Connect with us

Svijet

NETKO NAM ŠALJE SVJETLOSNE SIGNALE S MJESECA? Znanstvenici su zbunjeni; bljeskovi traju kratko, ali nekad i satima…

Objavljeno

-

Znanstvenici ne znaju kako objasniti neobične bljeskove koji dolaze s Mjeseca

Neobični bljeskovi dolaze s Mjeseca, a znanstvenici ne znaju objasniti zašto. Dijelovi površine budu osvijetljeni više puta tjedno, ponekad u brzim bljeskovima, a ponekad i satima. U drugim slučajevima, dijelovi površine misteriozno nestaju u tamnu, izvještava Independent.

Zašto se događaju te čudne promjene u svjetlu, koje su već desetljećima predmet promatranja, a zabilježene su u znanstvenim radovima još od 1950-ih, znanstvenici do dan danas nisu uspjeli otkriti. Nazivaju ih “prolaznim mjesečevim fenomenima”, a u jednom radu iz 1970. tvrdi se kako je emitirano svjetlo obično crvenkaste ili ružičaste boje, ponekad s “blistavim” izgledom ili se doima kao da je u kretanju. Također se ističe su znaju protezati kilometrima po površini i obično traju 20 minuta, ali nekada i satima.

Razna objašnjenja fenomena

Predložena su različita objašnjenja. Od toga da meteori udaraju Mjesec, da solarni vjetar udara mjesečevu prašinu, pa do toga da kretanje površine Mjeseca ispušta plinove koji reflektiraju sunčevu svjetlost na Zemlju. Međutim, do sada nije ponuđeno nijedno konačno objašnjenje fenomena.

Ipak, znanstvenici se sada nadaju da će konačno shvatiti što uzrokuje te čudne bljeskove na površini Mjeseca. Da bi došli do opravdanog objašnjenja, morat će sustavno i dugoročno promatrati površinu. Jedan takav pokušaj vodi Hakan Kayal, profesor svemirske tehnologije u Julius-Maximilians-Universität Würzburg (JMU) u Njemačkoj. Njegov tim je izgradio teleskop u Španjolskoj, koji je počeo s radom ranije ove godine i može se kontrolirati iz kampusa JMU-a. Za promatranje Mjeseca koristi dvije kamere. U trenutku kada obje uoče jedan od bljeskova, teleskop snima fotografije i videozapise te upozorava tim profesora Kayala koji dalje nastavljaju promatrati.

Tim se nada da će te rezultate podijeliti s Europskom svemirskom agencijom kako bi katalogizirali događaje i pokušali razumjeti uzroke. Učenje o Mjesečevoj površini na ovaj način moglo bi se pokazati ključnim, budući da države, uključujući SAD, Kinu i Indiju, imaju namjeru poslati misije na Mjesec koje će tamo i ostati. “Svatko tko želi izgraditi lunarnu bazu u nekom trenutku mora, naravno, biti upoznat s lokalnim uvjetima”, rekao je profesor Kayal u izjavi.

 
Nastavi čitati
3 komentara

3 Comments

  1. Bumbishta

    5. lipnja 2019. at 20:00

    E..tot smo ga mishu…To bice Pupichi-Bakrachi dizu novu kucu na misecu, bice da su to sinjali o solarnih ploca cha ih mecedu na krov…ala FBI i CIA u Zadar vidit cha je za rec…

     
  2. Bumbishta

    5. lipnja 2019. at 21:04

    Aaaa..”znanstvenici” oniiii su vec odavna zbunjeni, nerazumidu, lutaju po mentalnim prostranstviman, nepomaze jin njanka se napusit ili napit…sve je jos u svemiru…

     
  3. Ventilator

    6. lipnja 2019. at 9:20

    Šalje vam vrag signale
    Aj mulim te “zaobiđde” ovi pošteni svit
    Nego, unda oće li ove godine ili dogodine pola milijuna Hrvata u Njemačku

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Policija ga poslala “u krevet”: Vozač putničkog autobusa vozio 27 sati bez pauze

Objavljeno

-

By

Vozač putničkog autobusa vozio je iz Italije u Njemačku oko 27 sati bez pauze. To je utvrdila policija koja ga je zaustavila u srijedu ujutro u Hechingenu, u Baden-Württembergu.Policija je utvrdila kako je 53-godišnji vozač autobusa koji je prometovao prema Hessenu, bez pauze vozio 27 sata, piše Fenix.

Kako bi prikrio prekršaj vezan za obvezno uzimanje odmora, koristio se karticom vozača koja nije njegova. Kartica vozača služi za identifikaciju vozača te omogućuje pohranu podataka o aktivnosti vozača.

Kako je priopćila policija, potpuno umornog vozača prvo su poslali na spavanje. Vozač mora odgovarati zbog sumnje da je krivotvorio dokaze.

Za grupu od 30 osoba organiziran je novi autobus. Ostatak puta vozio je vozač iz Baden-Württemberga.

 
Nastavi čitati

Svijet

Kini porasli uvoz i izvoz, potražnja se oporavlja

Objavljeno

-

Kineski izvoz i uvoz ponovo su porasli u travnju, pokazali su danas podaci carinske uprave, signalizirajući poboljšanje domaće i inozemne potražnje.

Izvoz je u travnju porastao za 1.5 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, utvrdio je statistički ured. U ožujku se smanjio prvi puta od studenog, i to za 7.5 posto.

Oporavlja se potražnja

Uvoz je poskočio za 8.4 posto. U ožujku se smanjio za 1.9 posto.

Višak u kineskoj robnoj razmjeni sa svijetom poskočio je u travnju za 23.6 posto, na 72.35 milijardi dolara.

Uvoz ugljena uvećan je za jedanaest posto, na 45.25 milijuna metričkih tona, budući da su proizvođači električne energije pojačali nabavu pred vrhunac ljetne potrošnje.

Uvoz željezne rude porastao je za 1.1 posto, blaže nego u ožujku kada su pojedini kupci iskoristili povoljnije cijene za nabavu, računajući da će i potražnja i cijene snažno porasti u ostatku godine.

Uvoz soje poskočio je za 18 posto, također potaknut povoljnim cijenama koje su pritisnule obilne isporuke iz Brazila.

U prva tri ovogodišnja mjeseca izvoz i uvoz porasli su na godišnjoj razini za 1.5 posto.

 
Nastavi čitati

Svijet

Četiri europske zemlje mogle bi uskoro priznati Palestinu

Objavljeno

-

Irska, Španjolska, Slovenija i Malta razmatraju priznanje palestinske države 21. svibnja, prenijela je irska državna televizija.

RTE News je sinoć prenio kako su se intenzivirali razgovori između Dublina, Madrida, Ljubljane i La Valette o potencijalnom zajedničkom priznanju palestinske državnosti. 

Čeka se glasanje na Općoj skupštini UN-a

Irska televizija tvrdi kako te zemlje čekaju glasanje na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda 10. svibnja koje bi moglo rezultirati otvaranjem puta Palestine prema članstvu u toj organizaciji.

Četiri zemlje su u zajedničkom priopćenju 22. ožujka rekle kako su dogovorile prvi korak prema priznanju Palestine. 

Španjolska i Irska dugo su zagovornice prava Palestinaca. Ova inicijativa dolazi u vrijeme dok međunarodna zajednica zbog velikog broja poginulih civila u izraelskoj ofenzivi na Gazu poziva na primirje i dugotrajno rješenje za mir u regiji. 

Od 1988. palestinsku državu priznalo je 139 od 193 članica Ujedinjenih naroda. 

Izrael tvrdi da plan četiri europske zemlje predstavlja „nagradu za terorizam” koja će smanjiti šanse na pregovorima o miru u Gazi.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu