Hrvatska
Porez će iduće godine plaćati više od 50 posto umirovljenika: Evo kome prijeti ovaj namet
Ni iduće godine Vlada neće mijenjati osobni odbitak od 600 eura. Svi koji imaju prihod veći od toga plaćat će porez, a među njima je i sve više umirovljenika. Očekuje se da će 2026. godine porez plaćati više od polovine umirovljenika, jer će mirovine nastaviti rasti.
Osobni odbitak i iduće će godine biti 600 eura, što znači da će porez plaćati svi građani koji ostvaruju veći prihod od toga iznosa. Među njima su i umirovljenici koji plaćaju polovinu najniže porezne stope u svom gradu. Kako je prosječna mirovina prešla 600 eura, za očekivati je da će više od polovine umirovljenika u 2026. godini morati platiti porez.
Prosječno umirovljenici plate 31 euro poreza mjesečno
Mirovine su nakon rujanske isplate usklađivanja porasle za 6,48 posto, zbog čega se dodatnih 66.000 umirovljenika našlo u poreznim škarama. Porez je u rujnu ove godine obračunat za ukupno čak 474.004 mirovina. Samo u rujnu od poreza na mirovinu jedinice lokalne samouprave uprihodovale su 14.750.329,63 eura. Prosječan mjesečni iznos plaćenog poreza na mirovinu iznosi 31,12 eura, piše Mirovina.hr.
Porez na mirovinu računa se na razliku između osobnog odbitka i visine mirovine. Na primjer, u slučaju mirovine od 630 eura porez se plaća na 30 eura prema nižoj stopi poreza u svom gradu. Na mirovine se plaća polovina najniže stope, a koja u primjerice Šibeniku iznosi 20 posto. Dakle, stopa poreza na mirovine u ovom je slučaju 10 posto. To znači da umirovljenik mora plaćati tri eura poreza mjesečno, odnosno 36 eura godišnje.
Rast usklađivanjem, ali i zakonskim izmjenama
Svakako da će se brojka poreznih platiša kroz 2026. godinu povećavati, i to iz više razloga. Prije svega, umirovljenike čekaju dva redovna polugodišnja usklađivanja u siječnju i srpnju. Osim toga, od siječnja 2026. rast će i invalidske mirovine, kao i prijevremene za one starije od 70 godina, jer će im biti ukinuta penalizacija. Tako će mnogi prijeći mjesečni iznos od 600 eura.
Zbog sve većeg broja umirovljenika koji moraju plaćati porez, umirovljeničke udruge i stranke, kao i oporbeni zastupnici, tražili su od Vlade da ukine porez na mirovine. Ipak, nisu složni oko modela po kojem bi to trebalo napraviti. Vlada je prema prijedlogu HSU-a najavila da se 2027. godine ukida porez na sve mirovine, o čemu smo pisali ovdje. Ipak, Sindikat umirovljenika Hrvatske smatra da to neće donijeti ništa onima s malim mirovinama, dok će od mjere profitirati oni s vrlo visokim primanjima, poput umirovljenih saborskih zastupnika.
Hrvatska
PROGNOZA / Velika opasnost od hladnog vala, temperature će padati ispod -10
Donosimo vremensku prognozu naše meteorologinje Tee Blažević
Vedro je duž većeg dijela obale, na istoku zemlje, tmurnije u središnjim predjelima, u Gorskom kotaru i Lici. U vedrim predjelima su temperature znatno niže, -7,4 u Osijeku, -11 na Zavižanu. Zbog niskih temperatura na snazi je upozorenje Državnog hidrometeorološkog zavoda na hladni val.
U nastavku ponedjeljka prevladavat će uglavnom sunčano, u dijelovima Gorske Hrvatske moguće da će se veći dio dana zadržati tmurnije, što zbog magle što zbog naoblake.
Utorak donosu također hladne i pretežno sunčane prilike. Temperature će se ujutro mjestimice spuštati i desetak stupnjeva ispod nule.
U srijedu slijedi naoblačenje, oborine će uglavnom biti na području Dalmacije, češće poslijepodne i navečer. Bit će vrlo hladno, osobito ujutro u kopnenim krajevima.
Tijekom četvrtka će se kiša i pljuskovi proširiti i drugdje duž obale i uz Jadran. Hladnoća će početi popuštati.
I krajem radnog tjedna, u petak, također treba uglavnom računati na oborinu duž Jadrana i uz Jadran. Posvuda će biti manje hladno.
U noći na subotu jače naoblačenje s kišom i pljuskovima, lokalno izraženijim, osobito duž Jadrana i uz Jadran.
U nedjelju će oborina uglavnom biti duž Jadrana i uz Jadran, dok će drugdje biti većinom auho.
Hrvatska
PROGNOZA / Stiže hladni val, evo kad će temperature pasti ispod nule
Pod utjecajem snažne anticiklone u naše krajeve pritječe osjetno hladniji zrak sa sjevera Europe, zbog čega se u danima koji slijede očekuju upozorenja na hladni val.
Tijekom jutra će u zapadnom dijelu unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu prevladavati umjerena do povećana naoblaka. Na kopnu se mjestimice može pojaviti magla, dok u gorskim predjelima postoji mogućnost slabog snijega. Istok i jug zemlje imat će znatno povoljnije vremenske prilike, uz pretežno sunčano vrijeme.
Vjetar će na kopnu biti slab do umjeren, dok će uz obalu puhati umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima, a južnije istočnjak i jugo. Jutarnje temperature u unutrašnjosti kretat će se između -6 i 0 stupnjeva, dok će se uz more zadržavati između 5 i 10 stupnjeva.
Vrlo hladno razdoblje
U drugom dijelu dana ne očekuju se veće promjene vremenskih prilika. U zapadnim krajevima unutrašnjosti, gorju i na sjevernom Jadranu zadržat će se umjerena do pretežna naoblaka, uz mogućnost povremenog slabog snijega u višim predjelima. Dalmacija i Slavonija i dalje će imati većinom sunčano vrijeme, prenosi RTL. Vjetar će biti slab do umjeren, a na moru će i dalje prevladavati umjerena do jaka bura, mjestimice s olujnim udarima pod Velebitom. Najviša dnevna temperatura u unutrašnjosti bit će između -2 i 3 stupnja, dok će se uz obalu kretati od 9 do 15 stupnjeva.
Početkom novog tjedna unutrašnjost zemlje očekuje vrlo hladno razdoblje, uz česta upozorenja na niske temperature. U pojedinim krajevima minimalne vrijednosti mogle bi pasti i do 10 stupnjeva ispod ništice, a temperature će se u nekim danima zadržavati u minusu i tijekom dana.
Prevladavat će djelomice do pretežno sunčano vrijeme, dok će na zapadu povremeno biti promjenjive naoblake i mjestimične magle. Prema kraju razdoblja postoji mogućnost povremenih oborina.
Na Jadranu će početak tjedna obilježiti pretežno sunčano i vjetrovito vrijeme, uz postupno slabljenje bure. Sredinom tjedna u Dalmaciji se očekuje porast naoblake, uz pojavu povremene kiše, koja bi prema vikendu mogla biti češća i lokalno obilnija, uz jačanje juga. Temperatura će i na obali postupno padati, pa će i ondje biti osjetno hladnije, osobito tijekom razdoblja jake bure.
Hrvatska
PROGNOZA / Idući tjedan nas čekaju oblaci, magla i tmurnije vrijeme
Tijekom vikenda glavobolje uzrokovane južinom trebale bi popustiti, no postupno nam se vraća hladnije vrijeme. Razlog je jačanje ogranka hladne sibirske anticiklone, iako će najizraženiji minusi ostati istočnije od naših krajeva.
Ujutro i prijepodne bit će osjetno hladnije nego prethodnih dana. U središnjoj Hrvatskoj i Gorskom kotaru zadržavat će se oblaci i magla, uz tmurnije vrijeme u gorju gdje mjestimice može pasti i malo oborine. U ostatku zemlje prevladavat će sunčano. U Slavoniji će umjeren jugoistočni i istočni vjetar pomoći razbijanju lokalne magle. Na Jadranu će puhati slaba do umjerena bura.
Poslijepodne će se u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj magla postupno dizati, ali će naoblaka uglavnom ostati, osobito na području Korduna i Banovine. Drugdje tek povremena sunčana razdoblja. Zapuhat će slab do umjeren sjeveroistočni, mjestimice istočni vjetar. Bit će nešto hladnije, uz najviše dnevne temperature oko 3 ili 4 °C.
Jačanje bure
U Slavoniji, Baranji i Srijemu prevladavat će sunčano vrijeme, ali uz više vjetra. Puhat će uglavnom umjeren istočni vjetar, koji će dodatno pojačavati osjećaj hladnoće. Temperatura će se kretati između 3 i 5 °C, prenosi RTL.
Dalmaciju očekuje pretežno sunčano vrijeme, dok će promjenjive naoblake biti ponajviše na otvorenom moru i oko udaljenijih otoka, gdje lokalno može pasti malo kiše. Sjevernije će prevladavati bura i vedrina, dok će južnije puhati slab istočnjak i jugo. Temperatura će ostati uglavnom nepromijenjena, između 13 i 15 °C.
Na sjevernom Jadranu bit će pretežno ili djelomice sunčano, no navečer će se naoblaka povećavati, uz jačanje bure. Podno Velebita mogući su i olujni udari. U Gorskom kotaru i dijelu Like oblaci će se zadržavati tijekom cijelog dana, a u višim predjelima može kratkotrajno pasti slab snijeg ili susnježica. Uz obalu malo hladnije, dok će u gorju zahladnjenje biti izraženije.
U unutrašnjosti slijedi djelomice sunčano vrijeme uz postupno jačanje hladnoće već od nedjelje. Pravi zimski uvjeti očekuju se početkom idućeg tjedna, s izraženim jutarnjim minusima i mrazom, dok će se dnevna temperatura teško penjati iznad nule. U nedjelju će se još ponegdje u središnjim i gorskim krajevima zadržavati niski oblaci, a njihovo postupno razilaženje očekuje se od ponedjeljka.
Na Jadranu će uglavnom prevladavati sunčano, uz nešto više oblaka prolazno u nedjelju, dok je novo naoblačenje izglednije sredinom idućeg tjedna, osobito u Dalmaciji. Na sjevernom dijelu puhat će jaka bura, a na jugu istočnjak i jugo. Temperatura će se postupno snižavati, ali znatno blaže nego na kopnu. Ipak, zbog jake i mjestimice olujne bure u podvelebitskom primorju dojam hladnoće bit će vrlo izražen.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(NE)RADNI DAN / Evo gdje u spizu ove nedjelje…
-
Hrvatska2 dana prijePROGNOZA / Stiže hladni val, evo kad će temperature pasti ispod nule
-
magazin2 dana prijeHoroskop za 18. siječnja 2026.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(FOTO) MEGAPROJEKT KOJI MIJENJA BUDUĆNOST OPĆINE / Centar za starije u Sv. Filipu i Jakovu vrijedan preko 11 milijuna eura!






