ZADAR / ŽUPANIJA
KREĆU RADOVI! / Od sutra rekonstrukcija ulice Nikole Tesle. Zatvara se za sav promet!
Ulica Nikole Tesle predviđena je za rekonstrukciju u duljini od cca. 320 metara. Radovi počinju sutra u 9 sati.
Obavještavaju se vozači u cestovnom prometu da će zbog izvođenja radova, društva Cestogradnja d.o.o., na rekonstrukciji raskrižja Ulice Nikole Tesle s Ulicom admirala Jakova Šubića od Cezana i Ulicom biskupa Jurja Dobrile u Zadru, od 14. listopada 2025.g. (utorak) s početkom od 9,00 sati na snazi biti privremena regulacija prometa.
Privremena regulacija prometa 3. faze predviđa se za razdoblje od 14. listopada 2025. do 10. veljače 2026.
Predmetno raskrižje bit će zatvoreno za sav promet i to u dijelu Ulice Nikole Tesle od Ćirilmetodske ulice do Ulice Šime Starčevića, na zapadnom privozu raskrižja Ulica biskupa Jurja Dobrile do Ulice Otokara Keršovanija, a istočnom privozu raskrižja Ulica admirala Jakova Šubića od Cezana do crkve sv. Josipa.
Obilazni pravci su Kožinski prilaz, Privlačka ulica, Ulica Božidara Adžije i Otokara Keršovanija.
Molimo sve sudionike u prometu uz na povećani oprez, poštivanje znakova privremene regulacije prometa te korištenje obilaznih pravca. Zahvaljujemo na razumijevanju.
Predmet ovog projekta je izgradnja dijela nerazvrstanih ulica na području MO Plovanija, dio Ulice Nikole Tesle, Jakova Šubića od Cezana, Biskupa Juraja Dobrile, te uklop u ulice Put Plovanije, Pakleničke, Ive Kordića i Kožinskog prilaza.
– Ulice Jakova Šubića od Cezana i Biskupa Juraja Dobrile predviđene su za rekonstrukciju u duljini od (zajedno) cca. 300 metara. Prema ovom projektu predviđena je izvedba četverokrakog semaforiziranog raskrižja Ulica Nikole Tesle, Jakova Šubića od Cezana i Biskupa Juraja Dobrile. Na mjestu trafostanice predviđena je izvedba raskrižja u obliku kružnog toka. To je raskrižje Ulice Nikole Tesle, Pakleničke l, Puta Plovanije, Ulice Ive Kordića i Kožinskog prilaza. Preduvjet za izvedbu rotora je izmještanje trafostanice, koje će biti obrađeno posebnim projektom u realizaciji HEP-a, poručuju iz Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Zadra.
Rekonstruiraju se i cjevovodi u ukupnoj duljini od. cca. 500 metara, a u ulici Nikole Tesle i okolnim ulicama igradit će se ukupno 551 metra fekalne i oborinske odvodnje.
Za potrebe izgradnje dijela ulice Nikole Tesle se obrađuje dio komunalne infrastrukture: nova javna rasvjeta, nova DTK mreža, te zaštita EE i TK podzemnih instalacija. Također ovim projektom je predviđeno izmještanje pojedinih stupova postojeće nadzemne NN mreže čije sadašnje pozicije nisu u skladu sa rekonstruiranim prometnim rješenjem.
Novoprojektirana javna rasvjeta predmetnog obuhvata izgradnje ulica izvesti će se kao zasebna cjelina, na vlastitim stupnim mjestima (33 pozicije), neovisna o postojećoj javnoj rasvjeti i niskonaponskoj zračnoj mreži.
Izvođač radova je tvrtka Cestogradnja d.o.o., a nadzor provodi Zajednica ponuditelja: Stingd.o.o., Elektrika d.o.o. i UOIG Damir Mandra, ujedno i projektant.
Rok izvođenja radova je 12 mjeseci od dana uvođenja izvođača u posao, vrijednost radova s PDV-om je 2.327.993,42 eura.
ZADAR / ŽUPANIJA
MLADI, UDRUGE I GRAD ZADAR ZAJEDNO OBLIKUJU BUDUĆNOST: Predstavljen prijedlog Programa za mlade
U prostorijama Centra za mlade Zadar, 11. studenog 2025., održana je završna konferencija projekta „ZD-154-ML“, čiji je cilj bio potaknuti aktivno sudjelovanje mladih u donošenju odluka i oblikovanju politika za mlade.
Zajedničko planiranje budućnosti mladih
Konferenciju je otvorio gradonačelnik Šime Erlić, istaknuvši važnost uključivanja mladih u razvoj zajednice te najavivši prijedlog osnivanja javne ustanove Centra za mlade i izradu posebnog budžeta za mlade u planu Proračuna za 2026. godinu. Tom je prilikom poručio kako će mladi ubuduće moći samostalno ili putem udruga predlagati projekte koji bi se financirali iz gradskog proračuna. Potaknuo ih je da budu kreativni i izraze svoje ideje, uz obećanje da će Grad nastojati pronaći načine da ih podrži i realizira.
– Istaknuo bih da smo otvoreni za sve inicijative, te smo usvojili i Odluku o pokretanju Savjeta za mlade i Odluku o sufinanciranju izvanškolskih aktivnosti – poručio je Erlić.
Nacrt Programa za mlade Grada Zadra, s planiranim mjerama i prijedlozima za gradski proračun 2026. godine, predstavila je Dina Bušić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i šport.
O glavnim značajkama Programa govorila je Irena Bočkaj, izvršna direktorica Udruge Trećeprostor.
– Imali smo četiri glavna područja djelovanja; program je širok i uskoro će biti dostupan javnosti. Trenutno smo u fazi usvajanja od strane Grada Zadra, koji su bili naši partneri u projektu. Kroz niz youth friendly aktivnosti mladi su aktivno sudjelovali i svojim idejama pridonijeli oblikovanju Programa – istaknula je Boćkai.
Projekt, koji je trajao 18 mjeseci, proveden je u partnerstvu udruge Prizma, CINAZ, Trećeprostor, Ahimsa i Grada Zadra kroz Erasmus+ program.
Glas mladih kroz kreativno izražavanje i suradnju
Događanje je otvoreno performansom Udruge za kulturu i umjetnost Drama Plus, koji je na simboličan način prikazao potrebu mladih za prostorom izražavanja i dijaloga. Potom su predstavljeni rezultati projekta, održan kviz o aktivnom građanstvu te prikazana dva kratka filma nastala u sklopu projekta.
Posebno se istaknuo film „Mladi u kadru“ u produkciji Udruge CINAZ, u kojem su mladi progovorili o svakodnevnim izazovima – od problema u javnom prijevozu, propadanja sportskih igrališta i nedostatka prostora za druženje i kreativno izražavanje, do visokih troškova polaganja vozačkog ispita i potrebe za psihološkom podrškom. Istaknuli su da imaju volju i želju za sudjelovanjem u razvoju zajednice, samo im je potrebno dati prostor i prilike.
U tom kontekstu posebno je zanimanje izazvala najava osnivanja Kluba mladih, mjesta u kojemu će se mladi moći družiti, osmišljavati i provoditi različite aktivnosti, uz podršku licenciranih osoba za rad s mladima.
Sudionici su poslušali podcast u kojem se razgovaralo o glavnim temama koje su mladi istaknuli tijekom projekta i predstavljen Program za mlade. Govorilo se o osjećaju isključenosti i otežanog pristupa informacijama, o potrebi za priuštivim stanovanjem za mlade, nedostatku prostora za druženje i rekreaciju u svim kvartovima, a ne samo u središtu grada, kao i o potrebi pokretanja digitalne platforme na kojoj bi bile objedinjene sve aktualne informacije, mogućnosti i događanja za mlade. Također su istaknute važnost organiziranja radionica o mentalnom zdravlju i poticanje mladih na međusobno povezivanje kroz edukativne i kreativne sadržaje.
Tijekom događanja mladi su imali priliku predložiti u okviru mjere 4.3. Opremanje Centra za mlade opremom za provedbu kulturnih događanja i aktivnosti, koje instrumente ili glazbenu opremu bi željeli imati dostupnu u Centru za mlade i kako zamišljaju prostor i usluge Kluba za mlade, što je još jednom potvrdilo da Grad Zadar planira mlade više uključivati u donošenje odluka.
Pri završetku konferencije otvorila se rasprava s ciljem da sudionici doprinesu svojim prijedlozima koja tematska područja i/ili koja mjera bi trebali biti prioritet provedbe u 2026. godini. Mladi su istaknuli potrebu za većim uključivanje u proces donošenja odluka, priuštivim stanovanjem, izmjenu kriterija za članove Savjeta mladih i mjestom za druženjem i okupljanjem mladih poput kluba mladih uz rad i nedjeljom.
„Mladi su pokazali da imaju volju, znanje i ideje, a ono što im nedostaje jest više prilika i podrška da ih izraze“, poručila je moderatorica programa Lea Cesarec, studentica Sveučilišta u Zadru i članica Udruge CINAZ.
Konferencija je završila grupnom refleksijom kroz Youthpass te neformalnim druženjem i umrežavanjem sudionika. Projekt „ZD-154-ML“, koji sufinancira Europska unija kroz program Erasmus+, potvrdio je da su upravo mladi ključni partneri u stvaranju zajednice otvorene dijalogu, kreativnosti i suradnji.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) ZNAČAJAN ISKORAK / Izvedena prva krioblacija tumora dojke u OB Zadar!
Potpuno uništenje tumorskog tkiva u lokalnoj anesteziji, zahvat traje oko 30 do 60 minuta i pacijentica se istog dana vraća kući. Zvuči nevjerojatno? Svakako, no ovo je priča naše sugrađanke na kojoj je proteklog tjedna uspješno izvedena prva krioablacija tumora dojke u Općoj bolnici Zadar.
Riječ je o modernoj minimalno invazivnoj metodi liječenja kojom se tumor uništava kontroliranim zamrzavanjem. Zahvat je izveo tim pod vodstvom dr.Andrije Božanića, a uz asistenciju dr.Davora Dorčića, ing.Zorana Šlosera te instrumentarki Marijane Srzentić i Grozdane Mihić.
„Krioablacija tumora dojke se izvodi bez klasičnog kirurškog reza. Kroz kožu se, kroz rez od 2 milimetra, a pod kontrolom ultrazvuka, uvodi tanka sonda koja stvara ledenu kuglu oko tumora, dok se zdravo tkivo maksimalno štedi. U par ciklusa tumorsko se tkivo smrzava na temperaturi od – 170 stupnjeva i potom odmrzava. Tako dolazi do potpunog uništenja tumorskog tkiva jer sve unutar te ledene kugle znači – totalnu smrt! Naša prva pacijentica, po završetku zahvata, samostalno se odjenula i napustila Odjel. Kontrolni pregled je dva tjedna nakon zahvata, a za ovo vrijeme pratimo njezin oporavak po strogo uhodanom algoritmu. Dakle, ova metoda omogućuje pacijenticama brži oporavak, manju bol i izostanak ožiljka uz učinkovitu kontrolu bolesti kod pažljivo odabranih slučajeva“, kazao nam je dr.Andrija Božanić, specijalist radiologije, subspecijalist interventne radiologije.

Odmah nam i pojašnjava što znači i kako dolaze do „pažljivo odabranih slučajeva“. „Ovaj prvi zahvat izveden je uz koordinaciju s našom Torakalnom kirurgijom. Naime, prilikom odabira kandidatkinja od presudne je važnosti kvalitetan multidisciplinarni pristup. Torakalni kirurg, onkolog i ja kao interventni radiolog, zajedno pronalazimo najbolje kandidate odnosno one kod kojih tumor nije prevelik, idealna veličina je do 2 cm i kod kojih dokazano bolest nije proširena, kod kojih nema metastaza. Također, ovo može biti opcija za one pacijentice koje se ne žele podvrgnuti klasičnom operativnom zahvatu ili koje, zbog ostalih bolesti, ne mogu proći anesteziološku obradu“, ističe dr.Božanić.
Krioablacija je postala hit u svjetskoj medicini u zadnjih nekoliko godina. Što se Hrvatske tiče, ovaj zahvat dosada je izveden u svega par centara, a prema informacijama kojima raspolažemo, trenutno se, osim u Zadru, ne izvodi nigdje u Hrvatskoj niti u susjednim nam zemljama. U terapiju onkoloških pacijenata naša je ustanova krioablaciju uvrstila zahvaljujući europskom projektu DIGIHEALTH, čiji smo nositelji.

„Čim smo osjetili da smo spremni i čim smo imali odgovarajuću kandidatkinju, odlučili smo započeti s krioablacijom tumora dojke. Važan je ovo iskorak u liječenju pacijentica s karcinomom dojke i iznimno smo sretni što smo našim pacijenticama omogućili još jednu suvremenu opciju liječenja. Rezultati našeg rada uključeni su u međunarodne registre/protokole praćenja ishoda. Uskoro se nadamo prvoj krioablaciji tumora pluća što je malo kompleksniji zahvat koji se radi pod nadzorom kompjuterizirane tomografije (CT)“, s ponosom zaključuje dr.Božanić.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIJAVE DO 20. STUDENOG / Novi glazbeni projekt na Sveučilištu – otvorena audicija za suvremenu a cappella skupinu!
Nova a cappella era na Sveučilištu u Zadru uskoro počinje – prijavi se i postani dio novog glazbenog projekta!
Nakon uspješnog djelovanja suvremenog a cappella sastava Crescendo, koji je osnovan prije trinaest godina upravo na Sveučilištu u Zadru od strane studenata, s ponosom nastavljamo ovu glazbenu priču kroz novi sveučilišni vokalni ansambl. U proteklih trinaest godina Crescendo je ostvario niz zapaženih nastupa na sveučilišnim događanjima, raznim manifestacijama te festivalima u zemlji i inozemstvu. Njihovo zadnje veliko postignuće je bio njihov nastup u Lincoln Centru u New Yorku ove godine.
Crescendo, koji od samih početaka vodi Matea Biloglav, je poznat po svojoj energiji, visokoj vokalnoj razini i zajedništvu među članovima, a upravo na tim vrijednostima gradimo i novi sastav. Probe su osmišljene tako da potiču glazbenu suradnju, vokalni razvoj, istraživanje te izražavanje kroz različite glazbene stilove.
Studenti će, osim prilike za pjevanje i nastupe, moći sudjelovati i na ljetnim vokalnim radionicama u sklopu festivala CROappella, raznim glazbenim projektima, snimanjima te putovanjima. Također, predviđena je i suradnja s članovima Crescenda, što će dodatno obogatiti iskustvo i povezati generacije studenata kroz zajedničku ljubav prema glazbi.
Soprani, alti, tenori, basi, beatboxeri – čekamo vas! Skeniraj QR kod i ispuni prijavnicu! Ako imaš dodatnih pitanja – javi se na harmonylab.mb@gmail.com
Prijave se zatvaraju 20. studenoga 2025.
-
magazin5 dana prijeŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeMORATE U SPIZU? Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru rade ove nedjelje…
-
Svijet5 dana prijePogledajte što je otkrilo veliko istraživanje o štetnosti cjepiva protiv covida
-
Hrvatska5 dana prijePROGNOZA / Evo kakvo vrijeme nas čeka kroz cijeli vikend






