Connect with us

Hrvatska

"Nedodirljiva" HDZ-ova načelnica: Niže afere i skriva informacije

Objavljeno

-

Načelnica Sandra Vukić u društvu sa Božidarom Kalmetom i Stipom Zrilićem


Neki lokalni čelnici u Hrvatskoj i dalje imaju problema s prihvaćanjem osnovnih tekovina demokracije i njezinih načela, kao što su transparentnost upravljanja javnim novcem i imovinom, te pravo javnosti na pristup informacijama. Ima načelnika i gradonačelnika koji se čak oglušuju na zakone i propise, a u pravilu se izvuku bez ikakvih sankcija.
Općina Vrsi se pokazala kao primjer jedinice lokalne samouprave iz koje se teško mogu dobiti čak i osnovne informacije. Do načelnice Općine, HDZ-ovke Sandre Vukić, nismo uspjeli doći, već su nam u Općinskoj upravi kazali da možemo samo upit poslati e-mailom. Zamolba za uvid u općinski proračun koji Općina nije objavila na svojim službenim internetskim stranicama, nije naišla ni na kakav odgovor, kao ni upit o poslovanju Općine s nekim privatnim tvrtkama. Čak se i općinski vijećnici žale da ne mogu dobiti osnovne informacije od načelnice.
Ova je načelnica zanimljiva po čitavom nizu miniafera, od kojih su samo neke došle do medija. Primjerice, triput je ove godine Općina uključila u pogon rasvjetu u turističkom naselju Zukve bez potrebne uporabne dozvole i dokumentacije. Čak i nakon isključivanja od strane HEP-a i upozorenja Državnog odvjetništva, a radi sigurnosti građana jer radovi na rasvjeti nisu dovršeni, rasvjeta je i dan danas uključena. Osim toga, Općina je na sudu s građevinskom tvrtkom Đovani, koja je obustavila radove zbog neplaćanja. Općina joj, naime, duguje oko 500.000 kuna, a najveću štetu trpi lokalno stanovništvo i turisti, koji u svakom trenutku mogu stradati.
Osim toga, Općina je u ovom slučaju postupila protivno naputku Ministarstva financija, odnosno po objavi javnog natječaja prepustila nositelja radova svojem komunalnom poduzeću, kojemu je privatna tvrtka Đovani gradnja, prema riječima njezinog bivšeg prokurista Željka Zorića, kao izvođač radova morala uspostaviti račun, umjesto da radove plaća Općina. Tako je izvukla povrat PDV-a koji bi u protivnom završio u državnoj blagajni. Na taj je način, prema Zorićevim riječima, oštetila državni proračun za 180.000 kuna – samo na jednom poslu, a on pretpostavlja da Općina Vrsi tako vjerojatno stalno posluje.
Zbog iste je prakse Grad Nin nedavno dobio rješenje Ministarstva financija da Grad mora vratiti sav novac tako stečen. Međutim, u Vrsima očito inspekcija nije bila.
Kada se radi o razvoju, treba napomenuti kako se načelnica Vukić protivi uvođenju kanalizacije u kućanstva u Vrsima. Radi se o projektu koji će velikim dijelom biti financiran iz europskih i hrvatskih fondova, a zahvatit će grad Nin i općine Privlaka i Vrsi. Vukić je jedina načelnica koja se protivi tom projektu. Na zadnjoj je skupštini Vijeća jasno rekla kako je “kanalizacija preskupa”.

Koliko treba službenicima da pošalju proračun e-mailom?
Nismo uspjeli doći do komentara načelnice Vukić, a nismo još dobili ni odgovor na pismeni upit poslan prije tjedan dana, vezano za poslovanje s nekim privatnim tvrtkama, kao ni proračun, nalaz Državne revizije… Do tih je informacija u Općini Vrsi novinarima jednako teško doći kao i općinskim vijećnicima. To su možda – tajni podaci?

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Željko Predovan

    21. studenoga 2010. at 18:44

    Naša Sandra radi punom parom, skupa s svojim mentorom Marićem izgradila je kapelicu sebi u čast, pa je napravila još jednu kapelu na putu do groblja (da se može ispovidati), napravila je i rivu te bez županijske koncesije podijelila vezove svojim jatacima itd… a kanalizacija kome to treba kad ima poljski zahod to je ekološki dobro, čist zrak, zar ne???

     
  2. maras

    21. ožujka 2011. at 13:48

    gori gora gori borovina.Željko Predovane zovi vatrogasce mozda ti ugase vatru

     
  3. dario

    29. ožujka 2011. at 7:33

    željko željko tija si prvo u gradu postati neko a sada kad nisi u gradu onda su ti i vrsi dobre mmmmm lopino komunistička

     
  4. ljiljana

    1. travnja 2011. at 10:23

    nije istina da je podijelila vezove svojim jatacima. ja sam svjedok da je vez dobio čovjek koji uopće nema adresu u vrsima, ma nema niti vikendicu, ništa, samo brodić koji treba negdje vezati…

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj za SSS i za VSS…

Objavljeno

-

By

Hrvatska je posljednjih godina suočena s velikim manjkom radne snage. Stanovništva je sve manje i sve je starije, posljedice odljeva radne snage u inozmestvo snažno se osjećaju na tržištu rada, a nastale rupe dijelom popunjava uvozna radna snaga, sve više iz dalekih aziskih zemalja.

Naspram suficitarnih zanimanja o kojima smo pisali ovih dana, onih deficitarnih mnogo je više.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) svake godine provodi analizu i objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja predlažući, prije upisa u prve razrede srednjih škola i na fakultete, u kojim obrazovnim programima bi trebalo povećati, odnosno smanjiti broj upisanih učenika i studenata.

HZZ: Popis je iz godine u godinu sličan

U HZZ-u nam kažu da je popis iz godine u godinu sličan, bez nekih značajnih odstupanja i što se tiče deficitarnih kao i suficitarnih zanimanja.

“S obzirom da se analize rade na lokalnoj razini, teško je generalizirati na razini Republike Hrvatske, no postoje određena zanimanja koja su deficitarna i na kontinentu i na obali”, napominju nam u HZZ-u.

Što se tiče srednje stručne razine, najdeficitarnija su zanimanja u graditeljstvu, prerađivačkoj industriji, zdravstvu, djelatnosti popravaka motornih vozila, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te prijevozu i distribuciji.

Ovo su najtraženija zanimanja?

Najdeficitarnija, odnosno najtraženija zanimanja srednje stručne razine su:

zidari

fasaderi

krovopokrivači

vodoinstalateri

električari

podopolagači

automehaničari

automehatroničari

autolakireri

bravari

tokari

strojobravari

mesari

pekari

slastičari

kuhari

konobari

medicinske sestre

medicinski tehničari

laboratorijski tehničari

vozači lakih i teških dostavnih vozila

vozači autobusa

vozači vozila hitnih službi

U rangu visokoobrazovanih, odnosno zanimanja za koje je potrebna viša i visoka stručna sprema, u HZZ-u kažu da se trenutno najviše traže stručnjaci za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu, farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu