magazin
KONCERT U MASLENICI / LJUBAV NA PRVI POGLED: Nijemac očaran Velebitom osnovao bend koji pjeva o njegovim ljepotama
Velebit Orchestra stiže u Maslenicu 26. kolovoza 2025. godine, gdje će na rivi u 20 sati održati koncert posvećen ljepoti, legendama i mitovima Velebita. Ulaz je slobodan, a koncert je poklon svim mještanima Maslenice.
Priča o bendu Velebit Orchestra i projektu Velebit Stories počinje neobično s jednim putovanjem i ljubavlju na prvi pogled. Njemački glazbenik Klaus Geisel, vraćajući se s putovanja ugledao je Velebit prvi puta, i do danas mu se redovito vraća, kako kroz pjesmu tako i kroz život u Maslenici.
„Velebit, mogu reći da je to bila ljubav na prvi pogled. Bio sam na povratku iz Grčke i otkrio sam ljepotu planine iza Zadra te sam odlučio vraćati se što češće mogu. Prvi put, jedreći uz obalu, osjetio sam snagu bure , a kao i jedriličaru na dasci, to mi se jako svidjelo. Kako sam stario, moja godišnja putovanja u Hrvatsku dovela su me u Maslenicu, gdje sam stekao nove prijatelje i oni su mi pričali o legendama i mitovima Velebita.
Oduvijek sam bio glazbenik i pisao sam pjesme o stvarima koje dirnu moje srce… i tako su nastale Velebit Stories. To je projekt u nastajanju, još uvijek nije dovršen. Ali sada ga radim zajedno sa svojim bendom. Mogu zamisliti da Maslenica postane moj trajni dom, jer sam tu kupio i kuću.
Danas Klaus sa svojim bendom Velebit Orchestra izvodi pjesme koje govore o buri što silazi s planine, o vilama koje plešu na proplancima i o svim ljepotama i tajnama koje Velebit skriva.
Projekt je, kako sam kaže, još uvijek u nastajanju, ali njegova poruka je jasna. Želi glazbom slaviti prirodu, kulturu i ljude ovog kraja. Iako Klaus život još uvijek dijeli između Njemačke i Hrvatske, Maslenica je za njega postala drugi dom.
Koncert u Maslenici bit će prilika da mještani i posjetitelji dožive ovu jedinstvenu glazbenu priču, nastalu iz ljubavi jednog stranca prema Velebitu i Hrvatskoj.
Više o projektu Velebit Stories pogledajte na https://velebit-stories.com/
magazin
FOTOGALERIJA / Nastup Jure Brkljače na Adventu u Zadru
magazin
PJESMA KOJA SPAJA DVA GLAZBENA SVIJETA / Željko Samardžić & Duško Lokin donose novu pjesmu “Maestral”
Glazbena scena bogatija je za još jednu pjesmu, ovoga puta u jedinstvenoj interpretaciji dvojice prepoznatljivih vokala – Željka Samardžića i Duška Lokina. Njihova nova suradnja, pjesma Maestral, donosi toplinu mediteranskog duha, nostalgiju i duboku emociju koja ostaje već nakon prvog slušanja.
“Jako mi je drago da smo Željko i ja uspjeli snimiti pjesmu. Željko je isto kao i ja – zadarsko dite! On je mene dolazio slušati na koncertima dok je živio u Zadru”, prisjeća se Duško Lokin.
Autor glazbe i aranžmana je Blaž Andračić, dok tekst potpisuje Mario Raguž. Ovaj autorski tandem stvorio je skladbu koja prirodno spaja Samardžićevu karakterističnu vokalnu eleganciju s Lokinovim iskustvom i interpretativnom iskrenošću, stvarajući pjesmu koja odiše zrelošću, snagom i lirikom koja dira.
Kroz nježne slike maestrala, sunca, morskih vali i tramuntane, stvara se poetski dijalog između čovjeka i prirode koja postaje čuvar najdragocjenijeg osjećaja – ljubavi. “Tekst je poseban, a cijela pjesma je zapravo metafora”, kaže Duško.
Maestral je sniman u studiu La notte u Brdovcu, pod producentskom palicom Blaža Andračića, čiji prepoznatljiv glazbeni potpis daje pjesmi dodatnu dubinu i atmosferu mediteranske romanse.
“Zadar vam je poznat po najljepšem maestralu na svijetu. Nije vam svaki vjetar isti. Primjerice, kad su ljeti one paklene vrućine, u Zadru zna zapuhati maestral vrijeme vam se pretvori u jednu milinu”, objašnjava Lokin.
Snažna emocija, bezvremenski zvuk i spoj dvaju glasova koji nose cijeli regiju čine Maestral baladom koja će zasigurno pronaći svoj put do široke publike i postati nova glazbena uspomena za pamćenje.
Pjesmu možete poslušati ovdje.
magazin
“HAMNET” / Večeras u Kino Zoni jedan od najiščekivanijih filmova godine
Prema nekim nagađanjima, upravo je tragedija gubitka sina, 11-godišnjeg Hamneta, inspirirala Williama Shakespearea, na jedno od najvećih djela svjetske književnosti. Ispričan iz perspektive Shakespearove supruge Agnes, film istražuje posljedice obiteljske tragedije na njihove dvije preostale kćeri, od kojih je jedna bila Hamnetova blizanka, na njihov brak te na samu umjetnost.
Novi film Chloé Zhao, Oscarom nagrađene redateljice filma Zemlja nomada (2020), inspiriran je nagrađivanim istoimenim romanom Maggie O’Farrell, a od svoje svjetske premijere na Filmskom festivalu Telluride ne prestaje osvajati srca publike i kritike. Paul Mescal dobio je niz pohvala za ulogu Shakespearea, a Jesse Buckley trenutačno je najveći favorit u sezoni nagrada u kategoriji glavne ženske uloge. Riječ je o potresnom, ali iscjeljujućem filmu, koji predstavlja jedan od vrhunaca ovogodišnje sezone.
“Hamnet” je na rasporedu u petak 5. prosinca s početkom u 20 h u Polivalentnoj dvorani Providurove palače, a ulaznice se mogu kupiti na samoj lokaciji prikazivanja od 19 h te online na platformi CoreEvent.
*Ulaznice se mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.
*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Zadarske županije, Zaklade kultura Nova i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar.
-
magazin3 dana prijeFOTOGALERIJA / Gastro turneja po adventskim kućicama u Zadru, 4. dio – đir po Božićnom gramofonu na Pijaci
-
magazin4 dana prijeMJESEČNI HOROSKOP ZA PROSINAC: Jarac ubire plodove svog truda, Vodenjak upoznaje posebnu osobu!
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeFOTOGALERIJA / Svečani domjenak u OB Zadar za djelatnike koji su otišli u mirovinu
-
Hrvatska4 dana prijeVUKOSAV, PEDIĆ, FRANCIŠKOVIĆ, VUČAK-LONČAR… / Objavljen je godišnji popis: Ovo su najbolji doktori i doktorice u Zadru i u Hrvatskoj…






