Hrvatska
LOKALNI IZBORI / Ovo su svi detalji koje morate znati prije izlaska na biralište

Slaven Hojski iz Državnog izbornog povjerenstva objasnio je u Novom danu kod Tihomira Ladišića kako će izgledati lokalni izbori na koje Hrvati izlaze u nedjelju.
Hojski otkriva da još uvijek nisu distribuirani svi listići, ali su, kaže, svi tiskani. Posljednji se otpremaju danas i to u Zagrebačkoj županiji.
“U subotu, dan uoči izbora se uređuju biračka mjesta i sve se priprema. Ovo su specifični izbori. Na ovim listićima ima 1230 različitih varijanti glasačkih listića”, pojašnjava osobitosti izbora na koje Hrvati izlaze u nedjelju.
“To je izuzetno kompleksan posao. Na ovim izborima se ne može glasati izvan mjesta prebivališta, u ovom izbornom sustavu je to nemoguće organizirati”, kaže Hojski.
Što s glasačima kojima je istekla osobna iskaznica?
Hojski kaže kako su sada svi u registru birača, da su se baze iščistile na prethodnim trojim izborima (europskim, predsjedničkim i parlamentarnim).
“Svi bez važećih osobnih, neće moći glasati bez one famozne plave potvrde“, kaže. Naglašava i da oni koji žele glasati za kandidate iz reda nacionalnih manjina moraju u registru upisanu nacionalnost.
Kako će provjeriti da su upisani u registar birača?
Rok je, kaže Hojski, istekao 7. svibnja, ali sve se može provjeriti na stranicama Ministarstva uprave koje vodi registar birača.
“Na glasačkim mjestima će biti 4, a negdje i pet ili šest, glasačkih listića. U Zagrebu će biti četiri listića”, kaže objašnjavajući da će glasači dobiti listiće za Gradsku skupštinu, gradonačelnika, gradske odbore… Bit će i četiri glasačke kutije, a listići će biti različitih boja kako bi mogućnost greške bila svedena na minimum.
Prvi rezultati
Hojski kaže i da će prvi rezultati biti objavljeni oko 21 sat u nedjelju, ali, ponavlja, kako su u pitanju kompleksni izbori te da će cijeli postupak trajati nešto duže nego u prethodna tri izborna ciklusa.
Izbori se događaju i u mjestima u kojima nema protukandidata (čak 119 mjesta na ovim izborima, sedam gradova i 112 općina).
Hojski objašnjava kako se izbori održavaju i u tim mjestima, ali da bi izbori bili regularni, dovoljno je da izađe samo kandidat koji će zaokružiti sam sebe.
Izlaznost
“Kad bi došli do 50 posto, to bi bilo dobro. Puno je jači legitimitet”, kaže Hojski.
Dodaje i kako je izlaznost u drugom krugu inače manja nego u prvom.
Izborna šutnja
“Svugdje postoji institut šutnje, ali na europskim i lokalnim postoje sankcije. To je ono što smo radili katalog s prijedlogom prema zakonodavcu, da se neke tehničke stvari ujednače. Molim sve da se suzdrže, i kandidate i građane, da se suzdrže od objavljivanja slika, intervjua, da ne šalju SMS-ove, mejlove, da ne zovu sugrađane… Taj zadnji dan to radi i kontraefekt”, govori.
Hojski navodi ida je novčana kazna za povredu izborne šutnje za fizičke osobe oko 398 eura, za pravne je i preko 60 tisuća eura, a za kandidate i odgovornu osobu u pravnoj osobi do 3.981 eura.
“Molimo i medije da ne objavljuju stare intervjue, koji nemaju veze s izborima. Da se maknu svi linkovi koji vode na stranice kandidata, da se ne reprizira subotom i nedjeljom nešto što je bilo u redu u petak”, kaže.
Bez predsjednika Vrhovnog suda
Na ovim izborima nema predsjednika Vrhovnog suda. Kako će to utjecati na izbore?
“Nema nikakvih problema, mi smo sukladno Poslovniku odredili suca Kontreca da obavlja dužnost predsjednika izbornog povjerenstva, a tu je i nas šest u mandatu i izuzetno organizirana stručna služba koja zna izbore. Cijeli tim garantira da će sve, kao i uvijek, biti u redu”, zaključio je Hojski.
Hrvatska
Stiže novi pravilnik za liječnike: Mijenjaju se kriteriji za rad u privatnim klinikama

Prema prijedlogu novog pravilnika o dopunskom radu liječnika, uvodi se niz strožih mjerila za paralelan rad u javnom i privatnom sektoru, među kojima dominira dužina liste čekanja u matičnoj ustanovi, pa se dopusnicu neće moći dobiti ako je čekanje na pregled dulje od 150 dana.
Ministrica zdravstva Irena Hrstić predstavila je prijedlog novog pravilnika prošloga tjedna na konferenciji o komunikacijama u zdravstvu MedMed 2025. u Grožnjanu, poručivši da je cilj veća transparentnost, kontrola i zaštita javnog zdravstvenog sustava.
Predloženi kriteriji za izdavanje dopusnica za dopunski rad liječnika obuhvaćaju radno vrijeme, radno mjesto, radne obaveze i potrebe, izvršenje, vrijeme čekanja na preglede, radno iskustvo i vrstu ustanove za koju se traži suglasnost.
Liječnici koji obnašaju rukovodeće funkcije ili imaju znanstveno-nastavna zvanja mogli bi biti negativno bodovani jer se od njih očekuje da prioritetno upravljaju ustanovom ili sudjeluju u edukaciji kadrova. Također, više neće biti moguće dobiti suglasnost za dopunski rad bez jasnog navođenja koje će se pretrage ili zahvati raditi kod privatnika. U obzir će se pritom uzimati i uspješnost u provođenju tih istih postupaka u matičnoj ustanovi.
Novi pravilnik olakšava kontrolu
Jedan od glavnih kriterija za odobravanje dopunskog rada bit će duljina liste čekanja za određeni postupak u ustanovi u kojoj liječnik radi. Ako je čekanje kraće od 30 dana, negativnih bodova neće biti. No ako je čekanje dulje od 150 dana, dopusnica se neće izdati. Za čekanje do 60 dana predloženo je 30 posto negativnih bodova, do 90 dana 50 posto, do 120 dana – 80 posto. Dugoročni je cilj Ministarstva da prosječno čekanje na zdravstvene usluge ne bude dulje od 30 dana.
Za dopunski rad u privatnom sektoru dopusnica će se moći izdati samo za jednu ustanovu i na najviše godinu dana. To znači da će liječnik svake godine morati obnoviti dopusnicu. Osim toga, bit će potrebno najmanje pet godina radnog staža u djelatnosti za koju se traži dopusnicu.
Ravnatelji zdravstvenih ustanova dobit će dodatne mehanizme nadzora, uključujući tromjesečno praćenje izvršenja i prisutnosti na poslu, uz izuzeće za opravdane izostanke poput bolovanja ili rodiljnog dopusta.
“Javno zdravstvo nije samo proračunska stavka – to je javno dobro“, poručila je ministrica Hrstić najavivši da će pravilnik uskoro biti upućen u e-savjetovanje.
Aktualni pravilnik o dopunskom radu liječnika donesen je 2016. godine, za mandata ministra Darija Nakića. Po njemu, dopunski rad može obavljati zdravstveni radnik koji “kvalitetno, savjesno i redovito” obavlja poslove u matičnoj ustanovi. Ministrica je istaknula da će novi pravilnik, za razliku od aktualnog, biti konkretan, mjerljiv i kompleksan.
Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice Davor Vagić u raspravi na konferenciji MedMed pozdravio je donošenje novog pravilnika jer smatra da će olakšati kontrolu. “Vi sada vrlo teško možete nekome reći – ti ne možeš raditi privatno, ako imate pravilnik u kojem je apsolutno sve moguće”, ističe Vagić.
Što se provedbe kontrole tiče, kaže da će se u bolnicama ustrojiti informatički sustav za provjeru kriterija, a u praćenje će biti uključena kadrovska služba i predstojnici klinika.
S druge strane, Hrvatska liječnička komora smatra da postojeći pravilnik ne treba mijenjati jer nudi sve mehanizme kontrole po kojima su bolnički ravnatelji i šefovi odjela i do sada mogli uskraćivati dopusnice pojedinim liječnicima koji ne obavljaju savjesno poslove.
“Ako sada ne kontrolirate da netko odlazi u 11 sati u svoju privatnu polikliniku kako ćete nakon ovog pravilnika to kontrolirati”, upitala je u Grožnjanu dopredsjednica Komore Samija Ropar, koja poručuje da “novi pravilnik sigurno neće utjecati na smanjivanje lista čekanja”.
Direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu Dražen Jurković rekao je da je prijedlog pravilnika “sjajno koncipiran” i podržao njegovo donošenje, no upozorio je i da sustav još uvijek nije u dovoljnoj mjeri informatiziran. Smatra i da HZZO ne bi trebao sklapati ugovore s privatnim ustanovama koje koriste liječnike i ostale radnike iz javnoga sektora.
Najtraženije pretrage u privatnom sektoru
Prema podacima iz listopada 2024., dopusnicu za privatan rad ima 1586 liječnika, što je oko 21 posto od ukupno 7500 liječnika u sustavu. Najveći broj njih radi u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji – ukupno 663 liječnika – dok ih je u Splitsko-dalmatinskoj županiji 216, a u Primorsko-goranskoj 136. U Međimurskoj županiji nijedan liječnik nema dopusnicu, a u Ličko-senjskoj tek troje.
Od 677 liječnika koji dopunski rade u Zagrebu, njih 235 je na rukovodećim položajima u matičnoj ustanovi.
U najvećim zagrebačkim bolnicama koncentriran je i najveći broj djelatnika koji obavljaju dopunski rad. KBC Zagreb ih ima 180, KBC Sestre milosrdnice 172, a KB Dubrava 162.
Ministarstvo zdravstva ističe da raste broj dopusnica za rad u drugoj javnoj ustanovi, a ne u privatnom sektoru. Među liječnicima na specijalizaciji koji rade dopunski, najviše ih se angažira u zavodima za hitnu medicinu ili kroz posebna dežurstva u ordinacijama obiteljske medicine.
Najčešće specijalnosti među liječnicima u dopunskom radu su anesteziologija, radiologija, pedijatrija i ortopedija.
Magnetska rezonanca, ultrazvuk abdomena, dojki i srca, kolor dopler krvnih žila te kompjutorizirana tomografija najčešće su pretrage koje građani obavljaju u privatnom sektoru. Ministarstvo je svjesno tog trenda i poručuje da umjesto zabrana treba pronaći sustavne odgovore.
Ministrica Hrstić naglasila je i da, unatoč javnim percepcijama o velikim izdvajanjima prema privatnim zdravstvenim ustanovama, podaci pokazuju drukčiju sliku. Tako je 2020. godine svega 5,34 posto zdravstvenog proračuna otišlo prema privatnicima, a 2024. taj je udio čak i pao – na 4,87 posto.
Istraživanje provedeno 2023. pokazalo je da svega dva posto građana koristi isključivo privatno zdravstvo, a 53 posto samo javno zdravstvo.
Hrvatska
Stiže osjveženje: Evo kada će živa na termometrima opet biti iznad 30 stupnjeva

Danas sunčano i toplo i vruće, s najvišim dnevnim temperaturama u unutrašnjosti od 30 do 34C a na Jadranu oko 32. Na Jadranu će puhati slab a na jugu Dalmacije umjeren maestral.
Nestabilan hladniji oceanski zrak prodro je nad zapadnu i središnju Europu, središte ciklone je nad Sjevernim morem između Velike Britanije i Norveške. Hladna fronta proteže se sjevernije od Alpa od Danske do Španjolske.
Naši krajevi su pod utjecajem visokog tlaka suhe i tople zračne mase anticiklone sa središtem nad srednjom Europom. Frontalna zona se sporo premješta prema istoku ii glavnina nestabilnog zraka proći će sjevernije od Alpa. Nad naše krajeve prodrijet će manja količina nestabilnog zraka i brzo se tijekom ponedjeljka i utorka premještati prema istoku.
Utjecaj fronte na vrijeme bit će jači iznad istočnih krajeva unutrašnjosti te na sjevernom Jadranu. Danas navečer i u noći na ponedjeljak naoblačit će se u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti te na sjevernom Jadranu.
Tijekom ponedjeljka naoblačenje će se proširiti i nad Slavoniju i Baranju te Posavinu. Prolaz fronte uz naoblačenje pratit će grmljavina i pljuskovima kiše te jak mahovit vjetar. Nakon prolaza fronte vjetar će skrenuti na sjeverozapadnjak i sjeverac uz manji pad temperature zraka a na sjevernom Jadranu će u ponedjeljak oko podneva zapuhati jaka mjestimice u podvelebitskom primorju i olujna bura.
Bura će se u noći na utorak širiti prema srednjem i južnom Jadranu. Tijekom utorka nakon prolaza hladne fronte stabilizacija vremena te će do kraja tjedna prevladavati sunčano i sve toplije vrijeme, tako da će u četvrtak i petak živa na termometrima opet biti iznad 30C.
Danas sunčano i toplo i vruće, s najvišim dnevnim temperaturama u unutrašnjosti od 30 do 34C a na Jadranu oko 32. Na Jadranu će puhati slab a na jugu Dalmacije umjeren maestral.
Sutra naoblačenje sa sjeverozapada, pljuskovi i grmljavina uz manji pad temperature povezan uz premještanje hladnijeg zraka sa sjeverozapada. Jutarnje temperature će još biti razmjerno visoke u unutrašnjosti od 15 do 20 na Jadranu oko 23. Najviše dnevne u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti oko 25 u Slavoniji i Baranji oko 33, na sjevernom Jadranu oko 26 a na srednjem i južnom do 33. Na sjevernom Jadranu poslijepodne jaka u podvelebitskom primorju olujna bura. Temperatura mora je od 22 do 24C, bura će malo izmiješati površinski sloj tako da će od utorka biti od 20 do 23C. UV indeks je vrlo visok stoga koristite sredstva za zaštitu od direktnog sunčevog zračenja i izbjegavajte boravak na suncu oko podneva.
Hrvatska
Stiže predah od vrućina: Bura, pljuskovi i pad temperature

U ponedjeljak te u noći na utorak prognoziramo mjestimičnu grmljavinu i pljuskove te udare vjetra.
Stabilna vremenska situacija uz obilje sunca posljedica je polja visokog tlaka anticiklone koja se sa Sredozemlja i sjeverne Afrike proteže nad naše krajeve i srednju Europu. Nad Zapadnu Europu po visini je prodirao topao afrički zrak koji se vrlo sporo premješta prema istoku, a vrijeme poprima karakteristike toplinskog vala, s noćnim temperaturama na Jadranu oko i iznad 20 stupnjeva, a najvišim dnevnim iznad 30C. U meteorologiji se takvi dani nazivaju vrući dani.
Idući tjedan nastavak toplog, vrućeg i suhog vremena. Danas i sutra u nedjelju vrijeme će biti stabilno sunčano i vruće. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 14 a na Jadranu oko 20, a najviše dnevne od 29 do 33C. Na sjevernom Jadranu puhat će slabiti i skrenuti na maestral. Temperatura mora je od 21 do 24C, a ultravioletni indeks je vrlo visok.
U nedjelju poslijepodne i navečer porast naoblake sa sjeverozapada. Oslabljena hladna fronta prolazi sjeverno od Alpa, a manja količina nestabilnog vlažnog zraka prodrijet će nad naše sjeverozapadne krajeve unutrašnjosti i sjeverni Jadran. U ponedjeljak te u noći na utorak prognoziramo mjestimičnu grmljavinu i pljuskove te udare vjetra. Uz prolaz fronte kratkotrajno zahlađenje, temperatura će pasti za 7 do 10 stupnjeva, a vjetar će skrenuti na sjeverac i sjeverozapadnjak. Na sjevernom Jadranu će zapuhati jaka u podvelebitskom primorju olujna bura.
-
Hrvatska3 dana prije
Stiže hladna fronta, pripremite se na kišu, grmljavinu i osvježenje
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
NOVA OBAVIJEST IZ VODOVODA: Odgađaju se radovi. Poluotok će u utorak ipak imati vodu!
-
ZADAR / ŽUPANIJA17 sati prije
SPIZA NEDJELJOM? / Danas rade ove trgovine u Zadru…
-
Svijet3 dana prije
Nova taktika provalnika: Pogledajte što su ostavili u dvorištu kuće koja im je bila meta