Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

VEČERAS U KNEŽEVOJ: Europski dan art filma u Kino Zoni

Objavljeno

-

Večeras, u Koncertnoj dvorani Kneževe palače od 20.30 h, Kino Zona prvi put će se pridružiti brojnoj familiji europskih kina te prigodno obilježiti “Europski dan art filma” projekcijom filma “Obiteljska priča”, redateljskim debijem slavnog glumca Vigga Mortensena!

Kina su važan dio kulturnog krajolika i kao takva obogaćuju svoje lokalne zajednice, pružaju uvid u druge kulture. S više od 100 milijuna posjetitelja diljem Europe, art kina igraju važnu ulogu u promociji europske kulturne raznolikosti te mladih filmskih talenata. Tako 14. studenog u art kinima diljem Europe obilježava se Europski dan art filma, a ove godine i zadarska Kino Zona po prvi put sudjeluje u obilježavanju svojim programom, filmom „Obiteljska priča“.

Dva potpuno različita svijeta sukobit će se kada osamdesetogodišnji nezavisni zemljoradnik Willis otputuje u Los Angeles gdje će do daljnjega ostati živjeti s Johnom i njegovom obitelji. Mentalno oslabio, Willisova ćud je istovremeno oprezna i humoristična što će dovesti do otvaranja starih rana iz prošlosti, a na površinu će izaći godine međusobnog nepovjerenja između njega i njegovog sina Johna.

Uz samog Mortensena, u ovoj dirljivoj drami nastupa i veteran Lance Henriksen, a valja naglasiti kako je uz brojne nominacije uključujući i onu za najboljeg glumca na prošlogodišnjim Europskim filmskim nagradama ‘’Obiteljska priča’’ zaslužila i priznanje za najbolji film na festivalu u San Sebastiánu.

Nadamo se kako vas najavljena obilna kiša neće omesti u dolasku i zajedničkoj filmskoj proslavi!

*Ulaznice po cijeni od 25 kn mogu se kupiti svakim radnim danom u periodu od 09-13h u prostoru Centra nezavisne kulture (preko puta pošte na Relji) te na samoj lokaciji prikazivanja (Koncertna dvorana Kneževe palače) od 19:30 h.
*Za prisustvovanje projekciji nije potrebna COVID potvrda, ali zbog ograničenog broja sjedalica osigurajte svoje ulaznice na vrijeme.
*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Zadarske županije i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

GRAD ZADAR / Objavljene privremene rang liste stipendija za 2025./2026.

Objavljeno

-

By

Grad Zadar za školsku/akademsku 2025./2026. godinu objavio je privremene rang liste stipendija koje se dodjeljuju na temelju Pravilnika o stipendiranju i drugih oblika potpore učenicima i studentima (Glasnik Grada Zadra 25/25).

Sve detalje možete pregledati u nastavku:

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NAJAVA KONCERATA / 300 godina Arbanasa u crkvi sv. Šime; Duo Eolian u Kneževoj palači

Objavljeno

-

By

Najavljen je svečani koncert kojim se obilježava 300 godina od doseljenja Arbanasa u grad Zadar. Kroz pjesmu i zajedništvo, proslavit ćemo tri stoljeća bogate povijesti, tradicije i kulturnog identiteta koji je neraskidivo utkan u biće našega grada.

Nastupaju:

Župni zbor crkve Gospe Loretske
“Vicko Zmajević”
Mario Petani, dirigent

Mješoviti pjevački zbor “Condura Croatica”
Ivo Nižić, dirigent

Suzana Petani, orgulje

Koncert je na rasporedu u utorak, 20. 1. s početkom u 19 sati u crkvi sv. Šime.

Ulaz je slobodan.

Duo Eolian, kojeg čine flautistica Lucija Stilinović i harfistica Veronika Ćiković, osnovan je 2018. godine kada su obje glazbenice bile studentice Muzičke akademije u Zagrebu. Od tada duo Eolian često nastupa na poznatim festivalima klasične glazbe u Hrvatskoj, kao što su: Dubrovačke ljetne igre, Svibanjske glazbene večeri u Šibeniku, Rapske glazbene večeri, Festival sv. Marka, Festival komorne glazbe u Čakovcu i dr. Također, duo je nastupio u Galeriji Mijo Kovačić u Koprivnici, Dvorani zajednice Talijana Circolo u Rijeci i Velikoj koncertnoj dvorani Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu. Važno je istaknuti kako su članice dua Eolian zajedno izvele Mozartov Koncert za flautu, harfu i orkestar u C-duru na Dubrovačkim ljetnim igrama (kolovoz 2022.) uz Dubrovački simfonijski orkestar i Maestra Dawida Runtza. Koncert je popraćen ovacijama publike te prepoznat od strane kritike:
” Posebno je bilo zanimljivo promotriti sinergiju obiju solistica: bilo je očito da su uložile mnogo vremena i truda u izradi ideja interpretacije što je, naravno, bilo najočitije u njihovim promišljenim kadencama. Odabirom boje tona uspjele su timbar toliko različith instrumenata približiti jedan drugome: harfa je po potrebi imala savršen legato koji je istovremeno izvodila flauta ili je pak flauta izvodila tečnu i „pikavu” melodijsku liniju imitirajući harfu. Pri tome su, uz savršenu zajedničku preciznost, bez imalo razilaženja, uvijek zajedno ‘disale’ u brojnim muzikalnim fraziranjima.” – Helena Skljarov, Glazba.hr

Koncert je na rasporedu u srijedu, 21. 1. s početkom u 20 sati u Kneževoj palači.

Ulaz: 12,00 €

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

UMJETNA INTELIGENCIJA NA ZADARSKOJ ONKOLOGIJI / Instaliran novi ultrazvučni aparat za bolju kvalitetu pregleda i smanjenje liste čekanja

Objavljeno

-

By

Novi ultrazvučni aparat GE HealthCare Logiq Totus instaliran je na Odjel za onkologiju i nuklearnu medicinu Opće bolnice Zadar. Sustav pruža visokokvalitetnu sliku, dijagnostičku podršku pokretanu umjetnom inteligencijom te optimiziranu učinkovitost. Uređaj ima tri sonde različitih veličina i frekvencija koje značajno poboljšavaju kvalitetu ultrazvučnog pregleda.

„Novi aparat koristimo najčešće u dijagnostici bolesti štitnjače (dobroćudni čvorovi u štitnjači, difuzne promjene u sklopu Mb Hashimoto, tumori štitnjače) te paratireoidnih žlijezda (adenomi ili hiperplazije), kod povećanih ili patološki promijenjenih limfnih čvorova na vratu te za ciljanu citološku punkciju pod kontrolom ultrazvuka. Najznačajniji napredak predstavlja mala linearna sonda u obliku hokejske palice (hockey stick). Ona nam omogućuje vrlo preciznu citološku punkciju i analizu i onih najmanjih čvorova u štitnjači i drugim strukturama vrata. Uređaj koristimo i u preoperativnoj dijagnostici sentinel limfnih čvorova kod karcinoma dojke, za peritumoralno injiciranje radiofarmaka prije operativnog zahvata“, kazala nam je Ivana Zrilić, dr.med.

U ambulanti Nuklearne medicine prosječno se dnevno obavlja do 20 ultrazvučnih pregleda. Instalacijom novog uređaja taj će broj značajnije porasti. „Nažalost, potrebe su sve veće. U našoj županiji, na razini godine, raste broj karcinoma štitnjače, ali i ostalih bolesti ove žlijezde. Svi pacijenti s dijagnozom karcinoma štitnjače, koji gravitiraju Općoj bolnici Zadar, ovdje se, na našem odjelu, doživotno prate i liječe. Stoga će nabavka ovog suvremenog aparata značajno poboljšati kvalitetu samog pregleda i zdravstvene skrbi, ali će i doprinijeti smanjenju liste čekanja“, zaključuje dr.Zrilić.

Za kupnju novog ultrazvučnog aparata Opća bolnica Zadar izdvojila je 78.712,50 eura vlastitih sredstava.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu