Connect with us

Zadar

PRVO ROČIŠTE NIJE SAZVANO NI NAKON POLA GODINE!? Ministarstvo poljoprivrede traži sankcije za inspektora Pupića Bakrača. Što čeka sutkinja Tihana Bokan?

Objavljeno

-

Ministarstvo poljoprivrede RH 17. kolovoza 2020. godine predalo je Službeničkom sudu u Zagrebu Zahtjev za pokretanje postupka protiv inspektora za ribu u Zadru, Marka Pupića Bakrača, zbog teške povrede službene dužnosti. Predmet je dodijeljen sutkinji Tihani Bokan koja je prvo ročište zakazala za listopad 2020., ali ga vrlo brzo i – odgodila. Tri i pol mjeseca kasnije, predmet protiv kompromitiranog zadarskog inspektora nije se pomaknuo s mrtve točke.

“Datum ročišta još nije poznat, bit će zakazan pisanim putem. Ministarstvo poljoprivrede nema saznanja zašto je/nije/kada će ročište biti zakazano. Zahtjev za tešku povredu službene dužnosti je predan sudu 17. kolovoza 2020., sa stanjem i saznanjima na tadašnji dan”, jedini je moguć odgovor na cijelu situaciju iz Ministarstva poljoprivrede, Pupićevog poslodavca.

Nakon višemjesečnog ignoriranja naših upita, iz ureda same sutkinje Bokan, odnosno sa Službeničkog suda u Zagrebu, javljaju se tek prije koji dan, i to nakon što smo spomenuli da ćemo medijsku šutnju Suda i Bokan prijaviti Povjereniku za informiranje RH.

Umjesto predmetne sutkinje, u korespondenciju se uključuje tajnica Suda, Marija Matelić.

Na upit – što se čeka sa zakazivanjem ročišta već gotovo pola godine od predaje Zahtjeva iz Ministarstva poljoprivrede, te na informaciju da protok vremena inspektor Pupić Bakrač koristi za nizanje novih i novih incidenata, od kojih je jedan eruptirao pretresom obiteljske kuće i njegovim privođenjem, a ovih dana i optužnicom zbog prijetnje zadarskom županu, Matelić odgovara:

“Zaprimljen je vaš upit za dostavu informacije o terminu održavanja usmene rasprave u postupku koji se pred Službeničkim sudom vodi protiv Marka Pupića Bakrača. Navedeni upit imat ćemo u vidu prilikom sazivanja usmene rasprave u navedenom predmetu, te ćete o datumu, mjestu i točnom vremenu održavanja iste biti pravovremeno obaviješteni.”

Na insistiranje da se sa Suda izjasne o tolikoj prolongaciji ročišta, stiže sljedeći odgovor:

“Od podnositelja zahtjeva zatražena je dopuna zahtjeva, sukladno članku 73. Zakona o općem upravnom postupku („Narodne novine“, broj 47/09).

Podnositelj je dostavio traženu dopunu zahtjeva te je ista, sukladno članku 106. Zakona o državnim službenicima (Narodne novine broj 92/05, 142/06, 77/07, 107/07, 27/08, 34/11, 49/11, 150/11, 34/12, 49/12, 37/13, 38/13, 01/15, 138/15, 61/17, 70/19 i 98/19), dostavljena na odgovor službeniku protiv kojeg je postupak pokrenut.

Slijedom navedenog, obavještavamo vas da će se u navedenom predmetu zakazati usmena rasprava u najbržem mogućem roku kada se za istu steku uvjeti, a o istoj ćete biti pravodobno obaviješteni.”

Sutkinja Bokan, ili njezina tajnica, dakle, lopticu prebacuju na Ministarstvo poljoprivrede. Ročište kasni mjesecima, proizlazi iz njihova odgovora, jer se čekalo na dopunu zahtjeva?

U Ministarstvu iznenađenje:

“Rješenje kojim se od nas traži dopuna zahtjeva zaprimljeno je 23. studenog 2020. godine, a na isto je odgovoreno 26. studenog 2020.”, odgovorili su.

Danas je 28. siječnja. Dva mjeseca od predaje i dopune zahtjeva, od ročišta ni “r”. U međuvremenu, državni službenik Pupić Bakrač neometano niže incidente i prima plaću iz proračuna RH.

Kao što smo već pisali, Pupiću Bakraču svakako je dozvoljeno javno istupanje i političko djelovanje, ali u slobodno vrijeme i na način koji neće škoditi osobnom, kao i ugledu državne službe. Ono što mu, kao i svim njegovim kolegama, nikako nije dozvoljeno, makar dotle dok prima plaću iz proračuna Ministarstva poljoprivrede, jest vrijeđanje integriteta i dostojanstva građana i drugih državnih službenika, vrijeđanje na osnovi dobi, nacionalnosti i tomu slično, a što je inspektor Pupić Bakrač sve odreda učinio.

Samo neki od prijestupa inspektora Pupića Bakrača, podsjetimo, jesu: javno spaljivanje Etičkog kodeksa suparničke stranke na općim izborima; nazivanje dužnosnika (poimenično) budalama, magarcima, narkomanima, lopovima, predstavnika romske zajednice “cigićem”… sve redom javno, na svojoj Facebook stranici, ali i u nizu medija koji bez selekcije objavljuju sve njegove pamflete, čineći mu time ponekad, eto, i medvjeđu uslugu.

Županijskoj skupštini, od koje također prima novčanu naknadu, poručio je javno da se “j**e”, a u više je navrata u istom stilu odgovorio i Etičkom povjerenstvu:

“Kad skužimo da nas netko hoće je***i u fino nama skoči tlak. Ne volimo mi takve ljude i njihovo je***e u rukavicama, mi preferiramo to brutalnije, razg**imo ih brutalno i po nekoliko puta u par minuta…”

Otprilike od datuma pokretanja postupka protiv njega, Pupić Bakrač je tri mjeseca proveo na bolovanju, a dok sutkinja Bokan čeka na odabir datuma ročišta, Pupić Bakrač je čak i javno zaprijetio zadarskom županu, zbog čega mu je pretresen dom, te je priveden i prije dva dana optužen u Općinskom državnom odvjetništvu u Zadru.

Zbog teških povreda službene dužnosti, sa čime je ova stvar započela, Pupić Bakrač mogao je biti kažnjen novčanom kaznom, degradacijom na radnom mjestu ili otkazom. Nakon posljednjeg “izleta” koji za epilog ima sudski proces zbog kaznenog djela za koje se izriče zatvorska kazna, više no ikada nameće se pitanje – može li osoba takvog profila ponašanja zaista predstavljati RH i sa inspektorskom značkom, štoviše, čak i drugima izricati sankcije?

Odgovor na to pitanje dat će Tihana Bokan.

Valjda.

 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Zadar

(DA SE NE ZABORAVI) PREBROJALI SMO! Činovnička obitelj Marka Pupića Bakrača ima 22 stana, odnosno 1.632,08 m2 stambenog prostora! Pribrojite i najmanje 18.000 kvadrata zemljišta, te kuću na pomorskom dobru! Je li to konačno sve?

Objavljeno

-

By

foto: Facebook

 

Činovnička obitelj kontroverznog zadarskog vijećnika i veterinarskog inspektora Marka Pupića Bakrača posjeduje 22 stana, najmanje 18.000 četvornih metara zemljišta, te kuću na pomorskom dobru.

Tako otprilike zvuči zbroj dosad poznatih kvadrata temeljem kojih su u nacionalnim medijima Pupić Bakračevi prozvani “jedinim autentičnim hrvatskim lovcima, odnosno kolekcionarima skupih novoizgrađenih nekretnina”.

Obzirom da obitelj Pupić Bakrač ne voli javno raspredati o svojem bogatstvu, razmjeri istoga utvrđivali su se parcijalno, kroz godine, u dijelu medija.

Uz veliki otklon od tvrdnje da bi i ovo bilo sve (?!), evo do čega se do danas došlo…

Inspektor RH Marko Pupić Bakrač (u vrijeme stjecanja najvećeg broja nekretnina – nezaposlen); danas nezaposlena nekadašnja direktorica Zračne Luke Zadar njegova supruga Katica Pupić Bakrač; njezina majka, umirovljena radnica iz Maraske Mandica Topić; Markova majka, umirovljena učiteljica Ratka Pupić Bakrač; otac, umirovljeni liječnik Dušan Pupić Bakrač; te Markova djeca Ana i Jure Pupić Bakrač vlasnici su (najmanje) sljedećih nekretnina:

– 22 stana,

– imanja površine 18.000 m2,

– građevinske parcele na jugu Hrvatske (veličina nepoznata),

– te kuće na pomorskom dobru (općina Novigrad).

Od 22 stambene jedinice, 17 ih je u Zadru i na otoku Pagu, a preostalih pet u Zagrebu.

Dušan Pupić Bakrač ima stan na Zagrebačkoj cesti, supruga Ratka na Selskoj, a Ana i Jure na Središću. Svi zajedno, iznajmljuju i stan u Španskom.

Sveukupno, govorimo o najmanje 1.632,08 metara četvornih stambenog prostora u dva hrvatska grada.

Najmanje 14 stanova u Zadru i na Pagu iznajmljuju se i veličine su od 40 do 210 četvornih metara.

Na posljednje izgrađenu, treću po redu zgradu u vlasništvu ove obitelji u istoj ulici, na adresi Josipa Kosora u Zadru, otpada čak 400 metara apartmanskih kvadrata.

U Villi Mirakul par desetaka metara niže, još je 5 apartmana (2 x 40m2, 2 x 60m2, te jedan od 65m2), a u Perli na Pagu čak sedam (4 x 60m2, te po jedan od 50, 66 i 76m2).

Kako je jedna hrvatska obitelj od rada isključivo na državnim jaslama stekla ovoliko bogatstvo čiju smo veličinu jedva izračunali, a vrijednost iste vjerujemo da bi tek šokirala, još je na hrvatskom pravosuđu da točno utvrdi.

Obzirom da se poslovično uvijek raspoložen za uplitanje u sve i svašta Marko Pupić Bakrač nikada nije izjasnio o pravim razmjerima obiteljskog nekretninskog carstva, spremno birajući metodu ignoriranja ove teme, ne zaboravimo da i dalje ostaje otvoreno pitanje: je li i ovo konačno sve čime raspolaže umalo anonimna, a možda najimućnija zadarska činovnička obitelj?

 

 
Nastavi čitati

Grad

Zadarski i mariborski „evergreeni“ obilježili pet desetljeća prijateljstva iz studentskih dana

Objavljeno

-

By

Dani idu, godine lete, ali prijateljstva iz studentskih dana se ne zaboravljaju.

„Emocije su još jake, sjećanja svježa“, kaže Velimir Vele Jelinić (72). On je jedan od organizatora jubilarnog 10 susreta nekadašnjih studenata iz Zadra, Kvarnera,  Istre i Slovenije koji su 1966/70 studirali na Sveučilištu u Mariboru. „Bili smo kao jedno tijelo“, dodaje Vele. U glavni grad Štajerske privuklo ih je i to što, za razliku od drugih sveučilišnih centara bivše države,  nije bilo prijemnih ispita, smještaj u studentskom domu osiguran, a nije bio problem dobiti ni  studentske kredite i stipendije.

„Nije se pitalo tko je odakle“, prisjeća se i Rada Pavleković, popularna Dilajla. Prijateljstva među studentima su s vremenom samo jačala, a u svemu su prednjačili temperamentni Zadrani koji su ostavili neizbrisiv trag u štajerskoj metropoli. U učenju, pismi, druženju i posebno u sportu. Zanimljivo je da je u generaciji zadarskih studenata bio i Zdravko Jerak, član nekadašnje prve petorke KK Zadra koji je u Mariboru zapravo i počeo svoju košarkašku karijeru. „S njime je naš klub ušao u prvu ligu ondašnje države“, kaže Andrej Bergoč jedan od Jerakovih studenstkih kolega iz Maribora.

O svemu tome,  kao i ostalim zanimljivostima iz studentkog života bilo je riječi i na 10-tom susretu nekadašnjih zadarskih i mariborskih studenata  proteklog vikenda u Zadru. Nakadašnji studenti, danas u osmom desetljeću života, nisu gubili vrijeme. Od petka, kada su se okupili u Petrčanima da bi u subotu u devet sati brodom iz uvale Draženica krenuli prema Kornatima. Uz guštanje u gradeladi u Maloj Proversi pala je i pisma. „Zabavljali su nas  Perović i Relja, pivači sa trga, uz pomoć Rade Grbića i Edija Duruta“, kaže Jelinić, a trodnevno druženje nekadašnji studenti  iz Maribora, Istre i Kvarnera  iskoristili su u nedjelju i za razgledanje grada, kulturnih i povijesnih znamenitosti. Za uspomenu „pala“ je i zajednička fotografija ispred Gradske lože na Narodnom trgu u Zadru.

„Mi smo Evergrini, tako se zovemo“, ističe Velimir Jelinić. Što stariji to bolji. Zato se, kaže,  i nakon 50 i ohoho godina bivši studenti i sastaju  kao „najbolji prijatelji na svitu“. Družimo, a od druženja nema ništa bolje. Jer,  družeći se učimo jedni od drugih, poručila je na kraju Rada Pavleković Dilajla. Uz: Doviđenja dogodine u Mariboru!

 
Nastavi čitati

Grad

Bilosnićev jubilej obilježen u Austriji, Češkoj i Mađarskoj

Objavljeno

-

By

Obilježavanje svoje obljetnice 75. godina života i 55. godina umjetničkog djelovanja Tomislav Marijan nastavlja u inozemstvu, gdje je do kraja godine predviđeno više nastupa, predstavljanja knjiga i gostovanja, kao i objavljivanje novih prevedenih knjiga.

Ovih je dana (21. svibnja) tako Bilosnić bio gost Panonskog Instituta (Pannonischen Institutes) u Pinkovcu  (Güttenbachu) u Hrvatskom Gradišću u Austriji, gdje ga je primio gosp. dr. sc. Robert Hajszan Panonski, predsjednik Panonskog Instituta i glavni i odgovorni urednik višejezičnog Panonskog lista (Pannonisches Blatt / Pannon Lap), čiji je Bilosnić višegodišnji suradnik.

U Panonskom Institutu održano je kratko predavanje o Bilosnićevu stvaralaštvu, s posebnim naglaskom na njegova nedavno izišla Izabrana djela u devet tomova, koje je Bilosnić donirao Biblioteci Panonskog Instituta u Pinkovcu, kao i neka druga svoja izdanja.

Nakon obilaska Pinkovca i posjeta župnoj crkvi sv. Josipa , Bilosniću je upriličen obilazak više mjesta Burgenlanda, odnosno Južnom Gradišću, kao što su   Güssing, Stegersbach, Sentkutu ,kao i gostovanje u više obiteljskih kleti, u kojima se točilo vino uz užinu. Bilosnić je posjetio i davni dom Nikole Zrinskog Sigetskog u Eberavi. O Bilosnićevoj posjeti Gradišću, Panonski list je u svoja dva broja tijekom mjeseca svibnja 2022. godine donio posebne priloge.

Prije toga, Tomislav Marijan Bilosnić je bio ugošćen i na imanju Liebman u Štajerskoj, u gradiću Vogau, kod svoje prijateljice pjesnikinje Frančeske Liebman, gdje je upriličeno kratko pjesničko druženje. Bilosnić je za biblioteku obitelji Liebnam poklonio neka svoja nova izdanja, među kojima treba spomenuti višejezično izdanja poeme „Molitve svetom Franji“.

Poslije Hrvatskog Gradišća i Austrije, Bilosnić je 22. svibnja posjetio grad  Brno u Češkoj. Za Manhenova knjižnicu, samo desetak dana ranije, za posjete Južno moravske delegacije Zadarskom Sveučilištu i Zadarskoj županiji, Bilosnić je donirao svoja Izabrana djela, uručivši ih lektorici češkog jezika na Sveučilištu u Zadru Krystini Rygolovoj.

U Koljnofu (Kophaza), u Mađarskoj, 3. lipnja 2022., Bilosnić je predstavio svoju „Molitvu svetom Franji“ objavljene na 25 svjetskih jezika i pet pisama svijeta. Uz hrvatski, poema je predstavljena i čitana na gradišćanskom (dr. sc. Šandor Horvat), mađarskom (dr. Franjo Pajrić) i njemačkom jeziku (pjesnikinja Dorotea Zeichman Lipković). O Bilosnićevu pjesništvu, s posebnim osvrtom na „Molitvu svetom Franji“, govorila je izv. prof. dr. sc.  Sanjom Knežević i dr. sc. Herbert Gassner. U programu su sudjelovali i glazbenici iz Beča –  Dubrovački kavaljeri i Mijo Bijuklić. Poemu je primio i Sveti Otac papa Franjo, koji je poslao poseban blagoslov autoru, zaželjevši mu plodonosan rad i blagoslov u životu.

„Večer u Levandi“, kako je naslovljeni druženje sa izv. prof. dr. sc.  Sanjom Knežević.

i književnikom Tomislavom Marjanom Bilosnićem, izazvala je veliko zanimanje gradišćanskih Hrvata s obje strane mađarske i austrijske granice.  Večer je upriličena u  organizaciji Matice hrvatske Šopron, Katedra Čakavskog sabora iz Šoprona. udruge Hrvati- Horvatáok Egyesület, kao i tradicionalne manifestacije Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu.

Inače, Bilosnićev životni i umjetnički jubilej, ove je godine, osim Austrije, Češke i Mađarske, predviđen proslaviti i u više drugih zemalja, kao što su Italija, Albanija, Makedonija, Poljska, Rumunjska, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Francuska i Španjolska.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu