska kao novoprimljena članica bila zastupljena u Europskom parlamentu do redovnih izbora 2014. godine. Tada se natjecalo 28 lista, a tri su osvojile mandate. Koalicija oko HDZ-a osvojila je šest madata, koalicija oko SDP-a pet, a Hrvatski laburisti jedan.

            Sljedeće godine na izborima je sudjelovalo 25 lista, a opet su izabrani kandidati s tri liste. HDZ je u koaliciji s još pet stranaka opet osvojio šest mandata (oba puta među izabranima bio je Andrej Plenković), SDP u koaliciji s tri stranke osvojio je četiri mandata, a jedno mjesto dobila je stranka ORaH. Na prošlim izborima kandidirane su čak 33 liste. HDZ i SDP osvojili su po četiri mjesta, a po jedno Hrast, Živi zid, IDS i Nezavisna lista Mislava Kolakušića.

            HDZ-u pet, SDP-u četiri mandata?

            Sva tri puta izlaznost na europske izbore bila je niska. Na onima 2013. bila je 20,83 posto, 2014. je izašlo 25,24 posto birača, a 2019. godine 29,85 posto.

            Politički analitičar Krešimir Macan smatra da bi upravo izlaznost mogla odrediti rezultate europskih izbora, kao i događaji u pregovorima nakon parlamentarnih izbora.

            “Zapravo imamo najbolje istraživanje uoči europskih izbora, a to su rezultati onih parlamentarnih”, kaže.

            Macan je izradio i na stranici Manjgura.hr objavio prognozu rezultata EU izbora modeliravši je prema rezultatima parlamentarnih izbora. Preslikavanjem rezultata tih izbora uz korištenje D’Hondtove metode, Macan predviđa da će na europskim izborima HDZ osvojiti pet mandata, SDP četiri, a Domovinski pokret, Možemo! i Most po jedan.

            Manjgura.hr

            “Neće biti dovoljno preći prag od 5 posto”

            “Prag za preskakanje 12. mandata je visokih 6,48 posto. Dakle, neće biti dovoljno prijeći izborni prag od 5 posto, već osvojiti barem navedeni postotak. Ako se radi o izlaznosti od 29,85 posto kakva je bila na zadnjim EU izborima, tada za 12. granični mandat treba oko 67.350 glasova, što daje šanse i nekim drugim listama poput one koju su složili IDS i manjine okupljene oko EU parlamentarca Valtera Flege i tada taj mandat gubi SDP”, napisao je Macan u objašnjenju svoje prognoze.

            Macan nam napominje da je ipak riječ o modeliranju rezultata prema rezultatima nedavnih parlamentarnih izbora te da će događaji u gotovo mjesec i pol dana dugoj kampanji utjecati na konačne rezultate.

            HDZ i DP u pobjedničkom modu, Most u problemima

            Uostalom, kaže, već smo ovih dana svjedočili događajima koji mogu utjecati na odluku birača.

            “Vidimo već po CRObarometru da Možemo! može čak ići prema dva mandata, a da bi Most nakon ovih raskola mogao izgubiti mandat. HDZ je sada u borbenom pobjedničkom modu , svježi su i uigrani i samo će morati ponoviti vježbu s parlamentarnih izbora. Prošli puta bili su neorganizirani pa im se dogodio onaj “crni labud”. SDP mora motivirati birače i izvući ih jer bi se ovoga puta njima mogao dogoditi crni labud. Mislim da i DP ima siguran jedan mandat. I oni su u pobjedničkom modu za razliku od Mosta kojem su otišli Raspudići i nije to više isti Most kao na parlamenatarnim izborima”, ustvrdio je Macan.

            Iako je birače već pripremila nedavna kampanja za parlamentarne izbore, Macan napominje da će na europskim izborima ipak puno ovisiti o tome koliko će stranke uspjeti motivirati birače za izbore koji se ne smatraju važnima.

             
            Nastavi čitati

            Hrvatska

            Veliki broj Hrvata svakodnevno jede meso, pogledajte koje vrste najviše

            Objavljeno

            -

            By

            foto: Pixabay

            Istraživanje o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda koje su tijekom ožujka proveli magazin Ja Trgovac i agencija Hendal, pokazalo je da 25 posto hrvatskih građana meso jede svakodnevno, a najpopularnija je piletina.

            Učestalost konzumacije pokazuje rast onih koji svakodnevno jedu meso ove godine, za pet posto u odnosu na istraživanje iz 2022., odnosno ima ih 25 posto, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno.

            Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, ukupno ih je 64 posto, dok ih je prije dvije godine bilo pet posto više.

            Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa je tako ove godine šest posto onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a dva posto ispitanika kaže da meso jede rijetko.

            Meso ne jede tri posto građana

            Da ne jede meso istaknulo je tri posto ispitanih građana.

            Istraživanje je pokazalo da je piletina uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 posto građana, što je dva posto manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 posto udjela uz četiri posto rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne.

            Tako se za teletinu najčešće odlučuje sedam posto građana, puretinu bira tri posto, a janjetinu svega jedan posto konzumenata mesa u Hrvatskoj.

            Kada je riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole, dobiveni rezultati su podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira, navode iz JaTrgovca.

            Naime, iako su piletina s 38 posto (pad od jedan posto u odnosu na 2022.) te svinjetina s 26 posto (rast od pet posto) i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji.

            Da teletinu s 18 posto (rast od jedan posto) i janjetinu s 12 posto (pad od tri posto) kombinirano preferira gotovo trećina građana, odnosno njih 30 posto.

            Podatak da teletinu i janjetinu najčešće konzumira svega osam posto ispitanika, govori u prilog tome da si te skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

            Od suhomesnatih proizvoda najčešće se konzumira slanina

            Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu te ih je ove godine šest posto više, odnosno ukupno 39 posto. To znači da četiri od 10 konzumenata kategorije najčešće jede špek, a dvostruko manji udio pripao je kobasicama koje najčešće jede 19 posto građana ili za jedan posto manje nego prije dvije godine.

            Odmah iza dolazi šunka sa 17 posto udjela u oba istraživanja, dok su u 2024. godini manju popularnost imali pršut s osam posto, parizer sa šest posto, kulen s četiri posto i vratina s dva posto.

            Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i tu na vrhu slanina s 29 posto udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 posto udjela pršut.

            Kulen je rastao za tri posto i sada ima 15 posto udjela, a šunka je na 13 posto u obje promatrane godine. Slijede kobasice s osam posto, dok su vratina i parizer ostvarili po dva posto preferencija.

            I ovdje se može na primjeru pršuta i kulena vidjeti da ih najčešće kupuje 12 posto građana, a preferira višestruko veći udio od 43 posto, navodi se u priopćenju.

            Istraživanje su tijekom ožujka ove godine proveli Ja Trgovac magazin i agencija Hendal na nacionalno reprezentativnom uzorku građana Republike Hrvatske starijih od 16 godina.

             
            Nastavi čitati
            Oglasi
            Oglasi
            Oglasi
            Oglasi

            U trendu